Autor Tema: Gradnja obiteljske kuće  (Posjeta: 71198 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #105 : Svibanj 27, 2010, 09:44:39 poslijepodne »
Kaj bi ti na toj 10 let mladoj građevini išel nekaj mijenjati van postojećih gabarita? Ili je to samo ko primjer kada se moglo s nekom potvrdom iz katastra spajati objekat sa vodovodom i kanalizacijom?

Da bi se spojil na komunalije moraš imati GD,a kaj ak ju nemaš il nemreš imati?
Onda se to ovak napravilo.

Jel kaj mejna na stvari ak imaš plan star 80-100 let na teromu su vekši objekti od postoječe?

Ne mijenja, no za te karte bi ti se mogel interesirati Povijesni muzej, tak da opet imaš neke koristi...  ;D ;D ;D

Mislil sem da ne moram plačati namete za površinu tera je več tu bila/je.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #106 : Svibanj 29, 2010, 02:18:55 poslijepodne »
Vodič za dogradnju kuće: Od plana do olakšica

Imate li sreće da prostor u kojem živite ili namjeravate kupiti možete proširiti i nadograditi, to može biti najjednostavnije i najbezbolnije, pa i najjeftinije rješenje. No, za dogradnju ili rekonstrukciju trebat će vam gotovo svi papiri i ista procedura kao za gradnju, a ni popis nameta nije nezanemariv.

Podrazumijeva se, morate naći i pouzdanog izvođača radova te stručnog projektanta, bez kojega nemojte raditi ni unutrašnje preinake, bez obzira koliko ste uvjereni u vlastite projektantske sposobnosti. Ne biste bili prvi koji je samouvjerenost platio teškim razočaranjem u rezultat, dodatnim troškovima ili u najgorem slučaju narušenom statikom kuće.

1. Vodič kroz proceduru

Cijela procedura oko dobivanja svih potrebnih dokumenata u praksi obično potraje od tri do šest mjeseci. Potrebni su:

1. Prostorni plan

Prije svega valja provjeriti je li vaša ideja o nadogradnji u skladu s prostornim planom, odnosno hoće li se objekt nakon rekonstrukcije uklapati u provedbene mjere prostornog plana, tj. može li se takva rekonstrukcija legalizirati.

2. Lokacijska dozvola

Za objekte manje od 400 m2 ne treba lokacijska dozvola već se na osnovu idejnog projekta dobiva rješenje o uvjetima gradnje i to je jedini upravni dokument koji vam treba za gradnju takvih objekata. Za lokacijsku dozvolu za objekte iznad 400 m2 potreban vam je idejni projekt, uz to treba priložiti i suglasnost prvih susjeda koji graniče s vašom parcelom te 70 kuna takse.

3. Glavni projekt

Za objekte veće od 400 m2, nakon prvomoćnosti lokacijske, Uredu za graditeljstvo se za dobivanje potvrde glavnog projekta podnosi glavni projekt ovlaštenog projektanta, s prikazanim postojećim i novoplaniranim stanjem.

Glavni projekt sastoji se od:

* arhitektonskog projekta
* građevinskog projekta
* projekta elektroinstalacija
* projekta grijanja i ventilacije te
* projekta odvodnje i vodoopskrbe.

Pri tome treba voditi računa da se, ako kuća nije sagrađena po starom projektu na osnovu kojega je dobivena stara građevinska dozvola, treba prikazati stvarno izvedeno stanje te plan dogradnje.

Za izdavanje potvrde glavnog projekta preduvjet je i dokaz o plaćenom komunalnom i vodnom doprinosu, što će vam razrezati lokalni mjerodavni ured  (Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša) odnosno Hrvatske vode.

2. Troškovi dogradnje

Na koje neizbježne troškove treba računati prije samog početka rekonstrukcije, ne računajući samu gradnju koja je, kako kažu stručnjaci, od 600 do 800 eura po kvadratu:

1. Komunalni doprinos
2. Vodni doprinos
3. Projektna dokumentacija
4. Pristojbe i ostali troškovi

1. Komunalni doprinos - obračunava se prema razlici u obujmu, odnosno po prostornom metru (kubičnom) građevine, a plaća se samo za dodatne m3, na razliku u volumenu nakon dogradnje. Razlikuje se ovisno o području, odnosno zoni u kojoj gradite.

Komunalni doprinos može se platiti odjednom, za što se odobrava popust, ili na rate, čak do 10 godina.

Za podrume, tavane i garaže koji nisu stambeni prostori plaća se 50 posto visine doprinosa, a za otvorene bazene plaća se po kvadraturi, a ne po volumenu. Visina komunalnog doprinosa može varirati i ovisno o prosječnom prihodu po članu domaćinstva, što treba provjeriti u nadležnom uredu.

U nekim gradovima za gradnju niskoenergetske ili pasivne kuće dodatno je smanjena cijena komunalnog doprinosa, primjerice u Samoboru 25 posto odnosno 50 posto za pasivnu kuću.

2. Vodni doprinos - Uz komunalni doprinos, za dograđeni prostor morate platiti i vodni doprinos. I on se računa prema volumenu, odnosno prostornom metru (m3) objekta. Visina vodnog doprinosa razlikuje se u različitim dijelovima Hrvatske, ovisno u kojoj ste od tri zone.

A zona - Grad Zagreb i zaštićeno obalno područje mora:
Za kuću do 400 m2 plaća se 30 kuna po m3, a za veću 42 kune po m3

B zona - sva područja izvan zone A i C:
Za kuću do 400 m2 plaća se 20 kuna po m3, a za veću 28 kuna po m3


C zona - područja od posebne državne skrbi:
Za kuću do 400 m2 plaća se 7,5 kuna po m3, a za veću 10 kuna po m3

3. Projektna dokumentacija

Cijenu projektne dokumentacije saznat ćete nakon dogovora s izabranim projektantom. Otprilike cijenu možete izračunati sami jer poput odvjetnika, arhitekti i inženjeri građevine imaju određene tarife, objavljene u Pravilniku o cijenama usluga. Okvirno, idejni projekt plaća se 30 do 40 kuna po četvornom metru, a glavni projekt 90 do 120 kuna po četvornom metru.

4. Ostali troškovi

Od ostalih troškova tu je još plaćanje taksi, ako je potrebno izdavanje kopija katastarskog plana, geodetske podloge, vlasničke dokumentacije.

5. Porezna olakšica za dogradnju

Troškovi dogradnje mogu se priznati kao porezna olakšica do maksimalno 12.000 kuna godišnje.

1. Uvjet je da je stambeni prostor u vlasništvu poreznog obveznika ili supružnika, da mu je tu prijavljeno prebivalište i trajni boravak.

2. Poreznoj upravi treba priložiti izvorne račune registriranih izvođača radova, odnosno usluga i dokaz da su o plaćeni. Ne smijete sami kupovati materijal nego izvođač, koji vam mora izdati i specifikaciju ugrađenog materijala i opreme.

3. Ako je dogradnja financirana namjenskim kreditom treba predočiti preslik ugovora o kreditu i potvrdu banke o plaćenim kamatama, na koje se računa porezni odbitak.


Izvor: Pametna kuna
« Zadnja izmjena: Svibanj 29, 2010, 02:45:33 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #107 : Svibanj 29, 2010, 03:09:13 poslijepodne »
Vodič za dogradnju kuće: Od plana do olakšica

Evo i poveznica do tog članka:
http://www.pametnakuna.hr/nekretnine/vodic-za-dogradnju-kuce:-od-plana-do-olaksica-

Moram priznati da još nisam čuo za taj portal, ali mi se čini jako interesantan i koristan.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #108 : Svibanj 29, 2010, 05:49:03 poslijepodne »
Je, super je, davao sam već članke od tamo, jerbo dobijam newsletter po besplatnoj pretplati na mail... no uvijek se najde dobrih stvari - nije nešto extra prestručno i preduboko, ali baš nekak dovoljno informativno za naprednije laike...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #109 : Lipanj 15, 2010, 03:14:33 poslijepodne »
U "PLANU PROVEDBENIH AKTIVNOSTI PROGRAMA GOSPODARSKOG OPORAVKA" piše između ostalog:
- smanjenje ... neporeznih davanja (prioriteti: vodni doprinos...)

Sad čitam: 28. svibnja 2010: Vlada: smanjenje vodnog doprinosa, naknada za šume

A ovdje se vidi da je taj vodni doprinos skinut za obiteljske kuće sa 20 kn na 15 kn. To bi bilo ko u onom jednom primjeru u jutarnjem za kuću od 400 m2 oko 6.000 kuna uštede!


Great!


U "PLANU PROVEDBENIH AKTIVNOSTI PROGRAMA GOSPODARSKOG OPORAVKA" piše također:
- davanje preporuke JLS u vezi smanjenja komunalnog doprinosa

U Zadru su već smanjili komunalni doprinos. U jednom članku piše da bi "u idućoj reviziji jedinice lokalne samouprave morale smanjiti komunalne doprinose za oko 23 posto." Nisam našel na koju konkretno odluku vlade se to povezuje, ali vjerujem da znaju kaj pišu.

Jel neko zna kad bi trebala biti ta revizija jedinice lokalne samouprave u Gorici?

I da li se stvarno priprema kakvo smanjenje komunalnih doprinosa kod nas?

23% nije malo. Po onom primjeru iz jutarnjeg bi to bilo čak 18.000 kuna uštede!

Znači sve zajedno 18000 + 6000 = 24000 kn !!!!


shaka zulu

  • Gost
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #110 : Lipanj 16, 2010, 12:56:35 prijepodne »
SKUPLJI KOMUNALNI DOPRINOS - Komunalni doprinos za zagrebačku četvrtu zonu koja se prostire južno od obilaznice autoceste, te gornjeg dijela Medvednice, Sesveta te istočnog dijela Žitnjaka diže se sa dosadašnje 63 kune po metru kubnom izgrađenog prostora na 80 kuna. Cijena za drugu zonu ostaje ista, 135 kuna, dok će cijena za prvu i treću zonu biti smanjena. Prva zona obuhvaća širi centar grada, Trnje do Slavonske avenije, dio Trešnjevke, Maksimira, Črnomerca te manji dio Podsljemena, a komunalni doprinos manji je za 12 kuna te će iznositi 138 kuna. U trećoj zoni koja obuhvaća najveći dio Novog Zagreba, zapadni dio Podsuseda-Vrapče, Dubrave, središnji dio Sesveta te istočni dio Peščenice-Žitnjak cijena je snižena za 10 kuna i iznosi 100 kuna.
http://www.radio-kaj.hr/

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #111 : Lipanj 16, 2010, 07:51:59 poslijepodne »
Ljudi, najte miješati komunalni i vodni doprinos!!

Vodni će Vlada smanjivati, jer je isti u njezinoj ingerenciji. Komunalni ne može, jer o njemu odlučuje lokalna uprava i samouprava. A ovo gore za Zagreb je komunalni dopisnos...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #112 : Lipanj 17, 2010, 07:54:03 prijepodne »
Ljudi, najte miješati komunalni i vodni doprinos!!
Na koje ljude Ti to misliš?
Ko po Tvojem miješa te doprinose?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #113 : Lipanj 17, 2010, 10:04:29 prijepodne »
Nitko određeno, samo upozoravam da se ne poistovjećuju dvije različite stvari, a povod za to mi je bio kuntakinteov post o poskupljenjima komunalnog doprinosa u zagrebačkim zonama dok neki pričaju o pojeftinjenjima koja najavljuje Vlada... tako da se napravi distinkcija, jer ljudi često miješaju te dvije potpuno različite stvari.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #114 : Lipanj 17, 2010, 10:08:41 prijepodne »
Bez uvrede ,ali ne vidim kaj mi kao investitori ili graditelji dobivamo time ,kad platimo sve te namete. Ja tu zaista ne vidim nikakvu korist ,mislim za te novce se ipak nešto treba dobiti.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #115 : Lipanj 17, 2010, 02:48:44 poslijepodne »
Pa i ne dobivamo ništa, osim još jednog mazanja očiju plitkim politikantstvom... Vlada čvrsto ostaje na svojem "kursu", sa kojega ne skreće, a taj postoji u tri oblika:

1. deklarativno smo za sve, praktično ne dajemo ništa (najpoznatija situacija: natalitet);
2. dat ćemo malu uštedu, a uzeti veliki trošak (najpoznatija situacija: puno ih je, no tu je sada smanjenje vodnog doprinosa za 25% - nakon što je isti uveden u iznbosu od 100%, jer nije postojao i ne treba postojati) - narod ima puno izreka na tu temu, o lijevoj i desnoj ruci, mala i velika vrata, prednja i stražnja strana kuće itd itd...;
3. uzet ćemo vam sve, no pritom vas i uvjeriti kako je upravo to jedini i najbolji put za vaše osobno dobro.

Meni bi ta ušteda bila cca 3500 kuna na objekt od 100.000 eura... jesu mi pomogli, zar ne? No još uvijek moram potrošiti 10.000 eura prije negoli zabodem lopatu, i to uz uvjet da imam projekt, jer će me priključci vode, struje, telefona te komunalne i vodne naknade, kao i nebrojeno puta "kalibriranje" katastarskih i gruntovnih papira (sa pripadajućim taksenim markama) u raznorazne namjene, koštati najmanje toliko...

Eh, da, sad sam se sjetio jednog povijesnog, narodskog pitanja, vrlo prigodnog u ovoj temi glede plaćanja dadžbina i tražbina:

"Kako od kurve dobiti ku*ac - kada ga i sama treba?"
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #116 : Lipanj 17, 2010, 06:20:51 poslijepodne »
Bez uvrede ,ali ne vidim kaj mi kao investitori ili graditelji dobivamo time ,kad platimo sve te namete. Ja tu zaista ne vidim nikakvu korist ,mislim za te novce se ipak nešto treba dobiti.
U principu smo tolko toga već platili svojim porezom, da bi sad sve drugo morali dobiti zabadava - jer smo već unaprijed sve platili porezom.

No, dobro, oni koji grade kuću dobe samo dozvolu da se smiju prikopčati na kanalizaciju i vodovod, ako sam to dobro shvatio. S tim da i taj sam konkretni priključak još košta. Po mojem je jasno da sam priključak treba koštati, ali zakaj moram općini platiti dozvolu? To je nerazumno i koči već i tak preskupu gradnju. To bi trebalo koštati samo koji biljeg za administrativne troškove i to je sve.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #117 : Lipanj 17, 2010, 08:31:15 poslijepodne »
Ma očito je to samo još jedan namet koji je namjerno legaliziran,izgleda svuda. Osobno mislim da je to pljačka države,iako to ona tako ne misli i ne zove taj namet tim imenom.

Naravno to mi ništa ne pomaže. Jedino kaj mogu slobodno izraziti svoju volju ili svoje mišljenje.
Znam da država živi i stvara mogućnosti građanima od ubiranja poreza. Znam da im je to svima glavno geslo.
Znam i to a imamo svi priliku svakodnevno vidjeti na djelu tu istu državu u golemoj brizi kako da opstane. Čitam danas u novinama kako naš državljanin gosp, N.Vidošević ima izgrađeno imanje u parku prirode i kao se lijepo smije toj istoj državi,koja mu ne može ( ne želi,a ne da ne može ) naplatiti porez jer je sve po zakonu. Ta ista država,odnosno isti ti ljudi sa kojima je sjedio u saboru su donijeli takav zakon,i vjerujem još mnogo drugih ,za koje mi samo povremeno možemo doznati. Sve su si lijepo uredili i međusobno izdogovarali i sada nas ovako javno pljačkaju i smiju nam se.
A mi ostali smrtnici ,ako se drznemo nešto graditi,moramo najprije platiti harač ,jer smo se drznuli i pomisliti graditi .
Pitam se gdje mi to gradimo?
Dali to izgrađeno možemo odnijeti nekuda ili to ostaje na toj zemlji?
Ma pitam se sto pitanja na koja se znaju odgovori.

Od prve se lopate ili štihaće plaća pdv na sve materijale koje trebamo i do zadnjeg crijepa ,pokrene se kompletno kolo koje se vrti gotovo cijeli život ,sa svakom kućom koja se počne graditi.
Ali to nije dovoljno,treba još.Siguran sam da bi nekom normalnom politikom ili zakonom o građenju bilo puno više legalnih objekata i poticala se stalna dogradnja i poboljšanje uvjeta življenja uz primjenu svih novih dostignuća.

Ovako sve se radi preko koljena i naravno jako dobar lov u mutnom.

