Autor Tema: Prebrani elektronski listi  (Posjeta: 428454 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Tur

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #210 : Siječanj 20, 2010, 08:54:58 prijepodne »
Retrodukcija u Hyperionu

Ovoga četvrtka u Hyperion clubu ponovno će nam zasvirat Accoustic band Retrodukcija. Dobro nam poznat sastav do ponoći će nas zabavljat sa domaćim i stranim pop i rock hitovima. Svirka je uvod u novu sezonu živih svirki četvrtkom u Hyperionu.

Nošeni utjecajem Novog vala, red Azre, malo Bijelog dugmeta, obrade Gibonnia i Balaševića, Crvena Jabuka, te općenito najveći hitovi ex-juge uz podršku poznatih nam pjesama Pink Floyda, Metallice jamče potrebu za vokalnom pratnjom bendu, a time i dobar provod.

U intervjuu koji su nam dali davne 2009. godine članovi benda na pitanje po čemu su posebni su rekli: "Sviramo samo akustiku, odnosno unplugged verzije i sve kaj sviramo sviramo na svoj način i bez elektronike. Mi smo skroz prirodni."

Tulum počinje u 20 sati pa navratite dati podršku domaćim dečkima, nešto popit i zapjevat sa društvom!

http://www.vgdanas.hr/Retrodukcija-u-Hyperionu-788.aspx

Tur

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #211 : Siječanj 23, 2010, 07:19:00 prijepodne »
2099 Velikogoričana traži posao

Na Zavodu za zapošljavanje je u prosincu bilo prijavljeno 2099 nezaposlenih osoba s područja Grada Velike Gorice i još 276 iz općina Orle, Pokupsko i Kravarsko. Nezaposlenih je 46% više nego 2008. godine, a novoprijavljenih osoba čak 70% više nego godinu ranije. 

Unatoč smanjenju potrebe poslodavaca za radnicima od 26% prošle se godine zaposlilo 840 osoba evidentiranih u goričkoj ispostavi od čega izravnim posredovanjem HZZ-a 56%, što je na istoj razini kao i u 2008. godini.

Kako bi bolje pripremili nezaposlene za tržište rada HZZ provodi individualne intervjue, edukaciju, radionice i tečajeve za prekvalifikaciju – kaže Darija Bagić, voditeljica ispostave HZZ-a Velika Gorica.

Ispostava priprema projekt kojima bi se nezaposlenima duže od 3 godine osiguralo radno mjesto u javnim djelatnostima. Tako bi za poslove poput ispomoći u pučkoj kuhinji ili čišćenju parkova HZZ osigurao 100% minimalne bruto plaće.

U pripremi je i 26 tečaja na kojima se može prekvalificirati za grafičkog dizajnera, računalnog operatera, masera, pedikera, zaštitara ili raznih zanimanja u graditeljstvu i ugostiteljstvu. Polaznici tokom tečaja primaju mjesečnu naknadu od 1600 kuna, ali imaju ugovornu obavezu prihvatiti poslove koji im se ponude.

Uz to krajem ožujka na Zagrebačkom velesajmu organizira se sajam poslova na kojemu ćete imati mogućnost direktno kontaktirati sa 150 poslodavaca iz Zagrebačke županije ili naučiti kako do posla kroz radionice HZZ-a.

Tražite li posao u ispostavi Velika Gorica na raspolaganju su vam tri savjetnika s kojima možete dogovoriti besplatan sastanak, a oni će u razgovoru s vama sukladno obrazovanju, radnom iskustvu i interesima predložiti korake kako što lakše pronaći posao.

Par zanimljivih podataka:

U Velikoj Gorici 558 nezaposlenih mladih osoba od 20 do 29 godina traži posao, dok je najviše prijavljenih osoba u dobi od 50 do 54 godina i to 360.

U strukturi nezaposlenih po obrazovanju u Gradu Velikoj Gorici sa osnovnom školom prijavljeno je 528 osoba, sa strukovnom školom 674 osobe, sa srednjom školom u trajanju od 4 godine 522 osobe, gimnazijom 111, prvostupnika i sa višom školom 94, a sa fakultetskom i višom diplomom 89 nezaposlenih osoba.

Iz evidencije je zbog gubitka prava na pomoć HZZ-a tokom godine izbrisano 900 osoba, od čega 11% radi potpune neaktivnosti.

Srednjoškolci koji izlaze iz trogodišnjih strukovnih škola imaju 24% šanse da se zaposle u prvih 6 mjeseci, sa četverogodišnjim programom srednje škole šanse su vam 11%, a gimnazijalci imaju tek 6% šanse da nađu odmah posao.

Sveukupno gledajući u Gradu Velikoj Gorici živi 0,72% prijavljenih nezaposlenih stanovnika Hrvatske.

Prema Državnom zavodu za statistiku stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj iznosi 16,7 posto.

http://www.vgdanas.hr/2099-Velikogoricana-trazi-posao-795.aspx

Tur

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #212 : Siječanj 24, 2010, 09:35:39 prijepodne »
Vatrogasne skupštine

Počinju skupštine Vatrogasnih društava. U ovu je subotu na rasporedu skupština DVD-a Velika Buna i Kuče i to u velikim dvoranama društvenih domova. Početatak je u 20 sati.

http://www.rvg.hr/index.php?id=2453

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #213 : Siječanj 24, 2010, 05:53:37 poslijepodne »
Petir Lovrićki: Ne pljuj u posudu iz koje jedeš!
23. 01. 2010. by dpreradus
- Kako se radi Županijski proračun? Postavila je pitanje HSS-ova Marijana Petir na tiskovnoj konferenciji u subotu. Iznijela je podatke koji joj je kao odgovor na zastupničko pitanje u Hrvatskom saboru dostavila predsjednica Vlade Jadranka Kosor. Prema podacima u 2008.godini Država je u županijski proračun prebacila 263 milijuna 542 tisuće i 177 kuna, a u 2009. zaključno s listopadom 198 milijuna 362 tisuće i 872 kune.Postoji razlika između uplaćenih sredstava iz Države i onoga što mi kao zastupnici u Skupštini dobili kao županijski proračun., konstatirala je Petir i dodala: „Na čiji račun živi Županija? U biologiji se to zove parazitski odnos.“, istaknula je. Ustvrdila je kako nisu točne županičine konstatacije proteklih mjeseci da Država ne pomaže županiju i da saborski zastupnici s područja županije nisu dovoljno lobirali i osigurali novce za kapitalne projekte.

Pozvala je na kraju županicu Marinu Lovrić Merzel da prestane s političkim prepucavanjima i da  ne pljuje u posudu iz koje jede jer: „Iz ovih je podataka vidljivo da Županija živi isključivo od novca koji joj Država uplaćuje, a da to oplođuje na vrlo loš način i taj parazitski odnos mora prerasti u simbiotski odnos.“, zaključila je Petir.

Državni tajnik Ivica Perović je govorio o ulaganjima Države u cestovnu infrastrukturu. Naglasio je kako je Država u protekle četiri godine uložila 60 milijuna kuna u obnovu državne ceste od Velike Gorice do Žažine. Do 2012 uplanu je obnova ceste Petrinja – Gora.

Potpredsjednik županijskog HSS-a Željko Lenart je govorio poljoprivredi i turizmu. „Županija je ukinula subvenciju za uljanu repicu, a proizvodnju smo na ovom području podigli za više od tri puta.“, rekao je. Između ostalog je komentirao kako je očito da Državna revizija ne radi dobro kad nikad nije dala primjedbu na plaćanje kazni za parkiranje iz Županijskog proračuna o čemu se ovih dana moglo čitati u medijima.

(petrinjskiradio.hr)
http://www.sisak.info/?p=10022811

-

Ni nakon četiri godine od prodaje “zemlje Navarra” nema Bakranove ceste ni kolektora!
21. 01. 2010. by dpreradus
Još u listopadu 2006. godine sisačko Gradsko vijeće otkupilo je zemljište na Zelenom brijegu tadašnjeg potpredsjednika Gradskog vijeća Ernesta Navarre i njegove supruge Danice Markušić za milijun i 264.000 kuna. U tom trenutku Ernest Navarra već je bio nezavisni vijećnik jer je svojim glasom u jednom trenutku spasio tadašnju koaliciju HDZ-HSP-DC pa ga je njegov HSS zbog toga izbacio iz stranke.

Zemljište je otkupljivano za gradnju Bakranove ulice i retencijsko-rasteretni kolektor.

 „Ne vidim što je sumnjivo uz ovu odluku. Mislim da bi građani Zelenog Brijega trebali reći jesu li ove odluke dobre ili ne jer oni dobivaju kolektor i cestu.“ – rekao je tada gradonačelnik Dinko Pintarić odgovarajući na kritike zbog sukoba interesa jer se otkupila zemlja jednog vijećnika i to ključnog za tadašnju vlast. Danas, četiri godine nakon kupnje građani Zelenog Brijega još uvijek nemaju cestu, a nemaju ni kolektor koji je trebao spriječiti poplave na tom području koje se događaju pri svakom iole većom kišom.

„Grijeh je naš samo jedan i to taj što je bivše SDP-ovo Poglavarstvo predvidjelo 5-6 milijuna kuna za ovo zemljište koje smo mi kupili za 1,3 milijuna kuna.“, rekao je tada još gradonačelnik i opet slagao. Naime, iz dokumenata je vidljivo da je na zemljište za ta dva projekta iz proračuna isplaćeno čak sedam milijuna kuna i to supružnicima Navarra 1,264 milijuna, njihovoj kćeri Blaženki Navarra Ban 1,471 milijun, rođaku Danice Navarra Robertu Markušiću 1,635 milijuna, zatim Željki Zgagi i Borisu Markušiću 868.000 kuna te Tatjani Marković, iz obitelji vlasnika tvrtke TVIM,  1,779 milijuna kuna.

