Autor Tema: Sitni popravci vodovoda u kući  (Posjeta: 339591 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mrki

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 3
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #135 : Lipanj 15, 2010, 11:24:23 prijepodne »
Pozrdav!
Ne znam dal ovaj problem spada u sitnije popravke vodovoda ali je povezan s temom pa da probam.
Radi se o puknutom ili razbijenom razdjelniku (teštiku) za vodu , ½'', pocinčane cijevi, u zidu.
Da li je moguć neki oblik sanacije ili zamjena razdjelnika (možda plastičnim)  bez štemanja zida duž cijele linije.
Hvala!

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #136 : Lipanj 15, 2010, 11:31:13 prijepodne »
Pozrdav!
Ne znam dal ovaj problem spada u sitnije popravke vodovoda ali je povezan s temom pa da probam.
Radi se o puknutom ili razbijenom razdjelniku (teštiku) za vodu , ½'', pocinčane cijevi, u zidu.
Da li je moguć neki oblik sanacije ili zamjena razdjelnika (možda plastičnim)  bez štemanja zida duž cijele linije.
Hvala!



Vjerujem da je. Ako tražiš savjet kako ,molim daj poslikaj malo i pošalji da vidim ili probaj opisati kak stvar izgleda.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline mrki

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 3
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #137 : Lipanj 15, 2010, 12:49:38 poslijepodne »
-ako pomaže
nasuprotne rupe su u horizontali, u tom smjeru se proteže i pukotina, dužine oko 3/4 i široka oko 1,5 cm, desna cijev je dolazna i prva petlja je oko 3m udaljena, nasuprotna je duga oko 2m pa koljenom na na drugi zid, okomica je oko 50 cm du sa izlazom

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #138 : Lipanj 15, 2010, 06:04:12 poslijepodne »


Otvoriti sa svake strane cijevi lijevo i desno barem po 20 cm.
Tako da se lijepo vide spojevi cijevi i T-komad




Ovo je prefabrikacija 1/2"




Ovo je nazuvica 1/2"



Sada odrežemo cijev da nam prefakrikacija lagano ide između cijevi i T-komada,i to napravimo jednako sa dvije strane.




Sada se u lijevu stranu odvine T-komad i na njegovo se mjesto nabrtvi drugi T-komad




Na cijev poslažemo po redu sve dijelove i na kraju na cijev stavimo prefabrikaciju.



Sada na prefabrikat nabrtvimo nazuvicu



Sve zajedno nabrtvimo na T-komad i na kraju zabrtvimo maticu na samoj prefabrikaciji.

Tako napravimo i sa druge strane.

I to je to.

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #139 : Lipanj 15, 2010, 06:24:12 poslijepodne »
I to je to.

Super trik, baš si majstor.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #140 : Lipanj 15, 2010, 07:36:13 poslijepodne »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline mrki

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 3
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #141 : Lipanj 16, 2010, 08:13:32 prijepodne »
HVALA!!!
Iskreno, nadao sam se da postoji tako neko rješenje, moža nekakav nastavak sa jednim ljevim i jednim desnim navojem ali ovo je super!
Još jednom hvala!

Offline brunocig

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 1
  • Karma: +0/-0
Poplava iz sifona
« Odgovori #142 : Lipanj 17, 2010, 05:08:27 poslijepodne »
Pozdrav. zanima me zašto imam poplavu iz sifona u kupaoni uvijek kad se iz kade ispušta voda(puna kada)?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Poplava iz sifona
« Odgovori #143 : Lipanj 27, 2010, 10:50:55 poslijepodne »
Pozdrav. zanima me zašto imam poplavu iz sifona u kupaoni uvijek kad se iz kade ispušta voda(puna kada)?



Kad se ležeća kada napuni sa vodom i pusti se da odlazi punim mlazom u odvodni podni sifon,gotovo uvijek dobijemo povrat vode iz podnog sifona.

Ovo se dogodi zbog toga jer je pritisak u kadi, zbog količine vode povećan,a sifon zbog svoje konstrukcije i promjera cijevi ,nije u mogućnosti primiti toliku količinu vode i nesmetano je odvesti u kanalizaciju. Gotovo svi podni sifoni koji su od PVC-a imaju na izlaznoj strani famoznu pregradu ,koja treba služiti samom sifoniranju (zaustavljanje neugodnih mirisa iz kanalizacije),a također zbog istih dimenzija priključnih cijevi , fi 50mm dobivamo mnogo vode u kratkom vremenu i pojavi se gejzir u kupaoni.

Da se to ne dogodi,odvodne cijevi se ne smiju voditi direktni prema podnom sifonu ,nego se sa cijevima napravi lagani krug,da smanjimo tlak vode i na taj način se smanji pritisak vode u sifonu.

Danas se proizvode sifoni novijih generacija ,sa kojima se takova regulacije lakše izvede.
A kod spajanja odvoda od kada ,odvod se spaja direktno u kanalizaciju preko sifona koji se stavljaju na samu kadu.
Ovome se može pomoći tako ,da se čep na odvodu kade namjesti na polovicu izljeva ili da se priguši ulazna cijev u sami podni sifon.


Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

shaka zulu

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #144 : Srpanj 14, 2010, 12:38:41 prijepodne »
A kaj ak imaš nekakov restoran a nemaš pitku gracku vodu,jel postoje postrojenja kaj obdelavaju ono kaj imaš (tekučica,stajačica,kišnica,..) ?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #145 : Srpanj 17, 2010, 09:40:02 poslijepodne »
A kaj ak imaš nekakov restoran a nemaš pitku gracku vodu,jel postoje postrojenja kaj obdelavaju ono kaj imaš (tekučica,stajačica,kišnica,..) ?


Malo kasnim ,bil sem na laganom odmoru.
To se mora riješiti na zakonom propisani naćin.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #146 : Rujan 16, 2010, 06:53:53 poslijepodne »
pozdrav, novi sam na ovom forumu kojega sam našao pregledavajući net tražeći podatke o instalaciji i priključku cisterne s kišnicom na vodovodnu instalaciju, pa kako sam pregledao ovaj forum i sve u vezi vodovodnih instalacija ovdje Vi mi se doista činite stručan da mi date savjet kako spojiti cisternu, kupovnu roto 5000l s vodovodnom instalacijom, i koji hidropak ili nešto drugo koristiti za cijelokupni sustav. cisterna će biti dva metra ukopana u zemlju a udaljena od hidropaka cca 10m. ima li šanse da mi pobliže objasnite kako sve to spojiti i koji sustav crpljena koristiti?




Na slici se vidi kako se to može spojiti. Hidropak bi radi zime trebalo staviti u neku prostoriju gdje bi bilo sigurno od zamrzavanja. Ako se sustav ne koristi zimi ,tada pumpu treba skidati.
Kako postaviti dovodni dio instalacije:

Na cisterni treba probušiti rupu kroz koju može prolaziti usisna cijev od 1 cola. Cijev postaviti na visinu 20 -30 cm od poda cisterne da se izbjegne mogući talog na dnu. Na kraj cijevi se postavi usisna korpa od 1 cola, zatim ide cijev pa opet koljeno i sve ide prema pumpi. Cijev prema pumpi trebala bi biti položena u zemlju na dubinu od cca 60 cm ,radi smrzavanja.
Kada se cijev spaja na pumpu treba postaviti holender i T-komad.
Dakle idemo od pumpe prema cijevi u zemlji:
 Nazuvica  + holender + nazuvica  + T-komad u glavu.

T-komad u glavu znači da se spoj napravi na onu srednju rupu ,od tri moguće. Na donji dio t-komada se spoji cijev ili koljeno i odlazi u zemlju prema cisterni. Na gornji dio t-komada stavi se komad cijevi i kuglasti ventil i na njega čep. To nam služi da kroz taj ventil na t-komadu možemo zalijati sistem. Prije samog uključivanja pumpe cijeli sistem mora biti dobro zalijan ,bez imalo zraka u cijevima.
Da se osiguramo od mogućeg zraka u cijevima, cijevi moramo u zemlji položiti poda padom prema usisnoj korpi. Ako je recimo usisna korpa na lijevoj strani , cijevi moraju biti nagnute na lijevu stranu, mislim da je to dovoljno jasno?
Instalacija može biti izvedena od plastike ili od pocinčanih cijevi, prema izboru.
Udaljenost od cisterne  pa do hidropaka u ovom slučaju ne predstavlja problem, ali treba pažljivo polagati cijevi u jednoj ravnini. Ovo je važno ,da se izbjegnu mogući zračni čepovi u usisnom vodu, što kasnije predstavlja veliki problem.

I još jedna napomena, radi lakšeg servisiranja usisnog dijela cijevi, na ulazu u cisternu bilo bi dobro staviti spojni holender da se instalacija ( cijevi ) mogu odvojiti i izvršiti zamjena usisne korpa .

Ako treba još nešto ,molim napišite pitanja ,pa ukoliko znam,rado opet odgovorim.
Sretno!

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline katulic

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 12
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #147 : Rujan 20, 2010, 08:57:09 prijepodne »
Super savjeti, a meni baš jen treba :)
Izgubil sam pritisak na toploj vodi na svim pipama i skužim da je na maloj expanzionoj posudi (plinsko Vaillant grijanje, 120 L bojlert topla voda, 8L expanziona za toplu vodu 3.5 bar šrecharge, 8 bara max) procurilo..stari je naslonil nekaj na cijev i brtva se pomaknula.
E sad ja dovodni zatvorim ventil u bojler, ispustim svu toplu vodu, skinem, očistim, vratim i zategnem expanzionu, pripumpam kompresorom na 3.4 bara, puatim vodu i super...na svim osim na jednoj pipi topla voda pritisak ok. Ponovim postupak. Sad pak pritisak na donjem katu super, al gore 2 pipe na jendnoj topla voda uopće ne ide (na kadi) a lavabo slabo, sudoper slabo. Skinem mrežicu na sudoper puna malih sitnih komadića (izlistana cijev ili kamenac valjda)...skinem mrežice svuda i očistim itd al pipa na kadi topla voda još uvijek pritisak slabiji. (sve mrežice su skinute od sad nadalje)

Na donjem katu gledam razliku (Da provjerim jel problem još uvijek u expanzionoj) pritiska tople hladne vode i jednak je.
Na gornjem katu kada, zatvorim ventil, skinem pipu na kadi i pustim ventil da vidim kolko jako i daleko ide hladna i topla voda. Štrca ko luda iz zida i jedna i druga podjednako.
Zaključujem da je problem pipa, da se nakupilo komadića unutra u dijelu za toplu vodu.
I fakat isperem taj dio, "pijesak" (gradski je vodovod pa je to valjda kamenac) izađu komadići, vratim pipu i sad topla voda ide al još slabo, nema pritiska.
Skinem pipu, idem gledat kompresorom kak on gura zrak kroz pipu, i kroz hladnu vodu kad otvorim hladnu zrak ide, al kroz toplu ne ide kad otvorim toplu. Naguram unutra Cilita da otopi taj kamenac ili kaj i ostavim sat vremena. Vratim pipu, ide bolje al razlika u pritisku topla-hčldana je duplo.

Na kraju pitanje je, čime očistiti unutrašnjost pipe za kadu, se to opće može il da kupim novu. Bojim se ak kupim novu da se ista stvar ponovi.
Mislil sam nalijat octa u pipu i ostavit (kolko dugo ?) . Se da ona kak rastavit i očistit ?
Ili da s solnom kiselinom probam ? Ili uzalud mi trud.
pipa je kupljena u Metrou prije 3 godine, Maiser, masivna je i bila super do ovog kad sam otvor-zatvor ventilima valjda komadiće po cijevi pokrenul.

Zgleda nekak ovak:
http://www.jeftinije.hr/kucanski-aparati/oprema-za-dom/vodovodne-armature-slavine/grohe-slavina-za-kadu-eurosmart-33300_-_CX00118EFC


PS:(u međuvremenu pukla i konusna brtva tj gumica na toploj vodi na koju ide kak se to veli holender ? matica, pa kad stegnem ne brtvi kak spada, nadam se d aima tog za kupit i da ne ovisi o proizvođaču pipe).

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #148 : Rujan 20, 2010, 10:19:45 prijepodne »
... Vidim tu i tam po Gorici da se vozi nekakav mali plavi auto, nisam zapazio marku, ali sam zato zapamtio reklamu na krovu ..."TREBATE MAJSTORA?"  Zna li tko o čemu se radi ?
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #149 : Rujan 20, 2010, 10:28:57 prijepodne »
Ovdje je opisan klasičan primjer problema vezan za jednoručne mješalice, a posebno je izražen kada se koristi plinski bojler za zagrijavanje tople vode.
O čemu se ovdje radi?
U deklaraciji koja se nalazi priložena uz ovakve proizvode, pisalo je da proizvod nije namijenjen za korištenje plinskih uređaja – ili nešto slično  - i nisam baš siguran da se takav tekst i dalje nalazi u deklaracijama.

Sama konstrukcija jednoručnih mješalica onemogućava veliki protok vode , a u pojedinim proizvodima se nalaze i zaštitne mrežice.
Zaštitna mrežica zaustavlja svaki grubi predmet (pijesak, dijelove kamenca, razne nečistoće u vodi ) da dođu u kontakt sa finim površinama koje međusobno klize i mogu se oštetiti.

To su dijelovi od keramike koju čvrsto naliježu jedno na drugo i kada se otvori poklope tada nam curi voda . Kako mi otvaramo, odnosno pomičemo ručicu na gornjem dijelu mješalice, tako nam prolazi voda i obavlja se miješanje tople i hladne vode. Kada je sve novo to klizanje je lagano, ali tokom upotrebe postaje sve teže. Uzrok tome je lagano trošenje masti koja se nalazi u samoj «kartuši». Da se to popravi ,treba rastaviti cijelu mješalicu, očistiti nataloženi kamenac eventualne nečistoće, podmazati sa tvorničkom masti sve dijelove koji klize i sve opet funkcionira.

Neiskusne osobe koje se nisu susrele sa takovim poslom,najbolje da se ne upuštaju u ispitivanje svojih vještina. No uz malo više strpljivosti i minimum znanja može se popraviti.
Ako niste vješti, najbolje sve prepustiti stručnoj osobi.
Preporuča se uvijek za svaku mješalicu ugraditi originalne dijelove, a to govorim iz osobnog iskustva.
Treba pogledati u Metro-u  na kutiji i u deklaraciji ,sigurno piše i likacija servisa. Tražio sam na Googlu, ali nisam ništa našao.
U Ferotermu i u Pipi drže univerzalne brtve za takve slavine, ali uvijek se radi o sitnim razlikama koje rezultiraju nekvalitetnim popravkom.

Gdje se nalazi serviser koji popravlja baš takove mješalice, uvijek se nalazi u originalnom pakiranju, i to bi trebalo sačuvati za ovakve neprilike što nije uvijek slučaj. Znam da svi uvijek bacimo tave stvari.

Za čišćenje kupaonskih slavina postoji nekoliko sredstava, ali zbog nepridržavanja sigurnosnih mjera u njihovom korištenju nije uputno navoditi imena takovih proizvoda, jer mogu imati negativne posljedice (štetne ) po zdravlje.
Zato je najbolje koristiti ocat ili razblaženi ocat.

Nadam se da sam uspio makar malo pomoći?
 Ukoliko treba još nešto, javite se pa ako mogu ,vrlo rado odgovorim.

Bilo bi mi drago ,ukoliko ove stvari čitaju još neki majstori da nam se pridruže sa svojim savjetima i komentarima
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....