Autor Tema: Etno selo Kravaščica  (Posjeta: 66972 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

plemenitashica

  • Gost
Etno selo Kravaščica
« : Rujan 04, 2009, 11:17:47 prijepodne »
Konačno sam upoznala gospodina Radivoja Jovičić. Jedan od onih entuzijasta koji se bori s vjetrenjačama. No, vjetra u kotlini iza Dubranca gotovo i nema, ali vjetar je silno jak, čak na mahove i uraganski ali ovdje u VG. Naročito kod nekih foteljaša koji se usuđuju prozivati osobu zbog imena, zbog porijekla, a ne zbog dobrih djela.

Samovoljno sam si uzela u zadatak biti glasnogovornicom (to je danas moderno  :D )
ovog vrsnog stručnjaka i čovjeka,
i  na ovom forumu kao i na svim mjestima gdje se pojavljujem i djelujem.
Neki zlobnici će reći – gdje si bila do sada, on je tu već dugi niz godina.
Tu sam bila, ali nisam ga upoznala.
Kad bolje razmislim  nisam dovoljno pametna biti glasnogovornicom naročito ne u ovom njegovom području znanja, pa ću se zaustaviti na objavljivanju novosti iz njegovog pera, i zagovaranju njegovog djela.

Za početak:

http://www.etnoselo.org/index.php?/esp/Galerija-slika/Etno-selo-Kravascica


http://www.kravascica.com/

Skrenut ću vam pažnju na neke tekstove ili dijelove u skorije vrijeme.

perojosi

  • Gost
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #1 : Rujan 12, 2009, 11:24:44 poslijepodne »
Kapa dole g.Rade Jovičiću,imao sam prigodu ga upoznati,zbog čega mi je jako drago,čovjek koji se bori za očuvanje povijesne drvene gradnje u Turopolju pa i šire,tradicionalne povijesti Turopolja,jednostavan i drag gospodin koji pozna svaku planku,kada i tko ju je ugradio u svaku Turopoljsku drvenu kuću,čovjek koji pozna tradiciju i povijest Turopolja bolje od svih domaćih dečki zajedno,čovjek koji je svoj cijeli život posvetio tome,pokrenuo projekte na čast i za ljubav Velikoj Gorici i Turopolju ali izgleda da je tradicionalnije prodavati i izvoziti naše drvene kuće Talijanima,Austrijancima i inima te pospremiti koji eurić u džep pa u tom smislu je najbolje g.Rade Jovičića maknuti dalje od Tradicije Turopolja,Povijesti Turopolja,povijesnih drvenih Turopoljskih kuća,jer kako da jedan dotepenec više brine o vlastitoj tradiciji od nas samih,o Bože što će Puk reći i misliti o nama?

Za takvo što treba imati srce i dušu a g.Rade Jovičić ima i jedno i drugo za razliku od svih domaćih dečki zajedno.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #2 : Rujan 12, 2009, 11:47:16 poslijepodne »
Kapa dole g.Rade Jovičiću,.........
Ne samo kapa, nego i naklon, poklon i poklek.

Eto, ovo je gospodin Radivoje Jovičić, akad.kipar:




http://www.etnoselo.org/index.php?/esp/Galerija-slika/Etno-selo-Kravascica



Offline Muzh

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 152
  • Karma: +0/-0
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #3 : Rujan 13, 2009, 06:23:00 poslijepodne »
Svaka chast gosponu Jovichichu.
Izvrstan primer pravih Turopolcov ki se nisu v Turopolu rodili.
Gda bi saki dotepenec i "pravi" Turopolec doprinesel tuliko, gde bi nam bil kraj?

Offline manimal

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 101
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #4 : Rujan 14, 2009, 04:20:56 poslijepodne »
...kaj nije nekad (ne tako davno) bil i njihova  "info tabla"  ;D tam prek puta veleučilišta...? tam na onoj ogradi između one apoteke i i dućana...? kaj se je to dogodilo da je prek noći nestala... ???
...mineri, padobranci i djevice griješe samo jednom...

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #5 : Rujan 14, 2009, 07:54:09 poslijepodne »
Kaj ni table više  ??? Kam je zginula?
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline manimal

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 101
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #6 : Rujan 16, 2009, 06:01:25 poslijepodne »
Kaj ni table više  ??? Kam je zginula?

...ma, tabla je još tam... samo kaj na njoj nema nikaj... :'(
...mineri, padobranci i djevice griješe samo jednom...

plemenitashica

  • Gost
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #7 : Studeni 09, 2009, 11:53:15 prijepodne »
Kaj ni table više  ??? Kam je zginula?

...ma, tabla je još tam... samo kaj na njoj nema nikaj... :'(

Pogodite tko ju je "očistio"?

plemenitashica

  • Gost
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #8 : Studeni 09, 2009, 11:53:50 prijepodne »
U emisiji HTV-a "30 u hladu" iz Velike Gorice govori se o Radivoju Jovičiću i njegovom projektu "Etno selo Kravaščica" u Vukomeričkim Goricama kao najvećem projektu zaštite ruralne kulturne baštine. ...

http://www.youtube.com/user/EtnoSeloPortal#p/a/u/2/3u7Nk5PfT24

« Zadnja izmjena: Studeni 09, 2009, 11:58:45 prijepodne plemenitašica »

plemenitashica

  • Gost
Frajličin hrast
« Odgovori #9 : Studeni 09, 2009, 01:07:57 poslijepodne »
Jovičić je sa svojim konzervatorskim timom pronašao posljednji primjerak turopoljskog pra-hrasta lužnjaka-jurjevca, koji je star između 550 i 700 godina. Riječ je o hrastu koji i sada bez kore ima opseg 6,15 metara i prečnik 195-205 cm. Uz njegove zavidne godine i šokantne dimenzije, važno je prisjetiti se neugodne povijesti ovoga kraja kojoj je ovaj starac na neki način bilo svjedok, pa je i dobivao nazive, kao Turski ili Frajličin hrast.

...Zanimljivo je da je hrast stavljen pod zaštitu 1964. godine, no nažalost nemarom države, osušio se te je postao opasnost po okolne voćnjake i vikendice. Suho deblo je dobilo Etno-selo Kravaščica kao donaciju od nasljednika plemenite obitelji Bedeković, pod uvjetom da ga uspije izvući iz udoline, .....



http://www.travelmap.hr/zanimljivosti/sto-cuda/1381-turski-ili-frajlicin-hrast-posljednji-turopoljski-pra-hrast-jurjevac.html

JosipJoža

  • Gost
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #10 : Studeni 09, 2009, 02:45:16 poslijepodne »
Nakon ovoga postavlja se pitanje da li treba novopečenim gradskim ocima još nešto objašnjavati?
Da li su tako pogani, da se odriču ovolike veličine čovjeka koji čini sve, kao umjetnik, poglavito kao čovjek, za povijest Turopolja, te što je do sada učinio i što bi tek mogao još učiniti.Da li ljudski (ne)um može biti tako pogan?

I ovo je jedan primjer kako se u ovoj zemlji ubija volja, želja, kreativnost, pa ni ne čudi činjenica zašto ljudi uglavnom negativno reagiraju na politiku i političare zbog ovakvih koji se tako sramotno ponašaju kao što je to u slučaju grada i gospona Jovičića.

Molim javnu ispriku gradskih oca gosponu Rade Jovičić, ako imaju obraza i karaktera,  neka to naprave u ime nas, građana Velike Gorice, nas Turopoljaca jer mi ne želimo da to bude naša sramota.

Offline Muzh

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 152
  • Karma: +0/-0
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #11 : Studeni 09, 2009, 07:39:35 poslijepodne »
Kak sem vech pisal, gospina Jovichicha ne poznam ali mi je poznato negovo delo tu v Turopolu. Kak ze sluzhbene isprike verojatno nebu nisch, tu bi samo schtel napomenuti da za sigurno vekschina Turopolcov skup z manom ceni delo gospona Jovichicha.

JosipJoža

  • Gost
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #12 : Studeni 09, 2009, 08:26:03 poslijepodne »
Kak sem vech pisal, gospina Jovichicha ne poznam ali mi je poznato negovo delo tu v Turopolu. Kak ze sluzhbene isprike verojatno nebu nisch, tu bi samo schtel napomenuti da za sigurno vekschina Turopolcov skup z manom ceni delo gospona Jovichicha.

gospon Muzh, cijenim jako Vaše mišljenje i zahvalnost gospon Jovičiću, za sve učinjeno i ono što će kao čovjek i dalje činiti za Turopolje, ali nisam u potpunosti siguran da je većina Turopoljaca upoznata s delom gospon Jovičića, možda ste Vi i u pravu, volio bih da jeste, nažalost novoizabrani čelnici grada su učinili jednu veliku pogrešku i nepravdu, svjesno i diskriminirajuće, o čemu većina turopoljaca nezna, te iz tog razloga potičem Vas i sve Turopoljce da dignu glas protiv nepravde koja je nanešena gospon Jovičiću, obzirom i na medijsku blokadu  Velike Gorice, nažalost, od strane kako vlasnika RVG grupe tako i od gradske uprave a radi se o istim ljudima, koji na ovaj način čine zločin nad poviješću i kulturom Turopoljaca.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #13 : Studeni 09, 2009, 09:09:34 poslijepodne »
Ja mislim da je stav sadašne vladajuče garniture odraz premišlajna nijove glasačov i simpatizerov.Zanje je Jovičič lopov kaj starem ludem krade stvari i iže,maltene ,otima.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Etno selo Kravaščica
« Odgovori #14 : Studeni 09, 2009, 09:10:20 poslijepodne »
Radivoje Jovičić na buševečkom Ivanju 2008.
Radivoje Jovičić na buševečkom Ivanju 2008.

Muzej Turopolja ugostio Radivoja Jovičića
Muzej Turopolja ugostio Radivoja Jovičića

Bunec prezentira turopoljsku svinju
Bunec prezentira turopoljsku svinju

Lončar iz Globočca na keramičkom kolu
Lončar iz Globočca na keramičkom kolu
Snimak: Radivoje Jovičić , Etno-Selo-Portal : želja je da se ovaj tradicijski zanat uči u budućem etno selu Kravaščica i pokazuje za Turopoljsko Jurjevo u Lukavec gradu.