A dan danas od ceste i kolektora nema ništa. Izdana je građevinska dozvola  za rasteretni kolektor, a za prometnicu su izrađeni projekti.

„Izgradnja prometnice može započeti tek kada se izgradi kolektor za što se čekaju sredstva od fondova, a kako se radi o vrlo velikims redstvima, izgradnja nije planirana ni u 2010. “ – stoji u odgovoru v.d pročelnika za komunalne djelatnosti  Mile Mikića.

Dakle, pod hitno se u ključnim trenucima za opstanak vlasti išlo u otkup zemljišta, a kolektora nema ni na vidiku.

Neprimjetno je prije nekoliko mjeseci prošao otkup zemljišta i od još jednog vijećnika, HNS-ova Gorana Juzbašića. Naime, Grad Sisak je u studenom 2009. za 695.000 kuna kupio njegovo zemljište na području Žitnog trga. Obrazloženje je da se na tom području planira graditi buduća prometnica, no kao i u gore spomenutom slučaju, ne zna se kada, jer ne postoji ni projekt, niti vremenski rok kada će buduća prometnica biti gotova. Stoga je čudno da se u vrijeme krize nužan novac daje za otkup zemljišta neke „buduće prometnice“ koja neće vidjeti svjetlo dana najmanje idućih nekoliko godina. Ili je u pitanju, možda, još jedno preslagivanje vlasti u Vijećnici s obzirom da se HDZ i HSP sve češće prepiru sa svojim HSLS-ovcima.
http://www.sisak.info/?p=10022591

-

Dioničari Segestice pozivaju USKOK da dođe u tvrtku
24. 01. 2010. by dpreradus
Članovi Udruge malih dioničara Segestice Sisak u subotu su ispred uprave te tvornice za proizvodnju alkohola, pića i octa sa 92-godišnjom tradicijom, održali mirni prosvjed s kojeg su pozvali Uskok, Državno odvjetništvo RH i Ministarstvo financija da ispitaju zakonitost rada uprave i istraže kako je Segestica dospjela pred stečaj.Tvrtka, u kojoj Ministarstvo financija ima 21,1 posto suvlasništva, državi za trošarine i poreze trenutno duguje preko 100 milijuna kuna, a mali dioničari sa 78,9 posto udjela su razvlašteni i samo su fiktivni većinski vlasnici, rekli su predstavnici Udruge malih dioničara Segestice. “Nama je neshvatljivo kako je Ministarstvo financija dopustilo da Segestica godinama nekažnjeno ne plaća trošarine i poreze, a nama radnicima ako ne platimo jednu ratu, dolaze isključiti struju”, rekla je predsjednica Udruge Ruža Šobar.

Prosvjednici su pozvali Ministarstvo financija da na ime neplaćenih poreza i trošarina poveća vlasnički udjel u tvornici i smijeni sadašnju Upravu, te da poduzme mjere za opstanak tvornice koja ima, ističu, vlastite poznate robne marke i industrijsku opremu za nastavak proizvodnje. Na današnjem prosvjedu bilo je 11 od 33 mala dioničara, a Šobar tvrdi da ih većina nije došla zbog straha od Uprave, koju drži odgovornom za stanje u tvrtki.

Šobar i prosvjednici tvrde da su oni dioničari samo na papiru jer ih je prevario nekadašnji predsjednik Udruge kad je “s Upravom potpisao ugovor o prijenosu njihovih udjela na Upravu na ime 15 milijuna kuna duga za dionice”. Na takvu odluku svog bivšeg predsjednika Udruga malih dioničara uložila je tužbu Trgovačkom sudu, koji je u prvostupanjskom postupku presudio u njihovu korist, ali se Uprava žalila i postupak rješavanja žalbe je u tijeku.

Šobar je rekla da su dugovi Segestice državi sa 17 milijuna kuna 2005. godine povećani na preko 100 milijuna kuna, dok je broj zaposlenih smanjen sa 160 na sadašnjih 98 radnika”.

(hina, poslovni.hr)
http://www.sisak.info/?p=10022815

Ni nakon četiri godine od prodaje “zemlje Navarra” nema Bakranove ceste ni kolektora!
-Ma,to je 0 spram vulice na Male Gorice cca više od 30 let...

Tur

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #214 : Siječanj 25, 2010, 04:56:11 poslijepodne »
Predstavljanje ‘Ljetopisa Grada Velike Gorice’

Šesti broj “Ljetopisa Grada Velike Gorice” donijet će pregled najznačajnijih političkih, kulturnih i sportskih događaja u Gradu Velikoj Gorici u 2009. godini.

Od opširnijih priloga tu je članak o suodnosu modernog arhitektonskog izraza s tradicijskim graditeljstvom u Velikoj Gorici, tekstove o obilježavanju značajnih obljetnica (400. obljetnica rođenja Jurja Habdelića, 50. obljetnica Dječjeg vrtića Velika Gorica i Muzeja Turopolja, 20. obljetnica “Žira”…), osvrt na premijerne predstave Scene Gorica u 2009. godini, izvješće o prošlogodišnjoj Književnoj nagradi “Albatros”, osvrte na značajnije knjige objavljene u 2009. godini, pretisak Statuta Plemenite općine turopoljske iz 1735. godine, studiju o posljednjem turopoljskom županu Miji pl. Pućku, razgovor s dobitnikom nagrade Grada Velike Gorice za životno djelo Miškom Kundićem , članak “Kruh naš svagdašnji”, stalne rubrike “Naši ljudi i krajevi” i “Istinita priča” i drugo. Za Ljetopis Grada Velike Gorice 2009. pišu: dr. Alojz Jembrih, dr. Branko Dubravica, dr. Pavao Rebić, Ivica Buljan, Božidar Prosenjak, Maja Gjerek, Slavica Sarkotić, Katja Matković Mikulčić, Margareta Biškupić, Borut Vidošević, Ljubica Pernar Robić, Zlatko Uzelac, Ljubica Lovreković, Vedrana Debiađi, Mara Popovčić, Marijan Draganić, David Jolić, Zlatko Šostar, Vesna Gjurković, Jasminka Tihi i Drago Bukovec.

http://www.gorica.hr/2010/01/predstavljanje-ljetopisa-grada-velike-gorice/

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #215 : Siječanj 26, 2010, 12:02:35 prijepodne »
Svi Pravaši zajednički na izbore?
25.01.2010. :: 15:01
Gradska organizacija Autohtone - Hrvatske stranke prava (bivši Hrvstaki pravaši - Hrvatski pravaški pokret), na konferenciji za medije na kojoj je uz predsjednika GO A-HSP-a Sisak Davora Vuića, nazočio i predsjednik stranke Dražen Kleminec, govorila je o aktualnoj političkoj situaciji u Hrvatskoj te o zbližavanju i zajedničkom izlasku na izbore tri stožerne pravaške stranke HSP-a, A-HSP-a i HČSP-a.

"Autohtona - Hrvatska stranka prava protivi se Europskom parlamentu koji želi kao službeni jezik vratiti hrvatsko - srpski. Ovaj čin diskriminacije je pokušaj vraćanja mračnog doba bivše Jugoslavije koji Hrvatski narod neće podržati. Oko najave ustavnim promjenama gdje se manjinama želi dati dvostruko pravo glasa, a istodobno Hrvatska dijaspora ostaje bez prava glasa je za A-HSP neprihvatljivo. Ovim prijedlogom zakona, manjine će imati više prava od samih Hrvatskih državljana što smatramo diskriminacijom manjine prema većini. Na djelu je koalicija SDSS-a i HDZ-a pa nas to niti ne čudi. Današnji trenutak je za Hrvatsku vrlo težak : opće nazadovanje, kriminal i korupcija su vrlo visoki, a kao posljedica toga, gospodarstvo gotovo da je potpuno uništeno, vanjski dug vrtoglavo raste, a nezaposlenost i nesigurnost zabrinjavajuće su visoki s trendom daljnjeg porasta. Autohtona - Hrvatska stranka prava svjesna je trenutka i stoga se zalaže za zajednički izlazak na izbore sa Hrvatskom strankom prava i Hrvatskom čistom strankom prava . Pravaši su spremni i sposobni spasiti propadanje Hrvatske" - rekao je predsjednik stranke Dražen Keleminec.

(imp)
http://www.radiosisak.hr/index.php?page=article&article_id=1664

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #216 : Siječanj 26, 2010, 09:43:51 poslijepodne »
ponedjeljak, 25.1.2010 17:40
Kosor: Pelješki most bit će završen do 2015. godine!

Pelješki most bit će završen do 2015. godine!
...
Kosor je odgovarala i na pitanja o Sunčanom Hvaru pa je tako rekla da će Vlada uskoro objaviti ugovor o prodaji između Vlade i Orco grupe. Posebno zanimljiva bila su pitanja o dvama velikim infrastrukturnim projektima - Pelješkom mostu i državnoj cesti D404, koja treba spojiti središte Rijeke s autocestom i u koju je u proteklih šest godina uloženo više stotina milijuna kuna!

