Autor Tema: Gradnja obiteljske kuće  (Posjeta: 71085 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Gradnja obiteljske kuće
« : Svibanj 17, 2010, 10:01:57 poslijepodne »

Ja sam u toku planiranja gradnje obiteljske kuće. Prvi troškovi mi se čine jako veliki pa bih glede toga htio malo razmijeniti iskustva.

Htio bih (još uvijek... ali ko zna kak još dugo...) u nekoj sve bližoj budućnosti graditi kuću oko max. 400m2, pa me sad interesiraju davanja za komunalni doprinos, vodni doprinos i upravnu pristojbu, znači sve kaj treba platiti na urbanističkom za rješenje o uvjetima građenja. Po Programu gospodarskog oporavka se planiraju neka smanjenja za komunalni doprinos i vodni doprinos, ali kada i kolko konkretno - to se još ne zna. Ima ko kakvih konkretnih informacija? Neki prijedlog vlade gdje se mogu vidjeti konkretne brojke? Nešto se priča o 40% u jednom članku na Internetu. 40% bi bilo stvarno dosta, jer po mojoj nekoj gruboj računici bi to bilo 40% od 106.000 kuna!!!

Osim toga: ima ko kakvog dobrog arhitekta za preporučiti? Već sam malo prošao par poznatijih u VG, ali nekak me nisu baš uvjerili. Sve mi se čini da ću to morati dati napraviti puno dalje od VG, gdje arhitekti ne smatraju da klijenti egzistiraju samo zbog njih. 

Tu je još i pitanje geodete. Dobio sam neke ponude od 2700 (geodeta iz Zagreba) do 4700 (geodeta iz Gorice) Kuna samo za izradu posebne geodetske podloge jedne četverokutne ravne čestice. Zamislite koja razlika! Ima koji još povoljniji od ovog za 2700? Ili je to već vrhunac?

O tome da ću se načekati za izdavanje rješenja o uvjetima građenja mi ne morate pisati, to mi je jako poznato, ali - jel ima koja alternativa? Jastrebarsko više nejde, ili?

Bio bih stvarno zahvalan ako bi neko mogao podijeliti sa mnom svoja iskustva, jer ja se već neko vrijeme stvarno teško kolebam dal da gradim ili ih sve zajedno pošaljem u tri...

shaka zulu

  • Gost
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #1 : Svibanj 17, 2010, 10:31:41 poslijepodne »
Jel isto delati na Gorice i v Opčinami?

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #2 : Svibanj 17, 2010, 11:55:37 poslijepodne »
Iznose komunalnih i vodnih doprinosa određuje lokalna samouprava. Velika Gorica ima nekoliko zona, pretpostavljam da je ovisno o tome koliko je infrastrukture izgrađeno. Ja imam zemljište u četvrtoj zoni (ako sam dobro shvatio objašnjenje) gdje ima samo struje, vode i telefona, a doprinosi će me koštati 49 (20 + 29) kuna po kubnom metru kuće (uključujući i debelu termoizolaciju - toliko o poticanju štednje energije). Ovo smanjenje odnosi se na najviši dozvoljeni iznos doprinosa koji se računa kao određen postotak etalonske cijene gradnje po kubiku prostora.

Geodeti imaju svoje standardne cjenike kojih bi se trebali držati. Moje je iskustvo s ovim VG plus nekoliko zagrebačkih da ti uglavnom ne kažu što sve trebaš napraviti, nego ti ispale cijenu za ono što ih pitaš, pa kad poslije shvatiš da to u stvari nije sve, onda te opale s cijenom još jednog (ili više) izlaska na teren. Ja sam se odlučio za jednu VG ekipu koja mi je imala strpljenja objasniti što se i u kojim slučajevima trebam napraviti (posebno mi je bilo drago da su jedini primjetili da mi je zemljište veće od 1500 kvadrata zbog čega ću trebati raditi parcelaciju, jer je max. dozvoljena površina građevinske čestice u VG 1500 kvadrata). Tako da su mi odmah objasnili koliko puta ćemo se vidjeti prije nego si prišarafim kućni broj na pročelje i koliko će me to koštati.