Prvenstveno sve glavate gospode,koja si riktaju zakone i prava,a mi moramo sve to platiti kroz poreze i harač kojem nema kraja.
Kad platim struju ili plin ,plaćam to cijeli život, generacijama je osiguran stalan prihod za svakog distributera.Tako je za svaku komunalnu uslugu. Uostalom sve je poznato
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #118 : Lipanj 21, 2010, 04:39:49 poslijepodne »
Evo nekoliko kataloga tipskih i inih projekata, pa da se malo zabavljate pregledavanjem, možda dobijete i pokoju ideju... prvo su dva kataloga tipskih projekata domaće tvrtke DomProjekt, koja uglavnom radi montažne objekte:

Dom Projekt - Projekti kuća l, ll ( katalozi - Knjiga I i ll ), download:

http://rapidshare.com/files/332594666/Dom_projekt.part1.rar
http://rapidshare.com/files/332621523/Dom_projekt.part2.rar

Tu je malo interesantnija i za download zahtjevnija opcija češke tvrtke Styl, koja svojim uratkom "Domovi sa stilom – 360 dizajna samostojećih obiteljskih kuća" daje prezentacije gotovih projekata obiteljskih kuća, bungalova i drugih objekata u 3D projekcijama, uz moguć ispis!



http://rapidshare.com/files/72845767/domy_styl.zip
http://rapidshare.com/files/72968957/domy_styl.z01
http://rapidshare.com/files/72976645/domy_styl.z02
http://rapidshare.com/files/72990720/domy_styl.z03
http://rapidshare.com/files/72996753/domy_styl.z04
http://rapidshare.com/files/73051409/domy_styl.z05
http://rapidshare.com/files/73056676/domy_styl.z06
http://rapidshare.com/files/73078160/domy_styl.z07

Pa nakon što uspijete sve skinuti, uživajte, kombinirajte, sanjajte...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #119 : Lipanj 26, 2010, 12:11:23 poslijepodne »
Gotovo zaustavljen promet nekretninama

U ovom trenutku našeg življenja mnogo toga čekamo jer su najavljene različite mjere koje bi nas trebale dugoročno rasteretiti onoga što do sada nije valjalo. Jedna od tih mjera je i prijedlog što sve treba biti podvrgnuto oporezivanju. Tako smo stigli i do onog poreza koji se odnosi na promet nekretninama, ali i do toga tko sve treba plaćati porez na imovinu.

Primjerice, ako imaš jedan stan, postoji mogućnost da porez plaćaš na onaj drugi, koji kaniš kupiti ili si to već učinio. Porez na vikendice ili kuće za odmor ili apartmane od samo jedne sobe, priča se, također bi bilo nešto što će se morati dodatno plaćati. Koji će biti kriteriji za ubiranje tih poreza još se ne zna, ali će se vrlo brzo saznati. Što je to što u ovom trenutku možemo planirati a da nas ne zaskoči neka promjena u zakonu? Gotovo ništa.

Tko zna što će se dogoditi u sljedećih nekoliko mjeseci? Hoće li plaće ostati takve kakve jesu ili će se ukinuti topli obrok, prijevoz i, šta je najtragičnije, povećanje od 0,5 posto na svaku godinu staža. Onima pred mirovinom to bi bilo i do četvrtine plaće manje pa ako je plan kupiti nešto za što će se mjesečno skidati tisuću i toliko kuna i još se može preživjeti, dođe do promjene zakona i baš ti toliko plaća bude manja i više se teško može računati s preživljavanjem.

Vratimo se tržištu nekretnina. U protekloj godini rezultati djelatnosti posredovanja u prometu nekretninama bili su izrazito loši. U odnosu prema godini prije ostvareno je tek 58 posto prodaje. Kraj 2009. godine pokazuje najgore moguće kada je prodaja nekretnina u pitanju. Bilo je manje svega, manje prodaje, manje prijavljenih nekretnina za plaćanje poreza, manje uplata u državni proračun.

Sjećam se one priče o austrougarskim zakonima kada je u pitanju školstvo. Aktualizirana je 1991. godine a primjenjiva na sve one zemlje koje su nekad bile u sastavu austrougarske. Svi oni koji su bili zainteresirani a bili su s navedenog područja, imali su pravo na besplatno školovanje. Tako je dio mladih ljudi iz Bosne i Hercegovine završio medicinu u Beču, drugi su završili ekonomiju u Grazu.

Tržište nekretnina je zasićeno, doba kada se prodavalo sve a vidjela se tek livada na kojoj će nešto biti izgrađeno je prošlost. Loša kvaliteta stanova, biranje između stare i nove zgrade u korist stare, izjednačavanje cijena prvih i drugih, nesigurnost poreznog sustava... Puno toga može se napraviti i s postojećim zakonima, brže, efikasnije, bez dodatnih zareza i sličnih zavrzlama koje odgađaju naplatu i tako smanjuju punjenje kašica na svim nivoima. Poštujmo ono što imamo.

 
Izvor (Glas Slavonije)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”