Autor Tema: Sitni popravci vodovoda u kući  (Posjeta: 339585 )

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #120 : Lipanj 08, 2010, 04:58:10 poslijepodne »
Kad se već spominju pumpe za hidrofor, molio bih za jednu informaciju. Kupio sam hidroforsku pumpu  E sad me zanima odakle da počnem. Da li sa ponovnim rastavljanjem pumpe ili rekonstrukcijom instalacije?


                             Curi voda na osovini kod usisne centrifugalne pumpe

Kada se pojavi ovakav kvar na hidroforskim pumpama,obično oko pumpe ima dosta vode , a oko same osovine polako curi voda.
Ovo je znak de je brtva oko osovine popustila,odnosno istrošila se . U pumpama novijih generacija nalazi se gumena brtva koja obuhvaća osovinu i na taj način brtvi. Dok se na starijim pumpama nalazi olovna košuljica koja se sa dva vijka priteže i na taj način brtvi.

Pojava vode nam signalizira da te spomenute brtve – ovisno o vrsti i starosti pumpe treba zamijeniti.

Naravno da nam na tom mjestu dolazi do propuštanja i lako se dogodi da nam pumpa ne podigne vodu . Princip rada pumpe – u kratko ,je da uslijed vrtnje nastaje pod tlak , koji nam podiže vodu sa dubine od 7 metara.
Ako nam na nekom dijelu usisne instalacije ili kod pumpe nešto propušta ne može se stvoriti dovoljan pod tlak i pumpa ne diže vodu. Dakle loša brtva može uzrokovati slabije podizanje vode . Ista je stvar i kod injektora.

Dakle,treba rastaviti pumpu od instalacije i zamijeniti gumenu brtvu. Ovo se može učiniti po sistemu sam svoj majstor,ako imate dovoljno volje i malo vještine, ali ako se niste sa time baš susreli ranije bolje je to prepustiti majstoru ili servisu.

Naravno treba prije nabaviti zamjenske dijelove. Ranije se servis za Elelktrokovinu,nalazio u Tavankutskoj ulici – Prečko. Nije mi poznato dali je još uvijek tamo.



Kako ne mogu naći drugu sliku,ovako odprilike izgleda stariji model pumpe,gdje ide olovna brtva.





Ovako izgleda novija generacija pumpi, ovdje ide gumena brtva.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

shaka zulu

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #121 : Lipanj 08, 2010, 09:17:01 poslijepodne »
Sve sam rastavio i vidio da je osovina i sva unutrašnjost u tragovima željeza iz vode. Osovinu sam na mjestu dodira sa brtvom fino izbrusio, stavio novu brtvu i opet isto. I dalje propušta. No problem se proširio tako da tlak u usisnoj instalaciji padne toliko da se pojave problemi sa usisavanjem.

Naj me držati za reč,ja samo napamet mlatim...
Kaj ti znači;sva unutrašnjost u tragovima željeza iz vode?
To kaj si ti fino zbrusil ne znači niš ak ni centrično (tokareno) i ak je grubo.Ode dihtung.I još si smanjil promer (i dosed) z brusilicum.
Most negde v sistemu imaš zraka (problemi sa usisavanjem) .

Kada se pojavi ovakav kvar na hidroforskim pumpama,obično oko pumpe ima dosta vode , a oko same osovine polako curi voda.
Ovo je znak de je brtva oko osovine popustila,odnosno istrošila se . U pumpama novijih generacija nalazi se gumena brtva koja obuhvaća osovinu i na taj način brtvi. Dok se na starijim pumpama nalazi olovna košuljica koja se sa dva vijka priteže i na taj način brtvi.

Ne mora biti olovna košuljica,ja sem videl i špagu il filc kaj se ,govotim napamet,5-6 krugov namota oko osovine i priteže prek nekakove planđe z dvemi šarafi.To dihta ak je mokro,a ak pumpa vrti "na suvo" odje... dihtung a isti rezultat dobiš ak prejako zategneš.Osovina ga poje.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #122 : Lipanj 08, 2010, 09:22:02 poslijepodne »

Ne mora biti olovna košuljica,ja sem videl i špagu il filc kaj se ,govotim napamet,5-6 krugov namota oko osovine i priteže prek nekakove planđe z dvemi šarafi.To dihta ak je mokro,a ak pumpa vrti "na suvo" odje... dihtung a isti rezultat dobiš ak prejako zategneš.Osovina ga poje.
[/quote]


E vidiš Kunta ,upravo zato mora biti "špaga" u olovnoj košulji jer se olovo nakon stiskanja sa ona dva šerafa lijepo rastegne u prostoru i na taj način brtvi.
Ujedno olovo onemogučava da ta "špga 2 uslijed vrtnje osovine ne izgori,

A kaj se zatezanja tiće,tu si u pravu,m,ora se polako pritezati povremeno dok se dobi lagana vrtnja ,a da uz to ne curi.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

shaka zulu

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #123 : Lipanj 08, 2010, 09:46:34 poslijepodne »
Ovo kaj sem ja videl je bila nekakova "masna špaga",od olova ni "o",niš posebno.Nekaj ko ona špaga za visoke temperature kaj dihta grijače i peči,samo siva,masna.Neznam kak se to po specifikacije zove...

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #124 : Lipanj 09, 2010, 07:34:59 prijepodne »
Ovo kaj sem ja videl je bila nekakova "masna špaga",od olova ni "o",niš posebno.Nekaj ko ona špaga za visoke temperature kaj dihta grijače i peči,samo siva,masna.Neznam kak se to po specifikacije zove...

Dobro si ti videl. To je azbestna traka,premazana sa grafitnom masti. :)

Kad već govorim o olovu,ono se razmota i namota oko same osovine i tada se sa prirubnicom i dva vijka polako pritegne ,i nakon dan dva se opet malo dotegne  sve dok voda ne prestane kapati.
« Zadnja izmjena: Lipanj 09, 2010, 07:38:58 prijepodne mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #125 : Lipanj 09, 2010, 08:53:08 prijepodne »
Kada se pojavi ovakav kvar na hidroforskim pumpama,obično oko pumpe ima dosta vode , a oko same osovine polako curi voda.
Ovo je znak de je brtva oko osovine popustila,odnosno istrošila se . U pumpama novijih generacija nalazi se gumena brtva koja obuhvaća osovinu i na taj način brtvi. Dok se na starijim pumpama nalazi olovna košuljica koja se sa dva vijka priteže i na taj način brtvi.
Imao sam iskustva sa oba navedena modela pumpi, no u sjećanju mi je da se kod starijeg modela sa olovnom brtvom lakše saniralo curenje. Trebalo je samo lagano dotegnuti oba vijka dok curenje ne prestane no nije trebalo rastavljati cijelo kučište pumpe. Kod novijeg modela sa gumenom brtvom potrebno je sve rastaviti, ugraditi novu brtvu, sastaviti i tek onda vidjeti rezultate.

Kaj ti znači;sva unutrašnjost u tragovima željeza iz vode?
To kaj si ti fino zbrusil ne znači niš ak ni centrično (tokareno) i ak je grubo.Ode dihtung.I još si smanjil promer (i dosed) z brusilicum.
To znači da su svi rastavljeni djelovi počem od kučišta, osovine te usisne cijevi imali po sebi nepravilne, jako tvrde naslage boje hrđe koja se jako teško skidala. Možda je to bio kamenac ali u sječanju mi je ta hrđa koja se teško prala i sa ruku.
Kod brušenja sam koristio samo fini brusni papir i počistio osovinu od tih naslaga. Nisam zadirao u samu osovinu te time oštetio geometriju no bez obzira nova gumena brtva je propuštala. U stvari nisam ništa korisno napravio.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #126 : Lipanj 09, 2010, 09:47:16 prijepodne »
Kada se pojavi ovakav kvar na hidroforskim pumpama,obično oko pumpe ima dosta vode , a oko same osovine polako curi voda.
Ovo je znak de je brtva oko osovine popustila,odnosno istrošila se . U pumpama novijih generacija nalazi se gumena brtva koja obuhvaća osovinu i na taj način brtvi. Dok se na starijim pumpama nalazi olovna košuljica koja se sa dva vijka priteže i na taj način brtvi.

Imao sam iskustva sa oba navedena modela pumpi, no u sjećanju mi je da se kod starijeg modela sa olovnom brtvom lakše saniralo curenje. Trebalo je samo lagano dotegnuti oba vijka dok curenje ne prestane no nije trebalo rastavljati cijelo kučište pumpe. Kod novijeg modela sa gumenom brtvom potrebno je sve rastaviti, ugraditi novu brtvu, sastaviti i tek onda vidjeti rezultate.

Kaj ti znači;sva unutrašnjost u tragovima željeza iz vode?
To kaj si ti fino zbrusil ne znači niš ak ni centrično (tokareno) i ak je grubo.Ode dihtung.I još si smanjil promer (i dosed) z brusilicum.


