Tehnika narodu > Internet i računala

SAD uvode globalnu kontrolu interneta

(1/5) > >>

Sledgehammer:
http://www.advance.hr/vijesti/sad-uvodi-globalnu-kontrolu-interneta-iz-wikipedije-najavili-obustavu-rada-kako-bi-upozorili-na-ove-drakonske-poteze/

SAD uvodi globalnu kontrolu interneta – iz Wikipedije najavili obustavu rada kako bi upozorili na ove drakonske poteze!

Pod okriljem borbe protiv web piratstva američke vlasti sastavile su još neviđen drakonski plan putem kojega bi efektno mogli kontrolirati svaku informaciju koja se pojavi na internetu - i to u svim državama.

Jedna od najutjecajnijih stranica na svijetu, Wikipedia, najavila je privremeno gašenje svojih servisa kako bi upozorili na opasan novi zakon koji planiraju uvesti američke vlasti.
Tzv. SOPA akt (Stop Online Piracy Act) je nominalno usmjeren protiv piratstva, ali mnogi navode kako je pravi cilj kontrolirati internet na globalnoj razini.

Od samog osnutka interneta kao komunikacijskog kanala, ovo je zasigurno najkontroverzniji pokušaj apsolutne kontrole. Pojasnimo – ukoliko SOPA akt prođe u kongresu, američka vlada bi mogla jednim potezom ugasiti bilo koju web stranicu za koju procjeni da na bilo koji način krši američke copyright zakone.
Ali ne samo unutar SAD-a, na temelju novog akta mogla bi biti ugašena web stranica u bilo kojoj državi.

Implementacijom novog zakona SAD bi mogao rušiti sve: od malog bloga do Wikipedije

Što je povreda copyright-a, a što "zdrava" uporaba gotovo da je nemoguće dati precizan i apsolutan odgovor – ističu mnogi autori.

Sasvim je jasno da ne možete primjerice prekopirati tuđu knjigu i objaviti je pod svojim imenom, ali ako bi išli rigidnom logikom tada bi primjerice bili u prekršaju i ako hodate ulicom i pjevušite melodiju iz pjesme "(I Can't Get No) Satisfaction" (The Rolling Stones, 1965.) ili bilo koje druge čija su autorska prava zaštićena.

Da stvar bude još i daleko kontroverznija, američki SOPA akt nebi radio nikakvu razliku između sadržaja koji objavljuje uredništvo ili sadržaja koji (u stvarnom vremenu) objavljuju korisnici te web stranice.

Pod okriljem borbe protiv web piratstva američke vlasti sastavile su još neviđen drakonski plan putem kojega bi efektno mogli kontrolirati svaku informaciju koja se pojavi na internetu. Internet bi nastavio postojati, ali bi uskoro nalikovao na 99% štampanih i TV medija koji su apsolutno podobni svojim vlastodršcima. Uz sve svoje velike mane, internet je ipak – u svijetu koji naglo propada u Orwellowu noćnu moru – jedini izvor svjetla i spoznaje. SAD već sada dominira gotovo svim sferama života, od izbora hrane, odjeće, pa sve do filmova, glazbe i serija koje prati većina stanovništva pod njihovom kontrolom.

Obama imao plan uvesti kontrolu nad internetom još od prvog dana u uredu

Konvencionalni mediji su sistematski otupili i iz svojih programa uklonili gotovo sav analitički sadržaj. Kako su zaključili i mnogi stručnjaci ove problematike – slike postaju sve veće, a teksta je svake godine sve manje i manje. Internet korisniku ipak daje jednu slobodu da bira sadržaj i izvore kojima će vjerovati, naspram jednosmjernog pranja mozga kojeg provodi televizija.

Kako je redovno upozoravao nezavisni kanal "Democracy Now", predsjednik Barack Obama od prvog dana u uredu nastojao je sa svojim najbližim savjetnicima ograničiti i uvesti što veću kontrolu nad internetom. Moglo bi se konstatirati kako je cilj fizički ukloniti s mreže sve nepodobne medije, a ostaviti samo servise nad kojim bi imali najveću kontrolu.

"Zar zaista želimo ovo napraviti internetu? Srušiti sve što striktno ne odgovara američkom poslovnom modelu?"

Tako primjerice mnogi slave Facebook i Twitter kao simbole revolucije, ali pritom zaboravljaju kako su oba servisa ništa drugo nego američke korporacije čiji je primarni cilj stvaranje profita, a onaj drugi – makar se o njemu ne raspravlja javno – bliska suradnja s američkom vladom i njenim insitucijama.

Tako je primjerice na Twitter potpuno blokiran termin "Occupy Oakland" u jeku najvećih nemira u gradu Oaklandu i šire. Zar možemo i zamisliti da bi se ista praksa desila ako bi slučajno termin bio "Occupy Moscow"?

James Allworth iz lista Harvard Business Review rekao je po ovom pitanju:

"Zar zaista želimo ovo napraviti internetu? Srušiti sve što striktno ne odgovara našem poslovnom modelu? To bi bila cenzura na razini Kine."

SAD ne može utjecati na stranice izvan SAD... ili može li?

Ali kako SAD može ukidati stranice u drugim državama kada nema jurisdikciju? Jako jednostavno – zahtjevi će biti direktno proslijeđeni internet providerima koji će dobiti 2 opcije: ukinuti spornu web adresu i pritom će im se "oprostiti što su uopće dopsutili pristup takvoj adresi" ili mogu direktno snositi posljedice tužbi.

Ako uzmemo u obzir kako su internet provideri u dobrom dijelu svijeta mahom gigantske korporacije koje drže gotovo monopol nad internetom u toj zemlji, onda stvar postaje puno jasnija.

Mnogi stručnjaci, akademici, znanstvenici, autori, pa i kompanije koje vode borbu s piratima slažu se kako bi ovo bilo previše. Mnogi navode da treba ostati pri DMCA (Digital Millennium Copyright Act) pravilniku koji štiti sve internet medije ukoliko sporne materijale uklone odmah po upozorenju.

Kako smo već i naveli, Wikipedija planira privremeno servirati prazne stranice u znak prosvjeda. Stranicu mjesečno posjete milijarde korisnika, stoga postoji nada da bi ovakav radikalan potez možda mogao u zadnji tren zaustaviti proces ratifikacije kontroverznog zakona.

U SAD-u dolazi do velikih promjena, a stvari se odvijaju iznimno brzo iz dana u dan. Prema svemu sudeći paralaleno bi se mogla ozakoniti odluka o micanju nepodobnih web site-ova kao i ona koja vojsci dopušta privođenje i mučenje stanovnika SAD-a, samo na temelju sumnje za terorizam.

kuntakinte:
Kaj na to veliju Kina i Rusija?

Zagorec BP:
Možda onda nastane kakva nova mreža, ak bu ova preveč kontrolirana.  :P :P :P :P

Sledgehammer:
Problem je kaj nova mreža nije moguća bez kontrole, obzirom mreža potrebuje hardver, koji se lako kontrolira...

kuntakinte:
25.11.2011.
EUROPSKI SUD PRAVDE ODLUČIO: INTERNETSKI PROMET KORISNIKA NE SMIJE SE NADZIRATI
U obrazloženju odluke navodi se da bi se u tom slučaju nadzora korisnika radilo o direktnom kršenju zakona Europske Unije Niti jedan sud države članice Europske unije ne može zatražiti od pružatelja usluga pristupa internetu da nadzire promet svojih korisnika, odlučio je danas Europski sud pravde. U obrazloženju odluke navodi se da bi se u tom slučaju nadzora korisnika radilo o direktnom kršenju zakona Europske Unije. Nadzor prometa korisnika omogućio bi vlastima da uhvate 'surfere' koji na internetu obavljaju ilegalne aktivnosti, poput ilegalnog skidanja filmova, glazbe ili sličnih sadržaja zaštičenih autorskim pravima. Odluka Europskog suda odgovor je na tužbu iz 2004. godine u kojoj je SABAM, belgijsko udruženje autora, kompozitora i izdavača glazbene industrije tužilo telekomunikacijsku kompaniju Scarlet, zbog navodnih ilegalnih radnji njihovih korisnika. Kako navedene kompanije kompromisno rješenje nisu pronašle na belgijskom sudu, odluka je prebačena na Europski sud pravde. Odluka, međutim, ne dopušta korisnicima da ilegalno skidaju materijale zaštićene autorskim pravima, već zabranjuje predstavnicima nadležnih tijela za zaštitu autorskih prava da kontroliraju internetski promet. No, pitanje je vremena kada će vlasti pronaći način da i to zaobiđu. Odluku suda možete pročitati OVDJE. http://www.jutarnji.hr/multimedia/archive/00444/cp110126en_444881a.pdf

10.12.2011.
PROCURIO ''DIMNIK''

"Stari obra..."
Ovaj videozapis više nije dostupan jer Slovenian Computer Emergency Response Team polaže autorska prava.
 
Na YouTubeu je osvanulo i nekoliko videa sa tajnih sjednica slovenske Vlade. Slovenska policija potvrdila je u petak da je na prijavu vlade pokrenula istragu o tome tko je na portalu Youtube prošlog tjedna objavio nekoliko kraćih priloga sa zatvorenih sjednica vlade. Na jednoj od snimki tadašnja ministrica unutarnjih poslova Katarina Kresal govori o rastu mogućnost da se zbog krize neredi presele na ulice te skreće pozornost na nedovoljan broj policijskih službenika. Na montiranim kraćim snimkama sa službenih kamera kojima se snimaju vladine sjednice zabilježeni su neki detalji iz rasprava vlade Janeza Janša koja je državu vodila od 2004. do 2008. godine, ali i neki istupi ministara u vladi Boruta Pahora koja je do formiranja nove još na dužnosti. Slovenski mediji navode da bi se moglo raditi o pravom političkom skandalu ako se otkrije kako su snimke procurile na Youtube. Za sada se ne zna tko je materijal u kojemu bi možda moglo biti i državnih tajni stavljao na Youtube i kome je to u predizbornim danima moglo koristiti. Naime, objavljeni materijal, barem na prvi pogled, ne otkriva ništa osobito, osim što su nastupi ministrica i ministara relaksiraniji u odnosu na njihove javne govore i konferencije za tisak. Tako na jednoj sjednici Pahorove vlade, pokazuje objavljeni video koji traje minutu i 42 sekunde, ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar objašnjava zašto je Sloveniji bio neprihvatljiv prijedlog povjerenika EU-a za proširenje Ollija Rehna koji je Hrvatska odmah prihvatila, a koji je predlagao posredništvo u rješenju bilateralnog spora, ali nije zadovoljavao slovenske interese. "U tekstu stoji engleska riječ contact, to je pravi izraz, ali ne piše teritorijalni kontakt", kaže Žbogar. Dodaje kako ga je europska ministarska trojka na posebnom sastanku uvjeravala da Slovenija takav prijedlog mora prihvatiti, ali da je to odbio, dapače poručio je europskim kolegama da u takvom formatu s njima više ne želi sudjelovati. "Na sastanku s trojkom osjećao sam se vrlo neugodno, kao na nekom tribunalu, što je za Sloveniju kao članicu Europske unije neprihvatljivo", kaže na snimci Žbogar, dok se premijer Borut Pahor, koji sjedi do njega, drži ozbiljno i zamišljeno. Ministar pravosuđa Aleš Zalar u svom istupu na istu temu dodaje da Rehnov prijedlog ne treba odbiti nego tražiti izmjene, pri čemu treba razmisliti bi li kondominij prilikom razgraničenja na moru, odnosno zajednička uprava u Piranskom zaljevu, za Sloveniju bila realna opcija u datoj situaciji. Kao što je poznato, prvi, te kasniji drugi Rehnov prijedlog o posredništvu potaknuli su na kraju proces koji je konačno krajem 2009. doveo do potpisivanja arbitražnog sporazuma. Prema njemu će bilateralni prijepor dviju država biti riješen na Arbitražnom sudu s pet arbitara, a Slovenija i Hrvatska obvezale su se da će odluku sudaca prihvatiti. Da bi do dogovora došlo, u tekstu arbitražnog sporazuma diplomatski je izbjegnut i tada sporni engleski izraz "contact", te upotrijebljen termin "junction" s čime su se složile obje države. (H/iPress)

http://taliban.blogger.ba

"Slovenian Computer Emergency Response Team"
Do su ovi?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju