Autor Tema: Zemljišne zajednice  (Posjeta: 94364 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Jaguar

  • Gost
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #60 : Listopad 11, 2011, 02:54:36 poslijepodne »
Čujem da je predstavljanje knjige s podrškom donošenju zakona i osnivanju udruga ovlaštenika u Dugom Selu u četvrtak, u Sesvetama petak, sudjeluju Jozo Radoš i prof Ivan Koprić.
Dogovoreno je za ponedeljak, idući tjedan u Delnicama za Gorski kotar i Primorje.
Kaj dela Gradonačelnik, njegovo povjerenstvo i VŠO?
Od 1. mjeseca ove godine, kada su kao reakciju na prijedlog zakona, bombastično najavili rješavanje ovog problema "na svoj način", nisu se oglasili na ovu temu. Toliko o vjerodostojnosti i iskrenom pristupu rješavanja povrata zemlje zemljišnim zajednicama.



ZAJEDNICA ZEMLJIŠNIH ZAJEDNICA HRVATSKE

HRVATSKA NARODNA STRANKA – PODRUŽNICA SESVETE

HSU

 

 

        P O Z I V

 

na predstavljanje knjige  K POVRATU IMOVINE ZEMLJIŠNIH ZAJEDNICA HRVATSKE te skup podrške donošenju zakona o povratu imovine zemljišnih  zajednica i osnivanja udruga ovlaštenika zemljišnih zajednica

 

 

    Predstavljanje i skup podrške održat će se u Sesvetama,                                     u petak, 14. listopada 2011. s početkom u 19 sati.   

 

 

Knjigu će prestaviti:

                                prof. dr. Ivan Koprić i

                                              Jozo Radoš te

                               autor mr Zdravko Lučić

 

 

Nakon predstavljanja otvorit će se rasprava o podršci predloženom zakonu o povratu imovine zemljišnih zajednica koji je od 29. prosinca 2010 u saborskoj proceduri i obnovi rada te osnovanju i udruživanju udruga ovlaštenika zemljišnih zajednica

 

 

 

 

                                                                    Organizatori
« Zadnja izmjena: Listopad 11, 2011, 02:56:23 poslijepodne Jaguar »

Jaguar

  • Gost
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #61 : Listopad 12, 2011, 03:31:03 poslijepodne »
predstavljanje knjige K povratu imovine zemljišnim zajednicama Hrvatske – mr.sc. Zdravko Lučić (autor) i zakonskog prijedloga za vraćanje dobara zemljišnim zajednicama – Goran Beus Richemberg i Jozo Radoš. Predstavljanje knjige održati će se u četvrtak, 13. listopada 2011. godine u 19:00 sati u Gradskoj vijećnici.

http://dugoselo.org/dugoselo/hrvatska/Predstavljanje-knjige-K-povratu-imovine-zemljinim-zajednicama-Hrvatske/

Na portalu grada Dugo selo ima mjesta za ovakve vijesti a na našem goričkom?

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #62 : Listopad 12, 2011, 07:47:33 poslijepodne »
Pa to je u Dugom selu, zar ne?

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #63 : Listopad 19, 2011, 04:46:37 poslijepodne »
Vidim plakate po Gorici na kojima piše da urbarska zemljišna zajednica Turopolja organizira 

HUMANITARNI TURNIR U BELI

SUBOTA 22.10.2011. U 18:00 h
„GORIČKA KUĆA“, KRALJA D. ZVONIMIRA 26

BESPLATAN GULAŠ OD DIVLJAČI ZA SUDIONIKE

KOTIZACIJA 150,00 KN PO PARU

SREDSTVA OD UPLATE DAROVAT ĆE SE SOCIJALNO UGROŽENOJ OBITELJI

PRIJAVE NA ŠANKU BUFETA GORIČKA KUĆA ZAVRŠNO SUBOTA 22.10. DO 17:00 h

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #64 : Listopad 19, 2011, 11:43:51 poslijepodne »
Ljepa prilika za susret forumasa da se iskazu u beli i humanitarizmu, a i eto okupljanja :)

Jaguar

  • Gost
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #65 : Listopad 20, 2011, 07:48:50 prijepodne »
Ljepa prilika za susret forumasa da se iskazu u beli i humanitarizmu, a i eto okupljanja :)

Svaka humanitarna akcija je dobrodošla i za pozdraviti, pa kad je i zajedničari organiziraju, tako će se možda razbuditi ako znamo da dugo nisu organizirali ništa, a mogli su. Mogli su organizirati neku tibinu o povratu zemlje ZZ, mogli su pozvati zajedničare i napraviti skupštinu, mogli su činiti aktivnosti na senzibilizaciji javnosti po pitanju ZZ i povrata, dugo ih nije bilo nigdje i svakako je dobro da se pojavljuju, pa makar i na ovoj humanitarnoj akciji, koja može biti dobra prilika da se i o svemu ovome malo pospominje.
Zanimljivo će biti vidjeti koliko će se zajedničara odazvati, Muha i Newbie izvijestite nas nakon turnira, kako je prošla akcija, koliko zajedničara se odazvalo, koliko novca prikupljeno i kojoj obitelji se pomaže.

Jaguar

  • Gost
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #66 : Listopad 20, 2011, 08:23:00 prijepodne »
http://www.gorica.hr/2011/10/aktualni-sat-19-sjednice-gradskog-vijeca/

Mijo Jakunić: „Lijep pozdrav svim prisutnima na ovoj sjednici Gradskog vijeća. Pitanja upućujem gospodinu gradonačelniku. Prije par mjeseci tiskana je knjiga o povratu imovine zemljišnim zajednicama Hrvatske. U protekla tri mjeseca knjiga je prezentirana na velikom području Hrvatskog primorja do Vukovarsko-srijemske županije. U tom smislu za povrat zemlje zemljišnih zajednica pokazana je visoka razina interesa i razumijevanja i prije, a pogotovo nakon upoznavanja sa sadržajem knjige i predloženog Zakona. Može se ustvrditi da je prijedlog Zakona podržalo nekoliko stotina ovlaštenika, stručnih osoba, Udruga, općinskih, gradskih i županijskih vijećnika, načelnika, gradonačelnika i župana. Da li ste vi gradonačelniče u stanju javno podržati donošenje Zakona o povratu imovine zemljišnoj zajednici i aktivnosti Zajednice zemljišnih zajednica Hrvatske te takav Zaključak predložiti Gradskom vijeću? I da li ste spremni kupiti određeni broj primjeraka te knjige za članove Gradskog vijeća? A drugo pitanje bilo bi zašto se na dan mjesta Donja Lomnica, sv. Bartol, već treću godinu za redom ne pale svijeće i ne polaže vijenac kod Spomen ploče poginulim i stradalima u 2. Svjetskom ratu? Napominjem da sam na taj problem ukazao prije tri godine na svečanoj sjednici mjesta gdje je bio prisutan i gradonačelnik. No, predsjednik Mjesnog odbora i dalje ne dozvoljava da se oda počast stradalim antifašistima, a on je član vaše stranke koja ima izvršnu vlast i u Gradu i u mjestu Donja Lomnica. Hvala.“

Zamjenik gradonačelnika Stjepan Kos: „Cijenjeni gospodine vijećniče, širok je pojam knjiga. Ova knjiga koja je napisana, ja bih volio da mi se da narudžbenica u koliko primjeraka je ta knjiga tiskana, odnosno kolika je bila narudžba. Imam i ja neke informacije pa mogu samo par informacija reći. Ova knjiga već jedanput, kako je vi zovete knjiga, a ja ću je nazvati skripta, napisana odnosno prepisana sa određenim zakonima, a dan je samo uvod unutra s obrazloženjem. Nova, koja je napisana, ako je niste pročitali, ako niste bili u europskom domu u Zagrebu u Jurišićevoj ulici, onda ste mogli vidjeti da u ovoj novoj knjizi ima samo dodatak govora onih pravnika koji su tamo bili, ali ne u potpunosti već onako kako to paše. Koliko ja znam određeni broj te knjige je na skladištu, a zanima me tko je bio glavni urednik unutra. Mislio sam da ću si uzeti, predvidio sam to pitanje, ali si nisam uzeo. Mogu reći da je Grad otkupio primjerak te tzv. knjige ili skripte ili beletristike ili kako god je hoćete nazvati, prepisanog štiva. Mi ćemo drage volje, ja se nadam i gradonačelnik i naše stručne službe otkupiti, ali otkupljujemo nešto što već imamo. Znate, onda je to uzaludan trud, a o toj knjizi možemo puno razgovarati i vjerujte mi da ću vam točne podatke dati. Ako u knjizi piše da je određeni broj naručen, nekoliko tisuća, neću sad govorit točno jer si nisam uzeo, da li je to dvije ili tri tisuće, a u tisak je dano četiri ili pet, onda vas ja pitam da li vi znate koliko je te knjige tiskano? Tko je njezin izdavač? I zašto je tiskana? Jer već postoji. A što se tiče nadopuna pod ‘b’ vašeg pitanja, naravno da će Grad podržati i da podržava sve ono što ide u prilog povrata imovine. Ali da Grad nije dao i da nismo izvadili određene dokumente i ja vam opet govorim po tim dokumentima nije napravljeno ništa! A ja vas kao člana Plemenite opčine, Udruge građana Plemenite opčine turopoljske, ne pravnog slijednika, to je nešto drugo, pitam da li ste vi u Lomnici napravili po tim dokumentima išta? Bilo bi mi drago da jeste, ali ja mislim da niste napravili ništa. I da zaključim, Grad podržava i predsjednica Gradskog vijeća, još je dva, tri članka koja moramo riješiti, to usuglašavamo, jer ima Državni arhiv pa koristimo Državni arhiv, imate ga na internetu možete izvaditi sve iz povijesti Plemenite opčine turopoljske pa ćete vidjeti neke podatke koje nikada niste vidjeli niti čuli. Ni ja nisam, pa sam se iznenadio. Znači, mi ćemo to dati na Gradsko vijeće i to će bez brige, doći na Gradsko vijeće. Ako vam još mogu što odgovoriti, drage volje, ali mislim da sam i previše rekao. Hvala.“
Kibidabi dogradonačelnik ko pravi slavuj....
;D

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #67 : Listopad 20, 2011, 09:36:15 prijepodne »
Čitam izjavu - odgovor gosp. Kosa, ali nekak si nemrem dokučiti , kaj je pisac htio reći??
Opet čitam i sve manje razmem!?
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #68 : Listopad 20, 2011, 09:49:32 prijepodne »
Ljepa prilika za susret forumasa da se iskazu u beli i humanitarizmu, a i eto okupljanja :)

Zanimljivo će biti vidjeti koliko će se zajedničara odazvati, Muha i Newbie izvijestite nas nakon turnira, kako je prošla akcija, koliko zajedničara se odazvalo, koliko novca prikupljeno i kojoj obitelji se pomaže.
Neznam na sto se ovo sada aludira, jel da ce Muha i Newbie nastupiti ili da su oni neki odredjeni ljudi? Za Muhu neznam, ali ja cu se mozda i prijaviti, nisam ove godine i onako nikakvo dobrocinstvo napravio, pa eto, bar onda tih 150 kn, A Jaguar, mogo bi i ti doci....

Jaguar

  • Gost
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #69 : Listopad 20, 2011, 04:19:46 poslijepodne »
Čitam izjavu - odgovor gosp. Kosa, ali nekak si nemrem dokučiti , kaj je pisac htio reći??
Opet čitam i sve manje razmem!?

Pitanje je da li i sam pisac može dokučiti što je htio reći, neznam jel on to govorio o ovoj knjizi?
Ili nekoj drugoj, samo njemu poznatoj? Alanfordovski odgovor vijećniku, upućuje što je dogradonačelnik čitao. Čujem da je uskoro i izborna skupština zajedničara zagrebačke županije, zna netko nešto više o tome?


http://svetipetardemerje.blogspot.com/2011/08/priopcenje.html

URBARSKA
ZEMLJIŠNA ZAJEDNICA
DEMERJE



Zagreb/Demerje, 11. kolovoza 2011.


PRIOPĆENJE ZA MEDIJE


Dne 10. kolovoza 2011. u prostorijama Doma mjesne samouprave u Demerju (u Gradskoj četvrti Brezovica) održana je Osnivačka skupština Urbarske zemljišne zajednice Demerje (UZZD). Prvotna (stara) Zemljišna zajednica Demerje nasilno je ugušena 1947. zajedno sa ostalim hrvatskim zemljišnim zajednicama, kada im je silom Zakona o proglašenju imovine zemljišnih i njima sličnih zajednica te krajiških imovnih općina općenarodnom imovinom nepravedno oduzeta (podržavljena) imovina (zemljište) kojom su gospodarili.
            Prije same Osnivačke skupštine održana je promocija nove knjige predsjednika Zajednice zemljišnih zajednica Hrvatske (ZZZH) Mr. Zdravka Lučića K povratu imovine zemljišnim zajednicama Hrvatske. Knjigu je okupljenim mještanima Demerja predstavio njen urednik, saborski zastupnik HNS-a Goran Beus Richembergh. On je istaknuo da je problem zemljišnih zajednica danas u Hrvatskoj socijalni, politički (ali nadstranački), ekonomski, kulturalni, pravni ali i pravični problem. Ovlaštenici nekadašnjih zemljišnih zajednica bolje su gospodarili imovinom tih zajednica i zahvaljujući sredstvima prikupljenima od eksploatacije te imovine znatno pridonijeli promaknuću zajedničkog standarda svoga kraja, nego što su gospodarile nakon nacionalizacije državne zadruge, a na koncu i sama država. Danas oko 400 000 nasljednika tih ovlaštenika promatra što se dešava sa tom imovinom kojom su njihovi djedovi marno raspolagali, a koja je nakon nacionalizacije desetljećima uništavana, da bi napokon u hrvatskoj privatizaciji postala predmet grabeža špekulanata i raznih tajkuna. Richembergh je istaknuo da ni jedno društvo ne može počivati na pljački, o čemu je zapravo i riječ kad se govori o nacionalizaciji imovine zemljišnih zajednica 1947. koja je provedena bez prava na ikakvu naknadu užilnicima. I umjesto da se u hrvatskoj državi nepravda nanesena njezinim građanima ispravi povratom imovine ili pravednom naknadom, ta je imovina danas izložena rasprodaji ili najmu u bescjenje, a sve s tezom interesnih lobija da će država ostati bez „svojih“ šuma i „svog“ poljoprivrednog zemljišta. U nastavku je urednik knjige i saborski zastupnik u ime skupine 9 zastupnika različitih političkih stranaka – predlagatelja zakona o povratu imovine nekadašnjim zemljišnim zajednicama nazočnima objasnio stanje te inicijative, kojom bi se ispravila ova velika povijesna nepravda.
            U nastavku promocije knjige nazočnima se obratio i sam autor, objašnjavajući motive i svrhu pisanja knjige: stručna potpora predviđenoj saborskoj raspravi o podnijetom zakonskom prijedlogu o povratu imovine zemljišnim zajednicama, zbog čega je knjiga i podijeljena svim saborskim zastupnicima i političkim strankama.
            Na početku Osnivačke skupštine UZZD predsjednik ZZZH Zdravko Lučić upoznao je nazočne sa neposredno obavljenim i tekućim aktivnostima ZZZH. Nakon upućivanja informacije o problematici zemljišnih zajednica prema svim općinama, gradovima i županijama te političkim strankama, započeo je proces utemeljivanja novih udruga ovlaštenika zemljišnih zajednica i pojačano aktiviranje postojećih. Tako su samo u prvih deset dana kolovoza utemeljene zemljišne zajednice Svinjičko (Lonjsko polje), Čehi, Žumberak (Sošice) i Lučelnica III (u općini Pisarovina). Također su uspostavljeni kontakti sa mnogim ovlaštenicima u više od pola županija: od općine Čavle kraj Rijeke i Otočca, preko Slunja, Stubice, Sračinca kraj Varaždina i Nove Gradiške, do Slavonskog Broda i Andrijaševaca. Uspostavlja se mreža povezanosti između ovlaštenika i njihovih udruga diljem države. Plan je do rujna utemeljiti stotinjak novih zemljišnih zajednica. Obzirom na broj nazočnih na ovoj Skupštini, Zdravko Lučić je skup ocijenio izvrsnim.
            Tijekom same Osnivačke skupštine donijeta je odluka o utemeljivanju Urbarske zemljišne zajednice Demerje, usvojen je njezin temeljni akt: Pravilnik UZZD (u funkciji statuta), donijeta je odluka o pristupanju UZZD Udruzi zemljišnih zajednica Grada Zagreba, te je proveden izbor predsjednika UZZD i članova Upravnog odbora.
            Nazočnim su se skupštinarima potom obratili i gosti: Stjepan Rakarec, predsjednik Urbarskih zemljišnih zajednica Turopolja, dr Tomislav Kos, sudec sučije Hrašće i predstavnik Plemenite općine Turopoljske, te Ivan Šinković, predsjednik Udruge zemljišnih zajednica Grada Zagreba. Osim pozdravnih riječi i želja za sreću i uspjeh u radu, oni su ukratko objasnili i opću i posebnu problematiku zemljišnih zajednica na svom području te vrste i sadržaje aktivnosti koje trenutno poduzimaju ili ih planiraju poduzeti.
            Na kraju Osnivačke skupštine provedeno je učlanjivanje nasljednika ovlaštenika u UZZD potpisivanjem pristupnice, a predsjednik UZZD je kao prvi korak najavio utvrđivanje točnog popisa nekadašnjih ovlaštenika Zemljišne zajednice Demerje sa njihovim užitničkim udjelima, čemu pogoduju sačuvani dokumenti o radu te zemljišne zajednice u Hrvatskom državnom arhivu.


                                                                                              S poštovanjem,


Predsjednik
Urbarske zemljišne zajednice Demerje


Zdenko Kuftinec


 
« Zadnja izmjena: Listopad 20, 2011, 04:23:00 poslijepodne Jaguar »

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #70 : Listopad 20, 2011, 10:06:41 poslijepodne »
@Mlačanin
Bilo bi najbole i zajnega i zanas da mam odgovara pismeno,jel...
wwwg tablice

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #71 : Listopad 25, 2011, 08:20:47 prijepodne »
Citat:
Jaguar
Muha i Newbie izvijestite nas nakon turnira, kako je prošla akcija, koliko zajedničara se odazvalo, koliko novca prikupljeno i kojoj obitelji se pomaže.

Udruga ZZ Turopolja organizirala je humanitarni turnir u beli koji se održao u caffe-u Gorička kuća. Na turnir se prijavilo 7 ekipa te je sakupljeno ukupno 1050 kn. Od ukupne svote za pobjednika je odvojeno 30%, za drugo mijesto 20%, a za humanitarne svrhe 50%. Pošto je jedan od pobjednika bio i podpredsjednik UZZT Zlatko Rovišan, on se odrekao svoga dijela nagrade tako da ukupni humanitarni fond iznosi 700 kn.
Na kraju sve sudionike vlasnik Goričke kuće počastio je besplatnim srnečim gulašom.

http://www.zemljisne-zajednice.hr/turnir-bela.php

Sukladno dogovoru u Centru za socijalni rad u petak će biti primopredaja prikupljenog novca.



Jaguar

  • Gost
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #72 : Listopad 25, 2011, 08:52:40 prijepodne »
Da bi riječi rekli.
A sad krenite u pohod, dug je put ...........do povratka zemlje zemljišnim zajednicama.

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #73 : Listopad 25, 2011, 11:32:33 prijepodne »
Da bi riječi rekli.
A sad krenite u pohod, dug je put ...........do povratka zemlje zemljišnim zajednicama.

Pohod je moguće skratiti ukoliko pozabimo na taštine i osobne animuzitete...rješenje je svi skupa "GLAVE V KUP"

Jaguar

  • Gost
Odg: Zemljišne zajednice
« Odgovori #74 : Listopad 25, 2011, 11:35:27 prijepodne »
drago mi je, ako si to konačno shvatio. Nikad nije kasno.