Autor Tema: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....  (Posjeta: 150582 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #60 : Travanj 28, 2010, 03:42:31 poslijepodne »
Gdje se servisiraju kosilice.
Moja je crknula, odnosno radi kao luda (sa full gasom).

Offline Vager

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #61 : Travanj 28, 2010, 06:42:27 poslijepodne »
Mislim da to Musil u Kobiliću riješi za tren,a ako ne onda znam za ovo, ali u Zg i to čak Mlinovi 8a: http://www.motorama.hr/ a i čini mi se da bi se moglo  radit o ovome: opruga regulacije gasa B&S 930 463 http://www.motorama.hr/prodaja/rezervni_dijelovi/kosilice_motorne.html ili pogledati na youtube pod how to evo npr: http://www.youtube.com/watch?v=HDQ0elcCOlY#

how to repair a briggs and stratton mower part 2
« Zadnja izmjena: Travanj 28, 2010, 06:49:17 poslijepodne Vager »

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #62 : Travanj 29, 2010, 12:21:31 poslijepodne »
how to repair a briggs and stratton mower part 2

Ovo je stvarno dobar link. Tnanks.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #63 : Svibanj 02, 2010, 02:20:25 poslijepodne »


Grašek i luk vane a sad još malo gasa z neba.
To te ja pitam! d d d

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #64 : Svibanj 04, 2010, 05:21:01 poslijepodne »
Obavjest voćarima
(04.05.2010.)
 
Hrvatski zavod za poljoprivrednu savjetodavnu službu Sisačko-moslavačke županije obavještava voćare da su oborine početkom tjedna pogodovale razvoju zaraze uzročnikom krastavosti jabuka slabog do srednjeg intenziteta. U zaštiti od krastavosti i pepelnice jabuka preporučujemo primjenu sistemičnih pripravaka: Punch (Panč), Indar, Baycor (Bajkor) ili Systhane (Sistan). Navedenim je fungicidima potrebno dodati jedan od preventivnih pripravaka: Dithane, Mankozeb, Star ili Polyram.
Na nekoliko je lokaliteta zamijećena zaraza s pepelnicom, ponajviše na sorti Idared (Ajdared), te se preporuča mehaničko odstranjivanje zaraženih izboja.
Upozoravamo voćare da je proteklih dana završilo inkubacijsko razdoblje od ranijih zaraza uzročnikom fuzikladija te da je u nedovoljno štićenim nasadima jabuka moguće naći simptome fuzikladija.

Proteklih je dana zabilježen let i odlaganje jaja minera okruglih mina. U nasadima gdje je protekle godine zamijećen jak napad ovog štetnika preporučujemo tijekom ovog tjedna primjenu biotehničkih pripravaka: Rimon ili Runner.
Na nekoliko je lokaliteta u nasadima jabuka zabilježena prisutnost lisnih uši te se u tim voćnjacima po završetku cvatnje mogu primijeniti insekticidi: Calypso (Kalipso), Confidor (Konfidor) ili Actara (Aktara).
http://www.rtl-radio.hr/default/news.php?kat_id=194&news_id=4786#4786

Zlatko Pejakovic - Otrova, otrova

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #65 : Lipanj 19, 2010, 06:26:58 poslijepodne »


Nekakvi su mi škampi došli na trsje.Jel to ima kakovo ime?
 O0

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #66 : Lipanj 19, 2010, 07:28:57 poslijepodne »


Nekakvi su mi škampi došli na trsje.Jel to ima kakovo ime?
 O0

De ti to trsje raste i kakvo je grozdje? oces forumase u berbu zvati, da ti to pojedemo hehehehe

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #67 : Lipanj 19, 2010, 07:47:01 poslijepodne »
Pri iže.Kakovo je nemam pojma,šibe sem dobil od teca pred par let,navodno nekaj črno veliko,još ni dosad rodilo.Am viš da je dobro dočem ga gamad napada.Tuduma nečeju ni pogledati...  ;D

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #68 : Lipanj 25, 2010, 03:34:07 poslijepodne »
Imaš zgodan mali priručnik na fitoagro i na cromos za skinuti i da onda si barem nekaj pročitaš kaj bi koji štetnik mogel biti i koji preparat bi se za to koristil.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #69 : Lipanj 26, 2010, 10:38:51 prijepodne »
Ovo čudo sam i ja videla prvi put ove godine na višnjama.
Znutra je šuplo i zgleda kak da je lupina od kakve gusjenice.
A ni, nek je vrak živi!
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #70 : Lipanj 29, 2010, 03:07:56 poslijepodne »
e stavite žute ploče na orahe da vam ne pocrne.

te žute ploče love muhe. To je ljepilo na žutoj podlozi. Ja sam svoje platio 40 kuna za 10 ploča (ploča je plastika kao A4 papir).
Nadam se da neću imati orahe crne.

JosipJoža

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #71 : Lipanj 29, 2010, 11:49:14 poslijepodne »
e stavite žute ploče na orahe da vam ne pocrne.

te žute ploče love muhe. To je ljepilo na žutoj podlozi. Ja sam svoje platio 40 kuna za 10 ploča (ploča je plastika kao A4 papir).
Nadam se da neću imati orahe crne.

Bilaj, koliko ploča stavite po jednom stablu oraha, kako ih rasporedite, jeste imali iskustva s tim ili to prvi put radite, možete li nam malo pojasniti učinak ploča za muhe, što se lijepi za njih, zašto orahi crne-razlog, ako je moguće malo detalnije da nam objasnite.
Hvala unaprijed!

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #72 : Srpanj 01, 2010, 11:30:50 prijepodne »
te žute ploče love muhe. To je ljepilo na žutoj podlozi. Ja sam svoje platio 40 kuna za 10 ploča (ploča je plastika kao A4 papir).
Tih 40 kn ne izgleda puno no ako je više stabala onda je to i trošak. Inače, ja sam te ploče koristio za stabla trešnje i luk. Mogu reći da se jedne godine zaljepilo toliko muha, mušica i insekata da je žuta boja bila u manjini. No pošto imam više stabala, koristio sam žute plastike od telefonije a premazao sam ih tanko sa ljepilom za miševe koje se prodaje u tubama. Sve u svemu, došlo me povoljnije. Osim toga, te plastike sam prvo iskrojio, objesio na poziciju te ih tamo premazao. Sa kupljenim pločama sav sam se zaljepio dok sam ih izdvojio i objesio na grane.

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #73 : Srpanj 02, 2010, 09:18:46 prijepodne »
Da imaš pravo.

Te žute ploče su samo žute i ljepljive tak da se mogu napraviti bilo kak. Npr prefarbati nešto žuto pa ljepilo za miševe...

Ja sa pločama nisam imao problema. Barem se do sada nisam uspio zaljepiti, makar sam jednom skoro zaljepio šešir na ploču  :)

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #74 : Srpanj 14, 2010, 12:32:56 prijepodne »
KALENDAR RADOVA - TRAVANJ

U polju  Najveći radovi u travnju su sjetva glavnih proljetnih kultura. Početkom mjeseca sije se crvena djetelina, travno-djetelinske smjese, konoplja, lucerna, suncokret, soja, grah i sadi se krumpir. U drugoj polovici sije se kukuruz, najprije raniji hibridi, posebice tvrdunci zatim kasniji i na kraju srednje rani i opet rani, što ovisi o području i klimatu. Zaštićuju se ozimi usjevi od travnih korova do kraja busanja, a od širokolisnih i u vlatanju strogo pazeći na izbor herbidica. Obavlja se prvo tretiranje repičinog sjajnika ako se pojavi (repica u stadiju pupanja prije grananja).
U staji  Stoka izlazi na ispašu ili se počinje hraniti zelenom hranom, postupno, da ne bi došlo do probavnih tegoba. Ako se krmača prasi, treba odojcima osigurati toplinu ukoliko nastupi razdoblje hladnog vremena.

U vinogradu  Dovršavaju se poslovi koji nisu obavljeni prošli mjesec. Početkom mjeseca sade se cjepovi u već pripravljene jame uz dodatak stajskog i mineralnoga gnojiva. Potkraj mjeseca, ako je loza porasla, može se plijeviti i prvi put prskati.
 
U voćnjaku  Po završetku svih proljetnih radova tlo se obrađuje i po potrebi gnoji. Zaštita od zečeva skida se potkraj mjeseca kad se valja pripremiti i za proljetna prskanja. Pratiti izvještaje prognozne službe i prskati prema uputama.
 
U povrtnjaku  Provodi se "kaljenje" prijesadnica za izlazak na polje. Redovito se njeguje sijano i sađeno povrće iz ranijeg razdoblja. Priprema se tlo za sjetvu i sadnju uz odgovarajuće postupke protiv štetnika. U zaštiti od bolesti ne preskočiti postupke na plamenjači luku-kapuli i češnjaku. Prihranjuje se ranije sađeno povrće. Na otvorenom prostoru siju se: cikla, dinja, mahuna, krastavci, lubenice, mrkva, peršin, rajčica, paprika, patlidžan, brokula, tikvice, podzemna koraba, rotkva, rotkvica, crni korijen, špinat, kupus, kelj, korabica, šparga, poriluk, salata. Na otvorenom prostoru sade se: paprika, rajčica, patlidžan, brokula, krumpir, kelj, cvjetača, korabica, salata, šparga, hren.

U podrumu  Treba njegovati obrađivati mlado vino da nas ne iznenade topliji dani. Mlado vino, koje je bilo prvi put pretočeno u prosincu a drugi put u veljači, treba pretočiti sad i treći put i malo zasumporiti. Dolaskom toplog vremena, posebice u južnim krajevima, gdje se vino čuva u nadzemnim konobama, stvaraju se uvjeti za pojavu bolesti vina, pa treba redovito dolijevati i pravovremeno razlijevati vino u manje bačve ako se već nemaju čime dopuniti. Vina koja su dugo mutna i neće se razbistriti treba i pretočiti uz naknadno jače sumporenje. Podrum se mora prozračivati, odsad samo noću, radi što niže temperature i da se na bačve ne uhvati plijesan. U boce se mogu razlijevati laganija stolna i kvalitetna vina. Vina za buteljiranje moraju biti kristalno bistra i pravilno zasumporena.
 
U vrtu  U vrtu je vrijeme sijanja trave. Stari se travnjaci prvi put kose, a nakon toga se zalijevaju i prihranjuju.
 
U skladištu  Bacanjem zrna po površini hrpe provjeriti ima li moljaca. Ako ih ima, upotrijebiti insekticid ili manje količine odmah trošiti.

U priobalju  Posađeno povrće štititi od bolesti i štetnika, čistiti tlo od korova i prema potrebi zalijevati. Oslobođene gredice pripremaju se za novu sadnju ili sjetvu. U voćnjaku se provode redovne mjere zaštite od bolesti i štetnika.
Vinogradi se plijeve, počinje priprema za zaštitu.
Sjetva povrća na otvorenom: celer, cikla, dinje, grah-mahunar, krastavac, lubenica, mrkva, paprika, patlidžan, rajčica, rikvice. Sadnja povrća na otvorenom: paprika, patlidžan, rajčica.
Gnojidba Počinje priprema tla za sjetvu proljetnih kultura. Pšenicu treba drugi put prihraniti KAN-om, UREOM ili UAN-om. Ujesen je trebalo obaviti duboko oranje i gnojidbu NPK formulacijama NPK 8-26-26, NPK 7-20-30 ili NPK 10-30-20. Kukuruz predsjetveno pognojiti s 300 kg/ha ili 200-250 l/ha UAN-a, a startno sa sjetvom unijeti 200 kg/ha NPK 15-15-15. Za krumpir u obradi unijeti 500-600 kg/ha NPK 7-20-30 ili NPK 8-26-26. Za povrće osjetljivo na klor primijeniti 600-700 kg/ha NPK 5-20-30 S ili NPK 7-14-21 S. Primjenom 150 - 200 kg/ha UREE prije sjetve ili sadnje može se izbjegnuti prihrana povrća. Obaviti folijarnu prihranu voćaka, vinograda i maslinika Fertinom V i Fertinom B.
http://www.abm.hr/kal-tra.php