Autor Tema: Problem s centralnim grijanjem  (Posjeta: 23884 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline delta force

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 125
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Problem s centralnim grijanjem
« : Siječanj 08, 2011, 07:58:55 poslijepodne »
Da li može ko dati kakav savjet ?

Situacija je slijedeća:

Prije 7 godina ovlašteni obrtnik mi je napravio centralno grijanje preko plinskog Wailant fasadnog boljera s rezervoarom za sanitarnu vodu od 120 L  i sve je dobro funkcioniralo do sad.

Prošlu jesen ovlašteni serviser (tastov prijatelj iz bivše firme) mi je čistio boljer i odmah povukao cijevi za jedan radijator (1800 x 600) u prostor apartmana i tvrdio da će sistem grijati i tu prostoriju bez ikakvog problema.

Međutim, tu su nastali problemi, najprije sa zrakom u sistemu, kojeg sam uspio nakon mnogobrojnog ozračivanja riješiti donekle. Još uvijek mi se prilikom ozračivanja na radijatoru u kupaoni na katu ( najviša točka) pojavljuje zrak, ali to nije tako strašno povremeno ozračim (nigdje nisu ugrađeni lončići za samoozračivanje, rečeno mi je da njie potrebno) i to je to.

Največi problem mi je kaj nemrem zagrijati radijator u apartmanu (zagrije se do 1/3 odozgo ).

Pokušavao sam slijedeće:
- ozračivao sam sve radijatore i u prizemlju i na katu,
- prigušivao na prigušnicama i na ventilima Radson (nisu termostatski),
- zatvarao sve radijatore osim tog u Apartmanu i tek je tada progrijao cijeli.

Ali kada otvorim ostale (čak ne sve), opet isto.

Da napomenem, da je termostat u predsoblju na katu i da bi se u apartmanu nešto temperatura podigla (max do 16 stupnjeva ), na termostatu moram staviti na 30 stupnjeva.
Predpostavljam da se prostor u kojem je termostat prije zagrije (pošto je bliže boljeru) nego apartman i iskljući boljer i da se iz tog razloga ne može zagrijati radijator u apartmanu.

Zovem servisera koji je radio tu liniju u apartman, ali ga dugo nisam mogao dobiti, konačno se javio i obečao doći (u šta sumnjam) pogledati u čemu je stvar i ubjeđuje me da to mora dobro grijati.

Ne kužim se baš u centralna grijanja, pa ne bi želio opet baciti novac na nešto kaj ne bi koristilo.

Interesira me :
- dali je stvar u udaljenosti od bojlera,
- dali bi trebalo staviti na taj krak veći promjer cijevi (instalacija je bakar, osim
  onog dijela kaj je u apartmanu),
- dali bi termostatski ventili pomogli?

Ako ima neko da se bavi centralnim grijanjem, molio bi savjet, bio bi zahvalan !!!

p.s. Skica grijanja u prilogu .

« Zadnja izmjena: Siječanj 08, 2011, 08:08:41 poslijepodne delta force »

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Problem s centralnim grijanjem
« Odgovori #1 : Siječanj 09, 2011, 05:20:08 poslijepodne »
Da li može ko dati kakav savjet ?

Situacija je slijedeća:

p.s. Skica grijanja u prilogu .



Ako se radijator ne zagrije po cijeloj površini, to je znak da ima preslabu cirkulaciju, odnosno pumpa ne može dobro obaviti izmjenu u tom radijatoru.
Mislim da je taj radijator predaleko od samog bojlera, a da bi se zagrijao treba obaviti detaljnu regulaciju cijelog sistema.
Prije toga , preporučam da se do samog radijatora ,odnosno kroz onu sobu do apartmana povuku nove cijevi od 22mm,a radijator se spoji sa cijevima od 18 mm. Na taj bi se način povećanjem profila, omogućila brža izmjena vode u samom radijatoru. Na tom radijatoru se prigušnica mora ostaviti otvorena do kraja
Kako se može balansirati instalacija?
Zatvoriš sve prigušnice na radijatorima, osim one u apartmanu. Prigušnica je onaj ventil na radijatoru koji se nalazi na povratnoj cijevi, dakle u donjoj zoni.
Sve ostale ventile treba otvoriti (gornji ventili), kada topla voda probije kroz cijeli radijator u apartmanu, i on postane vrući, tada se otvara prigušnica na radijatoru do njega( sa lijeve ili desne strane, sam odaberi od kuda počinješ). Svaku sljedeću prigušnicu ne otvaraj do kraja, nego otvori sve za tri kruga, recimo. Kada se svaki radijator zagrije tada ideš dalje do kraja. Na onim radijatorima koji su najbliže bojleru, prigušnicu najmanje otvori, jer će oni ionako grijati dobro zbog same blizine i najmanjeg otpora .
Sa ovim se treba strpljivo igrati dan ili dva, dok se svi radijatori kroz otvaranje i pritvaranje prigušnica ne balansiraju tako da svi podjednako griju. Samo pazi svako zatvaranje ventila nakon toga , poremeti trenutno stanje.
Termostat moraš otvoriti do kraja, akasnije sa ventilom na samom radijatoru , u toj prostoriju podesi željenu temperaturu. Ako ti je tu prevruće, tada možeš postaviti termostatski ventil u toj prostoriji, ali termostat tada radi stalno ( treba ga postaviti na veću vrijednost).
Bilo bi dobro ako za to postoji mogućnost, da se postave odzraćni lončići na jednom dijelu instalacije ( najviši dio) da se na njima instalacija odzraći.
Veliš da je to prostorija od 7x4 = 28m2, recimo da je visina 2,5met te prostorije, za taj prostor treba  5,60Wata. Taj postojeći radijator ne zadovoljava , i treba staviti još jedan radijator za toliku kubikažu prostora.
Računao sam na radsonove radijatore, dakle trebaju ti dva radijatora od recimo 2789 wata, S 22, visine 600mm