Ako te zanima, poslati ću ti kontakt direktnom porukom da sad ne radimo reklamu ovdje na forumu.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #3 : Svibanj 18, 2010, 09:10:56 prijepodne »
@kuntakinte
Nije isto. Evo jedan članak o tome (članak je, sad baš vidim, od 15.07.2006, kaj znači već godinama se niš nije promijenilo). Glede same Gorice - i ja gradim u samoj Gorici, kao što je Alen rekao, Gorica to dijeli po nekakvim zonama. Ne znam točno gdje su te zone definirane, trebalo bi biti u Službenom glasniku Grada Velike Gorice br. 10/01, ali tog broja nema za skinuti sa portala grada, pa ako neko slučajno ima digitalnu kopiju tog broja bio bi zahvalan ako bi to negdje stavio da se može skinuti.

@Alen
Zanima me.
Baš ću pitati ove sa ponudom od 2700 Kuna jel ide još nekaj uz tu cijenu. Pošto sam ja u tom nekom užem centru, mene će doprinosi koštati 20 + 67 Kn/m3. Zbog toga i dolazim do te neke cifre od 106.000 Kn.

Računajući naravno i termoizolaciju k tome, debili glupi lopovski...
« Zadnja izmjena: Svibanj 18, 2010, 09:15:23 prijepodne BobRock »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #4 : Svibanj 18, 2010, 10:17:03 prijepodne »
Kunta, glede zoniranja samo odi u Poglavarstvo na drugi kat - nekada su imali to zalijepljeno na vrata, imaju li sada ne znam (nisam bio još ove godine), no svakako će ti reći čim vide gdje ti je smještena parcela kako trenutno izgleda ta priča...

Budemo vidjeli i sada sa ovim najavama Vlade da se budu smanjili nekakvi doprinosi glede nekakvih građevinskih naknada za 25%, no nemrem se sjetiti na kaj se to točno odnosi...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #5 : Svibanj 18, 2010, 10:25:38 prijepodne »
Alen, geodeti u Gorici imaju svi potpuno iste cijene, jer je njih 4-5 to tako dogovorilo, i tu se vrtiš unutar istog kruga, no svejedno je dobro uzeti nekoga od njih jer taj poznaje i sve ostale osobe koje ti mogu pomoći (one u zgradi Katastra, Poglavarstva itd...). Kroz prizmu te činjenice, ja sam bio (i još sam) klijent kod Kotrmana (KOTA), gdje sam radio do sada 4 od ukupno pet radnji koje budem trebao, i tih pet radnji će me u konačnici koštati cca 15.-ak tisuća kuna. Glede skrivanja, kod njih nisu skrivali ništa, od prvog dana kada su me posjeli za stol lijepo su mi objasnili cijeli postupak - ja sam trebao elaborate o brisanju starih objekata sa sada čiste zemlje pa nadalje, skroz do još preostalog elaborata o iskolčenju čestice - i na zidu sam vidio koliko ta igra košta, no odmah sam dobio i ponudu da ako mi oni budu radili sve te stvari, ostvarit ću značajan popust (mislim da je bilo 30-ak posto). Kako je i za brzinu rada i kvalitetu, te priaktičnost i poželjno da sve ide iz istom kompa, jer ide i iz istog novčanika! - pristao sam i do sada nisam imao nikakvih prigovora.