To znači da su svi rastavljeni djelovi počem od kučišta, osovine te usisne cijevi imali po sebi nepravilne, jako tvrde naslage boje hrđe koja se jako teško skidala. Možda je to bio kamenac ali u sječanju mi je ta hrđa koja se teško prala i sa ruku.
Kod brušenja sam koristio samo fini brusni papir i počistio osovinu od tih naslaga. Nisam zadirao u samu osovinu te time oštetio geometriju no bez obzira nova gumena brtva je propuštala. U stvari nisam ništa korisno napravio.



Da u pravu si,na svim dijelovima pumpe nalaze se na svakom segmentu takove tvrde naslage rđe koja se mora kod servisiranja obavezno skinuti. Poznat mi je takav posao i vjerujem da si razočaran kada se nakon svega deševa opet isto.
I ja sam mijenjao taj gumeni semering ali nakon toga je držao , za razliku od tebe.Valjda je osovina bila manje istrošena.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #127 : Lipanj 09, 2010, 09:49:02 prijepodne »
                                    Injektor ili dubinska pumpa


U slučaju kada treba zbog niskog nivoa vode ugraditi injektor,dobro je razmisliti o ugradnji dubinske pumpe za dobavu pitke vode ili za druge potrebe.

Pred uvjet za jedno i drugo je da postoji bušeni ili klasični bunar. U tom se slučaju može u bunar postaviti dubinska pumpa ,koja na sebi ima priključni kabel za struju,a na pumpu se prikjući pocinćana plastificirana sajla 6 mm koja drži pumpu na potrebnoj dubini.
Za kučne korisnike,može poslužiti dubinska pumpa koja ide do 20 met dubine max i diže vodu bez problema  do 50 ili 60 met, ovisi o modelu. To znači da se postiže stalni pritisak od najmanje 3 -4 bara uz stalno istjecanje vode.

Pumpa se može spojiti na hidroforsku posudu i preko tlačne sklopke radi kao i stara pumpa od hidrofora.
Na pumpu se priključuje okiten cijev od 1“ (col) koja zadovoljava sve potrebe za vodom u kućanstvu.

Na kraju cijena između injektora i peterostepene pumpe je na strani dubinske pumpe.
Ijnektor oko 900,00 Kn
Pumpa 2,500,00
Duple cijevi za injektor

Potopna pumpa od 1600,00 -2,600,00 ovisno o modelu.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #128 : Lipanj 09, 2010, 10:32:08 prijepodne »
U slučaju kada treba zbog niskog nivoa vode ugraditi injektor,dobro je razmisliti o ugradnji dubinske pumpe za dobavu pitke vode ili za druge potrebe.
Potopna pumpa od 1600,00 -2,600,00 ovisno o modelu.
Već sam u nekoliko navrata razmišljao o kupnji takove pumpe tim više što su zadnjih godina cjene istih postale pristupačnije a imam od nekada izbušen bunar fi 110mm na 11 m dubine. Tu se stvari kompliciraju jer koliko se sječam nisam našao dubinsku pumpu užu od fi 100 mm. Istina, jedan poznanik je otišao u tome dalje jer mu je voda na imanju bila egzistenciono pitanje pa je u sličan takav bunar ugradio potopnu pumpu (mislim Grundfos). Crpio je ljeti poprilično vode i onda nakon otprilike 3 godine se teren oko bunara urušio a pumpa ostala zaglavljena.
Financijski stoji da je hidroforski sistem sa potopnom pumpom puno jeftiniji i jednostavniji za izvedbu i održavanje. No kapaciteti tih pumpi nisu mali i kada rade, ako ne postoji dovoljna zaliha vode ( gnjezdo), potegnu sa vodom i okolne čestice materijala, ovisno o vrsti terena. Mislim da je šljunčani teren pogodniji jer na mjestu usisa postoji dovoljna izdašnost.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #129 : Lipanj 09, 2010, 11:20:46 prijepodne »
Ima rješenja i za takove slučajeve kada se u bunaru pojavi pijesak.
Prvo ,odgovornost za pijesak je na onome tko buši novi bunar (fi 110 ili 125 mm),jer kod samog bušenja se prema materijalu koji se izvlači iz bušotine vidi vrsta zemlje – šodera – terena.
Kada se dođe u područje šljunka ,trebalo bi stati sa  bušenjem. Ovo sam slušao i gledao  majstore koji su bušili i buše i danas takove bunare.
Nakon toga se takov bunar mora obavezno ispumpati, da se na dnu napravi dobar bazen sa minimumom pijeska u vodi.
Sav pijesak se nikako ne može ispumpati,zbog vodenih tokova koji povremeno ipak donesu pijesak nazad.
Ispumpavanje se može izvesti se „Creina“ traktorskim cisternama,ali se mora sve posebno prilagoditi. Postoji u mjestu Črnkovec ,osoba koja se time bavi i ima u tome dobro iskustvo.
Što se tiče zaglavljene pumpe ,mislim da se ona može osloboditi i da nije problem izvući pumpu van,ali prije treba ispumpati pijesak van,a to ide jer sam vidio kako to rade.

Što se tiče kapaciteta ,on se kreće od 50 litara na minutu ( 1m3 na sat) na više ,opet ovisno o vrsti pumpe. Osim Grundfos ,na tržištu se nalaze i pumpe od tvrtke Pedrolo , koje su nešto jeftinije i rade sasvim u redu,a ima i servis u V.Gorici baš za te pumpe.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #130 : Lipanj 09, 2010, 01:14:42 poslijepodne »
Ovo sa potopnom pumpom me opet zainteresiralo jer smo ove godine napravili (malo po malo) popriličan vrt a kad je već tak, moramo ga i zaljevati. Jest da je uvijek početno ulaganje veliko ali kad već imam izbušen bunar stalno me vuće. Pomalo sam već na njega i zaboravio kad imam te probleme sa pumpom ali evo, načeli smo temu pa je zgodno malo planirati. Jer imate možda za spomenutu pumpu sa servisom u Gorici kakve podatke; dimenzije, kapacitet, cijenu te ko ju ima u ponudi. Da li ima smisla razmišljat o ugradnji ako joj je recimo dijametar fi 100 mm kad je i moja cijev takova? Bojim se da to neće ići.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #131 : Lipanj 09, 2010, 07:12:34 poslijepodne »
Dobro si ti videl. To je azbestna traka,premazana sa grafitnom masti. :)

Negda i ja zrno najdem.  ;D


To je normalno da je se pod vodum hrđavo i baš da je cinčano,eloksirano il na drugi način zaštičeno z vremenom bi "otišlo".Rekel je jen moj prijatel; pesek+voda=brus.
Možda si kupil krivi semering (po pitajnu promera u/v i širine,ne mislim  tu na geometrijski "krivi"),možda si ga oštetil pri nabijanju,možda si oštetil kučište,možda si ga kontra okrenul...

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #132 : Lipanj 09, 2010, 07:50:03 poslijepodne »
Ovo sa potopnom pumpom me opet zainteresiralo jer smo ove godine napravili (malo po malo) popriličan vrt a kad je već tak, moramo ga i zaljevati. Jest da je uvijek početno ulaganje veliko ali kad već imam izbušen bunar stalno me vuće. Pomalo sam već na njega i zaboravio kad imam te probleme sa pumpom ali evo, načeli smo temu pa je zgodno malo planirati. Jer imate možda za spomenutu pumpu sa servisom u Gorici kakve podatke; dimenzije, kapacitet, cijenu te ko ju ima u ponudi. Da li ima smisla razmišljat o ugradnji ako joj je recimo dijametar fi 100 mm kad je i moja cijev takova? Bojim se da to neće ići.



Pumpe se mogu pogledati i kupiti u Ferotermu. Promjer pumpi je oko 3“ (cola) i mogu iči u cijev fi 110 mm bez problema.
Postoji više pumpi ali Mislim da za navedene potrebe mogu zadovoljiti jedna od ove dvije pumpi. Maksimalna visina dobave vode je 68 metara sa ,50 litara u minuti, odnosno 3000,00 litara na jedan sat , usisna dubina maksimalno 40 metara,a na visini id 17 metara daje pritisak od 6,8 bara. Cijena ove pumpe je negdje oko 2,800,00 kuna (nisam baš siguran u cijene).
Cijene ove duge pumpe negdje oko 2000,00 kn cca,usisna dubina je max 20 metara i mišljenja sam da apsolutno zadovoljavaju jedna i druga i po cijeni i po karakteristikama.




A evo i pregleda kako bi to od prilike trebalo izgledati, samo za usporedbu.




Mislim da se slažete ,da je razlika više nego očita.
Dubinska se može spojiti direktno na izljevno mjesto - pipu,ali se mora kupiti upravljačka ploća radi kontrole iskljućivanja.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #133 : Lipanj 10, 2010, 09:15:03 prijepodne »
Dubinska se može spojiti direktno na izljevno mjesto - pipu,ali se mora kupiti upravljačka ploća radi kontrole iskljućivanja.
Hvala na informaciji i trudu. Navedene karakteristike pa i cijene su mi odgovarajuće i prihvatljive. Ovih ću dana ići pogledati spomenute pumpe. Koliko se sječam centrifugalna pumpa od Elektrokovine nije bila mnogo jeftinija a sama po sebi rješava tek dio problema instalacije (ako radi). Kad ste spomenuli spajanje dubinske pumpe direktno na pipu uz odgovarajuću ploču, mislim da je praktičnije spajanje na hidroforsku posudu i korištenje tlačne sklopke za paljenje i gašenje, kako ste prikazali na skici. Jednostavno je i prilično pouzdano.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #134 : Lipanj 13, 2010, 06:00:59 prijepodne »
             Iz edukativne knjižice "200 EE savjeta"


                                           GOSPODARENJE VODOM

Kod pranja posuđa ne puštajte vodu da stalno teče. Radije napunite sudoper ili odgovarajuću posudu u kojoj ćete posuđe oprati i natopite prljavo posuđe prije pranja. Ručnim pranjem posuđa trošite i do 80% više vode nego perilica posuđa.

Skratite vrijeme tuširanja ispod 5 minuta. Tuširajte se umjesto da se kupate u kadi – potrošit ćete i do 50 % manje energije i vode.

Dok perete zube zatvorite vodu jer tako dnevno po osobi možete uštedjeti i do 5 litara vode.

Pri pranju ruku ne dopustite da voda stalno teče. Tako se dnevno po osobi može uštedjeti i do 10 litara vode.
 
Zatvorite vodu kada šamponirate kosu.

Zatvorite vodu dok se brijete.

 Stavite s vremena na vrijeme vodotopivu boju u svoj vodokotlić. Ako primijetite tragove boje u WC školjci, vodokotlić curi. Utvrdite i uklonite uzrok curenja.
 
Ljeti čuvajte boce s vodom u hladnjaku umjesto da otvarate slavinu i puštate da voda teče kako bi bila hladnija.

 Ako imate individualni vodomjer redovito ga baždarite te zapisujte i analizirajte mjesečnu i tjednu potrošnju vode u svom kućanstvu.

 Kad provjeravate curenje ili kapanje kućnih instalacija, a imate vrt i okućnicu, ne zaboravite provjeriti i vanjske instalacije. Utvrdite i zapamtite lokaciju glavnog ventila kojim zatvarate vodu u cijelom stanu ili kući. Tako ćete uštedjeti stotine litara vode i spriječiti veću štetu na pokućstvu ako dođe do puknuća cijevi.

Izolirajte dovodne cijevi tople vode. Tako štedite i energiju potrebnu za zagrijavanje, a pri istjecanju je potrebno manje vremena (time i manje vode) da iz pipe počne teći topla voda.

Odmah nazovite komunalno poduzeće ako na javnim površinama primijetite istjecanje vode na hidrantima, puknutim cjevovodima ili slično.
 
U područjima s tvrdom vodom (veći dio Hrvatske) kamenac uzrokuje povećanu potrošnju energije i vode. Naslaga kamenca od 1 mm na izmjenjivaču topline ili bojleru može smanjiti efikasnost uređaja za 10 %.

 Zamijenite brtve na slavinama iz kojih kaplje. Pri kapanju od jedne kapi u sekundi, dnevni gubici su 16,5 litara, a godišnji oko 6000 litara vode. Cijena gumice za brtvljenje je samo 5 kn.

 Instalirajte posebne ručice tuša s unutarnjom aeracijom na sve svoje slavine. Na taj način i uz skraćenje prosječnog vremena tuširanja s 9 na 7 minuta godišnja ušteda vode iznosi oko 41.000 litara. Smanjenje potrošnje tople vode možete postići i navrtanjem perlatora na navoj slavine, jer perlator košta oko 8 kuna, a godišnja ušteda vode na jednom umivaoniku s perlatorom (aeratorom) po osobi iznosi oko 9300 litara.

 Ugradnjom individualnih vodomjera i razdiobom utroška vode prema stvarnoj potrošnji postižu se značajne uštede (i do 40%) jer svatko plaća svoj račun te vodi brigu o stanju slavina, vodokotlića i mijenja svoje navike jer smanjena potrošnja vode rezultira manjim računima.

 Instalirajte štedljive vodokotliće koji mogu zalijevati WC školjku s 5 litara umjesto 9 ili 10 litara. Ovo učinite svakako ako je Vaš vodokotlić stariji od 1993. godine.
 
Zamijenite perilicu rublja stariju od 10 godina jer je ona uzrok 1/4 ukupne potrošnje vode u kućanstvu. Moderne perilice rublja troše 35-50% manje vode od perilica starih 10 godina i više.

 Ako rasipate vodu, u isto vrijeme rasipate i energiju. Pumpe gradskog vodovoda pokreću se motorima koji troše električnu energiju.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....