Autor Tema: Hrvatski turizam i njegove boljke...  (Posjeta: 15984 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Hrvatski turizam i njegove boljke...
« : Svibanj 06, 2010, 10:52:05 prijepodne »
Glede turizma, može se reći i postaviti pitanje ne samo za boravišnu taksu, nego još više na jedan vid koji nam izbija još daleko više novca od toga: turisti koji donose sami svoje maltene cijele dućane, restorane, zalogajnice, pekare, frižidere pune pića za naknadnu prodaju na malo (bez poreza, bez odobrenja, bez ikakvog zadovoljavanja bilo kojeg zakona i pravila...).

Bosanski autobuseri organiziraju brdo jednodnevnih izleta u njima najbliža mjesta na Jadranu, od Makarske na jug i na sjever, gdje bus istovari putnike odmah na plažu... Fate se rašire po plaži, rašire cekere, vade gotovu hranu, vade termosice sa "kahvom", rade smeća do krova, a vozači parkaju buseve u hlad iznad plaže, otvaraju bunkere i u bunkeru je škrinja za rashlaživanje spojena na struju autobusa. U škrinji su, naravno, njihove "Nare" i cijelo brdo napitaka, koje su oni marljivo pokupovali po Neumu i na rasprodajama po bosanskim dućanima, rashlaženi, i frajer dila cugu po za nas komičnim cijenama, no njemu nisu komične jer mu je zarada po 200-300%... dok su naši sokovi po deset i više kuna kod naših kafića i zdravljaka na plažama, njihovi su cca 6 kuna, što je duplo jeftinije nego naša cijena, no i triput skuplje negoli je on nekakav maltene no-name "sokić" platio preračunato 2 kune na nekom privatnom shoppingu bez računa...

Naravno da naši kafići muku muče kako preživjeti kada pored takvih moraju poslovati po zakonu. Vani se to lako rješava - prvo se na granici, na ulazu u zemlju, detaljno pregleda bus, putnici izlaze i bacaju (ostavljaju) hranu - mogu je pojesti odmah ili baciti u kontejner, dozvoli se unos jednog pića po osobi (ne boca od 2,5 litri, nego jednog pića! - dok mnogi koji žive od turizma a la Talijani ne dozvole ni to...), i idemo... tako se osigurava promet i turistička zarada vlastitim ljudima, a ne da posla od cijelog autobusa ljudi imaju samo smetlari, koji mogu prazniti kontejnere dvaput dnevno, jer ostaci pečenog mesa, paradajza, luka, kruha i svega ostaloga brzo se usmrde i privlače milijarde muha... da ne velim da nam kvare i sliku turizma, jer zamotane debele babe raširene po plažama, stalna galama malog Mujice i jarana iz vode, nekultura i bezobzirnost tjeraju i kvalitetne goste... BTW, ni sam ne volim doći na plažu gdje vidim takvu ekipu, jer mi ih se gadi i gledati a i slušati...

Takve probleme trebamo rješavati, tu nam se izbija kapitalna dobit, koja treba hraniti i vlasnike, i njihove stalne i sezonske uposlenike, i koja i indirektno treba raditi na promociji našeg turizma, a ne odbijati goste...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #1 : Svibanj 06, 2010, 11:03:31 prijepodne »
Drugi primjer su Česi, koji su se toliko udomaćili i razmazili ovdje da zakupe cijeli kamp, no to i nije problem - problem je što u taj kamp dovezu i instaliraju SVOJU pivnicu, SVOJ dućan sa robom iz čeških dućana, SVOJU čak i PEKARU sa svojim pekarima, tako da naš dućan koji postoji u tom kampu može zatvoriti vrata i umjesto da zarađuje novac od turista (jer preko zime to ionako ne radi), on je i preko ljeta zatvoren...

Netko od naših idiota je to njima dozvolio, a to je nonsens koji ne postoji nigdje u svijeti, jer kamp se može zakupiti svugdje, no obavljati bilo kakvu gospodarsku djelatnoist bez registracije, bez plaćanja poreza, bez radnih i boravišnih dozvola - to se ne može nigdje!!... i kada se to Česima veli, oni tvrde da imaju pravo!! Oni bi i kupovali kampove samo za sebe, iako istodobno u češkom zakonu stoji da hrvatski državljani ne smiju, tj. ne mogu ništa kupiti od nekretnina u Češkoj...

Nijemci, tradicionalno najjači gosti na španjolskoj Mallorci, imaju i svoje bavarsku pivnice na glavnoj plaži, gdje su ljudi koji toče pivu obučeni u njihove tradicionalne kratke "leder-hosen"... to nije problem, jer su taj šanker (kao i vlasnik, te svi uposleni) u "leder-hosen" ustvari njihov domaći ljudi koji imaju španjolsko državljanstvo, imaju radne dozvolu i za posao i za osoblje, svi govore njemački, posluje po svim španjolskim zakonima i plaća sve zakonski određene pristojbe, a jedino njemačko tamo je - piva, koju se lijepo uvozi iz Bavarske, i stvar riješena!! No njima nitko nekažnjeno i bespravno ne uništava posao, nije nelojalna konkurencija, nitko ne radi ilegalno, nema kršenja zakona, dok je kod nas to sve itekako upravo tako, kontra opisanog...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

JosipJoža

  • Gost
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #2 : Svibanj 06, 2010, 11:33:50 prijepodne »
Sledge, pa pridodao bih tu kukuruzare, krafne itd. Ima toga na pretek.
Kukuruz u Slavoniji se kupi za manje od 0,5 kuna a kuhani se prodaje po 8-10 kuna kako gdje, bez da se plate bilo kakva davanja.
Troškovi kuhanja kukuruza su smiješni, pa se lako može vidjeti kolika je zarada.
Čuo sam za jedan primjer iz Istre gdi se čovjek obogatio na krafnama.

Naravno sve to je na crno i bez plaćanja bilo kakvih poreza i zakonskih obveza, HACCAP, što li je to? Hasapi koliko stigneš.

Što država radi u tom smjeru, uglavnom ništa, njoj je lakše uvesti harač, nego napraviti reda, te tako i puniti proračun, jer ukoliko počne raditi red, mora prvo krenuti od sebe a to je malo nezgodancija. ;)

Tako da otprilike ovakvo stanje odgovara svima, i onima na vlasti i onima koji te iste stalno drže na vlasti već godinama.
Neki o tome stalno jamraju, međutim ne čuje ih se, sve do sada dok voda nije došla do ušiju, međutim i sada je pitanje imamo li kritičnu masu za pokretanje bilo kakvih promjena, vjerujem i nadam se da imamo.

Offline Neo

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 291
  • Karma: +2/-1
  • mas-tur-bator
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #3 : Svibanj 06, 2010, 08:33:39 poslijepodne »
problem je što u taj kamp dovezu i instaliraju SVOJU pivnicu, SVOJ dućan sa robom iz čeških dućana, SVOJU čak i PEKARU sa svojim pekarima, tako da naš dućan koji postoji u tom kampu može zatvoriti vrata i umjesto da zarađuje novac od turista (jer preko zime to ionako ne radi), on je i preko ljeta zatvoren...

Očito dugo nisi bio na moru, sada je više čeških turista u restoranima nego hrvatskih. Standard im sada dozvoljava da idu u restorane pa više ne jedu paštetu na plaži.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #4 : Svibanj 06, 2010, 09:45:10 poslijepodne »
Problem našeg turizma nisu turisti koji sve nose od doma (mada ja nisam baš viđao takvih) ili čak i prodaju (takvih uopće nisam vidio) već je problem u tome što je naša ponuda turistima vrlo loša. Nema sadržaja za turiste, nema se gdje kvalitetno potrošiti novac. Jadni kafići bi trebali paziti da ne naplaćuju odokativo (koliko kome mogu uzeti) već da je cjenik isti za sve. Imamo visoke cijene u restoranima i sličnim mjestima, a kvaliteta je dvojbena. Da ne govorim o tome kako je odnos prema turistima maćehinski.

Kod nas nema all inclusive ponuda gdje turist plati smještaj i dobije sve uključeno.

U našem turizmu toliko toga fali i toliko toga je loše postavljeno tako da mi ovo žaljenje zbog turista koji furaju svoju robu djeluje kao jeftina isprika za loš posao.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #5 : Svibanj 07, 2010, 07:38:23 prijepodne »
Glede turizma, može se reći i postaviti pitanje ne samo za boravišnu taksu, nego još više na jedan vid koji nam izbija još daleko više novca od toga: turisti koji donose sami svoje maltene cijele dućane, restorane, zalogajnice, pekare, frižidere pune pića za naknadnu prodaju na malo (bez poreza, bez odobrenja, bez ikakvog zadovoljavanja bilo kojeg zakona i pravila...).


Bravo,ovdje je divno opisan način kako su nekada izgledali turisti iz Češke i Poljske ,kada su dolazili na naše more.
No vremena su se promijenila.
Sada na takav način putuju naši ljudi.

Imam prilike vidjeti svake godine kako prolaze ti isti Česi i Poljaci danas kad stignu k nama na ljetovanje,u jedno mjesto na sjevernom Jadranu.
Hotel im već 20 godina ne nudi ništa osim polupansiona,što znači doručak – večera,kamen ,more i sunce.
Tu završava sve.
Nema nikakve druge potrošnje jer se doslovce ne nudi!
I tako već godinama,a vlasnik hotela se žali da se ne može ovako dalje.Istovremeno ništa ne poduzima da se gostima ponudi bilo kakov oblik potrošnje.
« Zadnja izmjena: Svibanj 07, 2010, 07:47:32 prijepodne mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

plemenitashica

  • Gost
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #6 : Svibanj 07, 2010, 09:17:09 prijepodne »
Ne bi želio da opet uvlačim politiku, recesiju i itd... ali kada smo već kod te crkvice u ninu. Blizu crkvice država/vlast/lokalna uprava je napravila parkiralište da ljudi koji tu prolaze mogu vidjeti tu najstariju hrvatsku crkvicu.

E sada tamo nikada nitko nije postavio čovijeka koji bi pazi crkvicu, otvorio joj javnosti plačao ulaznicu ili držao predavanje o tome što je u toj crkvici bitno. E to je grozno.

Da smo u italiji ili grčkoj, tamo bi za svaku tu crkvicu naplatili ulazak a mi u Hrvatskoj imamo nešto što možemo polazati ali nikako da to unovčimo  :(

Hvar – grad Hvar, hotel sa 4 zvjezdice (niže rangirani postoji  još samo jedan sa 3) noćenje naravno podrazumijeva se sa doručkom par EUR-a manje od 300. Akcija je bila do 04.04. da je svaka treća noć gratis.
Ručak se ne može dobiti u hotelu, ali ako se plati dodatnih 15 EUR-a onda možete dobiti večeru. Plaža – izvan grada, kao i sve hvarske plaže.
Pa sad, pitam se tko ima love plaćati spavanje 2100 kn po osobi po danu?

Opatija – hotel Milenij – noćenje  po osobi 1100 kn (bilo prije 1,5 godinu). Nema mogućnost polupansiona s ručkom, nego samo s večerom što se dodatno plaća, ali je osigurano parkiralište u garaži, usluge nosača kofera gratis uz napojnicu, razumije se. Plaža ispred hotela, hotel u strogom centru.

Komiža na Visu – stara kuća u samom centru, prekrasan pogled na cijelu rivu, zalazak sunca. Apartman za dvije osobe na katu (bez balkona), starinski namještaj, debeli zidovi, škure, iz sobe vode jedna vrata u priručnu kuhinju a druga u  i pristojnu običnu kupaonicu. 60 EUR-a dnevno u sezoni. Nema klime, ali nema niti TV. Priključak za Internet – ma dajte. Zašto nema TV, pitam? Zato jer vlasnica, liječnica u Splitu, ne želi kupiti TV, jer ona hoće da njeni gosti uživaju u suncu tijekom dana, zalasku sunca i navečer u pogledu i osluškivanju vrevi na rivi.
Ma da mi daje i besplatno, ne idem u apartman gdje nema TV.

Sušica na Ugljanu – apartman u prizemlju, turbo moderan (osim obične kupaonice sa tuš kabinom) za 6 ljudi, 2 sobe + veliki dnevni boravak, blagovaonica, kuhinja, natkrivena terasa, i mala terasa, svaka izlaz na vrt, TV u dnevnom boravku i manjoj sobi, Internet (mislim da ne).  Večera dobrodošlice ili večera prije odlaska, ovisi kak se dogovorite - gratis (najčešće riba na gradele sa svim prilozima i vinom), more 100 m točno ravno od izlaza na terasu, ograđeno dvorište, parkiralište za auto.  80 EUR dnevno. Obavezno ćete zateći kataloge i biltene o otoku, zadarskom arhipelagu, nacionalnim parkovima i parkovima prirode, muzejima i povijesnim znamenitostima, red plovidbe trajekta itd)

Primošten – pizza 45 kn, sokovi 15 kn (negdje i 20 kn), sladoled 7 kn kuglica, tuš na glavnoj gradsko-hotelskoj plaži 2 kn/1 min, cijene ribljih plata neću navoditi jer bi se moglo nekome zavrtjeti u glavi. Smještaj ne plaćam, pa ne znam koje su cijene u okolnim apartmanima niti ne znam kako izgledaju. Plaže izvan gradske, dakle uvalice oko poluotoka (starog grada), čak nisu (niti jedne godine)  niti pograbljane da bi se poravnao šoder koji je more tijekom godine nanijelo na žal nego budu brdoviti hupseri, pa kad je dan s jačim jugom i većim valovima, onda se nalije more u onaj dio plažice iza hupsera, suncobran i ležaljku imate ako nosite svaki svoj, ali vlasnici apartmana čiji gosti se kupaju ispod kuće u tim uvalicama nemaju namjeru baš ništa ponuditi osim uzeti novac, gotovo stalnim gostima redom Slovencima, Mađarima, Česima, Slovacima., kante za smeće ne postoje na cijeloj šetnici oko poluotoka,  parkiranje se plaća po danu i to ako imate sreće da ostavite auto koliko toliko blizu poluotoka.

I sad na šećer na kraju:

Velika Gorica – jedan od kafića iza robne kuće.
Večer, 21,05 – za tri stola na terasi sjedi 6 ljudi, unutra još dvoje.
Izvolite, što želite popiti; Pa ja budem fantu; A ja budem kakao.
Oprostite, ali iza 21 ne poslužujemo ništa toplo? Kako molim? A zašto? Ah, sam sam, pa eto, da stignem sve pospremiti; Dobro, a do koliko sati ste otvoreni? Pa, ovisi o gostima, 23,00 ili 23,30. I vi u 21 ne poslužujete kavu, kakao? Da, žao mi je.

Imate kaj dodati?


Edit: podcrtavanje
« Zadnja izmjena: Svibanj 07, 2010, 09:27:36 prijepodne plemenitašica »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #7 : Svibanj 07, 2010, 10:24:09 prijepodne »
Očito dugo nisi bio na moru, sada je više čeških turista u restoranima nego hrvatskih. Standard im sada dozvoljava da idu u restorane pa više ne jedu paštetu na plaži.

Očito me nisi razumio - ja nisam rekao da Česi jedu paštetu na plaži - to rade Bosanci i Srbi.

Česi iznajme kamp pa u njemu razvijaju gospodarske djelatnosti i jedu u restoranima, ali SVOJIMA, i piju pivo iz SVOJE pivnice, o čega svega hrvatska država nema ništa. A to je bitno drugačije od onoga kaj si rekao.

Na moru sam svake godine, no moguće samo da ove godine nećemo ići zbog brda razloga, inače sam dobro upoznat kako je na moru...  ;) 
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #8 : Svibanj 07, 2010, 10:33:19 prijepodne »
Bravo,ovdje je divno opisan način kako su nekada izgledali turisti iz Češke i Poljske ,kada su dolazili na naše more. No vremena su se promijenila.
Sada na takav način putuju naši ljudi.

Putuju, ali ja ne govorim o tome. Govorim o gospodarskoj djelatnosti i o tome da je hrvatska država za to zakinuta, a to ne mogu raditi naši ljudi, nego isključivo stranci. Ja sam govorio o vrlo štetnom principu koji nigdje ne postoji osim kod nas.

I to su činjenice, baš i upravo točno glede Čeha i dan-danas, a članak o tome je izašao i prošle godine u dnevnim novinama, mislim da je bio Vjesnik (a tko bi drugi pisao takve stvari od općeg interesa - zato se te najbolje novine i najslabije čitaju, ljudi ne žele realnost...), i iz usta lokalnih mještana i turističkih djelatnika koji su ispričali što se i kako radi; kormalno da su ljudi bili konsternirani...

Vidim da se hvatate za druge segmente turizma - znam da stoji to kaj velite, no moja namjera nije bila ispravljati loše običaje naših lijenih i nepoduzetnih, a istodobno pohlepnih ljudi; moja intencija je bila ukazati na nezakonitosti koje "legalno" trpi naš turizam, na principe koje nas prokazuju kao budale u očima cijelog svijeta koji nas debelo iskorištava...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline dobola

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 229
  • Karma: +1/-0
  • Imagine
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #9 : Svibanj 07, 2010, 10:34:01 prijepodne »
Turizam kao "strateška" odrednica gospodarstva i danas, nakon 18 godina punoljetnosti nema plan u kojem smjeru će se razvijati. U prijašnjem sistemu baziran je bio na "lokalnoj" klijenteli koja je imala plačene troškove ljetovanja kroz razne oblike odmarališta pa su i restorani i ugostiteljski objekti bili usmjeravani na veliku količinu potencijalnih klijenata koji su trošili, dakle igra velikih brojki. Rjetko su se tadašnji građani odlučivali na ljetovanje u Grčkoj, Španjolskoj ili Portugalu, a na Kajmanske otoke ionako nisu išli jer sistem off shora nije funkcionirao na toj udaljenosti. Lova se buksala lokalno. Danas naše ministarastvo turizma još uvijek nema pojma da li da razvija "masovni" turizam ( gosti sa Balkana, penzioneri, niži srednji sloj sovjetskog sojuza i sl.) ili da se okreće malo zahtjevnijim klijentima koji nemaju namjeru donositi fiš paprikaš, burek ili "mešano meso" sa sobom ili jesti paštetu na plaži. S obzirom da je nastao vakum ugostitelji i ostali igraju po sistemu " zgrabi dok možeš" jer u teoriji i praksi sezona kod nas traje 70-80 dana u godini. Ostalo je utopija.
Uvjete za otvaranje lokala, restorana ili smještaja reguliraju "lokalni šerifi" pa se zna dogoditi da u nekim mjestima za otvaranje lokala moraš poštivati sanitarne i ostale uvjete iz Švedske dok se u nekim mjestima to može otvoriti i u garaži sa pokretnim sanitarnim čvorom. Seoski turizam, grana koja bi našem Turopolju i Vukomeričkim goricama mogla donositi zanimljive prihode u lokalni proračun jer smo pozicionirani na idealnoj lokaciji u odnosu na cijelu županiju i umreženost cestama, željeznicom ili avionom nikada se nije ozbiljnije razvijala jer nema nikakavog poticaja, pri tome ne mislim na financijski već na administrativni segment.
O prednostima Dalmatinskog zaleđa da ne prićamo. Uglavnom, kao i u svakom segmentu naše zajednice NEMA  strategije razvoja pa ni ne čudi da je nemoguće popiti kavu u VG iz 21h ili pojesti ribu baz nenamjenskog kredita u restoranu. Ali ja sam ipak glup, stoga moje mišljenje nemojte uzimati za ozbiljno.
@plemenita
Molim da ne koristite moje pismene izričaje jer ću Vas tužiti radi zaštite autorskih prava........... ;)
Ko to tamo peva?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #10 : Svibanj 07, 2010, 10:37:43 prijepodne »
Velika Gorica – jedan od kafića iza robne kuće.
Večer, 21,05 – za tri stola na terasi sjedi 6 ljudi, unutra još dvoje.
Izvolite, što želite popiti; Pa ja budem fantu; A ja budem kakao.
Oprostite, ali iza 21 ne poslužujemo ništa toplo? Kako molim? A zašto? Ah, sam sam, pa eto, da stignem sve pospremiti; Dobro, a do koliko sati ste otvoreni? Pa, ovisi o gostima, 23,00 ili 23,30. I vi u 21 ne poslužujete kavu, kakao? Da, žao mi je.

Imate kaj dodati?

Na žalost, imam slična iskustva, samo sa kafićima u Zagrebu, istinaibog - takvih je jako malo, znali smo piti kavu i deset minuta prije zatvaranja, no znali smo i sat i pol prije maltene proći isto tako kao i Ti...

Takve stvari su jednostavno nedopustive, i najbolje opisuju radnu svijet i angažman uposlenika za vlastito dobro (bolje rečno, on to ne kuži da se tu više radi o njegovoj guzici negoli o mojoj kavi...).
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

plemenitashica

  • Gost
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #11 : Svibanj 07, 2010, 10:56:01 prijepodne »

Uvjete za otvaranje lokala, restorana ili smještaja reguliraju "lokalni šerifi" pa se zna dogoditi da u nekim mjestima za otvaranje lokala moraš poštivati sanitarne i ostale uvjete iz Švedske dok se u nekim mjestima to može otvoriti i u garaži sa pokretnim sanitarnim čvorom. .

Moja prijateljica iznamjljuje cijelu kuću (za  9 ljudi, s djecom) u Gorskom kotaru (20 minuta vožnje do centra Rijeke) i to za 1000  kn. Nije mogla dobiti dozvolu za registraciju za iznajmljivanje dok nije uredila u kući telefonsku liniju zbog povezanosti gostiju sa hitnim službama (hitna, vatrogasci, policija) pa čak i omogućiti buđenje gostiju, i paradox – obavezno mora biti ona viseća ceduljica – ne smetaj. Inače kuća je kompletno namještena: 3 sobe, dnevni boravak 50 m2, 2 kupanice, veliko dvorište, voćnjak, naravno parkiralište, sa kompletnim suđem, posteljinom, ručnicima i sve mora mijenjati svakih 3 dana.
Još jedan uvjet je bio: nitko ne smije stanovati u kući dok nema gostiju, a narvno niti kad ih ima.



@plemenita
Molim da ne koristite moje pismene izričaje jer ću Vas tužiti radi zaštite autorskih prava........... ;)

Mislite na ja sam glup? A kaj mogu kad se i sama ubrajam u takve. Ili da idući put napišem da sam bedasta?  ;)

Offline jelka123

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 30
  • Karma: +0/-0
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #12 : Svibanj 07, 2010, 11:59:13 prijepodne »
Možemo mi pričati što želimo, ali je činjenica da je Hrvatska destinacija masovnog turizma i jedino tako može taj turizam opstati.
Hrvatska je destinacija koja ima turizam 2, u najboljem slučaju 3 mjeseca - jer ne nudi ništa drugo osim sunca i slane vode.
Hrvatska je destinacija u kojoj u centru glavnoga grada u subotu poslijepodne turist nema gdje promijeniti  eure, u kojoj posjetitelji koji s cruisera dođu u razgled Dubrovnika ili Splita ne mogu sjesti, popiti, pojesti jer ne mogu platiti eurima, a od tri sata koliko su u Dubrovniku ne žele sat vremena provesti čekajući u redu ispred mjenjačnice, a ako je nedjelja nemaju niti gdje promijeniti novac.
Hrvatska je destinacija u kojoj su hoteli masovno počeli dizati standard na 4 zvjezdice, istovremeno ne imajući klijentelu koja će to platiti.
Jeste li pogledali u zadnje vrijeme naše destinacije - Crikvenica - hoteli u stečaju, a cijena boli glava - iznutra neuređeno, radnici pred štrajkom. Novi Vinodolski - Orešarov hotel, 5 zvjezdica, prekrasno uređen - radnici pred štrajkom jer im se ne isplačuju plaće; apartmani nam zjape prazni i pitanje je kako će se ove godine prodavati jer najave za taj vid turizma i nisu najbolje - a domaće age cije dižu 25% marže i čude se malom interesu; nedavno dokapitalizirana adriatica.net grupa - radnici još nisu primili plaće za 3. mjesec, koliko se zna niti neće tako skoro. Znate li koliko košta vođenje turističkog vodiča do maksimalno 12 sati? Oko 1200,00 kn i to bez posredovanja udruga. Znate li da neki naši hotelijeri ne mogu dići cijenu još od 2008 jer neće prodati sobe, a paralelno sva davanja idu gore (recimo, odvoz smeća plačaju izvan sezone bez obzira na to što kontejneri stoje prazni).

I mi se bunimo protiv Poljaka i Čeha, pa oni spašavaju naš turizam. Poljaci početkom svibnja kreću k nama na kružna putovanja, posjećuju naša najvažnija turistička odredišta, masno plaćaju lokalne vodiče koji pak od toga ne plaćaju porez, plaćaju ulaznice u naše nacionalne parkove, na Dubrovačke zidine i sl. Znate li da kampanja HTZ-a dovodi najmanje turista u Hrvatsku. Turiste dovodi trud hotelijera, turističkih agencija i dr. koji ulažu novac u marketing, u posjete sajmovima, u kontakte sa stranim agencijama i firmama. Ma ne mora meni Poljak ili Čeh ništa popiti u restoranu ili kafiću, nek je on platio smještaj , meni dosta.

Offline jelka123

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 30
  • Karma: +0/-0
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #13 : Svibanj 07, 2010, 12:04:42 poslijepodne »


U našem turizmu toliko toga fali i toliko toga je loše postavljeno tako da mi ovo žaljenje zbog turista koji furaju svoju robu djeluje kao jeftina isprika za loš posao.

Dobro rečeno.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Hrvatski turizam i njegove boljke...
« Odgovori #14 : Svibanj 07, 2010, 12:15:06 poslijepodne »
Bravo,ovdje je divno opisan način kako su nekada izgledali turisti iz Češke i Poljske ,kada su dolazili na naše more. No vremena su se promijenila.
Sada na takav način putuju naši ljudi.

Vidim da se hvatate za druge segmente turizma - znam da stoji to kaj velite, no moja namjera nije bila ispravljati loše običaje naših lijenih i nepoduzetnih, a istodobno pohlepnih ljudi; moja intencija je bila ukazati na nezakonitosti koje "legalno" trpi naš turizam, na principe koje nas prokazuju kao budale u očima cijelog svijeta koji nas debelo iskorištava...

Možda sam malo previše „lokalni“ jer očito je da u tom mjestu ljetujem.

Ali dobro,pojasnili ste .

Potencijala za turizam imamo ,čak i više nego što ga znamo sami iskoristiti.U jednom razgovoru sa državljaninom iz Njemačke,kojem je žena naše gore list,čuo sam njegovo razmišljanje „ pa kaj hočeju ovi Hrvati,zakaj se žele odvojiti iz Jugoslavije. Ionako imaju samo oni ,skoro cijeli Jadran i sve te ljepote od Plitvica na dalje,pa ko im bude stal na kraj ,kad budu samo svoji:“
„ Kad budu samo svoji,sigurno bude sve skuplje  i tada više nemamo tako jeftine destinacije sa takvim ljepotama i hranom“ (malo je prepričano)  .

Dakle svi su svjesni naših prirodnih ljepota,kulinarskog bogatstva,blizine svih evropskih država,klime koja je Bogom dana,osim nas samih.
Ne znam otkuda nam se rodila pomisao da se može obogatiti za godinu ili dvije od rada za nekoliko mjeseci.
Možda su tome kumovali poreznici i vječito gladna državna blagajna? No kako god bilo mislim da se u sadašnjem svevlašću i miješanju svakoga u sve može teško nešto učiniti.
Ponekad pomislim,nadam se da ipak nisam u pravu,da su naši političari na neki način stimulirani da se sve to upravo namjerno tako dešava i dozvoljava.
Mislim da nismo bedaki i da znamo sebi biti dobri gospodari,ali za to mora biti jasno napravljen program iza kojeg stoji država,ne samo deklarativno i ne samo za vrijeme mandata jedne stranke.
Mislim da se moraju stvari mijenjati u to smjeru,čuvati svoje po svaku cijenu,jer to što smo praktično „dobili“ nije za osobnu korist ,da se tako izrazim.

Tom svijetu koji nam se smije ne treba okretati leđa ,nego ga pametno koristiti i potući njegovim oružjem. Nikako im ne podilaziti i ulizivati se ,nego biti jasan i nedvosmislen  u svojim stavovima .
Ali možda sam otišao u neku daleku budučnost?
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....