Znači, predlažem da uzmeš jedan geodetski ured (bilo koji), i sve odradiš na jednom mjestu, vjerujem i da će drugi dati značajne popuste, jer dobro je da po zemlji uvijek hoda ista firma koja već poznaje zemlju od ranijih elaborata ili radnji, a ne da svaku radnju radi drugi čovjek (princip obiteljskog liječnika...).
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #6 : Svibanj 18, 2010, 12:33:16 poslijepodne »
Da, treba pustiti jednome da sve obavi, zato sam i uzeo onoga tko mi je sve objasnio. Bio sam i kod Kote i brzo izašao jako nezadovoljan, jer nisam saznao ništa, čim su me posjeli za stol prvo su počeli pisati račun i još su se predamnom skoro međusobno posvađali hoće li mi dati 15 ili samo 10 posto popusta. Moguće je da su ljudi samo imali loš dan, bilo je ružno vrijeme i južina, ali nisam baš bio sretan ponašanjem koje su mi pokazali i odustao sam od njih. Što se tiče cijene, ona je kod njih inicijalno bez popusta bila 4700 kuna za izradu PGP-a.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #7 : Svibanj 18, 2010, 12:39:54 poslijepodne »
Za cijene sada ne znam, no svi ih imaju izvješene na zidu, i mogu biti "malo" šokantne za nekoga tko se u to inače ne kuži i tko je novi u životnoj avanturi zvanoj "gradnja", pa su tako bile i za mene... no ja sam svoje dogovorio još pred skoro tri godine u paketu, i platio, tak da sam pošteđen poskupljenja... što je još jedan veliki plus uzimanja samo jednog ureda i uzimanja svega u paketu do kraja...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #8 : Svibanj 18, 2010, 12:40:36 poslijepodne »
Kakve su ti financijsko-kreditne perspektive?? Kak to zgleda u banci? Koju si odabrao (i koja je odabrala Tebe...)?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Rožica-ljutibijes

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 235
  • Karma: +2/-0
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #9 : Svibanj 18, 2010, 12:46:17 poslijepodne »
Zašto Alene nisam začuđena što ste kod njih (KOTE) doživjeli. Moja iskustva s njima su prestrašna. Oni funkcioniraju "na bazi prevara i obmana" u odnosu na ljude-laike koji dođu po informacije a ne znaju zakone i proceduru. Baš tako Alene, odmah pišu račune, pa ako date i dogovorite posao, naravno uvijek dogovaraju "baš u paketu", nema ništa napismeno, "usmeni, ljudski dogovor" i poslije toga nitko među njima ne zna tko šta pije, ali svi uredno znaju ispisati račune parcijalno i da stranka MORA platiti. Ne libim se ovo napisati, jer je moje osobno iskustvo takvo s njima i ja sam to osobno i telefonom tom dotičnom i rekla. No, "pojeo vuk magare". Spušila sam kak sam spušila. A svaka škola se skupo plaća.

Preporuka: ako ne znate dobro zakone, proceduru i postupak, zaobilazite ih u širokom luku ili budete "spušili i oderani", a pouzdano znam da nisam sama i jedina.

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #10 : Svibanj 18, 2010, 12:49:36 poslijepodne »
Kakve su ti financijsko-kreditne perspektive?? Kak to zgleda u banci? Koju si odabrao (i koja je odabrala Tebe...)?

Ja sam još jako daleko od banke s obzirom da mi je tek danas PGP otišao na ovjeru u katastar. Čovjek mi je danas pokazao svoje rješenje o uvjetima gradnje za kuću u Gorici. Zahtjev je predao 10.12.2008, a izdano mu je 12.04.2010. Do onda se pouzdajem u stezanje remena da skupim čim više keša, a nakon toga u dobivanje kredita za razliku da mogu podići neki poluvisoki roh-bau za što su mi sad po jako gruboj procjeni bude trebalo oko 30 000 eur.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #11 : Svibanj 18, 2010, 01:15:23 poslijepodne »
Oni funkcioniraju "na bazi prevara i obmana" u odnosu na ljude-laike koji dođu po informacije a ne znaju zakone i proceduru. Baš tako Alene, odmah pišu račune, pa ako date i dogovorite posao, naravno uvijek dogovaraju "baš u paketu", nema ništa napismeno, "usmeni, ljudski dogovor" i poslije toga nitko među njima ne zna tko šta pije, ali svi uredno znaju ispisati račune parcijalno i da stranka MORA platiti. Ne libim se ovo napisati, jer je moje osobno iskustvo takvo s njima i ja sam to osobno i telefonom tom dotičnom i rekla. No, "pojeo vuk magare". Spušila sam kak sam spušila. A svaka škola se skupo plaća.

Preporuka: ako ne znate dobro zakone, proceduru i postupak, zaobilazite ih u širokom luku ili budete "spušili i oderani", a pouzdano znam da nisam sama i jedina.

Mislim da nije moguće da pričamo o različitim firmama, no moje iskustvo sa njima je vrlo korektno i pozitivno. Ništa od navedenog ja tamo nisam doživio. Lijepo sam sjeo, sve su mi objasnili, sve sam dobio napismeno, mogao sam platiti u ratama, na papiru je pisalo koliko toga će mi odraditi i da je cijena sa popustom (obračun minus 30%). Za svaku uplatu sam dobio zasebnu i specificiranu uplatnicu. Tako da mi je sve oov gore nepoznanica.

Jedino u čemu sam bio jednom popizdio je bilo što su mi na određivanje međe poslali nekog klinca koji valjda nije ni znao sa koje strane se gleda u aparaturu, pa smo gubili vrijeme bezveze, no nazvao sam Kotrmana i mali se pokupio, a drugi dan je došao mladi gazda osobno i odradili smo sve bez greške. Drugig događanja za sada, barem onih sa negativnim predzankom, nemam.

Još mi odrade elaborat o iskolčenju i po dovršetku kuće postupak upisa svega u katastar i gruntovno, i ja sretan. Jedino sam nesretan kaj do tada ima još jako puno... na žalost!
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Rožica-ljutibijes

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 235
  • Karma: +2/-0
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #12 : Svibanj 18, 2010, 01:56:14 poslijepodne »

Kako mi se čini i koliko sam zamijetila do sada putem ovog foruma Vi očito niste laik, Vama očito zakoni, procedura i postupak nisu nepoznanica, za razliku mnogih drugih koji neke druge stvari znaju, ali to ne.

Drago mi je da Vam je prethodno napisano nepoznanica i želim Vam do kraja uspješnu i korektnu suradnju.


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #13 : Svibanj 18, 2010, 03:00:21 poslijepodne »
Hvala na dobrim željama, iz Vaših usta u Božje uši...

Ne reklamiram ni njih ni ikoga, samo sam iznio svoje iskustvo. Činjenica je da sa drugima nemam iskustva, jer sam kao totalni dudek za bilo koju stvar vezano uz nekretnine i gradnju, međe, projekte, elaborate, mjerenja itd itd bio pitao neke stvari na katastarskom uredu, i čovjek mi je lijepo rekao da moram angažirati neki geodetski ured. Onda sam ga ja davil sa pitanjima koji, gdje ih ima, kakvi jesu, jel zna cijene itd itd, a u taj čas mu je kroz vidokrug prošao jedan mladi gospon (ispalo je da to je mladi gazda Kotrman), i pozvao ga pa mi rekao da njega pitam sve kaj me muči (i tako sam naletio na njega i priča je počela)... ja ukratko objasnim, on veli da nema problema, primi me za rukicu i odvede nedaleko od katastra u dvorište onog dućana kroz prolaz (stara lokacija Kote), posjedne i sve lijepo objasni, počastili me i sa kavom i bajaderama, i iako ja standardno imam more pitanja - niti jedno nije ostalo neodgovoreno... za mene je to bio signal da ljudi znaju i rade dobro svoj posao, čak su mi za svaki primjerak kako neki papir izgleda i pokazali na nekim tuđim elaboratima kaj to, u biti, je... tada sam prvi put videl kaj je to lokacijska, a kaj građevinska dozvola, kaj je parcelacija, pa čak i kaj meni treba odmah napraviti i bez čega nebum mogel dalje (brisanje starih objekata sa parcele). I sve se pokazalo točnim informacijama, koje su mi potvrđivali i na Katastarskom uredu, i na sudu, i oni koji se kuže u te stvari...

Starija gospođa koja mi je isto sve tumačila je nazvala glavnoga (tak mi je rekla), pitala za popust, i čovjek mi je dao 30%! Ja hepi, svi hepi, dobih popis kaj sve treba, kojim redoslijedom će to ići, koliko košta koja stavka i koliko je sa popustom na sve...

Naknadno sam, zahvaljujući sporosti goričke birokracije na drugom katu, dočekao i da moja ulica Dolenec bude proglašena županijskom cestom, što je uzrokovalo potrebu za još jednim elaboratrom za potrebe Županijskih cesti - jerbo ne možeš ti iz svog dvorišta izlaziti na tak važnu prometnicu "samo tako" - mora i za to biti elaborat, koji je osnova da se i u projekt unosi taj izračun i plan, a to inače košta 3500 kuna plus 5000 kuna u Projektnom uredu za projekt na temelju tog elaborata... ja dobio za 2000 kuna elaborat, naravno od Kote... a Projektni ured radi svoje.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Rožica-ljutibijes

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 235
  • Karma: +2/-0
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #14 : Svibanj 18, 2010, 03:26:15 poslijepodne »
Oni funkcioniraju "na bazi prevara i obmana" u odnosu na ljude-laike koji dođu po informacije a ne znaju zakone i proceduru. Baš tako Alene, odmah pišu račune, pa ako date i dogovorite posao, naravno uvijek dogovaraju "baš u paketu", nema ništa napismeno, "usmeni, ljudski dogovor" i poslije toga nitko među njima ne zna tko šta pije, ali svi uredno znaju ispisati račune parcijalno i da stranka MORA platiti. Ne libim se ovo napisati, jer je moje osobno iskustvo takvo s njima i ja sam to osobno i telefonom tom dotičnom i rekla. No, "pojeo vuk magare". Spušila sam kak sam spušila. A svaka škola se skupo plaća.

Preporuka: ako ne znate dobro zakone, proceduru i postupak, zaobilazite ih u širokom luku ili budete "spušili i oderani", a pouzdano znam da nisam sama i jedina.

Još mi odrade elaborat o iskolčenju i po dovršetku kuće postupak upisa svega u katastar i gruntovno, i ja sretan. Jedino sam nesretan kaj do tada ima još jako puno... na žalost!

Ja Vam zaista iskreno od srca želim da uskoro, vrlo brzo dočekate "dovršetak gradnje kuće" pa da Vam mogu izvršiti upis u katastar i gruntovno i da zaista budete do kraja zaista sretan i zadovoljan čovjek.

Naravno, sve pod uvjetom da se u međuvremenu ne bude nekakav zakon mjenjao ili donio, a što oni nisu kao znali,  da im bude isprika kako bez dodatnih troškova zbog "novih izmjena zakona" ne mogu provesti ono što ste "u paketu" dogovorili i za novce koje ste dogovorili.

Bojim se ipak, da budete dost još morali jurcati i obijati birokratskih vrata prije nego Vam oni budu taj finiš odradili, ako budu. A sve što ste lijepo do sada platili po uredno specificiranim uplatnicama-potvrdama ste inače platili po cjeniku, pa se morti nadate da Vam je na kraju ostalo još malo za doplatiti, ali ...brus...Bog Vam daj da Vam zaista sve bude išlo glat i ovako lijepo.

Ja samo napisala kako sam pri njima prošla, imam još sličnih iskustava iz kraja 80-ih prošlog stoljeća s jednim drugim geodetom iz V. Gorice, ali moram priznati da sam imala i pozitivnog iskustva s jednim drugim geodetskim uredom u VG koji mi je korektno dogovoreno i odradio i naplatio. Oni - NE i to je to.