Autor Tema: Odnošaji BIH/ HR  (Posjeta: 27667 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #15 : Lipanj 14, 2013, 12:31:50 prijepodne »
Finalne pripreme pred ulazak Lijepe Naše u EU
Hrvatska i BiH parafirale sporazum o prometu
 U Zagrebu su parafirana dva ugovora između Bosne i Hercegovine i Hrvatske kojim se regulira pogranični promet i zvanični granični prijelazi između dvije zemlje od 1. jula kada susjedna Hrvatska postaje punopravna članica EU, javlja Klix.ba

Ugovor o graničnim prijelazima
Vijeće ministara prihvatilo sporazum sa Hrvatskom
 Vijeće ministara BiH, na današnjoj 53. sjednici jednoglasno je usvojilo Izvještaj o obavljenim pregovorima za zaključivanje Ugovora između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o graničnim prijelazima i, s tim u vezi, utvrdilo prijedlog ovog ugovora.
http://haler.blogger.ba/
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: BiH zabranjuje uvoz...
« Odgovori #16 : Srpanj 26, 2013, 05:33:21 poslijepodne »
17.07.2013
Za 53 tvrtke iz Hrvatske blokiran izvoz u BiH
http://www.portal53.hr/vijesti/hrvatska-i-svijet/103/10761.html

26.07.2013
BiH zabranjuje uvoz keksa, konzervi i ribe
SARAJEVO – Nakon što je susjedna Bosna i Hercegovina prije tjedan dana zabranila uvoz mesa iz Hrvatska danas je stigla nova zabrana i to za kekse, konzerve i ribu. Prema ovoj odluci u BiH tako neće moći izvoziti više od 40 proizvođača iz Hrvatske.
 Iz susjedne BiH ističu kako takvu odluku smatraju logičnom slijedom okolnosti nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Zabrana uvoza mliječnih, konditorskih i drugih proizvoda trebala bi ostati na snazi i dalje dok se ne ispune standardi Europske unije kakvi se traže od Bosne i Hercegovine kad uvozi u Hrvatsku.
 Pored novih 40 proizvođača iz Hrvatske kojima je zabranjen izvoz u BiH, prošlog tjedna više od 50 proizvođača također je dobilo zabranu izvoza.
http://www.portal53.hr/vijesti/hrvatska-i-svijet/103-hrvatska-i-svijet/10927-bih-zabranjuje-uvoz-keksa-konzervi-i-ribe.html
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #17 : Srpanj 28, 2013, 11:04:54 prijepodne »
Građani BiH da kupuju domaće proizvode
A. A.     26/07/2013
 SARAJEVO - Potpredsjednik Vlade Federacije BiH Jerko Ivanković Lijanović obratio se danas novinarima u Sarajevu gdje je govorio o kampanji za kupovinu domaćih proizvoda, izvještava novinar agencije Anadolija (AA).
http://haler.blogger.ba/

