Autor Tema: Stranci likvidiraju tvrtke i prebacuju kupljene nekretnine na sebe  (Posjeta: 4796 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Stranci likvidiraju tvrtke i prebacuju kupljene nekretnine na sebe
« : Svibanj 01, 2010, 12:02:31 poslijepodne »
Stranci likvidiraju tvrtke, a nekretnine u Istri prebacuju na svoje ime

Tek sada, godinu dana nakon što je administrativno provedena liberalizacija domaćeg tržišta nekretnina, može se vidjeti što je ta promjena donijela. Prije liberalizacije, državljani svih 27 zemalja članica Europske unije kupovali su nekretnine u Istri i Hrvatskoj uglavnom putem tvrtki registriranih na adresi kupljene kuće ili stana. Nakon što je u Hrvatskoj provedena liberalizacija, nije došlo do navale kupaca iz tih zemalja, iako su mnogi to najavljivali, a prodavatelji i priželjkivali. Zbog globalnog pada interesa za taj oblik ulaganja, nije se pojavio značajan broj kupaca, a postojeći vlasnici nekretnina odlučili su prenijeti vlasništvo nad svojim posjedima s tvrtki na svoje ime. Ono što je sada zamjetno jest velik broj likvidacija tih tvrtki koje nakon prijenosa nekretnina samo stvaraju trošak svojim vlasnicima.

Da je ovo opće raširen trend potvrdio nam je Korado Sergović iz Rovinja kojeg je Trgovački sud u Pazinu imenovao da vodi likvidacije mnogih istarskih tvrtki. Koliko je to danas postalo često potvrđuju objave pazinskog suda u Narodnim novinama.  U svakom ih broju bude nekolicina. Formula je kod svih ista. Riječ je o tvrtkama s minimalno potrebnim kapitalom od 20 tisuća kuna koje imaju sjedište na turističkim lokacijama. Najviše ih je smješteno u trokutu Umag-Savudrija-Crveni Vrh.

Ovog tjedna objavljene su likvidacije za dvije tvrtke koje imaju sjedište na adresi Alberi 300 na Crvenom Vrhu, tri su iz Bašanije, pet iz Zambratije, od kojih su četiri smještene u Istarskoj ulici. Imena tvrtki su nebitna i uglavnom su, ili asociraju na, prezime vlasnika i člana uprave, a sada - likvidatora.  Pretraživali smo putem Googlea da bismo otkrili tko se krije iza tih tvrtki, a naišli smo na nekoliko zanimljivih talijanskih, ali i slovenskih biznismena. Među njima je Silvo Svete, vlasnik i likvidator tvrtke Svete-Svete iz Savudrije. No, poznatija je njegova funkcija u slovenskom gospodarstvu, naime, on je član Nadzornog odbora Skuine Prve koja upravlja osiguravajućim društvima i mirovinskim fondovima u nekoliko zemalja istočne Europe.  Svete je bio predsjedlik Uprave tvrtke Belina, dok u sestrinskoj tvrtki Belinka Perkemija radi Tomaž Pilej kao pomoćnik direktora za komercijalu. On je, pak, vlasnik i likvidator tvrtke Bagrem iz Bašanije.  U istom istarskom naselju sjedište je tvrtke Turk čiji je direktor Vincenc Turk, inače direktor tvrtke Gorenje, trgovina i inženjering (GTI). Pored svih ovih slovenskih menadžera koji posjeduju bar jednu nekretninu u okolici Savudrije, ondje su se smjestila i braća Giovanni i Eugenio Miklus, inače poznati talijanski industrijalci.  Oni su vlasnici tvrtke Imsa koja je lider u proizvodnji stakla u središnjoj i istočnoj Europi. Tvrtku su osnovali prije tri desetljeća, a nekretninu ili više njih imaju na području Alberi, pored hotela Kempinski.

Likvidira se razvojna agencija, ali i tvrtka bivšeg župana

Pored brojnih objava likvidacija tvrtki u stranom vlasništvu, u Narodnim novinama mogu se naći iste objave, ali domaćih tvrtki. Tim putem krenula je i jedna županijska razvoja agencija. Nije riječ o istarskoj IDA-i, već o Regionalnoj razvojnoj agenciji Vallis Aurea iz Požege.  Jednako se dogodilo i tvrtki prvog istarskog župana i pulskog gradonačelnika u dva mandata - Luciana Delbianca. On je odlučio ugasiti svoju tvrtku L.D. za nekretnine čije je sjedište na istoj adresi gdje živi sam Delbianco. Komentirajući tu odluku izjavio nam je da ta tvrtka nikad nije bila aktivna i da mu je samo predstavljala trošak pa ju je odlučio ugasiti.

Izvor (Glas Istre)


==================================================

Netko bu opet ispal bedast, a ja znam i tko...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Muzh

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 152
  • Karma: +0/-0
Odg: Stranci likvidiraju tvrtke i prebacuju kupljene nekretnine na sebe
« Odgovori #1 : Lipanj 27, 2010, 08:03:17 poslijepodne »
Pred dvajst minuti sem postavil jen lepi chlanek o nashem ljudimi no moj ushit ni dugo trajal. Isto sem v Vechernem prechital kak su rusom (pro)dali 200 ilada kvadrati zemle na jenom od najlepschih otokov za 14 eurof po kvadratu.

http://www.vecernji.hr/vijesti/ruski-tajkun-jevtusenko-ipak-gradi-hotele-mljetu-clanak-159807

Josch se kakti javla nekakov mulec komentator kaj veli da je z Mljeta i da je ta zemla 40 kilometri od nacionalnog parka iako je celi otok 35 kilometri dug :)

Po te cene bi si saki isto rada kupil par sto fati na Mljetu ali zgledi da je to cena samo za ruse.

Basch mi se jena poznanica s Francuske vrnula s krstarejna na starom trabakulu i beciklerajna po Mljetu i poslala mi e-mail kak je oduschevlena s otokom i kak bi se taki vrnula nazaj da more.