Ako nekaj nije jasno javi se na pp da probamo objasniti telefonom.
« Zadnja izmjena: Siječanj 09, 2011, 05:22:13 poslijepodne mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline delta force

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 125
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Problem s centralnim grijanjem
« Odgovori #2 : Siječanj 09, 2011, 08:24:10 poslijepodne »
Mlačanin, hvala na iscrpnom objašnjenju, pokušal bum prvo napraviti regulaciju cjelog sistema, pa bum onda videl de sam ...

Offline delta force

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 125
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Problem s centralnim grijanjem
« Odgovori #3 : Siječanj 24, 2011, 12:18:15 prijepodne »
Sada mi se pojavio novi problem, počeo se boljer (Valliant) gasiti, svijetli crvena lampica i na displayu piše šifra F 20.
Tada ga resetiram na tipku (gdje je nacrtan prekrižen plamen) i onda proradi. Nekada radi po dan-dva, a nekada se gasi u danu i po par puta. Jednom je bila i šifra P 22.

Da li neko zna šta znače te šifre  F 20 i P 22 ?

Offline Vager

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Problem s centralnim grijanjem
« Odgovori #4 : Siječanj 24, 2011, 10:30:10 prijepodne »
Vaillant Boiler Fault Codes:

F.20            Overheat Problem (Pregrijavanje)      
F.22            Dry fire, low water in system/Overheat (Malo vode u sistemu-pregrijavanje)

 Turbomax Plus 824/828E


F.20        Overheat tripped
F.22        Low water content
Ecomax 828E

http://www.vaillantservice.co.uk/VAILLANT/Vaillant_Fault_Codes.html
« Zadnja izmjena: Siječanj 24, 2011, 10:35:12 prijepodne Vager »

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Problem s centralnim grijanjem
« Odgovori #5 : Siječanj 24, 2011, 06:35:52 poslijepodne »

@ delta force, evo malo zanimacije.

4.7.1 Smetnje uslijed nedostatka vode
Uređaj se prebacuje na smetnju ako je tlak vode u
sustavu grijanja prenizak. Ova smetnja će se prikazati
kroz kodove grešaka „F.22” (suhi požar) odn. „F.23” ili
„F.24”.
Uređaj se smije opet pustiti u rad tek ako se sustav
grijanja dostatno napuni vodom (vidi odlomak 4.7.4).

http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnici/Proizvodi/Upute_prospekti_izjave_o_sukladnosti/Upute_za_rukovanje/

Ovdje odaberi kaj ti treba, koji aparat po tipu ,itd. Pročitaj imaš toga dosta za vidjeti.

Očito imaš stalno premali pritisak u mreži.
Ako imaš grijanje i na katu, (mislim da imaš ) slobodno povečaj pritisak u mreži malo preko 2 bara. Samo ipak stavi neku posudu za svaki slučaj ispod regulacionog ventila, ako ispusti vodu iz sistema da ne polije sve po podu.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Problem s centralnim grijanjem
« Odgovori #6 : Siječanj 30, 2011, 06:29:47 poslijepodne »
Nije tema no molim savjet od Mlačanina kako da preuredim klimatizer za pripremu hladne vode za hlađenje medija u rezervoaru od 700 lit, kojem bi trebalo spustiti temperaturu za 10 - 12°C i održavat je na određenom stupnju.
Da li je jednostavnije za primarni dio izmjenjivača preurediti klimatizer ili možda sistem za hlađenje od nekog frižidera?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Problem s centralnim grijanjem
« Odgovori #7 : Siječanj 30, 2011, 07:20:26 poslijepodne »
Nije tema no molim savjet od Mlačanina kako da preuredim klimatizer za pripremu hladne vode za hlađenje medija u rezervoaru od 700 lit, kojem bi trebalo spustiti temperaturu za 10 - 12°C i održavat je na određenom stupnju.
Da li je jednostavnije za primarni dio izmjenjivača preurediti klimatizer ili možda sistem za hlađenje od nekog frižidera?

Pošalji ako možeš malo više podataka. pokušat ču ti sutra dati odgovore.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Problem s centralnim grijanjem
« Odgovori #8 : Siječanj 30, 2011, 08:41:15 poslijepodne »
Evo ovako. Temperaturu medija u rezervoaru R1 od 700 lit.trebalo bi održavati na 15-18°C. Ona inače ima trend rasta pa medij treba hladiti. Izmjenjivač bi bio rezervoar R2 sa vodom hlađenom na recimo konstantnih cca 5°C, koji bi imao cirkulacionu pumpu upravljanu temp.senzorima koja bi preko spirale uronjene u medij u R1 održavala zadanu temperaturu.
Ono što me zanima je kako da riješim primarni dio izmjenjivača odnosno hlađenje vode u R2 koristeći pritom sve elemente unutarnje i vanjske jedinice klimatizera ili možda frižidera.