Slavonci zamijenili Bosance i Hercegovce
 Godinama se na hrvatsku obalu za vrijeme sezone slijevala rijeka radnika iz Bosne i Hercegovine: konobari, građevinci, kuhari, spremačice... Umjesto tih stranih državljana danas su na obali - Slavonci.
...I na gradilištima Hrvatske i osobito Primorja je prije bilo mnoštvo Bosanaca i Hercegovaca - ali i tamo su oni postali rijetkost. U tom sektoru je zapravo više razloga zbog kojih gotovo i nema građana susjedne države. Jedan od njih je velika nezaposlenost u Hrvatskoj pa više nema velike potrebe "uvoziti“ radnu snagu iz Bosne i Hercegovine. Osim toga, veliki je broj neprodanih stanova, pa je i manja građevinska aktivnost. Poznavatelji prilika kažu kako je i pad standarda u Hrvatskoj utjecao na sve rjeđe zapošljavanje stranaca, u ovom slučaju bh. državljana.
...Dozvole se jedva još izdaju
 S druge strane, isto tako prema podacima zadarske policijske uprave, u prvih šest mjeseci ove, 2013. godine ona je izdala ukupno tek 15 dozvola za boravak i rad stranim državljanima - među kojima uopće nema građana Bosne i Hercegovine. Tek nešto drugačije je kod dozvola koje se izdaju na veoma ograničeno vrijeme, dakle na najviše 90 dana. Takvih dozvola je u tom području izdano ukupno 18 - i među njima su ipak i tri državljana BiH.
 Mnogo toga govori već i podatak o takozvanim "nacionalnim kvotama", dakle o broju stranaca koji se smiju angažirati za određene djelatnosti. Tako je primjerice 2010. godine u Hrvatskoj bilo moguće angažirati čak 300 stranaca za građevinske radove za zanimanja zidar, tesar, armirač i betonirac.
 2012. i 2013. godine u kvoti koja omogućuje izdavanje dozvola za rad uopće više nema građevinskog sektora. Prema tome ispada da je u slučaju izdavanja dozvola za rad samo riječ o produljenju dozvola onima koji su poslove već obavljali u zadnjih pet godina. 
http://www.dw.de/slavonci-zamijenili-bosance-i-hercegovce/a-16972995
wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #18 : Kolovoz 05, 2013, 04:34:48 poslijepodne »
"Tražit ćemo kvotu za kvotu, ustupak za ustupak. U prvom redu to su kvote za šećer, vino i ribu, jer smo značajne količine izvozili u Hrvatsku"

JE LI TO MENE NETKO ZAJEBAVA, ILI SMO MI UVOZILI ZNAČAJNE KOLIČINE ŠEĆERA (gdje ga uzgajaju - gdje su im plantaže repice??), VINA (isto upitne količine) i - pazi sad!! - RIBE (je li to ona riba koju svih 7 ribiča s obale ulovi u Neumu ili sam ja nešto pobrkao??)... IZ BIH???

http://dalje.com/hr-svijet/sarovic--bih-u-trgovini-s-rh-mora-stititi-svoje-interese/478426
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #19 : Kolovoz 05, 2013, 04:43:45 poslijepodne »
Mi (ne proizvodimo) nemamo dost mleka za svoje potrebe, oni ga nemaju a mi izvozimo mleko k nem a oni k nam. (Splivalo van v afere "Mleko").
Čije je mleko..?
wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #20 : Kolovoz 06, 2013, 12:59:34 poslijepodne »
Krave i njezinog ludila...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

hornet34

  • Gost
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #21 : Kolovoz 06, 2013, 03:08:33 poslijepodne »
ovo stvarno nema smisla...kad  bumo mi počeli štiti svoje interese?ili bu stvarno prevladal interes pojedinaca,pa sve dok ne nestanemo...

prče nas sa svih strana a mi čkomimo i nikom ništa...a da mi recimo napravimo kvote za sančose u hr?...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #22 : Kolovoz 06, 2013, 05:12:31 poslijepodne »
Pa da se isti ne mogu javljati na izbore za gradonačelnike i dogradonačelnike??  >:D >:D >:D
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #23 : Kolovoz 06, 2013, 06:22:40 poslijepodne »
E, sat si naj*!
 :D  :D  :D
(Napačeni narod, krv lili, minken bojna, ...)
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #24 : Kolovoz 08, 2013, 12:30:26 prijepodne »
31.07.2013.
Podaci UIOBiH za prvih šest mjeseci ove godine
 BiH izvezla više od 220 kilograma zlata!
Izvozi se zlato u svim oblicima: Prodaju li građani svoje zlatno ruho
 Iz Bosne i Hercegovine u prvih šest mjeseci ove godine legalnim putem izvezeno je najmanje 227 kilograma zlata, saznaje "Dnevni avaz". Vrijednost izvezenih dragocjenosti premašuje 7,5 miliona KM, što je više od izvoza ovog plemenitog metala za cijelu prošlu godinu, a čak šest puta više nego u 2011., potvrđeno je "Avazu" u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
 Posao cvjeta
 Kako nam je rekao Ratko Kovačević, portparol UIO, evidentno je da je ove godine naglo porastao izvoz plemenitih metala.
 Najviše zlata izvezeno je u Tursku, a zanimljivo je da se sve više zlata izvozi i u polugama.
7,3 miliona KM vrijednost zlata izvezenog 2012.
1,5 miliona KM vrijednost zlata izvezenog 2011.
580.000 KM vrijednost zlata izvezenog 2010.
 - Zlato se najčešće izvozi u vidu nakita, a sve češće ima slučajeva i da se pretapa u poluge, pa se izvozi u tom obliku. Nakon Turske naši izvoznici plemenitih metala najviše ga distribuiraju u Austriju, Hrvatsku, i Srbiju - kaže Kovačević.
...Naprotiv, vlasnici zlatarskih radnji iz svih krajeva naše zemlje, poput onih koji su našoj redakciji nedavno uputili anonimno pismo, do onih u Bosanskoj Gradišci koji su javno protestirali zbog sve većeg broja otkupnih stanica za zlato, tvrde da je na ovaj način narušena ekonomska stabilnost zemlje.
http://haler.blogger.ba/

Velkom, Kroejša! Ups... Bosnia.
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #25 : Kolovoz 08, 2013, 12:34:38 prijepodne »
BiH pokazala zube
A. A.  07/08/2013
 SARAJEVO - Spor između EU i Hrvatske s jedne i BiH sa druge strane u vezi sa uvozom hrvatskih poljoprivrednih proizvoda će biti riješen pregovorima, ali svi se moraju naviknuti da BiH "može pokazati zube". Ovo je, ugrubo rečeno, stav predstavnika vodećih političkih partija povodom odluke Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH da zabrani uvoz sve robe iz Hrvatske u BiH koja ne ispunjava evropske standarde i najave sankcija iz Evropske komisije.
...U Evropskoj komisiji, podsjećamo, ističu da bi BiH trebalo da primjenjuje ista mjerila prema hrvatskoj robi kao i prema robi iz BiH, a ne da, kako objašnjavaju, bh. roba ne podliježe evropskim standardima, a da to traže od Hrvatske.
http://haler.blogger.ba/

More pokazati zube ali i dobiti po istemi, iliti *ki, ili *ci.
Primer eu-mesa tero je za EU smetje z onu stranu granice roka trajanja a za prosečnoga Hrvata cenjena roba, zakonski dobra, z ovu stranu granice roka trajanja. Rok Trajanja silovan na šengenu.

07.08.2013.
BiH proteruje strane ilegalce
Sedamnaest stranih državljana proterano je iz Bosne i Hercegovine (BiH) u proteklih nekoliko dana u okviru akcije pojačanog nadzora boravka stranaca, koju su nedavno započele vlasti te države. Inspektori su strance zatekli kako ilegalno rade u više desetina ugostiteljskih i trgovačkih objekata u Sarajevu
...Iz Službe za poslove sa strancima ističu da neće biti tolerisani neprijavljeni boravci stranaca, zloupotrebe bezviznog režima, a posebno ne rad stranih državljana bez radne dozvole, imajući u vidu izrazito visoku stopu nezaposlenosti u BiH.
 Istovremeno s ovom akcijom bezbednosne agencije u BiH sprovode i pojačani nadzor boravka i kretanja stranaca u pograničnom pojasu kako bi sprečili sve oblike ilegalnih migracija, a posebno pokušaje tranzita ka zemljama Evropske unije.
http://haler.blogger.ba/

Baš me interesera oklen su...

07.08.2013.
Borba sa požarima na području Jablanice
 Hrvatski kanaderi napravili 10 preleta, vraćaju se predvečer
Kanader na Jablaničkom jezeru
Dva kanadera Republike Hrvatske, pristigla na požarišta u Opštini Jablanica, imala su deset preleta, izjavio je vršitelj dužnosti direktora Vatrogasne jednice Jablanica Omer Drežnjak.
 "Ova pomoć nam je prijeko potrebna. U dosadašnjim preletima kanaderi su izbacili oko 80.000 litara vode i sada se vraćaju u Hrvatsku. Predvečer očekujemo da će opet doći i djelovati“, rekao je Drežnjak.
http://haler.blogger.ba/

Ko nas, ba, zavadi... Kanaderi- može, napolitanke- ne može.

Tuzla: Povratak franjevaca na Gradovrh               
Procesija na mjesto gdje je nekad bio samostan
06.08.2013                 
 U tuzlanskom kraju Solina postoji povijesna priča o franjevačkom samostanu Gradovrh. U XVI i XVII stoljeću franjevački samostan na Gradovrhu bio je žila kucavica vjerskoga, kulturnog i prosvjetnog života s velikom crkvom i Učilištem na kojem je predavao i prvi pisac na narodnom jeziku u BiH, fra Matija Divković. Kada su franjevci bili protjerani iz Zvornika i Gornjih Soli /Gornje Tuzle/ na Gradovrh (1541. godine), sa sobom su donijeli čudotvornu sliku zvorničke Gospe, pred kojom su se molili ne samo katolici, nego i narodi drugih konfesija. Nakon što su prije 325 godina protjerani s ovih prostora, franjevci su se opet vratili i otkupili zemljište.
...Na Gradovrh iz Bača iz Vojvodine stigli su i Šokci čiji su pradjedovi odavde. Marija Tubić ističe da se posljednjih godina posvetila istraživanju svojih obiteljskih korijena
...U Baču je sačuvana slika čudotvorne Gospe Gradovrške koju su ovdašnji Šokci nosili kada su emigrirali iz Tuzle. Iako su već više od tri stoljeća u Vojvodini, uvijek govore da su iz tuzlanskih krajeva, čemu svjedoči i ta pozlaćena Gospina slika, kaže nam Ivan Andrašić:
...Interesantno je da je jedan samostan - koji je prije 325 godina porušen – sve vrijeme ipak duhovno živio i djelovao. Gradovrh već stoljećima povezuje tuzlanske Hrvate i bačke Šokce.
http://haler.blogger.ba/

Malo opče kulture.
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #26 : Kolovoz 08, 2013, 06:20:54 poslijepodne »
Sankcije za Bosnu i Hercegovinu
EU: „Ponašanje BiH nedozvoljeni protekcionizam nekih velikih poljoprivrednih proizvođača"
http://www.portal53.hr/vijesti/hrvatska-i-svijet/103-hrvatska-i-svijet/11146-sankcije-za-bosnu-i-hercegovinu.html
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #27 : Kolovoz 15, 2013, 12:12:03 prijepodne »
13.08.2013.
Igor Gavran, ekonomski analitičar VTKBiH
Ne smije biti novih ustupaka za Hrvatsku
Gavran: Nešto bolji statistički podaci zbog izvoza struje
...No, s obzirom na to da sada ne možemo izvoziti neke proizvode u Hrvatsku, i ovi statistički pozitivni pokazatelji mogli bi se počeli mijenjati u negativnom smjeru. Kada je u pitanju izvoz nekih proizvoda animalnog porijekla na hrvatsko tržište, situacija se mijenja nagore. U julu nismo izvezli ni fening mlijeka, jer uslove nismo ispunili. A ranije smo na to tržište plasirali desetine miliona KM.
 Koliko će ovoj tmurnoj slici doprinijeti i neobjavljeni ekonomski rat BiH i EU, odnosno Hrvatske?
...Inspekcija Evropske komisije uskoro će dati odgovor na pitanje hoćemo li moći bh. mlijeko u skorije vrijeme plasirati u Hrvatsku.
 Promjene nagore
Šta je sa zahtjevima da BiH napravi nove ustupke za uvoz iz EU?
- Kada je uvoz u pitanju, BiH vodi apsolutno korektnu politiku. Zahtjevi EU „da popustimo“ vrlo su bezobrazni, neutemeljeni i apsolutno štetni za BiH. Mi dosljedno primjenjujemo SAA za proizvode iz Hrvatske, nismo prekršili nijednu međunarodnu obavezu. Tu smo mi savršeno čisti. Zahtjevi EU potpuno su nerealni, oni traže da BiH u cijelosti otvori tržište za proizvode iz EU.
 Apsurdni uvoz vode
- U prvih šest mjeseci uvezeno je nešto više od 50 miliona KM vrijednosti vode, a nje u izobilju imamo u BiH. Apsurdno je i da smo uvezli i 56 miliona KM struje, nešto više od 60 miliona KM piva, 55 miliona KM čokolade... ovo su podaci za prvih šest mjeseci. Dakle, do kraja godine radi se o stotinama miliona KM uvoza samo na ovim stavkama - kaže Gavran.
http://haler.blogger.ba/

Struju čas uvoze, čas izvoze... :-\

Putokaz za borbu protiv požara
 Primjer jablaničkog požara pokazuje neefikasnost bh. zakona, a trebalo bi angažirati i dobrovoljne vatrogasce, kao u Sloveniji.
...Kanaderi iz susjedne države, koja se u statusnom, a samim tim i u političko-komunikacijskom pogledu, postajući članicom Evropske unije, „udaljila“ - odnosno njihovo znatno brže i efikasnije angažiranje za razliku od onih prošlogodišnjih - dodatno je svjedočanstvo neefikasnosti sistema protivpožarne zaštite.
 Jedan apsurd je više nego primjetan, čak i u segmentu laičkog sagledavanja cijelog slučaja. Do kanadera iz susjedne zemlje se, čini se dolazi čak i brže, nego do vlastitih resursa, odnosno helikoptera OS BiH.
...Ipak, sagledavajući taj segment u svojoj cjelokupnosti, čini se da sve navedeno predstavlja perifernu vrstu problema. Efikasniju borbu protiv prirodnih katastrofa, pogotovo požara, dodatno usložnjava činjenica prekonoćnog gubitka „solidarnosti“, kao temelja na kojem je u bivšoj državi počivala ovakva vrsta djelovanja. Drugim riječima, vatrogasci u BiH, ali i susjednim državama, isključujući donekle Hrvatsku, posebno Sloveniju, djeluju bez podrške koju su ranije obilato uživali u podršci dobrovoljnih vatrogasnih jedinica.
 Važnost dobrovoljaca
Na nakaradan način shvaćena „demokratizacija društva“ potpuno je uništila tzv. „dobrovoljno vatrogastvo“, te je borba protiv vatrenih stihija prepuštena profesionalcima čiji je broj na općinskim razinama toliko minoran da je bilo kakav angažman koji podrazumijeva zahtjevnije intervencije apriori osuđen na neuspjeh.
...Slovenija, koja je na njenu veliku sreću izbjegla rat, samim tim i postratne reforme koje u svim implikacijama pokazuju neefikasnost, zadržala je i raniju praksu zbog čega danas raspolaže sa više dobrovoljnih vatrogasaca nego možda u ovom času sve zemlje bivše države profesionalaca. Oko 200 hiljada ljudi u toj zemlji, inače požarno manje ugroženom od ostalih članica, uvijek je na raspolaganju da se uključe u borbu protiv prirodnih nesreća i katastrofa.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/putokaz-za-borbu-protiv-pozara
wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #28 : Kolovoz 15, 2013, 03:26:23 poslijepodne »
"Novo rješenje Neumskog problema - i most i tunel i plovni put!"

Dok Vlada Republike Hrvatske uvjerava javnost kako nema straha od odgađanja projekta ‪#‎Pelješki_most‬, European Commission čeka ocjenu francuske konzultantske kuće Safege, dok vlasti iz Sarajeva čekaju koje će to rješenje punuditi EU, a stanovnici Neuma, Dubrovnika i Pelješca žive kako žrtve gordijevog čvora prelaska granica, dolazi prijedlog bosanskohercegovačkih arhitekata koji bi mogao donijeti konačno i svima prihvatljivo rješenje.
Hrvatski mediji nagađaju poredak rješenja koje će dostaviti Safage, a kao dva najbolja rješenja ocjenjuju koridor oko Neuma koji stoji pet milijuna eura po kilometru i sam Pelješki most. Koridor oko Neuma nazivaju ekonomski najprihvatljivijim, a gradnja Pelješkog mosta najboljim socijalnim i političkim rješenjem. No čini se kako niti jedno od razmatranih rješenja ne eliminira prijepore političke naravi u interesima Republike Hrvatske s jedne strane i interesima Bosne i Hercegovine s druge strane.

Argumenti kojima Prijedog iz BiH ruši barijere

Prijedlog bugojanskog Arhitektonskog "Studija A", koji potpisuju arhitekti Zdenko i Mario Antunović, posjeduje i dodatnu vrijednost - nudi eliminaciju političkih prijepora i rješava probleme koji bi ugrozili interese bilo koje strane. Prijedlog je naišao je na zanimanje i odobravanje stručnjaka, a Dnevnik.ba ga prvi put predstavlja javnosti.
Prijedlog se temelji na već primjenjenom i uspješnom rješenju Oresund Bridge (kombinirani most-tunel) na Oresundskim vratima koji povezuje Kopenhagen u Danskoj i Malmö u Švedskoj.
Prema zamislima bugojanskih aritekata zadržala bi se postojeća planirana trasa na kojoj su već izvršeni pripremni radovi za prilazne ceste, a gradnja mosta nastavila na izvedene pripremne radove.
Mostna konstrukcija bila bi simetrična s lijeve i desne strane u duljini 2 x 530 m. Predviđa se izgradnja dva umjetna otoka duljine po 180 m u kojima bi se nalazili ulazi u podmorski tunel na dnu podmorja na dubini od 27 m. Rampirani ulaz u tunel izvodi se u dužini od 400 m tako da nagib nivelete iznosi 6 % što osigurava tehnička svojstva za projektiranu brzinu od 80 KM/h. Moguće je smanjenje max nagiba nivelete na 5,5 % za projektiranu brzinu od 90 KM/h. Visina tunela iznosi 7 m sa predviđene dvije trake te protu požarnim putom i servisnom (instalacijskom) galerijom.
Na ovaj način osigurava se slobodna širina plovnog pojasa u širini od 350 m i nesmetan plovni put bilo u malostonski ili neumski zaljev s dubinom gaza od najmanje 18 m što udovoljava propisima sigurne plovidbe brodovima i crouiserima duljine do 350 m i širine do 49 m, dubine gaza 8,8 m što i uz brzinu broda od 11 čvorova maximalno povećava dubinu gaza do 13,8 m računajući i «čučanj» broda u plitkim vodama.

Predlaže se izgradnja dvotračnog grednog mosta visine 10 m što je u priobalnom dijelu dovoljno za prolaz jahti i brodica, dok brodovi i ostali veći plovni objekti koriste otvoreni plovni iznad tunela. Most visine 10 m značajno smanjuje investicijska ulaganja te je moguća jednostavna konstrukcija mosta poput postojećeg mosta Bistrina u malostonskom zaljevu nadomak Neuma.


Značajke projekta:
Premošćuje Kopno RH - Pelješac
Mjesto: Sadašnja trasa
Vrijeme gradnje: do tri godine
Konstrukcija: čelik, armirani beton
Projektant - idejni arhitektonski studio A
Graditelj Javni natječaj po standardima EU

Tehnički podaci
Ukupna duljina 2210 m
Duljina mosta 2 x 530 m
Duljina umjetnog otoka 2 x 180 m
Duljina tunela 990 m
Visina mosta 10 do 15 m
Cijena koštanja mosta: 42.400.000 €
Cijena koštanja tunela i umjetnih otoka: 16.500.000 €
Ukupno investicija 58.900.000

"Ovaj prijedlog, odnosno Idejna studija izvodljivosti predstavlja najpovoljnije rješenje u tehničkom, oblikovnom, ekološkom, ekonomskom i političkom smislu rješenja kako za Republiku Hrvatsku i Europsku Uniju, tako i za Bosnu i Hercegovinu" rekao je za Dnevnik.ba Zdenko Antunović jedan od autora prijedloga naglasivši kako prijedlog "eliminira političke prijepore i donosi jedinstveno arhitektonski, prometno, pa i politički najprihvatljivije rješenje".

Antunović je potvrdio kako je znanstvena zajednica, uključujući Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, te Institut IGH iz Zagreba upoznata s prijedlogom i zainteresirana za rješenja koja on nudi.

"Najteža stvar u životu je znati koje mostove treba izgraditi i prijeći. Ako su to uspjele Danska i Švedska uvjeren sam kako će i ovaj prijedlog biti na dobro kako RH tako i BIH." reko je Antunović za Dnevnik.ba
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Odnošaji BIH/ HR
« Odgovori #29 : Travanj 22, 2014, 11:38:34 poslijepodne »
21.04.2014.
Reakcije na nove uslove za prebivalište u RS: Ukidanje aneksa o povratku
...Ukoliko nedavno usvojena odluka Vlade Republike Srpske o regulisanju prebivališta počne da se primjenjuje, povratnici u ovaj bh. entitet mogu očekivati da im policija, tokom provjere, umjesto ličnog dokumeta, zatraži dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu nad kućom, stanom ili nekim drugim objektom za stanovanje.
 Bez obzira na odluku entitetske Vlade, delegat Stranke demokratske akcije u državnom Parlamentu Halid Genjac izričit je i kaže da policija od povratnika može tražiti isključivo i samo lični dokument:
 „Povratnik je dužan samo da dokaže identitet. Svaki drugi postupak policije RS-a koji je moguće očekivati, povratnici u RS treba da prijave“, tvrdi Genjac.

Rijaset IZBiH   
Očekujemo da OHR ukine odluku Vlade RS
T. C.  21/04/2014
...Posebno smo zabrinuti zbog toga što spomenutom odlukom Vlada RS-a nastavlja politička nastojanja na obeshrabrivanju i otežavanju procesa povratka naših građana u ona područja s kojih su protjerani etničkim čišćenjem i genocidom. Zato od OHR-a očekujemo da odluku Vlade RS-a o vršenju provjere tačnosti i istinitosti podataka prilikom prijave prebivališta na teritoriji RS-a poništi kao neustavnu, nedemokratsku i antidejtonsku po svom pravnom i političkom karakteru, kaže se u saopćenju Kabineta reisu-l-uleme.

21.04.2014.
BAKIR IZETBEGOVIĆ: ODLUKA VLADE RS-a JE PROTUZAKONITA, ANTIDEJTONSKA I DISKRIMINIRAJUĆA

...Reakcija člana Predsjedništva BiH
Komšić: Odluka Vlade RS je odgovor na listu "Domovina"
...Ovakva odluka Vlade RS-a za Komšića je prevashodno odgovor na listu "Domovina" koja je oformljena na inicijativu Koalicije "Prvi mart", a cilj je "onemogućiti da imate dva do tri poslanika direktno birana u Parlamentarnu skupštinu BiH na idućim izborima koja nisu pod kontrolom vlasti u Banjoj Luci".
 Komšić smatra da to ozbiljno ugrožava Vladu RS-a u smislu broja poslanika koji dolaze u Parlamentarnu skupštinu BiH jer se procjenjuje da bi oko 100.000 povratnika mogli glasati na predstojećim oktobarskim izborima.

Reakcija predsjednika HDZ-a 1990
Raguž: Prebivalište je državna nadležnost

http://haler.blogger.ba/
wwwg tablice