Autor Tema: Upravljanje zgradama  (Posjeta: 14744 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Snegi

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 15
  • Karma: +0/-0
Upravljanje zgradama
« : Travanj 01, 2018, 02:51:51 prijepodne »
Da li naši sugrađani znaju kao su suvlasnici ti koji bi trebali donositi odluke što će se i kako raditi na zgradama? Čudimo se kako nam država propada, kako nam mladi odlaze van za boljim poslom, za što možemo djelomično i kriviti politiku i lopine koji su doveli do toga.
Međutim, kada govorimo o zgradama, one spadaju u privatno vlasništvo, svaki suvlasnik ima udio u tom vlasništvu, te sukladno tome bi trebao sudjelovati u procesu odlučivanja. Kako to u praksi izgleda?
Mahom se ljudi žale kako predstavnici ništa ne rade, kako se na zgradi ništa ne radi i sl. Zašto je tome tako? Zgrada je primjer našeg društva, u principu bi se odluke trebale donositi demokratskim putem (za svaku odluku je bitna potpora većine u suvlasničkom udjelu, a jako možemo vidjeti ovdje se ne zna tko pije a tko plaća. Ljudi ne plaćaju pričuvu, ljudi ne znaju za što služi pričuva, dobrim djelom onaj tko ne plaća pričuvu ne plaća niti vodu i sl. stavke. Zašto smo takvo neodgovorno društvo, a onda se čudimo što imamo lopine na vlasti?

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Upravljanje zgradama
« Odgovori #1 : Travanj 08, 2018, 10:16:28 poslijepodne »
Pitanje je - imamo li alternative toj mafiji zvanoj gradsko stambeno?
Oni zajedno sa predsjednicima kućnog savjeta muljaju gdje samo stignu, i to ne malu lovu.
Koja je alternativa, zna li tko?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Upravljanje zgradama
« Odgovori #2 : Travanj 08, 2018, 10:33:35 poslijepodne »
Kao prvo, ne postoje kućni savjeti, več skup suvlasnika koji imaju svoja velika prava i velike obaveze (i u jako puno najvažnijih stvari nema veze sa kućnim savjetima - koji su bili kao i radnički savjeti - sastančenje nekolicine nadobudnih bez stvarnih ovlasti jer su pravi vlasnici zgrada bili negdje daleko...), a prevodi ih od njih izabrani predstavnik suvlasnika.

To znači i da ako vam se sadašnji predstavnik "ne sviđa", a poštujući zakonsku proceduru, možete ga smijeniti; prvo javnom raspravom na sastanku suvlasnika na kojeg se pozove i predstavnik, pa ako on ne odgovara na vaša pitanja ili vidite da mulja ili odbija suradnju i objašnjenja vaših sumnji (dužan je na svakom sastanku podastrijeti sve potpisane račune i naloge za plaćanje od zadnji puta, sve mora biti transparentno), ili na drugi način nije poštovao volju većine već radio na svoju ruku, pokrenete inicijativu da ga se smijeni, potpisom većine kvadrature suvlasnika.

Jasno, za tu inicijativu treba se određeni krug ljudi naći, sastati, dogovoriti određene stvari - a na taj sastanak se može pozvati sve suvlasnike. Ono što se tamo odluči je pravno snažno i obvezujuće i za predstavnika i za upravitelja zgrade, kojega se pismeno izvjesti da odlukom većine suvlasničkih udjela u zgradi dotadašnji predstavnik više nije taj i da nema mandat zastupanja zgrade, te da će to obavljati netko nov, koji istodobno treba na zasebnom popisu suvlasnika sakupiti potpise većine suvlasničke kvadratute - uostalom, kao i za sve do tada, kako je postao onaj prethodni, tako postaje i novi. Na potpuno isti način, u dogovoru sa predstavnikom suvlasnika, ili i bez njega (ako je "umočen"), donosi se odluka o promjeni upravitelja zgrade.

Iskreno, ne sjećam se više tih stvari u detalje, jer nisam u tome desetak godina, no zato je važeći temeljni zakon koji to sve uređuje - Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Skinite ga sa svim dopunama, složite pročišćen tekst i dobro ga proučite, a onda u akciju. Nije to tako teško ako postoji opravdan razlog za sve to, no ako je to hir nekolicine kućnih bundžija, onda je to (njima) jako teško, jer sve ovisi o mogućnostima prikupljanja suvlasničke većine.

Promjena upravitelja bi trebala biti lakša, jer se ne borite protiv nikoga iz zgrade, već zajednički nastupate prema nekome "tamo daleko". Jasno, prije sve te inicijative izvidite koje su vam opcije, tko postoji tko se bavi tim poslom u nekom vašem širem okrugu (prvo da li bi vas uopće uzeli, možda su prebukirani ili ste im predaleko), raspitajte se dobro za alternative sa iskustvima korisnika (ima ih na više foruma, ljudi otvoreno pišu svašta!), i one koji dolaze u obzir obavezno posjetite i informirajte se o svemu - kako ide prelazak, što tu oni mogu odraditi, koliko bi vas koštala njihova naknada, kakova im je operativa, što sve mogu odraditi samostalno - a za što imaju kooperante (čim više vlastitih snaga - to bolje, i manje sličnosti sa GSKG), na koji način se plaća, što mogu financijski osigurati za zgradu...
« Zadnja izmjena: Travanj 08, 2018, 10:42:21 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Upravljanje zgradama
« Odgovori #3 : Travanj 08, 2018, 10:50:23 poslijepodne »
Kao prvo, ne postoje kućni savjeti, več skup suvlasnika koji imaju svoja velika prava i velike obaveze (i u jako puno najvažnijih stvari nema veze sa kućnim savjetima - koji su bili kao i radnički savjeti - sastančenje nekolicine nadobudnih bez stvarnih ovlasti jer su pravi vlasnici zgrada bili negdje daleko...), a prevodi ih od njih izabrani predstavnik suvlasnika.

Je, štima, zabil sam kak se to sad zove pa sam koristil stari izraz.

Uglavnom - fala na dobrom savjetu.

Baš bum se malo bolje informiral o alternativama, mada od kad se zgrada obnovila morali bumo koju godinu pričekati kak je Snegi na drugoj temi napisal.

Offline Snegi

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 15
  • Karma: +0/-0
Odg: Upravljanje zgradama
« Odgovori #4 : Travanj 09, 2018, 06:35:02 prijepodne »
Bobrock, zgrada ti se obnovila, da li ste vi birali izvođače radova, ili su i vama došli s pričom kako je bolje da oni to odrede da će više bodova dobiti i sl.?
Da li imate možda troškovnik da se vidi koliko je što koštalo?

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Upravljanje zgradama
« Odgovori #5 : Travanj 15, 2018, 09:47:38 poslijepodne »
Bobrock, zgrada ti se obnovila, da li ste vi birali izvođače radova, ili su i vama došli s pričom kako je bolje da oni to odrede da će više bodova dobiti i sl.?
Da li imate možda troškovnik da se vidi koliko je što koštalo?
Ne. Nema niš od toga.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Upravljanje zgradama
« Odgovori #6 : Travanj 16, 2018, 09:07:14 poslijepodne »
Meni je fakat nepojmljivo kako potpisati veliki trošak, kao što je obnova zgrade, a da ni ne znate što ste potpisali, kakav je projekt, plan, trošak, troškovnik, podaci i reference izvođača itd itd... kakvi fakin bodovi?? Pa nije to Konzum ili Kaufland!
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Upravljanje zgradama
« Odgovori #7 : Travanj 16, 2018, 10:43:53 poslijepodne »
Meni je fakat nepojmljivo kako potpisati veliki trošak, kao što je obnova zgrade, a da ni ne znate što ste potpisali, kakav je projekt, plan, trošak, troškovnik, podaci i reference izvođača itd itd... kakvi fakin bodovi?? Pa nije to Konzum ili Kaufland!
I meni je to nepojmljivo.
Na žalost (ili na sreću) to je moje mame nekretnina i ona je o tome vodila brigu, a od detalja niš ne znam.
A i ne bi se štel naknadno miješati jer bum se sigurno nerviral i svadil sa nekim, a kaj mi to treba. Imam dost svojih problema koji mi oduzimaju san tak da mi još i to ne treba. Samo se pitam - kaj je sa drugim vlasnicima? Kak oni razmišljaju? Kaj njih to ni briga? Ili samo slijepo vjeruju?

Najvjerojatnije misle kak i jedan moj frend: em pak svi to tak delaju...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Upravljanje zgradama
« Odgovori #8 : Travanj 17, 2018, 12:14:20 prijepodne »
Dok je ovaca - bit će i vune, veli pjesma... i dobro veli.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Upravljanje zgradama
« Odgovori #9 : Travanj 17, 2018, 12:22:46 prijepodne »
Ovo me podseča na posmrtnu pripomoč, zamp, ""tv" "pretplatu"", "roze uplatnice",.. - si plačaju a nemaju pojma kaj. Kombajneranje (penez)!
wwwg tablice

Offline Snegi

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 15
  • Karma: +0/-0
Odg: Upravljanje zgradama
« Odgovori #10 : Travanj 18, 2018, 04:20:27 prijepodne »
Je, sistem je totalno vriti (da ne bum prost). A ovi papci su si osigurali deranje suvlasnika još sigurnih 10ak godina koliko traje kredit. Pljačka samo takva, a radi se o privatnom vlasništvu. Onda samo zamislite što takvi ljudi rade na javnim radovima, gdje su iznosi kudikamo veći, gdje je kontrola nikakva... Mene to užasno smeta, spoznaja da takvi ljudi, sjede na javnim sisama, da ih plaćamo. Mi crncimo ko konji, da bi financirali takve lopovluka. Koliko koštaju obnove fasada na vrtićima, radovi na školama ili nekim drugim javnim ustanovama koje ti isti ljudi vode?

Evo vam jedan primjer iz Zagreba, mislite da je kod nas drugačije?

http://www.h-alter.org/vijesti/skupe-igre-na-djecjim-igralistima

Troškovi života vi mogli biti kudikamo manji, kad bi takve oportuniste makli s takvih pozicija...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Upravljanje zgradama
« Odgovori #11 : Travanj 18, 2018, 05:16:52 poslijepodne »
Ovo me podseča na posmrtnu pripomoč, zamp, ""tv" "pretplatu"", "roze uplatnice",.. - si plačaju a nemaju pojma kaj. Kombajneranje (penez)!

Našao si posve pogrešnu usporedbu, jer to nema veze sa ničim od svega toga... ovdje je riječ o ponudi koju prihvaćaš i plaćaš, a NE ZNAŠ kaj u njoj piše. Kao drugo, kod ostalih svih imaš neki papir, znaš što te pripada, koji je opseg usluge... ti kod Posmrtne pripomoći točno znaš kaj te pripada i kaj ćeš za određenu razinu iznosa uplata dobiti (i to ti sve taksativno piše nabrojeno u ugovoru!), ZAMP je obični parafiskalni namet kojeg ti NISI odabrao (ta razlika je vrlo bitna - jer kod ugovora za kredit TI si tražio njih, ne oni tebe!), TV Pretplata je nasilje propisano zakonom kojim se štiti nesposobna TV-kuća od propasti... znači svi ti primjeri su vrlo različiti od tih ugovora za uređenje objekta, a različiti su i međusobno jer svaki funkcionira i predstavlja nešto sasvim nevezano i nimalo slično sa kreditom za uređenje fasade zgrade ili ugradnje dizala u zgradu...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”