"Pelješki most postao je simbol nečeg lošeg, a ja stvarno ne znam zašto. Ali od tog se projekta ne odustaje, on će biti dovršen do 2015. godine", kazala je Kosor. Na pitanje kad će biti završena državna cesta D404 Kosor nije znala odgovoriti.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/kosor-peljeski-most-bit-ce-zavrsen-do-2015-godine/472184.aspx

-

Prevario mladog Sunjanina za četiri milijuna kuna
26. 01. 2010. by dpreradus
Policijski službenici Odsjeka gospodarskog kriminaliteta ove policijske uprave proveli su kriminalističko istraživanje nad 54-godišnjim muškarcem iz Zlatara koji je kao odgovorna osoba poduzeća sa sjedištem u Zlataru počinio kazneno djelo prijevare u gospodarskom poslovanju na štetu 24-godišnjaka s područja Sunje i na štetu poduzeća iz Njemačke. Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da je osumnjičeni 54-godišnjak kao direktor poduzeća iz Zlatara, s ciljem stjecanja protupravne imovinske koristi, 3. studenog 2006. godine s poduzećem iz Njemačke potpisao Ugovor o kupnji i prodaji stoke.

Temeljem tog ugovora njemačko poduzeće mu je tijekom 2007. godine isporučilo stoku u ukupnoj vrijednosti od 380 725 eura, od čega je on platio samo prva dva računa, dok preostalih pet računa do danas nije platio.

Time je doveo u zabludu navedeno poduzeće prikrivajući činjenice da je žiro račun njegove tvrtke u blokadi i da zbog toga neće moći naplatiti mjenice i zadužnice koje je izdao kao sredstvo osiguranja plaćanja isporučene stoke. Na taj je način poduzeće iz Njemačke oštetio za iznos od 2.175.500 kuna.

Nadalje je utvrđeno da je osumnjičeni prilikom potpisivanja Ugovora o kupnji i prodaji stoke kao sredstvo osiguranja plaćanja priložio i Ugovor o osnivanju založnog prava na nekretnine u vlasništvu oštećenog 24-godišnjaka s područja Sunje, koji je taj ugovor potpisao kao založni dužnik, prethodno se dogovorivši s osumnjičenim da će mu ovaj isporučiti dio kupljene stoke, što on do danas nije učinio.

Kako osumnjičeni nije platio kupljenu stoku, poduzeće iz Njemačke je, dok se nastali dug ne naplati, izvršilo uknjižbu prava zaloga nad nekretninama oštećenog 24-godišnjaka vrijedne 4.270.288 kuna, za koji je iznos 24-godišnjak i oštećen.

Protiv osumnjičenog 54-godišnjaka i njegove tvrtke nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu u Sisku podnesena je kaznena prijava zbog kaznenog djela prijevare u gospodarskom poslovanju.
http://www.sisak.info/?p=10022866

-

OBJAVLJENO 26.01.2010. 10:37
Objavljen program devetog Osječkog karnevala – KAOS 2010.
 
Devetu godinu zaredom osječka Agencija Koncert, uz potporu Turističke zajednice Grada Osijeka, organizirat će Osječki karneval, ove godine nazvan KAOS 2010.

Iz te Agencije najavljuju ponovno karnevalsko ludilo, i to od 12. do 16. veljače, a okvirni program već je poznat. U petak, 12. veljače, zakazano je tradicionalno preuzimanje ključeva Grada Osijeka, a večer kasnije, 13. veljače, održat će se veliki karnevalski party u klubu "Plan B", kada će glazbu puštati DJ Omer. Na Valentinovo, 14. veljače, u 18 sati u Hotelu Central organizirat će se Dječji karnevalski party, a završna priredba na programu je u utorak, 16. veljače, na glavnom osječkom Trgu Ante Starčevića. Tog dana u 17 sati okupit će se maškarane grupe i pojedinci na velikoj završnoj karnevalskoj fešti, a u sklopu toga predviđen je izbor najboljih maski, pjesma i ples te suđenje i spaljivanje Princa od karnevala. "Pozivamo sve velike i male sugrađane, skupine i pojedince, da se pridruže ovogodišnjem KAOS-u! Budite kreativni i originalni, izradite svoje maske, budite na jedan dan netko drugi… Svake godine sve je više sudionika Kaos-a, budite i vi dio tradicije, pozovite svoje prijatelje i znance. Ove godine stupili smo u kontakt sa Hrvatskom gospodarskom komorom, koja bi trebala animirati male obrtnike da 16. veljače iziđu na Trg i ponude svoje proizvode", najavljuje Domagoj Jukić, voditelj Agencije Koncert. Prijave za završnu karnevalsku feštu primaju se u Turističkoj zajednici do 15. veljače u 15 sati. (Glas Slavonije)
http://www.osijek.hr/index.php/cro/Novosti/Objavljen-program-devetog-Osjeckog-karnevala-KAOS-2010.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #217 : Siječanj 26, 2010, 09:49:07 poslijepodne »
26.01.10.   Starost: 4 h
Agencija ne radi, zemljište se ne prodaje

Božidar Pankretić

Petar Čobanković
Tihi sukob između HDZ-ova ministra Petra Čobankovića i HSS-ova Božidara Pankretića traje otkako su u rekonstrukciji Vlade zamijenili ministarstva. Međusobno se optužuju, tvrde da onaj drugi zaustavlja projekte koje je počeo onaj prvi. Sukob je izašao na vidjelo sada kada je zbog njihove svađe potpuno blokiran projekt prodaje poljoprivrednoga zemljišta.   

Naime, od Nove godine zbog pravne zavrzlame nitko ne može kupiti ni prodati poljoprivredno zemljište. Agencija koja je morala po slovu zakona profunkcionirati, ne radi. Zašto, pita se tvorac zakona, bivši ministar poljoprivrede. Moram reći da će to biti pitanje koje ću postaviti i na Vladi i tražiti izvješće resornog ministra, istaknuo je potpredsjednik Vlade Božidar Pankretić.

Umjesto danas prezauzetog ministra poljoprivrede Čobankovića, odgovara njegov glasnogovornik. Agencija ne funkcionira jer je Vlada u okviru antirecesijskih mjera zabranila osnivanje novih agencija. Stoga će se još ovaj mjesec tražiti izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu.

Primjena spornog zakona se odgađa na godinu dana. U tijeku te godine će doći i do formiranja agencije koja će onda od iduće godine funkcionirati kako je zamišljeno, istaknuo je Mladen Pavić, glasnogovornik Ministarstva poljoprivrede.

Do tada zemljištem će se trgovati po starom. I dalje ostaje činjenica da poljoprivrednici, baš kao i članovi Vlade, nisu jedinstveni kada je u pitanju rad ove Agencije.

Ovo je jedini model da nam ne dođu velike kompanije izvana s viškom novca i okupuju naše poljoprivredno zemljište, smatra predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Darko Grivičić.

Moje privatno vlasništvo je moje vlasništvo. Nikakva agencija njime ne može upravljati, smatra tajnik ZUSSB-a Stanko Zdravčević.

Iako još nije ni zaživjela, Agencija je, čini se, zakomplicirala trgovanje zemljom umjesto da pojednostavni i pomogne. Tako je njezina osnovna namjera, okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta, pala već na prvom ispitu.
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=60753&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=71183a5372

-

26.01.10.   Starost: 5 h
Odakle Bandiću 6,6 mil. kn?
Ivo Josipović i Milan Bandić

Novoizabrani hrvatski predsjednik Ivo Josipović objavio je da je u predsjedničkoj kampanji potrošio 8.950.325 kuna, a njegov je protukandidat Milan Bandić objavio da je ukupno potrošio 15.278.984 kuna, što je oko 6,6 milijuna kuna više nego što je u kampanji prikupio.

Kandidati su te podatke objavili na svojim internetskim stranicama.

Najveći dio Josipoviću je osigurao SDP (6,8 milijuna kuna), a slijede građani sa 965 tisuća kuna i tvrtke sa 565 tisuća kuna. On sam za kampanju je podignuo i kredit od 500 tisuća kuna, a gotovo 84 tisuće prikupljeno je iz ostalih izvora (rad volontera i kamate od banaka).

Milan Bandić uspio je od donacija prikupiti 8,6 milijuna kuna pa mu za pokriće ukupnih troškova u kampanji nedostaje oko 6,6 milijuna kuna. Od građana je prikupio gotovo 8 milijuna kuna, a od tvrtki je dobio nešto više od 600 tisuća kuna. Naveo je i kako je u kampanji potrošio 13.500 kuna vlastitog novca.

Odakle mu ta razlika, nigdje ne piše. Pitali smo i u stožeru, no i oni šute. No čini se kako ne mora bi zabrinut zbog posljedica ako ne objasni odakle mu toliki novac.

Trebalo bi svakako odgovarati da iznos prikupljenih sredstava u najmanju ruku bude jednak utrošenim sredstvima, istaknuo je Branko Hrvatin, predsjednik Državnog izbornog povjerenstva. Ne zna hoće li biti kakvih posljedica za Bandića jer, kako kaže, DIP jedino prikuplja i objavljuje podatke koje mu kandidati dostave.

I to samo ako žele, jer ako to i ne učine - nema kazne. Nitko neće provjeravati koliko su potrošili ni odakle im novac.

Ako već institucije spavaju i nisu nadležne, a govore da nisu nadležne kod kontrole tih financijskih izvještaja, dobro je da su organizacije civilnog društva, mediji i novinari shvatili ovu temu vrlo ozbiljno i počeli kontrolirati kandidate i naše političare, rekao je Dragan Zelić iz GONG-a.

