Autor Tema: Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja  (Posjeta: 27312 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Opčinar

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 37
  • Karma: +0/-0
  • Opčinski Nadzornik
Odg: Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja
« Odgovori #15 : Travanj 24, 2018, 03:43:39 poslijepodne »
Što se tiče plaćanja pricuve da li to treba plaćati vlasnik ili podstanar mislim da je to stvar dogovora. Ako će ju platiti vlasnik, tada će i vrlo vjerojatno podići najamninu. Bitno je da je sve dogovoreno i da se dogovori poštuju. Pričuve su nakon ove obnove nekima skočile i po 300 i više kuna, ali bi bilo puno volje da su i suvlasnici i podtsabri pokazali više interesa kad se u to sve skupa ulazi, jer masu toga je preplaćeno, i sada će to otplaćivati godinama zbog svoje pasivnosti!

Čuj znam da su svi lopovi kao i ovaj GSG, ali narod je jednostavno glup. I kako mu se servira tako i čini, bez premca.

No, za ovo te ne razumijem, kakvi dogovori s vlasnikom stana. Pa zar stan nije njegov, mislim o čemu pričaš?

Jasno da je stvar dogovora da se plaća pričuva od npr 100 kuna. Ali sad je ljudima pričuva 300 i više kuna zbog te obnove. A to je oprosti stan od vlasnika, kad će najmoprimac otići iz stana očigledno neće te prozore ponjeti sa sobom kada odlazi. Pa on ih je platio, kaj ne.
plaćat pričuvi da kao je bila i prije, pa gazdama lijepo dati račun od pričuve i novac kojeg su plaćani prije.

Mislim da bi se ovaj problem trebao riješiti s upraviteljima zgrade i suvlasnicima. Pa ne nemogu jadnim ljudima koji iovako nemaju novaca, nabijati i dodatni trošak.

Ili zašto jednostavno nije GSG to naplatio posebnim uplatnicma, vlasnicima stana. Tako nebi stvorili problem najmoprimcima!
« Zadnja izmjena: Travanj 24, 2018, 03:46:16 poslijepodne Opčinar »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja
« Odgovori #16 : Travanj 24, 2018, 05:10:50 poslijepodne »
Opčinar, apsolutno se slažem sa svima kaj si napisao, pričuva i svaki trošak koji podiže vrijednost stana ili služi održavanju nekretnine nekog vlasnika treba biti trošak vlasnika, druga je stvar što ekipa koja renta hoće čistu lovu, a sve ostalo je problem od podstanara, ta popkvarena bahatost baš nema granica ni obzira ni uređenja kod nas... a zašto nije GSG naplatio posebnim uplatnicama - misliš, onima koje dolaze na istu adresu jer su vlasnici uglavnom prijavljeni na toj adresu, i uglavnom stanuju ilegalno negdje drugdje (glede zakonske prijave prebivališta ili boravišta)??
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Opčinar

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 37
  • Karma: +0/-0
  • Opčinski Nadzornik
Odg: Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja
« Odgovori #17 : Travanj 24, 2018, 07:54:00 poslijepodne »
a zašto nije GSG naplatio posebnim uplatnicama - misliš, onima koje dolaze na istu adresu jer su vlasnici uglavnom prijavljeni na toj adresu, i uglavnom stanuju ilegalno negdje drugdje (glede zakonske prijave prebivališta ili boravišta)??

Mislio sam bilo kakve račune samo da nisu povezani s pričuvom. Da im gazde nemogu uvaliti plaćanje pod "pričuvu". Nešto, kao što je bilo, mislim da famoznim razdjelnicima. Gle čuda to im nisu uvalili da plate.  :)

Kako god bilo bi uredu da kućepazitelji prijave ovaj bezobrazuk, nadležnima. Ali oni to neće, znamo razlog.  :-X

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja
« Odgovori #18 : Travanj 24, 2018, 09:57:44 poslijepodne »
Mislio sam bilo kakve račune samo da nisu povezani s pričuvom. Da im gazde nemogu uvaliti plaćanje pod "pričuvu".

