Autor Tema: Bruno Bušić - lik i djelo  (Posjeta: 3343 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Tur

  • Gost
Bruno Bušić - lik i djelo
« : Veljača 09, 2010, 05:00:18 poslijepodne »
Ante Bruno Bušić (Vinjani Donji, kod Imotskog, 6. listopada 1939 - Pariz, 16. listopada 1978.), hrvatski domoljub, disident, književnik, povijesni istraživač, karizmatični prognanik 1970-ih godina i politički vođa hrvatske emigracije.

Školovanje

Osnovnu je školu Bruno Bušić pohađao u rodnom mjestu Vinjanima Donjim. Maturirao je 1960. u gimnaziji u Splitu, a zatim upisao Ekonomski fakultet i diplomirao 1965.

Politička stajališta

U jednom od svojih tekstova iz 1975. Bruno Bušić je napisao:

„ ... Da smo složni i čestiti davno bismo imali državu. A bit će nje, rodit će se slobodna Hrvatska kad padne Berlinski zid i kad se budu rušila komunistička krvava carstva kao kule od karata. Nema ni jedne države da je nastala bez krvavih gaća. Vjerojatno ćemo se i mi morati pobiti za slobodu sa Srbima, a možda i sa Turcima. Teret rata morat ćemo podnijeti svi podjednako ...

... No kad se oslobodimo srpskog ropstva i stvorimo državu, vidit ćete kako tek naši kradu. Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada će biti najveće i nerješivo pitanje - kako nas tada spasiti od nas samih?“


Atentat

Ubijen je 16. listopada 1978. iz zasjede u Parizu. Ubio ga je plaćeni ubojica UDBA-e, zloglasne jugoslavenske tajne policije.

Izvor: http://hr.wikipedia.org/wiki/Bruno_Bu%C5%A1i%C4%87

plemenitashica

  • Gost
Odg: Bruno Bušić - lik i djelo
« Odgovori #1 : Veljača 09, 2010, 06:07:56 poslijepodne »
........ Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada će biti najveće i nerješivo pitanje - kako nas tada spasiti od nas samih?“

Postoji li odgovor - kako nas tada spasiti?

Tur

  • Gost
Odg: Bruno Bušić - lik i djelo
« Odgovori #2 : Veljača 09, 2010, 06:23:30 poslijepodne »
Postoji li odgovor - kako nas tada spasiti?
Mislim da je još uvijek moguće barem ovo malo što nam je ostalo spasiti. Jako teško, ali je moguće. Iako i to nestaje jako brzo.

Offline Rožica-ljutibijes

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 235
  • Karma: +2/-0
Odg: Bruno Bušić - lik i djelo
« Odgovori #3 : Veljača 09, 2010, 06:45:15 poslijepodne »
Postoji li odgovor - kako nas tada spasiti?
Mislim da je još uvijek moguće barem ovo malo što nam je ostalo spasiti. Jako teško, ali je moguće. Iako i to nestaje jako brzo.

Blago Vama na Vašem optimizmu. Pomalo Vam zavidim jer ja mislim da je to gotovo nemoguće. Zašto? Pa zato što nam je, po izvoru TV Dnevnik od 08. 02.2010., vanjski dug države 58,8 milijardi eura. Hm? Može li "barem ovo malo što nam je ostalo" to pokriti, nešto baš nisam sigurna. To bi treba pitati Kapitalca Zna se - ali bojim se da to ne bude ko i inače prava i dobra informacija i podatak.

I lijepo i točno, a kako nostradamovski predvidivo  reče Ante Bruno Bušić:


........ Svak nas je stoljećima krao i potkradao, a najteže će i najgore biti kad nas naši budu krali te prodavali svjetskim jebivjetrima i makro lopovima. Navalit će na nas kao velike ptice grabljivice. Tada će biti najveće i nerješivo pitanje - kako nas tada spasiti od nas samih?“




Tur

  • Gost
Odg: Bruno Bušić - lik i djelo
« Odgovori #4 : Veljača 09, 2010, 06:47:12 poslijepodne »
Blago Vama na Vašem optimizmu. Pomalo Vam zavidim jer ja mislim da je to gotovo nemoguće.
Nada umire posljednja.

Tur

  • Gost
Odg: Bruno Bušić - lik i djelo
« Odgovori #5 : Veljača 09, 2010, 06:53:01 poslijepodne »
Rekao sam, jako teško je spasiti se. Ali nije nemoguće. Iako idemo u totalno pogrešnom smjeru, još uvijek nije kasno zaokrenuti se. Ali svakim danom šanse su sve manje.