No dok se ne promijeni zakon, slaba je korist od toga. Mi smo, evo, izračunali da je Ivo Josipović najjeftinije prošao: jedan glas stajao ga je 6 i pol kuna. Bandića 17 kuna, Hebranga 26, Vidoševića 30, a Primorac je svaki glas platio 32 kune. No ta je računica točna samo ako su točni iznosi koje su kandidati prijavili. I budući da je ova tema važna, ponavljamo još jedanput - nitko ne zna odakle Milanu Bandiću 6 milijuna i 660 tisuća potrošenih kuna.
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=60747&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=8cb9be94e7

-

Analiza Prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu građana


Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu građana (siječanj 2010.) uglavnom je istovjetan Prijedlogu predloženome 2005. godine, kad je isti, zbog žestokog protivljenja domaće i međunarodne javnosti, uključujući i GONG, povučen iz saborske procedure. Osim toga, ovaj je Prijedlog vrlo nejasan i predviđa se donošenje po hitnom postupku, što može imati vrlo opasne posljedice.

Evidenciju prebivališta i popise birača potrebno je što hitnije ažurirati i osuvremeniti IKT rješenja za njihovu podršku, no ovim se Prijedlogom to može biti i nauštrb Ustavom zajamčenih prava građana. Također, nejasne i Prijedlogom nepropisane procedure otkrivanja, utvrđivanja i dokazivanja namjere građana da se trajno nasele, po službenoj dužnosti MUP-a ili na prijedlog lokalnih i regionalnih vlasti te osoba koje imaju pravni interes, otvaraju mogućnost manipulacija i selektivne primjene Zakona u nekim lokalnim sredinama.

Poznato je da određeni broj hrvatskih državljana ima dvostruka prebivališta (jedno u Hrvatskoj, a drugo u nekoj drugoj zemlji), no ovakav bi se problem, uz izmjene Zakona, može mogao riješiti međudržavnim sporazumima te sveobuhvatnom kampanjom informiranja hrvatskih državljana o ažuriranju evidencije prebivališta, kako bi državljani mogli sami donijeti odluku u kojoj zemlji žele zadržati prebivalište. U suprotnom će svako samovoljno brisanje državljana iz evidencije prebivališta, bez čvrstih dokaza, dovoditi do diskriminacije određenih kategorija građana.

Kako bi se donio kvalitetan Zakon o prebivalištu i boravištu građana i na taj način pročistile evidencije prebivališta i popisa birača, nužna je prethodna javna rasprava svih zainteresiranih dionika te dogovor međudržavnim ugovorima o razmjeni podataka o prebivalištima hrvatskih državljana u susjednim državama.

Dugoročno je potrebno ustrojiti jedinstvenu državnu bazu podataka kako bi svi podaci bili u jednoj središnjoj evidenciji, a ne kao što je sada slučaj da postoji nekoliko baza podataka (prebivalište, popisi birača, podaci porezne uprave, HZZO-a...) manje ili više ažuriranih.



Četiri su ključne zamjerke ovom Prijedlogu Zakona:

1. Neprecizna su pravila i postupak otkrivanja, utvrđivanja, dokazivanja te na kraju brisanja građana iz evidencije prebivališta (a time i iz popisa birača) od strane nadležnog tijela. Kompletan i precizan postupak ovih radnji treba biti propisan Zakonom, a ne kasnijim podzakonskim aktima. Objašnjenje ne može glasiti da se ovaj postupak provodi prema pravilima upravnog postupka jer utvrđivanje da netko stvarno ne živi u mjestu prebivališta ili da se netko trajno naselio u drugom mjesto nisu kategorije upravnog postupka, već specijalno ovog Prijedloga Zakona.

2. Kategorija tzv. prebivanja, odnosno neprebivanja, koja povlači za posljedicu brisanje iz evidencije prebivališta u suprotnosti je s navedenim zakonskim odnosom prebivališta i boravišta. Naime, ako osoba ne prebiva u mjestu gdje ima prijavljeno prebivalište, postoji mogućnost da ima prijavljeno boravište u drugom mjestu, što je zakonom apsolutno dopušteno. Međutim, ovo prijavljeno boravište i faktički znači da osoba ne prebiva u mjestu gdje ima prebivalište, što, zbog nepreciznih odredbi ovog Prijedloga Zakona, može biti razlogom brisanja iz evidencije o prebivalištu, a time i uskrate biračkog prava na izborima. Ukratko, predložene odredbe o prebivanju u koliziji su s odredbama o boravištu.

3. Upitna je mogućnost građana da podnose žalbe i povrate svoje pravo prebivališta. Naime, Prijedlog Zakona predviđa da se na rješenje o brisanju iz evidencije o prebivalištu može podnijeti žalba. Pitanje je sljedeće: na koju adresu će građanin dobit rješenje o brisanju iz evidencije? Ukoliko se utvrdi da ona adresa u postojećoj evidenciji nije „stvarna“, kako će građanin saznati da je brisan? Uobičajeno, građanin sukladno općem upravnom postupku ima određeni rok za žalbu. Kako će građanin iskoristiti pravo na žalbu ukoliko mu nadležno tijelo (MUP) nije u mogućnosti dostaviti rješenje jer ne zna njegovu adresu?

4. Iz Prijedloga Zakona naslućuje se njegova selektivna primjena, točnije njegova implementacija ovisit će o volji i mogućnostima svake policijske uprave ili postaje, potom ovisno o volji određene lokalne vlasti te tumačenju nadležnih tijela o tome tko su fizičke i pravne osobe koje imaju pravni interes prijaviti građane da stvarno ne prebivaju u mjestu gdje su prijavili prebivalište. Naime, u poglavlju Ocjena i izvori potrebnih sredstava za provođenje Zakona navodi se kako nije potrebno osigurati dodatna sredstva iz Državnog proračuna. Stoga je opravdano zaključiti kako MUP ne namjerava provoditi planiranu i ciljanu javnu kampanju informiranja građana o promjenama Zakona i mogućim promjenama njihovog statusa te mogućem gubitku prava, niti osigurati sveobuhvatno ažuriranje evidencije prebivališta na razini cijele Republike Hrvatske u istom vremenskom razdoblju (ciljane provjere stvarnih prebivališta u svim gradovima i općinama u državi istovremeno), već se to ostavlja na volju lokalnim policijskim postajama i lokalnim vlastima. Nejasno je koje tijelo će vršiti kontinuirani nadzor nad lokalnim policijskim postajama u vezi provedbe ovog Zakona i ažuriranju evidencije prebivališta te da li će takav nadzor biti uopće osiguran.
Na kraju, Prijedlog Zakona ne rješava problem prijave prebivališta u nekretninama u kojima, prema zakonima fizike, ne može boraviti prijavljeni broj osoba (primjerice, 15 osoba u stanu od 35 m2).

Kompletne komentare možete pronaći u sljedećem dokumentu:
Analiza Prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu građana   (194 kb)
http://www.gong.hr/download.aspx?f=dokumenti/Clanci/GONG_Komentari_Zakon_o_Prebivalitu.pdf

http://www.gong.hr/news.aspx?newsID=3329&pageID=1

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #218 : Siječanj 26, 2010, 09:50:16 poslijepodne »
26.01.10.   Starost: 2 h
Nevjerojatni HAC-ovi gubici na stupićima

Čini se da članovi bivše uprave HAC-a, pritvoreni u akciji Nesklad zbog bojenja tunela, nisu jedini u tom javnom poduzeću sklapali čudnovate ugovore. I Sektor za održavanje HAC-a u posljednje je dvije godine nabavljao prometnu opremu od tvrtke Signal-grad pod sumnjivim okolnostima. Prema sindikalnim procjenama, HAC je malverzacijama s tim ugovorima i pripadajućim troškovnicima oštećen za oko 5 milijuna kuna. Evo kako se to radi.

Na natječaju za nabavu prometne signalizacije i opreme za regulaciju prometa tijekom radova na autocesti već dvije godine prolazi tvrtka Signal-grad iz Brestovja. Naizgled, Hrvatske autoceste ponašaju se razumno i godišnji ugovor sklapaju s tvrtkom koja nudi najnižu ukupnu cijenu.

Svi ostali koji sudjeluju u natječaju, kada se otvore ponude, vide samo ukupnu cijenu ponude, ali ne znaju što je u jediničnim cijenama, tvrdi predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata Mijat Stanić. Dodaje kako se u troškovniku ugovora događaju nevjerojatne promjene cijena - isti proizvod je 2008. stajao oko 600 kuna, a godinu dana poslije oko 30 kuna. Tvrdi da je riječ o namještenom natječaju.

Unaprijed je planirano da će se oprema nabavljati dvije godine. Pri tome je dogovoreno da oprema koja se te godine neće kupovati bude ponuđena po desetak puta manjim iznosima, kako bi ukupna cijena ponude bila manja. Onaj koji je dogovarao prevaru ponudio je po višoj cijeni one stupiće za koje je znao da ih nećemo kupovati. A po daleko višoj cijeni od realne one za koje je znao da ih hoćemo kupovati, kaže Stanić.

Iz HAC-a su na ove optužbe reagirali priopćenjem. Spomenuta oprema naručena je s rokom isporuke do 15. ožujka 2010. Do okončanja ugovora u srpnju ove godine planirana je, ovisno o potrebama, narudžba i isporuka opreme u cijelosti, sukladno količinama iz troškovnika. Na temelju svega jasno je da se ne radi o 'podvaljenim' stavkama već zakonski sklopljenom ugovoru i njegovom troškovniku, stoji u priopćenju. U tvrtki Signal-grad nisu željeli dati izjave.

Javna je tajna da su državne tvrtke često poligon za isisavanje novca za stranačke račune i pojedinačne interese. Tako je navodno HAC proteklih sedam godina za arheološka istraživanja Mirjane Sanader, supruge bivšeg premijera, uplatio oko pola milijarde kuna.
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=60767&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=fe24461af1

Tur

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #219 : Siječanj 27, 2010, 05:20:37 poslijepodne »
ZET: Kartice za darivatelje krvi i starije od 65 godina

Od 26. siječnja ZET je započeo zaprimanje zahtjeva za izradu besplatnih pretplatnih karata za darivatelje krvi i osobe starije od 65 godina, s prebivalištem na području grada Velika Gorica.

Zahtjev sa slikom i kopijom osobne iskaznice predaje se na prodajnom mjestu ZET-a u Velikoj Gorici. Darivatelji krvi obvezni su priložiti i potvrdu velikogoričkog Crvenog križa o svom statusu. Izrada se ne plaća, a rok izrade pretplatne karte je 14 dana.

http://www.gorica.hr/2010/01/zet-kartice-za-darivatelje-krvi-i-starije-od-65-g/

Tur

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #220 : Siječanj 27, 2010, 05:47:37 poslijepodne »
Slučaj Hercegovačka banka: Kako je HDZ organizirao pljačku Državnog proračuna?
Upućeni smatraju kako su dva ključna razloga zbog kojih se Državno odvjetništvo nije htjelo upustiti u ovaj slučaj. Prvi je taj što bi pokretanje slučaja zahtijevalo procesuiranje većeg broja bivših visokih dužnosnika, poput bivšeg premijera Zlatka Mateše, bivših ministara financija Bože Prke i Borislava Škegre, bivšeg pomoćnika ministra obrane Ljube Ćesića Rojsa, bivšeg predstojnika Ureda Predsjednika Ive Sanadera, bivšeg Tuđmanovog savjetnika Ivića Pašalića, umirovljenog generala Stanka Sopte zvanog Baja, protiv nekadašnjih čelnih ljudi Hercegovačke franjevačke provincije, kao primjerice fra Ivana Ševe, i drugih. Drugi, ne manje važan razlog, zbog kojeg je Državno odvjetništvo bilo u dvojbi što učiniti sa slučajem Hercegovačke banke, je i činjenica da su u pljački proračunskog novca preko Hercegovačke banke izravno sudjelovale i bile umiješane visoke strukture Katoličke crkve, točnije, čelni ljudi Hercegovačke franjevačke provincije, preko čijih je računa kod hercegovačke banke izvlačen novac Državnog proračuna Republike Hrvatske. Cijeli posao sa Hercegovačkom franjevačkom provincijom koordinirala Đurđa Šušak, supruga pokojnog ministra obrane Gojka Šuška, koja je, prema tvrdnjama nekih, preko ljudi koje je kontrolirala, pripadnika tzv. „Šuškove mreže“, kontrolirala izvlačenje proračunskog novca preko „Projekta Hercegovačke banke“.
 
„Projekt Hercegovačke banke“ razotkriva kriminalnu tehnologiju kojom je HDZ organizirao višemilijunsku pljačku Državnog proračuna

Slučaj Hercegovačke banke, zapravo, razotkriva kriminalnu tehnologiju kojom je HDZ organizirao višemilijunsku pljačku Državnog proračuna Republike Hrvatske, a upravo po modelu izvlačenja proračunskog novca preko Hercegovačke banke, Sanaderov je HDZ nastavio pljačkati državna, javna poduzeća i izvlačiti novac proračunskih korisnika, što se danas dokazuje u brojnim aferama, poput HAC-a i Podravke.

Početkom 2011. godine, slučaj Hercegovačke banke mogao bi završiti u relativnoj zastari, upozoravaju pravni stručnjaci s kojima smo razgovarali, što znači kako je Državnom odvjetništvu za procesuiranje odgovornih za pljačku više oko 300 milijuna njemačkih maraka sredstava Državnog proračuna Republike Hrvatske, ostalo tek nešto manje od godinu dana.

Ukoliko do početka, točnije do travnja 2011. godine Bajić protiv odgovornih pokrene kazneni postupak, rok za apsolutnu zastaru istječe tek 2021. godine, te bi praktično bilo nemoguće da u slučaju pravovremenog procesuiranja ovaj slučaj završi u zastari.

Zašto Bajić šest godina nije pokrenuo kazneni postupak u slučaju pljačke hrvatskog Državnog proračuna preko Hercegovačke banke

Izvješće koje je u prosincu 2002. godine izradila tadašnja privremena upraviteljica Hercegovačke banke ne ostavlja sumnju u to kako je pljačka proračunskog novca preko Hercegovačke banke planirana na najvišoj državnoj razini, te kako su u pljački sudjelovali najviši tadašnji dužnosnici HDZ-a i HDZ-ove Vlade, posebno dužnosnici Ureda Predsjednika Republike i ministri obrane i financija, te predsjednik Republike i predsjednik Vlade, koji su odobrili „Projekt Hercegovačke banke“ i omogućili HDZ-ovim dužnosnicima u Bosni i Hercegovini zloupotrebu proračunskih sredstava, namijenjenih tobože vojnicima, umorivljenicima, invalidima i obiteljima poginulih branitelja HVO-a.

Bila je to samo krinka za lukavo osmišljen HDZ-ov projekt izvlačenja novca iz Državnog proračuna Republike Hrvatske, preko Hercegovačke banke, na račune privatnih fizičkih i pravnih osoba, a potom vrlo vjerojatno na treće račune u inozemstvu.

Iako je glavni državni odvjetnik Mladen Bajić svu dokumentaciju o slučaju Hercegovačke banke i zloupotrebi proračunskih sredstava hrvatskog Državnog proračuna, označenu kao „vrlo tajnu“, zaprimio još 27. siječnja 2004. godine, te iako postoje zakonske osnove za procesuiranje odgovornih u slučaju Hercegovačke banke, prije svega bivših visokih dužnosnika HDZ-a i hrvatske Vlade, te Ureda Predsjednika, koji su pod izravnom nadležnosti hrvatskog pravosuđa, od siječnja 2004. godine, proteklih šest godina, Državno odvjetništvo po spisu Hercegovačke banke nije poduzimalo nikakve predistražne ili istražne radnje.

Sukob Sanadera i Pašalića: Međusobni sukob kriminalnih struktura unutar HDZ-a i borba za opljačkani plijen

Upućeni smatraju kako su dva ključna razloga zbog kojih se Državno odvjetništvo nije htjelo upustiti u taj slučaj.

Prvi je taj što bi pokretanje slučaja zahtijevalo procesuiranje većeg broja bivših visokih dužnosnika, poput bivšeg premijera Zlatka Mateše, bivših ministara financija Bože Prke i Borislava Škegre, bivšeg pomoćnika ministra obrane Ljube Ćesića Rojsa, bivšeg predstojnika Ureda Predsjednika Ive Sanadera, bivšeg Tuđmanovog savjetnika Ivića Pašalića, umirovljenog generala Stanka Sopte zvanog Baja, protiv nekadašnjih čelnih ljudi Hercegovačke franjevačke provincije, kao primjerice fra Ivana Ševe, i drugih.

Drugi, ne manje važan razlog, zbog kojeg je Državno odvjetništvo bilo u dvojbi što učiniti sa slučajem Hercegovačke banke, je i činjenica da su u pljački proračunskog novca preko Hercegovačke banke izravno sudjelovale i bile umiješane visoke strukture Katoličke crkve, točnije, čelni ljudi Hercegovačke franjevačke provincije, preko čijih je računa kod hercegovačke banke izvlačen novac Državnog proračuna Republike Hrvatske.

Upućeni tvrde kako je cijeli posao sa Hercegovačkom franjevačkom provincijom koordinirala Đurđa Šušak, supruga pokojnog ministra obrane Gojka Šuška, koja je, prema tvrdnjama nekih, preko ljudi koje je kontrolirala, pripadnika tzv. „Šuškove mreže“, kontrolirala izvlačenje proračunskog novca preko „Projekta Hercegovačke banke“.

Osim toga, procesuiranjem slučaja Hercegovačka banka potpuno bi se razotkrila kriminalna shema financiranja HDZ-a, koja se nastavila i nakon što je HDZ preuzeo Ivo Sanader, a obzirom na tajne račune na kojima je završavao novac iz Hercegovačke banke, danas možemo hladne glave procijeniti kako se u sukobu Sanadera i Pašalića nije radilo o „demokratizaciji“ i „novom licu“ HDZ-a, nego, naprosto, o međusobnom sukobu različitih kriminalnih struktura unutar HDZ-a i borbi za opljačkani plijen, kojega Pašalić, očito, preko svojih kadrovskih instalacija nije želio tako lako pustiti iz ruke.

Nezakonite paralelne strukture upravljale Hercegovačkom bankom

„Dana 5. travnja 2001. godine, Visoki predstavnik Wolfgang Petrich je imenovao privremenog upravitelja (PU) za Hercegovačku banku (HB) u skladu sa svojim ovlastima da bi pomogao „u iznalaženju rješenja za sve probleme koji se jave u vezi sa civilnom implementacijom“ Općeg okvirnog sporazuma za mir (GFAP) u Bosni i Hercegovini (BiH).

Do imenovanja je došlo uslijed zabrinutosti Vijeća za implementaciju mira (PIC) nad bankarskim sistemom BiH, nedostatkom transaprentnosti vladinih računa (naročito onih povezanih sa vojnim troškovima), nezakonitim paralelnim i para ustavnim strukturama, kao i uslijed zabrinutosti zbog vlasničke strukture HB.

Visoki predstavnik je dalje primjetio da je imenovanje izvršeno da bi se zaštitili interesi deponenata, da se osigura da bančini računi ne budu prikriveni od uobičajenih računovodstvenih postupaka, da bi se spriječilo oštećivanje federalnog budžeta, da bi se u potpunosti i na odgovarajući način odgovaralo za sva sredstva za koja se treba odgovarati federalnim vlastima, kao i da bi se potaknula transparentnost u javnim i bankarskim aktivnostima“, navodi u svojem izvješću iz prosinca 2002. godine tadašnja privremena upraviteljica Hercegovačke banke Toby Robinson.

Projektirana pljačka

„Općenito govoreći, aktivnostima povezanim sa HB spriječavano je uspostavljanje vladavine zakona u BiH. To se događa u sljedeća dva važna primjera: u samom kršenju zakona i u slabljenju veze između privredne ustanove i legitimnog javnog nadzora putem zaobilaženja propisa federalne Agencije za bankarstvo (FBA).

Konačno, preventivno djelovanje je bilo neophodno da bi se zaštitili interesi deponenata u banci, među kojima su građani, privredna društva i vladini entiteti. Pošto su odluke o imovini banke često donošene bez obzira na ekonomsku isplativost i bez odgovarajućih rezervi kapitala za pokrivanje rizika, crpljenje sredstava iz banke je ugrozilo interese ovih strana.

U većini slučajeva propadanja banaka, postoje faktori koji dovode do provođenja kontrole ili do sloma koji vodi u likvidaciju ili uvođenje privremene uprave. Među ovim faktorima obično su pronevjere, loše upravljanje ili jednostavno neracionalno trošenje.

U ovome slučaju postojale su moguće pronevjere i loše upravljanje. Međutim, ovdje je neobično to što su ključne odluke donesene na osnovu plana za brzo i široko širenje banke i njenih društava.

Mora se razumjeti da većina banaka ne izvršava onako obimna i raznovrsna  ulaganja kakva je vršila ova banka. U slučajevima gdje se banke šire u nove poslovnice i druge poslovne poduhvate, razvoj mora biti popraćen odgovarajućim povećanjem kapitala, koji se obično sastoji od polaganog i stalnog širenja bez ugrožavanja tekućih rezervi.

Mada se činilo da je kapital banke dostatno uvećan novim emisijama dionica, dioničari i uprava su u stvari sami proizvodili povećanje kapitala.

U ovom dijelu izvještaja govoriti će se o aktivnostima unutar banke kao i o njenom ukupnom stanju. U narednom dijelu izvještaja biti će izneseni detaljni podaci o supsidijarnim društvima. Kao prvo, neophodno je dati neke opće podatke o projektu hercegovačke banke i povezanih društava koja su primila najveći dio sredstava usmjeravanih preko njih.

Hercegovačka banka je imala centralnu ulogu u ovim aktivnostima. Uz pomoć ovih podataka, moguće je opisati tok novca u prvom redu od Vlade Hrvatske, ali također i od javnih društava i deponenata banke.

Ova su sredstva preusmjerena na razna društva i pojedince povezane sa upravom i vlasnicima banke. Za prikrivanje preusmjeravanja sredstava korištene su razne metode, među kojima su brojne povrede zakona koje su opisane koliko je to bilo moguće a da se ne ugroze krivične istrage koje su u tijeku“, navodi u uvodnom dijelu svojeg izvješća o preusmjeravanju novca hrvatskog Državnog proračuna preko Hercegovačke banke, bivša privremena upraviteljica te banke Toby Robinson.

U tri godine hrvatska Vlada preko Hercegovačke banke preusmjerila 647 milijuna DEM iz Državnog proračuna

U nastavku svojeg izvješća, Robinson je vrlo detaljno utvrdila na koji su način sredstva Državnog proračuna Republike Hrvatske, zloupotrebama ulagana u temeljni kapital i poslovanje Hercegovačke banke, a potom završavala uglavnom na privatnim računima pripadnika HDZ-ove političke elite iz Hrvatske i BiH.

Iz sadržaja ovog izvješća jasno bi se dalo zaključiti kako je, zapravo, stvarni osnivač i vlasnik Hercegovačke banke trebala biti Vlada Republike Hrvatske, obzirom da je banka nastala ulaganjem i korištenjem hrvatskih proračunskih sredstava koja je Vlada u Zagrebu transferirala Hercegovačkoj banci.

„Do travnja 2001. godine kada je imenovana PU, Hercegovačka banka je postala sastavni dio ekonomije Hercegovine. Uz sredstva pomoći od hrvatske vlade banka se širila nevjerojatnom brzinom. Imala je preko 92.000 računa čiji su vlasnici bili više od 38.000 deponenata. Za samo tri godine banka je otvorila 30 poslovnica uključujući tri koje su otvorene u prvom tjednu travnja 2001. godine.

Banka je imala predstavništvo u Zurichu (Herba Zurich) a planirano je i otvaranje ureda u Stuttgartu. Imala je najveći prijavljeni kapital od svih banaka u BiH. Bila je druga po veličini institucija vezano za unutarnji platni promet i vršila je transakcije koje su premašile milijardu KM za prva tri mjeseca do travnja 2001. godine. u njoj se nalazio daleko najveći dio vladinih sredstava namijenjenih hrvatskom dijelu Federacije na svakom nivou vlasti.

Među bančinim supsidijarnim licima nalazilo se drugo po veličini osiguravajuće društvo u Federaciji sa preko 26.000 nositelja police (Hercegovina osiguranje), drugi po veličini uvoznik nafte u zemlji koji je imao kontrolu nad najvećim objektom za skladištenje nafte u BiH (CroHERC), dva privatizacijska investicijska fonda sa preko 55.000 vlasnika certifikata i udjelima u 128 društava (CroBIH i HerBos), kao i značajan udio u telekomunikacijskom društvu sa 66.000 pretplatnika (Eronet). Uz to je banka imala udjele u jednoj auto kući (Auto centar) i knjižari (Školska naklada). Navodno je prvobitna namjera bila da se knjižara proširi i da izdaje novine i školske udžbenike. Banka je također imala i društvo za upravljanje (Hercinus) i bila je u procesu osnivanja trećeg privatizacijskog investicijskog fonda (Srebos). Banka je također, tijekom travnja 2001. godine pokrenula osnivanje brokerskog društva (R-Invest), no Pu je povukla prijavu kod Komisije za vrijednosne papire.

Hercegovačka banka je kontrolirala sredstva u približnoj vrijednosti od 250 milijuna KM sa godišnjim prihodom od 198 milijuna KM. Banka i njena supsidijarna društva su direktno zapošljavali 675 zaposlenih u Hercegovini. Pošto je bila sastavni dio hercegovačke privrede, propast banke bi imala razarajuće posljedice na ekonomiju u regiji a snažno bi utjecala i na čitavu Federaciju.

Tijekom većeg dijela njenog poslovanja mnogi su u HB vidjeli jednu od najnaprednijih i financijski stabilnih institucija u Federaciji. Pogled izbliza otkriva da je ova slika bila privid. Mada je bilo dosta pozitivnih aspekata u banci, temeljna struktura njene bilance stanja spojena sa lošim upravljanjem i neracionalnim bankarskim poslovanjem dovela je do toga da je njen tadašnji način poslovanja bio neodrživ“, navodi Robinson u svojem izvješću o Hercegovačkoj banci.

Posebno je naglasila važnost sredstava hrvatske Vlade u poslovanju Hercegovačke banke, kao i podatak kako je u vremenu od tri godine poslovanja banke, hrvatska Vlada preko Hercegovačke banke preusmjerila 647 milijuna tadašnjih njemačkih maraka iz sredstava Državnog proračuna Republike Hrvatske.

„Za tri godine koliko je prošlo od njezinog osnivanja, 647 milijuna DEM sredstava hrvatske vlade je prošlo kroz banku.

Važnost obima ovih sredstava u jednoj banci ove veličine ne može se dovoljno naglasiti. Ovim novcem financiran je veći dio razvoja banke i njenog poslovanja. Prilivi iz Hrvatske su znatno pali u listopadu 2000. godine a potpuno su prestali početkom 2001. godine. U normalnim okolnostima, uprava i direktori bi odmah prilagodili poslovanje banke gubitku tako važnog izvora sredstava. No, banka je nastavila sa svojim planovima za širenje otvarajući šest poslovnica od veljače do 6. travnja 2001. godine.

Gubitak novca hrvatske vlade i primjena loših bankarskih praksi snažno su djelovali na banku. Kako su rasli neotplaćivani krediti a širenje se nastavljalo, banka je imala problema sa financiranjem tekućih obveza. Korištene su kreativne računovodstvene metode da se prikriju rastući problemi u banci. ove strategije su se sastojale od falsificiranja kapitala, lažnih kreditnih transakcija i proširenja djelatnosti da se osiguraju novi izvori sredstava. U travnju 2001. godine bilo je jasno da je, promatrajući samo ekonomske aspekte, HB bila osuđena na propast“, zaključuje Robinson u uvodnom dijelu svojeg izvješća o poslovanju Hercegovačke banke.

Nastavlja se ...

Necenzurirano.com

shaka zulu

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #221 : Siječanj 27, 2010, 09:52:34 poslijepodne »
Socijalna slika Grada Zagreba 2008.
 27.1.2010 14:47:17
 
Kao zbir pokazatelja i socijalnih indikatora o kvaliteti života građana Zagreba, danas je u prostorima Tribine grada na Kaptolu predstavljena Socijalna slika Grada Zagreba 2008. Ona će pomoći u unapređenju kvalitete života građana Grada Zagreba kroz izradu Plana socijalnih intervencija.

Kako se moglo čuti, Zagreb stari (u 2001. godini udio stanovnika starijih od 65 godina iznosio je 14,9%, dok je u 2008. narastao na 16,9%, a tendencija starenja najviše je izražena u gradskim četvrtima Gornji grad – Medveščak i Donji grad). Važno je napomenuti da se stopa prirodnog prirasta zadržala na nuli dok je ranijih godina ona uvijek bila negativna.
Obrazovna struktura povoljnija je nego u Hrvatskoj, u ukupnoj obrazovnoj strukturi Grada Zagreba zastupljeno je čak trostruko više stanovnika sa završenim visokim obrazovanjem

Između ostalog, u slici se prepoznaju i danas aktualni trendovi kao što su: sve veći broj samaca i obitelji s manje djece, žene rađaju sve kasnije, sve se kasnije i stupa u brak, a stambeni je standard relativno skroman – 22,9 m² po članu kućanstva. Za napomenuti je i da je, nakon dugogodišnjeg rasta, broj novoizgrađenih stanova u 2008. pao za 1,7%, dok je njihova cijena porasla za 16,3% u odnosu na 2007.

Kompletnu Socijalnu sliku možete pogledati OVDJE. http://www.zagreb.hr/UserDocsImages/Socijalna_slika_2008_-_Konacna.doc

Osim pročelnice Ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Višnje Fortune s najbližim suradnicima, na prezentaciji - okruglom stolu, bili su i zamjenici gradonačelnika Ivo Jelušić i Jelena Pavičić Vukičević te, kao prezenterica, znanstvena novakinja na Studiju socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu Ivana Dobrotić.
 
http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=21520

-

Srijeda, 27.01.2010 10:57  Autor: Josipa Tonković   
 
Policija imala pune ruke posla
Dvije krađe čamaca i nedopušteno reproduciranje glazbe   

PETRINJA - Policija je na području Petrinje od jučer evidentirala pet kaznenih djela. Tako je, istragom provedenom nad 27-godišnjim M.P. iz Petrinje utvrđeno da je od srpnja do prosinca prošle godine počinio kaznena djela nedozvoljene uporabe autorskog djela ili izvedbe umjetnika i prava u svezi s radiodifuzijskim emisijama.

Naime, muškarac je bez odobrenja nadležnog tijela na svoje osobno računalo snimio glazbu te ju reproducirao u ugostiteljskom objektu u Turkulinovoj ulici u Petrinji. Protiv 27-godišnjaka je podnesena kaznena prijava Općinskom državnom odvjetništvu u Sisku.

Također, policija je izvijestila i kako je zaprimila dvije kaznene prijave zbog krađe od dvojice Petrinjaca kojima je još uvijek nepoznati počinitelj proteklog tjedna u Petrinji, s lijeve obale Kupe, ukrao dva plastična čamca, prethodno presjekavši lance kojima su bili vezani. Time je vlasnicima čamaca pričinjena veća materijalna šteta. 
 
http://www.petrinjskiradio.hr/content/view/8070/106/

Tur

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #222 : Siječanj 28, 2010, 05:00:02 poslijepodne »
Žužić oslobođena stegovne odgovornosti

Sutkinja Općinskog suda u Velikoj Gorici Vesna Žužić nije bila u sukobu interesa i nije naštetila ugledu suda i sudačke dužnosti. Odlučilo je to Državno sudbeno vijeće (DSV) oslobodivši je stegovne odgovornosti.

Za sutkinju Žužić tražila se najteža moguća kazna, razrješenje sudačke dužnosti, zbog sumnje da je bila u sukobu interesa jer je vodila sudski spor navodno povezan s tvrtkom u kojoj je likvidator bio njezin suprug, poduzetnik Željko Žužić. No većinom glasova članovi DSV-a ustvrdili su da nema osnova za stegovnu odgovornost sutkinje Žužić.

Zadovoljna odlukom, Žužić je izjavila da je to očekivala od početka jer je uvjerena da je postupala po zakonu, odgovorno i po savjesti. Kazala je da je na općinskom sudu svi poznaju kao poštenu i savjesnu sutkinju. Ponovila je da  u sudskom sporu, zbog kojeg je stegovno prijavljena DSV-u, njezin suprug nije bio stranka u postupku niti je imao ikakva pravnog ili ekonomskog interesa.

izvor:hrt.hr

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #223 : Siječanj 28, 2010, 06:41:22 poslijepodne »
Žužić oslobođena stegovne odgovornosti

Sutkinja Općinskog suda u Velikoj Gorici Vesna Žužić nije bila u sukobu interesa i nije naštetila ugledu suda i sudačke dužnosti. Odlučilo je to Državno sudbeno vijeće (DSV) oslobodivši je stegovne odgovornosti.

Za sutkinju Žužić tražila se najteža moguća kazna, razrješenje sudačke dužnosti, zbog sumnje da je bila u sukobu interesa jer je vodila sudski spor navodno povezan s tvrtkom u kojoj je likvidator bio njezin suprug, poduzetnik Željko Žužić. No većinom glasova članovi DSV-a ustvrdili su da nema osnova za stegovnu odgovornost sutkinje Žužić.

Zadovoljna odlukom, Žužić je izjavila da je to očekivala od početka jer je uvjerena da je postupala po zakonu, odgovorno i po savjesti. Kazala je da je na općinskom sudu svi poznaju kao poštenu i savjesnu sutkinju. Ponovila je da  u sudskom sporu, zbog kojeg je stegovno prijavljena DSV-u, njezin suprug nije bio stranka u postupku niti je imao ikakva pravnog ili ekonomskog interesa.

izvor:hrt.hr

Da, bas....

Tur

  • Gost
Odg: Prebrani elektronski listi
« Odgovori #224 : Siječanj 30, 2010, 10:45:22 prijepodne »
HDZ-ov „Projekt Hercegovačke banke“: Kako je transferiran proračunski novac

Dokument kojeg posjedujemo dokazuje kako je HDZ-ova Vlada, potkraj 1990.-ih godina projektirala, organizirala i provela višemilijunsku pljačku Državnog proračuna Republike Hrvatske, izvlačenjem proračunskih sredstava namijenjenih HVO-u preko hercegovačke banke. u istrazi koju su u Hercegovačkoj banci proveli predstavnici Ureda visokog predstavnika, nedvojbeno je utvrđeno kako je HDZ-ova politička elita proračunska sredstva hrvatskih poreznih obveznika transferirala HVO-u u BiH, da bi potom ta ista sredstva politički vrh HDZ-a ulagao u kupnju dionica Hercegovačke banke. HDZ-ov „Projekt Hercegovačke banke“ odobren na najvišoj državnoj razini i u najvišim stranačkim tijelima, bio je projekt pljačke hrvatskog Državnog proračuna, čiji je cilj bio osigurati HDZ-u i njegovoj političkoj eliti „crne fondove“ iz kojih će se nesmetano financirati nakon odlaska s vlasti.
 
Bajić do danas nije otvorio istragu o pljački Državnog proračuna

Iako je za ove zloupotrebe dio odgovornih osuđen pred pravosuđem BiH, na čelu sa bjeguncem Antom Jelavićem, koji se od zatvorske presude krije u Hrvatskoj, pravosuđe BiH ustupilo je Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske dokumentaciju o pljački Državnog proračuna Hrvatske preko Hercegovačke banke, označenu kao „vrlo tajno“, još krajem siječnja 2004. godine.

Usprkos stvarnoj nadležnosti Državnog odvjetništva nad slučajem Hercegovačke banke, prije svega jer je nastala šteta za Državni proračun, te jer su neki od aktera afere hrvatski državljani, Mladen Bajić do danas nije otvorio istragu u slučaju Hercegovačke banke.

Izvješće koje je u prosincu 2002. godine izradila tadašnja privremena upraviteljica Hercegovačke banke Toby Robinson, u cijelosti otkriva tijek financijskih transakcija, kojima je HDZ-ova politička elita zlorabeći položaj i ovlasti, organizirala pljačku sredstava Državnog proračuna Republike Hrvatske.

Sredstva koja je hrvatska Vlada uplatila HVO-u korištena za kupnju dionica Hercegovačke banke

Nakon što je u Uredu Predsjednika Republike Hrvatske, odobren „Projekt Hercegovačke banke“, HDZ-ova Vlada na čelu s premijerom Matešom, dobila je zadaću operacionalizirati projekt prebacivanjem financijskih sredstava Državnog proračuna, i to sa stavka Ministarstva financija i Ministarstva obrane, HVO-u.

Nakon što bi hrvatska Vlada proračunska sredstva transferirala HVO-u u BiH, visoki dužnosnici HDZ-a, koji su tada bili na čelu HVO-a, ista bi proračunska sredstva transferirali u kupnju dionica Hercegovačke banke, kako to vrlo detaljno opisuje Robinson u svojem izvješću.

„Sredstva HVO-a korištena su za kupovinu dionica u banci korištenjem nekoliko metoda. U prvom slučaju sredstva HVO-a su bila deponirana na račune društava, a zatim prebačena za kupovinu dionica. U primjerima kupovine HB dionica iz 1997. godine vidi se da su računi dobavljača HVO bili odobravani za određene iznose iz HVO-a, da su se na isti dan zaduživali za identične iznose za kupovinu dionica HB.

Prema ovim transakcijama izgleda da su sredstva bila namijenjena isključivo za kupovinu dionica, a ne za plaćanje usluge ili materijala za HVO. Na primjer, Soko Vit je imao samo dvije transakcije u 1997. godini. 23. prosinca 1997. je došao priljev u iznosu od 1,757,800 HRK od HVO-a. Odljev, istoga iznosa na isti dan, iskorišten je za kupovinu dionica HB.

Slični primjeri se mogu naći i kod uplate dionica u 1998. godini tijekom druge emisije HB dionica i u transferu ovih dionica među dioničarima. U stvari, većina uplata za dionice, koje se mogu ispitati a ne mogu se pripisati sredstvima iz kredita koje je odobravala HB ili koji su davani putem Ugovora o cesiji uključujući HVO može se direktno povezati sa prilivima iz HVO-a“, navodi u svojem izvješću Toby Robinson.

Otkriven trag transfera proračunskog novca kojeg je Vlada RH uplaćivala HVO-u za projekt Hercegovačke banke: Kako su prebacivana proračunska sredstva za kupnju dionica Hercegovačke banke

U nastavku izvješća Robinson opisuje tijek transfera sredstava HVO-a korištenih za kupnju dionica Hercegovačke banke.

Rekonstrukcija ovih financijskih stransakcija otkriva put pljačke proračunskog novca preko Hercegovačke banke. Vlada Republike Hrvatske prvo bi novac transferirala na račune HVO-a kod Zagrebačke banke, ZAP-a, te na račune otvorene kod same Hercegovačke banke, gdje je HVO imao otvoren tajni račun broj 99999999.

Nakon što bi proračunski novac sjeo na račune HVO-a, HVO bi ta financijska sredstva transferirao pravnim osobama pod kontrolom HDZ-a za kupnju dionica Hercegovačke banke.

Tako je 3. veljače 1998. godine, sa računa HVO-a kod Zagrebačke banke, poduzeću DP Putovi transferirano 994 tisuće 601 kuna, kojima je poduzeće DP Putovi već 20. veljače 1998. godine kupilo dionice Hercegovačke banke.

Dana 9. veljače 1998. godine sa računa HVO-a kod Zagrebačke banke, poduzeću GP Toming prebačeno je milijun 759 tisuća 600 kuna, kojima je GP Toming 19. veljače 1998. godine kupilo dionice Hercegovačke banke.

Sa tajnog računa HVO-a kod Hercegovačke banke broj 99999999, HVO je dana 10. ožujka 1998. godine prebacio poduzeću DP Putovi iznos od milijun 478 tisuća 427 kuna, kojim je sredstvima DP Putovi dana 12. ožujka 1998. godine kupilo dodatne dionice Hercegovačke banke.

Dana 11. ožujka 1998. godine, sa računa kod Hercegovačke banke HVO je prebacio poduzeću Soko Vit/Primus iznos od 2 milijuna 942 tisuće 948 kuna, te je ovo poduzeće već 12. ožujka 1998. godine za taj iznos kupilo dionice Hercegovačke banke.

Na isti način HVO je sa svojeg računa kod Hercegovačke banke, 11. ožujka 1998. godine prebacio iznos od 973 tisuće 251 kunu poduzeću GP Unija Soldo, koje je 16. ožujka 1998. za taj iznos kupilo dionice Hercegovačke banke, te je istoga dana poduzeću Neretva Promet prebačeno milijun 46 tisuća 998 kuna, kojima je Neretva Promet 13. ožujka 1998. godine uplatio dionice Hercegovačke banke.

Dana 12. ožujka 1998. godine, HVO je sa svojeg računa kod Hercegovačke banke prebacio iznos od 900 tisuća kuna Kantonu 10, koji je potom 13. ožujka 1998. godine za taj iznos kupio dionice u Hercegovačkoj banci.

Dana 30. srpnja 1998. godine HVO je sa svojeg računa kod ZAP-a, poduzeću GP Unija Soldo prebacio iznos od 623 tisuće 314 tadašnjih njemačkih maraka, te je ovo poduzeće 3. kolovoza 1998. godine sredstva proslijedilo u kupnju dionica Hercegovačke banke.

Sa svojeg računa kod ZAP-a, HVO je dana 4. kolovoza 1998. godine prebacio poduzeću Neretva Promet iznos od 299 tisuća i 70 njemačkih maraka, kojeg je poduzeće Neretva Promet iskoristilo već 6. kolovoza 1998. godine za kupnju dionica Hercegovačke banke.

Sa računa kod ZAP-a, HVO je dana 4. studenog 1999. godine poduzeću Croherc prebacio 800 tisuća konvertibilnih maraka, kojima je Croherc 9. studenog 1999. godine kupio dionice Hercegovačke banke, sa istog računa HVO je Crohercu transferirao 5. studenog 1999. godine sredstva u iznosu od 187 tisuća 192 KM, za koje je ovo poduzeće 15. studenog 1999. godine kupilo dionice hercegovačke banke. HVO je Crohercu prebacio sa istog računa sredstva i 15. studenog 1999. godine, u iznosu od 61 tisuću 747 KM, za koje je Croherc kupio dionice Hercegovačke banke dana 17. studenog 1999. godine.

Dana 3. prosinca 1999. godine HVO je poduzeću Hercegovina Gradnja sa računa kod ZAP-a prebacio sredstva u iznosu od milijun i pol konvertibilnih maraka, kojima je Hercegovina Gradnja istoga dana kupila dionice Hercegovačke banke.

Sa istog računa kod ZAP-a, HVO je dana 23. prosinca 1999. godine prebacio poduzeću Soko Vit/Primus iznos od milijun i 900 tisuća KM, te je ovo poduzeće istoga dana za doznačeni iznos kupilo dionice Hercegovačke banke. Istoga dana, 23. prosinca 1999. godine HVO je sa računa u ZAP-u poduzeću Betacom prebacio iznos od 500 tisuća i 9 KM, kojim je novcem Betacom dana 24. prosinca 1999. godine kupio dionice Hercegovačke banke. Dana 29. prosinca 1999. godine HVO je sa računa u ZAP-u prebacio iznos od 100 tisuća KM poduzeću Soko Vit/Primus, koje je istoga dana za ta sredstva kupilo dionice Hercegovačke banke.

Sumnjivi transferi HVO-a novcem Državnog proračuna Republike Hrvatske

„U gornjoj tabeli navedeni su primjeri gdje je, u kratkom periodu, određeni račun HVO-a zadužen za određene iznose koji su otišli prema društvima koja su, po primitku sredstava, ista iskoristila barem djelomično za kupovinu dionica HB.

Pažnju treba obratiti na sljedeći aspekt ovih transfera. Neobično je da je HVO primio račune i izvršio plaćanja svim ovim društvima istovremeno i to u iznosima koji su bili dostatni da se pokrije cijena dionica u vrijeme kupnje istih.

Na primjer, u roku od tri dana od desetog do dvanaestog ožujka 1998. godine, iznosi u protuvrijednosti od 2,02 milijuna (konvertibilnih maraka, odnosno 7 milijuna 341 tisuću 624 kune, op.a.) su otišli sa računa HVO-a u HB u korist Putova, Soko Vita, Unije Soldo, Neretve Promet i Kantona 10 za plaćanje računa. U roku od nekoliko dana nakon priliva, ova društva su kupila dionice HB.

Postoje drugi primjeri u kojima nije utvrđen zajednički obrazac vršenja uplata na više dioničara u isto vrijeme, ali u kojima je HVO ipak prebacio sredstva pojedinim društvima koja su bila dostatna za kupnju dionica, nakon čega su u roku od nekoliko dana ta društva kupila dionice“, navodi u svojem izvješću iz prosinca 2002. godine bivša privremena upraviteljica Hercegovačke banke Toby Robinson.

Tako se u nastavku navode datumi i iznosi prijenosa novca sa računa HVO-a na račune pojedinih pravnih osoba, za kupnju dionica Hercegovačke banke.

Dana 12. siječnja 1998. godine, HVO je sa svojih računa prebacio poduzeću Jambo iznos od 500 tisuća konvertibilnih maraka, kojima je poduzeće Jambo kupilo dionice Hercegovačke banke istoga dana. Dana 23. travnja 1998. godine HVO je sa svojih računa prebacio poduzeću Unija Soldo iznos od 500 tisuća konvertibilnih maraka kojima je GP Unija Soldo kupilo dionice Hercegovačke banke dana 28. travnja 1998. godine.

Sa svojih je računa HVO dana 16. rujna 1998. godine prebacio poduzeću Maki Međugorje iznos od 70 tisuća konvertibilnih maraka, kojima je ovo poduzeće istoga dana kupilo dionice Hercegovačke banke. čak 3 milijuna 400 tisuća kuna HVO je prebacio poduzeću Soko Vit/Primus dana 11. rujna 1998. godine, koja je sredstva ovo poduzeće iskoristilo za kupnju dionica Hercegovačke banke istoga dana.

Dana 29. rujna 1999. godine HVO je sa svojih računa prebacio iznos od 250 tisuća konvertibilnih maraka poduzeću M-Rozić, koje je 30. rujna 1999. godine tim sredstvima kupilo dionice Hercegovačke banke. na isti način HVO je sa svojih računa dana 9. i 12. studenog 1999. godine poduzeću Herc MB prebacio iznose od 550 tisuća, 260 tisuća i 190 tisuća konvertibilnih maraka, koje je ovo poduzeće dana 12. studenog 1999. godine iskoristilo za kupnju dionica Hercegovačke banke.

„Pored ovih transakcija postoje i primjeri gdje su uplate sa HVO-a došle na račun kroz nekoliko transakcija izvršenih prije kupnje. Dana 28. prosinca 1999. godine MRM je kupio dionice sredstvima koja su u krajnjoj liniji došla sa HVO-a, no ista su pristizala tijekom perioda od tri mjeseca. Dana 29. prosinca 1999. godine MRM je kupio dionice u vrijednosti od 250 tisuća KM a sredstva za to su dolazila u više navrata od Uprave za skrb Ministarstva obrane“, zaključuje u svojem izvješću Robinson.

Nastavlja se ...

Necenzurirano.com