Kako god bilo bi uredu da kućepazitelji prijave ovaj bezobrazuk, nadležnima. Ali oni to neće, znamo razlog.  :-X

Nije problem napisati drugi račun, no koma ge uvaljati, na koju adresu?? Mada i onda nije isključeno da bi veliki gazde donijele račun podstanaru na vrata i rekle mu da to plati "jer se tiče tog stana", ili i samo ostavile u kasliću pa neka se ovaj gomba sa time...

Kućepazitelji?? Koji su to, tko je to??

Kome da prijave, i po kojem zakonu bi oni bili ovlašteni za to??
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Snegi

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 15
  • Karma: +0/-0
Odg: Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja
« Odgovori #19 : Kolovoz 18, 2018, 03:05:49 prijepodne »
Ja ljudi vas ne shvaćam. Prvo i osnovno, svi su neodgovorni, u većini ljudi uopće nisu vodili brigu kada se išlo u obnove zgrada. Podstanare se ne tiče, vlasnike koji iznajmljuju se ne tiče (ja iznajmljujen, stan i itekako vodim brigu o zgradi, o sastancima i za što se troši novac). Plaćam i pričuvu, i ove gluposti oko komunalne naknade, naknade za uređenje voda kao i očitanje razdjelnika.

Da li sam se ja mogao dogovoriti s podstanarom da on to sve plaća a a samu na račun toga smanjim cijenu najma?

Ako nekom investicijom raste cijena stana, raste standard, onda je za očekivati da raste i potražnja za takvim stanom. Ako raste potražnja onda se može i dobiti veća cijena. Tako bi to trebalo funkcionirati.

Sve je stvar dogovora između dviju strana, na način da obje strane budu zadovoljne! Kako ćemo se dogovoriti naša stvar. Jedini problem je što porezna nema dogovor, pa recimo da se i mi dogovorimo da dajem stan za đabe, porez se opet mora platiti na iznos koji oni odvede prema nekoj tržišnoj vrijednosti, odnosno njihovoj procjeni.



Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja
« Odgovori #20 : Kolovoz 18, 2018, 08:03:48 poslijepodne »
Da li sam se ja mogao dogovoriti s podstanarom da on to sve plaća a a samu na račun toga smanjim cijenu najma?

Ako nekom investicijom raste cijena stana, raste standard, onda je za očekivati da raste i potražnja za takvim stanom. Ako raste potražnja onda se može i dobiti veća cijena. Tako bi to trebalo funkcionirati.

Sve je stvar dogovora između dviju strana, na način da obje strane budu zadovoljne! Kako ćemo se dogovoriti naša stvar. Jedini problem je što porezna nema dogovor, pa recimo da se i mi dogovorimo da dajem stan za đabe, porez se opet mora platiti na iznos koji oni odvede prema nekoj tržišnoj vrijednosti, odnosno njihovoj procjeni.

Možeš se dogovoriti. Iako je jasno da taj trošak pričuve pripada vlasnika stana, a ne podstanara.

Ostalo o vrijednosti stana je jasna logika, točno si rekao, no baš zato jer vrhnje te priče bere vlasnik stana, on to i treba plaćati, jer je riječ o ulaganju u vrijednost njegove nekretnine.

Porezna uprava će razrezati porez vlasniku nekretnine za najam po donijetom ugovoru i svoti najma, koja mora biti realna, što davanje stana za besplatno stanovanje nije.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Snegi

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 15
  • Karma: +0/-0
Odg: Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja
« Odgovori #21 : Kolovoz 23, 2018, 06:34:23 prijepodne »
Sledge, koja je razlika onda, da ja ostavim ugovor tebi kakav je, nego da idemo sklapati novi u kojemu ću povećati cijenu najma? Ako je prije obnove bilo 1500 kn, s pričuvom od 100 kn, a sad je pričuva 300. Ili tražim najam za 1800 pa ja plaćam pričuvu? U konačnici podstanar plaća isto. Ili misliš da je cijena najma stana s promijenjenim prozorima, termo fasadom vrijedi isto kao i bez toga?

Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja
« Odgovori #22 : Kolovoz 23, 2018, 08:21:12 poslijepodne »
Problem koji ti ne želiš prihvatiti je da trošak sve te obnove treba ići TEBI, jer se obnavlja TVOJA nekretnina, a ne podstanarova, i tim ulaganjem se podiže vrijednost TVOJE nekretnine.

Zašto bi to plaćao podstanar, ne kužim??

Ustvari, čak i po Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima pričuva je obveza isključivo vlasnika... samo se tebi ne sviđa ulagati u tvoju nekretninu, tebi se sviđa samo brati vrhnje od toga, kako tipično...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Snegi

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 15
  • Karma: +0/-0
Odg: Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja
« Odgovori #23 : Kolovoz 23, 2018, 10:48:45 poslijepodne »
Sledge, ja uopće ne govorim da trošak ne treba ići na vlasnika, ali su se ovdje ljudi naljutili ako vlasnik podigne cijenu najma...

Da li je podizanje cijene najma opravdano ako je kvalitetniji život u obnovljenoj zgradi?

Već sam gore napomenuo da ja plaćam pričuvu I još neke stvari, a ne podstanar. Ja sam u principu sklon što jednostavnijim rješenjima, ali prvenstveno da se držimo dogovora. A dogovor, kao što sam rekao mora biti na obostrano zadovoljstvo.


Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja
« Odgovori #24 : Kolovoz 25, 2018, 08:57:13 prijepodne »
Mislim da cijenu najma u prvom redu određuje tržište, nekakav zakon ponude i potražnje, kao i lokacija i infrastruktura - a onda umišljaj vlasnika kako je stan jako puno dobio promjenom prozora i novom fasadom zgrade... promjena prozora je dio redovitog održavanja i obveza promjene ako su prozori dotrajali, nekvalitetni, nefunkcionalni... jesi li pomišljao da u startu ponudiš nižu cijenu najma jer su tvoji prozori inferiorni susjedovim novim termo prozorima? Ono, u stilu "prozori su malo lošiji pa ću vam smanjiti najam u startu za 100-200-300 kuna jer ćete se napatiti sa računima od grijanja koje će biti stalno maksimalni zbog velikih toplinskih gubitaka na lošim prozorima"... Hm, da, ne trebaš odgovoriti, odgovor znamo...

Tu vrijede sistemi kao i u državi glede cijene benzina - kada poskupi nafta na svjetskom tržištu, naši poskupe u roku 6 minuta, kada cijena padne - taj "detalj" im do oka ne dolazi i mjesecima nakon... a u zadnje vrijeme nikako, nema veze da li cijena pada ili raste, kod nas uvijek i samo raste...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Snegi

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 15
  • Karma: +0/-0
Odg: Energetska obnova višestambenih zgrada i slučajevi ucjenjivanja
« Odgovori #25 : Kolovoz 25, 2018, 06:32:58 poslijepodne »
Pa dobro zboriš, tržište određuje, ako ti je bilo prihvatljivo budeš uzeo, ako nije ne budeš. U čemu je onda problem, ako taj vlasnik misli da može dobiti više, zašto ne bi tražio?

Ja objektivno, radije imam pouzdanog podstanara, da se ne trebam zafrkavati i mislit hoće li ostaviti kakvu štetu i dugove.

Meni miran san, znači više nego 100-200 kn, mjesečno. Ali shvaćam i ove koji žele zaraditi, svatko sa svojom imovinom radi što hoće. Ako traži previše, bit će prazan zar ne? Nekome je nešto previše, drugom nije, svatko ima izbor. Ali svaka investicija, ako poboljšava uvjete onda valjda utječe i na cijenu najma. Ili bi vlasnik trebao stalno poboljšavati uvjete a podstanar stalno isto plaćati? Kao što sam rekao, sve je stvar dogovora, postoje situacije i gdje vlasnik nema za promjenu svega, pa se dogovori s najmoprimcem da će on investirati ili investiraju svaki dio pa se odbijr od stanarine i sl. Sve stvar dogovora.

Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk