Svakidašnje teme > Obitelj i društvo

Nasilje na našim ulicama i kako mu se suprotstaviti

(1/5) > >>

Točkica:
Pročitala sam ovaj članak u Jutarnjem i dobrano se zamislila:

http://www.jutarnji.hr/zasto-j--j--nije-iza-resetaka---hoce-li-ga-ikad-zaustaviti-/321717/

Nakon čitanja ovih redaka postavila sam si pitanje je li moguće da ovo društvo nije u stanju stati na kraj maloljetnim nasilnicima, no odgovor se nametnuo sam po sebi: baš onako kako institucije ovoga društva nisu u stanju riješiti ni ostale vrlo ozbiljne i zabrinjavajuće pojave i defekte u Hrvatskoj, tako ne mogu ni ovu.

Posebno me zabrinjava činjenica da jedan mali nasilnik pohađa isti razred kao i moja kćer. Taj klinac već treću godinu terorizira ne samo svoj razred nego i sve ostale učenike., tuče, terorizira i gnjavi uglavnom mlađe od sebe, mala mi govori da već potajice i puši. Svi učitelji nižih razreda dobro ga znaju, jednako kao i psihologinja u toj školi, no nitko ništa ne poduzim,a.

Malac namlati nekoliko djece mlađe od sebe, a kad se klinci požale učiteljici ona ga pošalje psihologinji. Ova mu zaprijeti prstom u stilu: "No no no, to se ne smije, ne smiješ se tući, to nije liiepo. Je li da više nećeš?" Malac kimne glavom, obeća da više neće, a onda se vrati u razred i nastavi po starom. To traje već tri godine, malac je svake godine sve agresivniji i gori, a nitko tu činjenicu ne uzima ozbiljno. Razgovarala sam i sa učiteljicom i sa psihologinjom, jer je i moja mala često meta njegovih agresivnih ispada, no ništa nisam postigla. Oni kao da pokušavaju umanjiti problem.

Ozbiljno razmišljam o tome da krenem direktno u Centar za socijalni rad i razgovaram sa tamošnjim socijalnim radnikom i psihologom, jer očito nitko ne shvaća da će taj mali, koji danas svoje školske kolege terorizira isključivo šakama, za koju godinu prijeći na daleko opasnija oružja, a njegova će agresivnost iz godine u godinu biti sve veća.

Jasno mi je da dijete nije krivo i da se uzroci takvog ponašanja kriiju u obitelji, no zašto to nitko u školi ne vidi i ništa ne poduzima? Ima li netko od vas sličnih iskustava i kako je riješio tajk problem? Svako iskustvo je dragocjeno. Pa još ako je netko od vas kojim slučajem socijalni radnik, molim za savjet mogu li što postići u Centru.

shaka zulu:
Zakon vredi samo za one kaj ga se očeju držati za sve druge država nima odgovora.
Budala se vozi bez vozačke,tehničkoga i osigurajna v avutu od 350€-nimaš mu otkud naplatiti kaznu,da zlezne ze zatvora nabavi drugo auto za male pare i deri Mile.

Mlačanin:
Ovo samo ptvrđuje da naša država ne želi ništa poduzeti po tom pitanju,a za nas ih boli ona stvar.Izgleda da sve prepuštaju da se samo riješi od sebe.Jedino ih poćinje zanimati ako mogu nešto od svega toga naplatiti bilo kakove kazne za državni proračun.

Goričanka:
Mislim da bi nasilje u školi trebala rješavati škola u suglasnosti sa nadležnim službama.
Znači, nije dovoljan samo razgovor djeteta s psihologinjom, nego bi netko iz škole (ne znam je li to učiteljica, pedagoginja, direktor....) trebao kontaktirati i njegove roditelje, pa ako oni ne odreagiraju alarmirati centar za socijalni rad.
Škola je mjesto nulte tolrancije na nasilje i to je svakako ustanova koja takve probleme nebi smjela gurati pod tepih i šutljivo čekati da dijete završi školu i da postane tuđa briga.
Najprije zato jer svi očekujemo da su nam djeca u školi u sigurnim rukama, a ne očekujemo da dolaze doma s modricama, izmaltretirana od strane suučenika.

Dijete zlostavljač je samo vrh ledenog brijega, takve situacije obično izrode i izvuku na svjetlo dana mnoge obiteljske probleme.
Vjerojatno je takvo dijete i samo žrtva zlostavljanja ili zanemarivanja, pa prvo treba pomoći njemu, a onda će se i problem druge djece koja su njegove žrtve riješiti sam po sebi.
Njegovo ponašanje je vjerojatno u toj dobi vapaj za pomoć i skretanje pažnje na sebe, jer ju očito doma ne dobiva dovoljno ni kvalitetno, a u školi koja se pravi da ne vidi isto nema pomoći za takvo dijete.

Sad ja tu nešto kao filozofiram, ali stvarno mislim da tom djetetu treba pomoći. Pa to je dijete staro deset godina (treći razred ako sam dobro razumjela) i sigurno još nije kasno za njega, ali će za koju godinu biti.

Zato bih ti ja savjetovala da ako već nisi, razgovaraš o tome prvo sa učiteljicom. Sigurno ona zna kako stvari stoje.
Raspitaj se kakva je procedura s takvom djecom u takvim slučajevima. Tko je za što zadužen.
Reci da ako ti mala bude dolazila doma istraumatizirana i izudarana da je nećeš drugi dan slati u školu, nego da ćeš ti osobno obavijestiti Centar za socijalni rad, pa i Ministarstvo prosvjete, a ako treba i Državnog pravobranitelja za djecu. Jer ako tvoje dijete nije škola u stanju zaštititi za vrijeme nastave, onda to mora učiniti netko drugi.
Samo nemoj sama rješavati stvari sa roditeljima toga maloga, jer se odmah sjetim onog slučaja gdje je djed jednog pobio roditelje drugog djeteta i učiteljicu usred škole.
A kad je mali takav, nisu mu ni roditelji ništa bolji, sigurno, tak da tu nebuš ti kao zabrinuta mama niš riješila.
No, ne treba sjediti i čekati nego potaknuti nadležne da djeluju, i zbog svog djeteta, ali i zbog tog dečkića također.

Gle kaj sam našla kad zaguglam "nasilje u školi":

http://skolebeznasilja.unicef.hr/show.jsp?page=118974

http://skolebeznasilja.unicef.hr/upload/file/245/122797/FILENAME/Prirucnik_Projekt_Za_sigurno_i_poticajno_okruzenje_u_skolama_naslovnica.pdf

dobola:
Evo nekoliko komentara na istu temu ( očito je i tamo problem eskalirao) iz susjedne dežele:

Za uniforme sam....
Takođe.
Sad kad vidim kako se deca oblače u školama, ostanem bez teksta.
U redu je imati neki svoj stil, ali mora se biti pristojno obučen. Pobogu, idete da učite, a ne na modnu pistu.
Momci nose šorceve, devojke golog stomaka, sa dekolteom do pupka, kilom šminke na licu...
Tako da sve to liči i na stadion, i na modnu pistu i na striptiz bar... na sve samo ne na školu...

Bilo bi dobro jer sada zaista vlada totalna parada neukusa i kiča...već u šestom razredu devojčice oblače tange(dečaci ne znaju gde da gledaju),dekoltei su sve dublji, Tako nam rastu generacije"pinkovaca" koji se ugledaju na turko-folk pevaljke.Uniforme bi u početku bar dale utisak nekog reda i ozbiljnosti.

Pa dokle ja treba da prihvatam da je ovde kao nesto sto je zabranjeno upravo crvena marama. Je l' jeste, OK - mama i tata kod sudije za prekrsaje pa nek tamo vezbaju. I treba zabraniti, ne moze se od 13 sedeti u kaficu i pljuckati po svetu. Ima da se konacno mrdne i radi. Neka idu po rodjendanima kod gdrugova, nek ostaju do pet ujutro, neka roditelji brinu o tome. Na ulicama, i po kaficima oni stavrno nemaju sta da traze! Pa se vi sada bunite koliko hocete. S druge strane, sta ja da radim kad maleni andjeli od 16 krenu da urlaju i igraju fudbal u dva nocu pod mojim prozorom. Kad zoves policiju oni kazu, pa to su deca...sutradan njihovi roditelji pljuju po tebi, zaboga ometam sportke igre malisana? Dokle bre vise laznog povladjivanja

MA ne mogu vise da se nerviram oko tih politicara i medija!!! Svim tim sto su rekli i uradili samo hoce da se izreklamiraju a u stvari ih nije ni malo briga za sve, njima su bitni samo gledanost i glasovi! Da im je stvarno stalo preduzeli bi nesto da do toga ne dolazi! Kazes zna se ko decu treba vaspitavati, ucitelji misle samo da ispricaju ono sto ce im doneti platu a kad deca odu kuci i urade taj smrdljivi domaci zadatak i puste tv imaju sta i da vide, razgolecene pevacice koje pevaju o sex-u, kurvama, sponzorusama, a neke i same priznaju da su takve i "nece u Jugicu", takvim pevacicama aplaudira masa naroda i pune su para... Tada deca pocinju da pevuse takve pesme i misle da je najbolje u zivotu biti pevacica i samo misliti na pare!!! Zato je sve vise sponzorusa i devojaka koje samo zele provod i avanture na jedno vece, a posto je i momcima najbitnije da budu "Baje" i udare recku na sto vise takvih devojaka ne mogu da ocekujem nista drugo no jedan veliki potop koji ce udaviti 90% ljudi!!! Dobri ljudi izumiru, svuda oko mene su ljudi koji hoce da izvuku neku korist od mene, onih koji zele da se smeju neuspehu, onih koji  ce te gurnuti na samo dno i onih devojaka za koje su emocije izumrele i primitivne! koga okriviti za ovo? Moze li neko dati odgovor???

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju