Tehnika narodu > Sam svoj majstor

zidni ventili za vodu / kartuše za pipe

<< < (2/3) > >>

BobRock:

--- Citat: vjekobalas - Listopad 14, 2015, 02:22:35 poslijepodne ---Evo linkove na stranice koje sam našao (jedna mast je na
bazi farmaceutskog bjelog ulja :
http://www.fermit.de/index.php?lg=de&id=3&prod=11
a druga silikona :
http://www.fermit.de/index.php?lg=de&id=3&prod=30

--- Kraj citata ---

(a) Ja bi uzeo ovu silikonsku jer je ona prema gumicama bolja nego ove na bazi ulja (O-Ring-verträglich). No pošto su obadvije masti napravljene baš za tu svrhu, ne bi smio imati problema ni sa jednom.

Mlačanin:
Zidni ventil koji je na slici je originalni dio uz PPR cijevi, a zamjenjiv je samo gornji dio. Dosjed ventila je ,kao i ostali dio ventila, od plastike, dok je  - vreteno- od metala.

Na ventilu se u slučaju potrebe mijenja jedino gumica.
Plastični dio ventila je kompaktan i dio je instalacije.
Na ventilu se vidi crvena ručica koja se s tijelom skida i tu se mijenja gumica.


Kada se kartuša jednorućne mješalice poćne  teško okretati vrijeme je da se ona skine i podmaže . Mast za podmazivanje slavina i keramičkih dijelova kupujem u Ferotermu , jer tamo drže mast za pitku vodu.

Ne spominješ kakvu kuhinjsku pipu (mješalicu) imaš?
 Postoje visokotlačne i niskotlaćne . Za primjer, niskotlaćna  je ona koja se montira u kuhinji s električnim bojlerom. Ona kaplje tako dugo dok radi grijač u bojleru. Kada se grijač isključi, kaplje još neko vrijeme, a tada prestane kapati.
 
Za sada ne mogu dati nikakve određene odgovore, na tvoja pitanja. Ako nisam bio jasan, napiši pitanje, pokušam ti odgovoriti.

vjekobalas:
Zahvaljujem na info. Prvo, šteta što se forum manje posječuje -neznam
kako ste povezani sa industrijom / imate li izvor finaciranja /"novčane podrške"
preko marketinga ili drugih izvora ali mislim da imate i znanja i dobre volje
da se forum održi - samo u kojem obliku da više ljudi posječuju je pitanje koje
bi se trebalo postaviti (samo razmišlanje - sad na ovo o ćemu sam pisao).
 
Kakva je to točno mast u Ferotermu (pitam jer na ebay/iz Njemačke
mogu dosta jeftinije nabaviti) ?

Što se tiće ventila na PPR cijevima možda sam pitao o mjenjanju gumica
(kao moguće rješenje) prije nego sam naveo problem i pitao za rješenje  :).
Problem je u tome što na drugoj i trečoj etaži je dosta smanjen
protok vode. Bojler je u podrumu, gdje je i filter za vodu i regulator
pritiska - voda dolazi/prolazi direktno kroz sve etaže/pipe(visokotlačne) , a izlazi
iz pipa su očišćeni. Regulator pritiska vode je inaće
podešen na nekih 2-3 bara (sad je u kvaru pa stoji na 6 bara - treba ga ovaj tjedan
izmjeniti). Probao sam neke PPR ventile vrtiti - neki trebaju samo jedan okretaj,
a neki više. Probao sam i skinuti neki PPR ventil i vidi se malo korizije.
Sad neznam koji bi bio razlog za smanjeni protok i što sa gumicama/trebali mast/što sa korizijom ?

Ne vidim nigdje da voda pušta (pretpostavljam da bi se itekako vidjelo da je to problem  :)
Jesu li jedini načini da se provjeri jeli negdje curi stavljanje sistema pod tlak/kontrola
tlaka ?

Da ne zaboravim kad smo na PPR cjevima : u jednom WC-u sam trebao mjenjati
ventil za vodokotlić (stari ventil je puštao). Taj stari ventil je imao brtvu na navoju
par milimetara od kraja (izgleda tvornički postavljeno), a kako je navoj na PPR jako
plitak, ta brva je dobro pomogla u brtvljenju. Novi ventil nije imao tu brtvu pa je
trebalo dosta Loctite 55. Trebaju li se korisititi samo ti ventili sa brtvom na PPR ?

Mlačanin:
Kod rada s PPR cijevima vrlo često se dogodi da se zbog slabog poznavanja rada sa tim materijalom naprave pogreške koje se ne vide, ali se zato itakako osjete u kasnijoj upotrebi instalacije.


PPR cijevi se zagrijavaju s polifuzijskim aparatom - peglom, i ako se ne poštuju tehničke upute u katalogu, krajnji rezultat je neispravna instalacija. Rezultat je vidljiv na na ova dva spoja , od kojih je jedan ispravan, a drugi je uzrok neispravnog grijanja i spajanja cijevi i spojnih komada. Ovakvi spojevi se ne mogu vidjeti sve dok se ne izreže instalacija. No to ne znači da ih na instalaciji nema!


Na slici se lijepo vidi kako je na jednom spoju smanjen promjer cijevi!


Slabiji protok na nekom dijelu instalaciji može upućivati baš na takvo spajanje, jer se predubokim zagrijavanjem cijevi dobije smanjenji profil cijevi.





vjekobalas:
hvala na informacijama - idem očistit sve izlaze na pipama / pregldati ventile
pa da na kraju probam kakva je situacija sa protokom.
Nebi me čudilo da je problem u cijevi radi dobrog "majstora" koji
je radio to (dobro, neću unaprijed nikoga optuživati  :) )- samo da ne curi.

Još mi samo recite u vezi ventila u PPR - primjetio sam da se neki trebaju
dosta pritegnuti da do kraja zaustave kapanje. Imali neka potreba
nakon određenog vremena napraviti neko održavanje npr. mjenjanje
gumica ili cijelog ventila ili je staro pravilo ne diraj ako radi ?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju