Autor Tema: Mala Švicarska  (Posjeta: 124416 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #90 : Srpanj 20, 2012, 11:23:58 poslijepodne »
Švicarska konFeder(er )acija i Turopolska restauracija (1)
(tenis bonus, pax in domus)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

e-vundano: 16.07.2012.


Roger veličanstveni

Dvojbi više ne: Federer je najvekši tenisač se vremen!

Čudesni Švicarac zrušil je ovoga pondelka još jen rekord, 287. je tjeden na špice ATP lojtrice.



Piše: Anton Filić
anton.filic@vecernji.net


Dvojbi više ne, ak je je i bilo. Roger Federer najvekši je tenisač teroga je svet igdar imal. V pondelek je zrušil još jen rekord: 287. tjeden je prebival kak prvi tenisač na ATP lojtrice. Jen više od Petea Samprasa. Z mogučnostju da rezultat još popravi i napravi ga, kak zgledi, nedostižnem za sa vremena.

Za ilustraciju, trejti na-te lojtrice se vremen je Lendl z 270 tjednov, četrti je Connors z 268, peti McEnroe z 170, šesti Borg z 109, sedmi Nadal z 102... Genijalni Švicarec prvi put je na čelo ATP lojtrice zasel 2. velače leta 2004., potlam čega 237 tjednov v nizu n zilazil z trona. Po tomu je takaj dalko bolši od Samprasa jer je Amerikanec imal kontinuitet od "samo" 102 tjednov.

– Tu zaizbila više nema dvojbi do je najbolši se vremen. Roger ima kontinuitet kakov nigdo nema. Kad on sebe neke zacrta, on to i ostvari – povedal je o Federeru naš Ivan Ljubičičov.

Federer je vujedno kak prvi osigural plasman na ovoletni Masters osmem najbolše tenisačov sveta. To bu mu sedmi nastup na završnomu turneru.  Med prve deset tenisačov na ATP lojtrice inače ne bilo promen. Nesu napredovali ni pobedniki turnerov. Osvajač Bastada David Ferrer i dale je peti, pobednik v Stuttgartu Janko Tipsarevičov je osmi, a ni John Isner teri je slavil v Newportu ne se pomeknul z 11. mesta.

Vunatoč pobede v Umagu (i osvojene 250 bodov), Marin Čiličov ostal je 15. tenisač sveta, al sad z menšem zaostatkom za Argentincom Juanom Monacom, teri je pred njem. No, napreduval je umaški finalist Marcel Granollers. Skočil je z 24. na 20. mesto i pak zabiležil renking karijere.

Od naše tenisačov  Ivo Karlovičov sad je 57., Ivan Dodig 100., a Mate Pavičov, teri je prešal prvo kolo Umaga, napredoval je za 81 mesto i sad je 466. na ATP lojtrice. 


http://www.vecernji.hr/sport/tenis/dvojbi-vise-nema-federer-je-najveci-tenisac-svih-vremena-clanak-431390


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

(Delo na) vide(l)o:
Na preštimane švicarske kajkavščine (Schwiizertüütsch-u):
ekskluzivni spominek z Rogerom Federerom na povesni dan negvoga rekorda

Das Exklusiv-Interview mit Roger Federer am historischen Tag seines Rekords (Schweizerdeutsch), 20:20

Das Exklusiv-Interview mit Roger Federer am historischen Tag seines Rekords (Schweizerdeutsch)

Citat:
Švicarska konFeder(er )acija i arhitekTuropolska restauracija (2)
(tenis bonus, pax in domus)

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

e-vundano: 15.07.2012.

Bog-da-ti-se posreči

V najromantičnešomu talu Lepe naše, Trakoščanu, varaždinska tenisačica Karolina Šprem venčala se z kolegum po struke, ciperskem Grklanom Marcosom Baghdatisom.
Navodno su mladenci za tu priliku sponzorerali arhitekTuropolsku restauraciju Kapele Sv. Križa, tera je v perivoju pod dvorcom i v tere je obavleno venčajne.

Nastavek:
http://www.forumgorica.com/kajkavski/bednjo-nujlijepsi-kemaucek-svieto/msg45166/#msg45166 
« Zadnja izmjena: Srpanj 20, 2012, 11:37:10 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #91 : Kolovoz 04, 2012, 10:06:03 poslijepodne »
I letos, 1. velikomešnaka (kolovoza) Švicarci su preslavili svoj najvekši nacionalni blagdan.

Tum prilikum člani 7-člane vlade (od tere je 1 vujedno i predsednik države) redovito drže govor(ancij)e, obično v svemi domicilnemi kantoni.

V sake občine održava se prigodna fešta, de je navek svečano i veselo.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Legenda veli da su se na te dan, 1. velikomešnaka leta 1291., na travniku brega Rütli - Rütliwiese, zestali odlučni muži “prakantonov”, (t)Ur(opolc)i, Schwyz i Unterwalden, da bi sklopili savez za obranu od Austrijancov i druge ondašne neprijatelov. Da bi zapečatili te „večni Savez“ potrdili su to zakletvom, tera je poznata kak "Rütlischwur", Rütli-zakletva.

Obširneše:
www-croatia-ch:
1. August - švicarski nacionalni praznik
http://www.croatia.ch/7dana_ch/120801.php

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

(Delo na) vide(l)o
Državno-predsednički govor na preštimane nestandardizerane švicarske kajkavščine (Schwiizertüütsch-u) :

Članica 7-člane švicarske vlade i od 1. malobožičnaka (sečna) 2012. na jeno leto birana Predsednica Švicarske Konfederacije Eveline Widmer-Schlumpf drži govor(anciju) povodom 1. kolovoza, najvekšoga nacionalnoga blagdana
(Märstetten, kanton Thurgau)

Bundespräsidentin Eveline Widmer-Schlumpf: 1.-August-Ansprache 2012 in Märstetten, 25:04

http://www.youtube.com/watch?v=XfiVqwcBy0w
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #92 : Kolovoz 04, 2012, 10:07:22 poslijepodne »
100. obletnica Tellove igri (Tellspiele) i "Devičanske" železnic (Jungfraubahnen)


I "Devičanske" železnice (Jungfraubahnen*) i Tellove igre (Tellspiele**) v Interlakenu (Medjezeru) slave letos (AD 2012.) 100. obletnicu postojajna. Zarad toga su ta dva tradicionalna poduzeča, obadva z Bernskoga (Medvedgradskoga) Oberlanda, napravila zajednički promi(n)đbeni spot. Pripomogli su glumci amateri Tellove igri (Tellspiele) i osoble "Devičanske" železnic (Jungfraubahnen).

*   www.tellspiele.ch   
** www.jungfraubahnen.ch


(Delo na) vide(l)o
TELLSPIELE&JUNGFRAUBAHNEN WERBESPOT 2012 (long Version), 01:22

TELLSPIELE&JUNGFRAUBAHNEN WERBESPOT 2012 (long Version)


Citat:
Legenda o Wilhelmu Tellu (i Habsburgovci)

Wilhelm Tell je bil poznat kao frčni strelec samostrelom. Vu-to vreme, Habsburgovci su šteli zauzeti (T)UR.I i ojačati svoj vutecaj v Švicarske ke je izazivalo revolt građanov (i selakov). Austrijski Vogt (naglednik) v Altdorfu, Albrecht Gessler, poznati i kak Hermann, postavil je na glavnomu gradskomu placu drug na vrh teroga je obesil svoj škrlak. Naredil je da se si meščani poklone pred nim. No, Tell je odbil pokloniti se, zbog čega je bil zaprt.


Obširneše:
http://www.forumgorica.com/zabava/mala-svicarska/msg34503/#msg34503
« Zadnja izmjena: Kolovoz 04, 2012, 10:16:50 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #93 : Kolovoz 15, 2012, 01:01:20 poslijepodne »
Citat:
Prva Hrvatska pobeda!
 
Hrvatska je postala nogometni čimbenik. I, mundial -„bronca“! Zišla je, toga leta 1940.,  na svetsku binu. I, zaigrala, ni mejne ni više, neg protiv trejte na svetu  z leta trideset osmoga, protiv Švicarske. I pobedila
 
Ja tu tekmu imam i des pred očmi. Jen sem od retke vuve stote obletnice postojajna Hrvatske nogometne zveze (saveza), 1912., i jedini očevidec
 
Nastavek:
http://www.forumgorica.com/povijest/hrvatski-(i)-reprezentativni-nogomet-do-leta-1945/msg45394/#msg45394

Vundano 2012-08-15

Hrvatska vun terena vodi protiv Švicarske: Dobili Petriča i Rakitiča, zgubili Gavranoviča

KLUČNI PODATKI
Hrvatska je Švicarcem "zela" Petriča i Rakitiča, a "dala" Gavranoviča

 
Nogometne zveze (savezi Hrvatske) i Švicarske pretekle let pelalii su velike boje za Mladena Petriča, Ivana Rakitiča i Marija Gavranoviča. HNS protiv Švicarcov vun terena pela 2:1.

Piše: A. Ha.


"Navek bum navijal za Švicarsku osim kad igra protiv Hrvatske"

Mladen Petrić rođen je prvo dana 1981. godine u Bosni i Hercegovini, u Brčkom. S obitelji je kao dvogodišnjak preselio u švicarski gradić Neuenhof, nedaleko od Zuricha. U istoimenom nogometnom klubu je napravio prve nogometne korake, briljirao u juniorskoj ligi i zaslužio poziv iz Švicarskog nogometnog saveza. Sve do 2001. godine nastupao je za juniorsku reprezentaciju Švicarske, ali tada ga je primijetio hrvatski izbornik Mirko Jozić i poslao mu poziv za prijateljsku utakmicu protiv Južne Koreje. Petrić ga je objeručke prihvatio i šokirao Švicarce koji mu to nikada nisu zaboravili.


"Zahvalan sam Švicarskoj, ondje sam postao poznat i razumijem da je neke ljude moja odluka razljutila. No, mora se znati da je Švicarska moj dom, a Hrvatska moja domovina. Uvijek ću navijati za Švicarsku, osim kada igra protiv Hrvatske."


"Jugo-govno odjebi ze Švicarske"

Švicarce je još više razočarao Ivan Rakitić. Rođeni Švicarac "izdao" je državu koja ga je nogometno stvorila i odlučio krenuti Petrićevim putem.

Njegov otac Luka imao je veliku želju da Ivan zaigra za Hrvatsku, ali Švicarci nisu željeli olako prokockati svoj uloženi novac u tog nogometaša.  Nakon nekoliko mjeseci neizvjesnosti i odugovlačenja, Rakitić se odlučio za kockasti dres, a švicarski navijači mu i dan danas prijete zbog te odluke.

"Sve je počelo telefonskim pozivima mojim roditeljima. "Jugo-govno, odjebi iz Švicarske", govorili su. Dobio sam i desetak pisama. Moja je glava bila precrtana crnim križem iznad čega je pisalo: "Ivane, mrtav si". A jednom mi je poslana i karta za Zagreb u jednome smjeru"
 
Debitirao je 8. rujna 2007. protiv Estonije, a prvi gol je zabio četiri dana kasnije, protiv Andore.


"Eh, da interes HNS-a bil vekši..."

Mario Gavranović, 22-godišnji nogometaš Schalkea, je iznimka. Prošle godine je razgovoru za Index otkrio je da je izabrao Švicarsku, a da je razlog slab interes HNS-a.

"Situacija je takva da sam dobio poziv od Švicarske i da nisam imao puno vremena za razmišljanje. Koliko god sam htio igrati za Hrvatsku dok sam bio mali, mislim da više nemam tu mogućnost. Osjetio sam puno veći interes sa švicarske strane, a na tako što nisam mogao ostati imun. Znate, pričao sam i s hrvatskim savezom, međutim nisam osjetio veliki interes. Poziv Hitzfelda došao je brže no što sam očekivao, a takvo što ne smijem propustiti. Da je interes Hrvatske bio veći, možda bi bilo i drugačije, ali što je tu je. Smatram da sam dokazao da mogu dobro igrati i krivo mi je što nisam prije dobio telefonski poziv iz Hrvatske."


Debitirao je za Švicarsku protiv Bugarske u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini, iako su ga prijatelji nagovarali da igra za kockaste.

"Moji prijatelji, braća i rođaci su željeli da igram za Hrvatsku, dok su roditelji i najbliži prijatelji uz mene i prihvaćaju svaku moju odluku".


Drmič samo čeka Štimčov poziv
(LK: zovi, samo zovi ..)

Josip Drmić je najtalentiraniji Hrvat u Švicarskoj i novi igrač za kojeg će se boriti Hrvatska i Švicarska. Međutim, iz HNS-a ne bi trebali imati težak posao kao s Rakitićem budući da Drmić kao papagaj ponavlja da želi igrati za Hrvatsku, ali da ga nitko ne kontaktira.

"Činjenica je da sam ja rođen u Švicarskoj i da igram za U21 reprezentaciju zemlje u kojoj živim cijeli život. No, također moje srce jako kuca za Hrvatsku i, da vam budem iskren, odabrao bih Hrvatsku. Nije me još nitko kontaktirao iz Hrvatskog nogometnog saveza, ali ima još vremena. Takav poziv sigurno bih prihvatio", izjavio je nedavno 19-godišnji napadač Zuricha.


Zvir:
http://www.index.hr/sport/clanak/hrvatska-izvan-terena-vodi-protiv-svicarske-dobili-petrica-i-rakitica-izgubili-gavranovica/631568.aspx

* * * * *  * * * * *  * * * * *  * * * * * 

Ziga & Boris Lainer - Lasi Si Je Rudala, 03:49

Ziga & Boris Lainer - Lasi Si Je Rudala
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #94 : Kolovoz 24, 2012, 12:18:04 poslijepodne »

Hrvatski dezerter v Švicarske

Vuz ženevski boravek pisca Antuna Gustava Matoša
(od velače 1898. do kolovoza 1899.)


Nigdo ne v 20. stoletju vutecal na hrvatske školarce i inteligenciju - naravski hrvatski orijenteranu - kak Antun Gustav Matoš. Pesnik, novelist, pripovedač, kritik o čijomu hrvatstvu ponajbolše pripovedaju ovi versi:

Ta moja kob je
Hrvatsko groblje:
Rana i raka Petra Svačića
Gudalo slijepca, gusle Kačića.
U srcu sad mi kuka Ivan Gnade
A Mora hladno šapće:"Keine Gnade".
Grudi mi tište turski bastioni,
Bataljoni švapski, Dužda galioni.
Pastorak ja sam borbe svih giganta,
Guši me podlost lažljivog Bizanta,
Sofizam Beča, pohota Budima,
Labirinat mračni katakompskog Rima.


Matoš je kak prognanik živel oko leto i pol v Švicarske. Za «Neue Zürcher Zeitung», br. 72, 26/27. ožujka 1983., smo napisali ov članak teroga (26.02.2006.) stavlamo i na internet da ga čem više sveta more prečitati.

(LK: z te dobe je i zanimliv Matošov opis lemanskoga (ženevskoga) jezera)


Nastavek (na nemačkomu):
http://www.croatia.ch/iskopine/060226.php
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #95 : Studeni 07, 2012, 10:41:11 poslijepodne »
Vaduz (Liechtenstein)

Izložba "V teromu grmu leži zajec?" hrvatske umetnice Rajke Poljak


(V) četrtek zvečera, 20.9.2012., oprta je v Kleintheateru Schlösslekeller v Vaduzu izložba slik hrvatske umetnice Rajke Poljak pod naslovom "V teromu grmu leži zajec".
Opirajne izložbe modereral je Michael Reisinger. On je prečital kritički prikaz publicista i umetničkoga kritičara Al’Leua ze Züricha o Rajkinemi izloženi umetnički deli:

      "Slike pejsaža i ludskog tela Rajke Poljak su rezultat intenzivnoga likovnoga raspravlajna z vlastitum je stvarnostju. Slike kažu motive svakodnevnice teri deluju banalno. Ali vute banalnosti se skriva tematski koncentrat teri se lako hitro more razviti v raj interpretacije.
      Čez zdelovine Rajke Poljak čini se kak da duv pregajna neugodno pitajne o smislu i svrhe tradicijskoga postupka preslikavajna v dobe več zrele digitalne medijov, al i o vrednosti likovnoga znajna v suvremene umetnosti.
      Rajka je slikarica tera proces vlastitoga likovnoga razvoja oprto, otkrito tematizera i čez to omoguča promatračem autentičen uvid v nejni životopis i nejna nastojajna.
      Ne slučajno da se Rajka Poljak, poleg pejsaža, višekratno bavi z predstavlajnem ženskoga tela. Des je nedoteknuti pejsaž retkost i simbol zginuča idile. Pejsaž postaje se više žrtva se moguče oblikov "gospodarstva" i z tem mu je rauban, oroblen sam razvoj prirodnosti.
      Lako je povleči paralele z aktuelnem ophođejnem z ženskem telom. Zdavna je zgubilo su onu bezbrižnost i objektivnu samospoznaju z preteklosti (prešlosti). Prek optičke medijov postaje se intenzivneše stilizerano na vizualni objekt. Negov izgled i pogodnost prezentacije v mediji su takaj klučni ocejnivački kriteriji za očekujuči standard v svakodnevnice. Izreka Sigmunda Freuda da je „anatomija sudbina“ je z tem dosegla još nigdar postoječu aktualnost.
      Da bi moglo konkurerati žensko telo mora rajcati («Rajkati») z se rafineranešemi draži. Obleka v svemu našparnešomu obliku je samo jena od mogučnosti učinkovitoga povečajna privlačnosti. Neuobičajene pozicije il perspektive služe iste svrhe. Telo žene postaje tak nalik objektu orijenteranomu na koriščejne (nucajne), z inflacijskum erotikum vu-sebe, erotikum tera samu sebe dela mejne očaravajučum... "


Zvir / obširneše:
http://www.croatia.ch/kultura/umjetnost/120926.php
http://www.vlado.li/2012/09/15/rajka-poljak-u-kojem-grmu-le%C5%BEi-zec/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Nemačka ina(t)čica članka more se prečitati sim:
Vernissage "In welchem Busch versteckte sich der Hase?“ kroatischer Künstlerin Rajka Poljak

http://www.croatia.ch/kultura/umjetnost/120926_de.php

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

(Delo na) vide(l)o:
Opirajne izložbe je z hrvatskemi pesmami glazbeno vuramila hrvatska glazbena grupa ze Švicarske i Vorarlberga v zestavu (sastavu): Ivan Hujber, Damir Kovačevič, Branko Petkovič, Štef Filipovič.

"V teromu grmu leži zajec?"
INTRO - In welchem Busch steckt der Hase?
, 02:000

INTRO - In welchem Busch steckt der Hase?
« Zadnja izmjena: Studeni 07, 2012, 11:03:10 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #96 : Studeni 07, 2012, 10:46:05 poslijepodne »
Kajkavski se piše i v Kneževine Liechtenstein

Vevo je puoviedek (spominek) z gospum  Poljak rodom z Meljan (Mihovljana), na rajkavskomu kajkavskomu.
Vuživancija v (i) jezičnemi oblizeki! 

 

28. sušca (ožujka) 2012.

Franjevič:
Rajka, ja te puoznam kak jake energičnu, fletnu, buorbenu i navudrenu prirodu. Kak jenu vatrenu klupku. Aj se i ti vidiš tak? Kie si ti zaprav i kaj zaprav tuj vu Kneževine dielaš?


Poljak:
Ja se iste pitam kaj tuj dielam… (Se smieje) Okruljica (klupke) sem nije, niti se tak osiečam. Osiečam se gljih kak jena žena za se fele i vrieme.. Z drugih rieč, sem gljih počela živeti. Morti te zgledi male sebične, nu gljih zde imam tega osečaja da po pervi putek vu živlenju živim samu sebe.

Zde nazaj na moje pitajne. Gduo si ti? Otkudek dohajaš? Kakova je tvoja „puozadina“? Predstavi se našem čitatelem vu kratke.

Potiečem z jenuga maluga zagorskega sela vu Hervacke, v šterem sem navčila najvažneše stvarji za me, a tuo je, kak vu teškem živlenjskem trenutkem  preživeti i zaderžati pri tem smeh na vusnic i veselje za živlenje. Za se tuo sem jake zahvalna svoje babice. Najvekši pak diel svojuga živlenja sem preživela vu Zagrebu, skerem četrdeset ljiet, i uon mi je dal najbolše kaj jen grad more dati.

Kaj je tuo, kaj ti jen južneistuočneevruopski grad kak Zagreb, je dal i muore dati?

Perve i za me najvažneše, sem muogla napojiti svoju žeju za znajnem. Sem furt muogla iti vu knižnice, v kazaljišče, na koncerte, v galerije,  vu muzeje, gdaj sem godek štiela.

Tuj vu Kneževine imame iste muzeje i jake liepu knižnicu. Aj poznaš ta zdajna?

Je, muzeje poznam doubre, a vu zemalske knižnice sem bila same jempudek, jake kratke. Em sem do zdej nekak bila nesigurna svojem znajnem nemačkuga pak sem se deržala postrajnke. Zde se pak osiečam dorasla temu kaj sem pred dve ljijet obečala svoje vučitelice nemačkuga, Andree Borer, prečitati Geteovuga Fausta vu originalu. Do zdej ga puoznam same na našemu jeziku.

Aj si muogla vu tem kratkem vriemenu vu Kneževine sklopiti kakšna puoznanstva aj pak prijatelstva?

Je nekakpak. Duo zdej sem vupuoznala par prekrasnieh ljudie na ovdašne umetničke scene, jempudek sem čak smiela s cielu tu Umetničku vudrugu prek vu Monako putuvati, kaj su tam imelji zajedničku izluožbu z monaškem umetnikem. Osečala sem se počaščene, bile je krasne i zate sem jahke zahvalna. Rade pozivleme prijatele Švicarce, Lihtenštajnce, Nemce, Hervatice i Hervate, Bosance šterem najrajši nudim  domače špecijaljitiete (zadovolne se smieje). Je, tou je jen uzbudliv, ljiepi, vuguoden svet..

Zakej si zaprav kreativna? Kak je do tega došle? Aj je tou nasledne, genetički bi rekli ilji kak pak? Aj more človek navčiti kreativen biti? Ja te poznam kak jenu dobre pišuču, certajuču, sljikajuču, pripuovedačku uosobnost…

Ja verujem da to se dohaja od moje veljike puotrebe da samu sebe osobne izrazim, bi reklji, čez jene pozitivne postupajne spram znajna, furt znouvič pruobam samu sebe bolše vpoznati. Naviek sprobavam predrieti do duha stvarji, spoznati če se tak more reči, bitek sieh stvarji. A največ me od sega interesiera dubine človječje duše, ze siemi razinah, černih i bijeljih do terih se more doprijeti, jih osietiti, zvljieči na poveršinu…razmeti.

Aj se moreme za treptaj uoka koncentrierati na tvoje sljikarstve? Od šteruga duoba sljikaš? Šteru tehniku rada nucaš? Kakove motiive vu svojem delu prerađuješ, kaj te vu uovem trenu inspiriera?

Ozbiljnieše sem se počela sljikanjem zabavlati pred neke male več od dvie ljieta. Sljikam pretežite z akrilem na platnu. Moji pervi ozbilnieši radi su nastalji z moje žele pokazati da i jene ne tak perfektne žejnske tiele more biti jake ljiepe, če ga se gledi z očmi punim lubavi. Očem reči, da sem sljikala samu sebe, prema fotografijah kaj je muoj mužek naredil. Na tem sljikah su največma bilji akti brez glave.
Vu dalše faze sem pruobala čez sljikanje puortrietov, doteknuti ljudsku dušu. Več ilji menjše su te bilji portreti mladih dieklic kaj težke fizički  vu jenemu skladišču dielaju, puodek gruozni uveti. Se jene su zaderžale raduost sprem živlejna, to me posebne duoteknule. Porad toga sem morti proubala, z farbah vu nihove živuote još vesela doprinesti.

Zde, tuo nie se, aj pak?

Je, štima. Ima još neke. V naposlietku, pak mi se buol za duomem jahče javla. Vu tem mi pomaže moja puovezanest z prirodu. Sem si i tuj vu Kneževine prenašla svuoj vuglec mira. Rada prejdem  k Ruogu vu Balzersu, tam vuživlem vu Rajninim berzakem i tak si znuovič punim baterije. Saki put na tem berzaki naredim ljiepi broj fuotki. I tak sem pred neke vrieme, znuovič gledeč kaj sem se naredila od fotografij, najempudek duobila puotrebu neke od tuoga prenesti z bojami na platne. Vupotrebu boji štere niesu gljih takove kak vu priroude zglediju sem zaprav pruobala, čez krajobraza, prikazati svoju vlastitu nutrinu, bi reklji osečaje. Gdaj zde, z jenem uodmakem te sljike gledim, spada nekak da sem rade nucala ruozu i ljubičastu, pak si misljim da je to bil moj pokušaj, ovie sviet čez ruoze očale gledeti.

Aj bi se muogle reči da se čez sljikanje i z njim zaprav tierapieraš, liječiš dušu? Tou štima, ilji?

Ja praf za praf je tak. Zapraf je tuo najbolša terapia… Izuzev seksa…(Tuj se po pervi put nije nasmejala)

Aj si ti nekak nesrečna? Bolše pitajne, z čiem si ti nesrečna? Kaj ti falji da bi se bolše vu svoje kouže osiečala?

Ne, nikak. Niesem nigdar nesrečna bila. Vu momentu sem same, po pervi put vu živlenju, nezapuoslena, i te mi stvarja liehki pritisek. Istevremene  se vu mene stvarja žela biti one kaj sem i naviek bila – dobremisleči bourec. Sem čistem sigurna da bum skerem prenašla jen duober puosel. Verujem vu sudbinu. Zate kaj sem zapraf sama kovač svoje sudbine i sreče.

Vu perkos tomu da si se počela sljikarski  samevučeče izražavati stoprem pred tri ljieta, se jene ti je uspele pokazati tvoje dela vu inozemstvu?  Gde i gdaj točneše se tuo zgodile?

Još 2010 sem zlagala vu jene galerije vu Wolfratshausenu pri Muenchenu, a iste te ljete na Azurne obale, vu Eze selu, skupaj z mojem muožkem. Tuj vu Kneževini sme istej imelji jenu izluožbu skupaj, aj te več nie ni spomenka vriedne.

Nu duobre, teške mi je poveruvati da je bile se tak jednostavne, da se same odsebe zguodile. Za takuove puothvate trijeba človeku nekakova poderška. Od koga si ju ti pak dobila?

Se razme, moj muž kie je sam aktiven član ovdešne Umetničke udruge, sikak je zaslužen za te moje male uspehe. On me poderžava tak da mi pruoba čez razgovora dokazati kaj morem na svojem sljikam bolše narediti, izem tuoga on tuj ima pune poznatih pak uonda i ja čez tuo imam  poderšku. Vu kreativnem i umetničkomu delovanju, jen drugem pošilame pozitivne vibre, bi reklji doubru energiju zmenjame.

Vu ovem ljietu (goudine) planierane je par nastupov od tebe i z tuobu. O čem se diela i gda se bu kaj zgodile?

Več na pervuga travna 2012 ob četrnajste vure bu otperta naša zajednička izluožba „Dela vu svade“ iliti vu prepucavanju, tuj bljizu vu Švice točnejše vu Dvuorcu – Muzeju Sargans. Izluožba bu trajala do 03. lipnja tega ljeta, Tuj bum pokazala svoje akrilne sljike, portreti mojih duoščerašnjih radnih kuoljegic z Swarovskog i krajobrazi. Veljiki mi je puohvalek, kaj bu na otvorejnu o mojem sljikam puoveidal guospon Al Leu, umetnički kritičar, novinar i precednik Udruge piscov z Zuericha.
Sredinu rujana tega ljeta, pak tam negder do polovice prosinca bum imiela pervu samestalnu izložbu vu Vaduzu (glavne sele Kneževine). Sledečega ljeta pak bume skup izlagalji vu St.Gallenu, to je več iste dogovorene. A muore biti da bume još tega ljeta sudeluovali na jene skupne izluožbe vu Zagrebu. Vu sakemu slučaju, bume se tam prijavilji. Diela se o teme štera nas jake interesiera – erotika vu umetnuosti.

Vu Kneževine se človek jake rade i berže zuove umetnik . Gdaj sem jemput vu Švicarske rekel da dohajam z Lihtenštajna, je jen primietil:“ A je, to je tam gdej ima 35.000 umetnikov?“ (tuljike ima Kneževina stanovikov – pr.prev.)

Drugi nam pridodajeju priljepke i imena, a tuo kaj sme je, je čiste neke druge. Ja znam same te da rada sljikam i tuo me diela zadovolnom i srečnu. Če još nieki drugi najde pri sebe osečaja za te kaj dielam, če mu je dobre i liepe pri serčeku, s tiem bolše. Tak se vumnožava jen diel duobre energije a tou je pak doubre tak.

Zde mi pak preostaje same, vu ime čitatelov i moje osuobne ti se zafaliti za ovie puoviedek, i poželeti ti vu budučem umetničkom i kreativnem delovanju,, a tak i vu živlenju se najbolše. Če si mišlejna da sem neke pozabil te pitati, aj pak ti još česa važnega za reči maš, slobene povieš, prosim liepe…

Je, imam ja još punej tega za puoviedati, aj pak tuo nie za javnost (se smieje). Zahvaljujem se siem šteri su mi pomuogli da muoj baravek tuj i zde bu ugoden i šteri me ceniju gljih takvu kakva jesem, premeniti se i tak preveč ne morem. Je bormeš ima jih dosti pri šterem se muoram zafaliti, vu pervem redu gosponu Alu Leu i njegove supruge Martine, pak visuokem prectavnikem veleposlanstva naše Hervacke vu Švicarske šteri buju pri otpiranju izluožbe vu Sargansu. Na vem bi se mestu iste rade zafaljila autorju z Koelna gosponu Stanu Lafleuru, šteri je na svoje stranice http://rheinsein.de/2012/03/26/rajkas-rhein/ 
pokazal 2 moja dela, kaj mi ne znači baš male.
Na kraju pozivlen se kie rade umetnost imaju, naj dojdeju na našu izluožbu. Veseljim se videti nouva ljica i dobre misleče ljudi hpuoznati. Do skuoruga.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Nemačka ina(t)čica članka more se prečitati sim:
Interview mit Rajka Poljak
RAJKA POLJAK – EINE FRAU IM FEUER

http://presseportal.li/5006/rajka-poljak-eine-frau-im-feuer/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Dvorec Sargans (Švicarska)
http://www.schlosssargans.com/ueberuns/index.htm

Citat:
Poziv na čitajne poezije Vlade Franjeviča
http://www.forumgorica.com/zabava/mala-svicarska/msg43595/#msg43595

Kajkavski se čuje i vu Švicarske (2)
http://www.forumgorica.com/zabava/mala-svicarska/msg43596/#msg43596

Vide(l)o najava izložbe
WERKE IN KONFRONTATION
Dela vu srazu
(sukobu, su-kobi, su-sudbine)
(more i: zverke v konfrontacije)


Sargans-Ausstellung
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #97 : Studeni 07, 2012, 10:48:23 poslijepodne »
FC Zürich – Turi(cum)polis

Majstor vs. Maistor



2 fantastični, EURO-goli Stjepana Kukuruzoviča za FC Zürich, protiv (bivšoga si kluba) FC Thuna
(nogometno prvenstvo Švicarske, 2012-11-04).

Pri svemu drugomu golu (za vodstvo 4:0). Štef je (Kukuruzovič) zapraf štel centrerati (naititi), al je lopta vlezla direkt v mrežu.

Jezični dodatek:
Majstor vs. Maistor  - nem. Mais = kukuriza, Tor = gol.


Vide(l)o:
http://www.videoportal.sf.tv/video?id=00ce2a44-19f8-46da-bc2a-6fee6fd60c7b
« Zadnja izmjena: Studeni 07, 2012, 10:53:59 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #98 : Studeni 07, 2012, 10:50:21 poslijepodne »
Zürich iliti Turi(cum)polis

Burn-out vs. Bern out

SVP-ova parlamentarna zastupnica v Bernu Natalie Rickli (ze Züricha) zbetežala je od zgorelosti (burn-out-a). Doktor je je zaradi zdravstvene razlogov prepisal pauzu, napisala je 35-letna Natalie na knigulice (Facebooku).



"Posel, politika, knigulica (Facebook) i Twitter - Navek sem bila na lopte (žnore). Opustiti, sklučiti se bilo je iznimka." Burn-out - nigdar ne mislila da bi je se tak neke moglo pripetiti. "Ali sad je to tak", piše Rickli.

Zaradi toga ne sudeluvala v trenutnomu zasedajnu. Parlamentarka se v sledeču dobu nabu ni drugde politički angažerala. "Fokuserala bum se sklučivo na moj oporavek, tak da v narednomu zasedajnu pak morem sudelovati z punum snagum."

Rickli je od leta 2007. v Parlamentu. Lani je pak zebrana z najbolšem rezultatom v SVP-u. Ona je član pravnoga odbora i odbora za promet i telekomunikacije. Rickli je potpredsednica akcije medijske slobode. Isteknula se v borbe protiv pretplatum financerane krugovala i dalkovidnice.


http://www.news.ch/Natalie+Rickli+leidet+an+einem+Burn+out/556662/detail.htm

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pred-zebirajni govor Natalie Rickli
Natalie Ricklis Wahlkampfrede, 02:17

Natalie Ricklis Wahlkampfrede
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #99 : Studeni 07, 2012, 10:51:37 poslijepodne »
Blago se, posle letuvajna v bregi, vrača v doline

1. program SF-a (švicarske dalkovidnice) 6 vur je direktno prenašal “alpski spust“ (Alpabfahrt) teri se v Urnäschu (AR) tradicionalno održava dan vuoči Sešvicarskoga dana molitve (3. tjednokonec v rujnu)

Dojmi z «alpskoga spusta» v Urnäschu (kanton Appenzell Ausserrhoden (AR))
Impressionen von der Alpabfahrt Urnäsch AR-15.Sept.2012, 03.48

Impressionen von der Alpabfahrt Urnäsch AR-15.Sept.2012


Nastavek na sledečomu listu
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #100 : Studeni 07, 2012, 10:52:38 poslijepodne »
Nastavek prethodnoga lista


Ovak je pak zgledal „alpski spust“ v Einsiedelnu (kanton Schwyz (SZ))

Alpabfahrt Einsiedeln, 6.10.2012, 0:45

Alpabfahrt Einsiedeln, 6.10.2012
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #101 : Prosinac 20, 2012, 11:43:23 poslijepodne »
Švicarskom skijajnu itekak fale pen(e)zionerani Didier Cuche i ozleđeni (i fest betežni) Beat Feuz.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Vundano 17. prosinca 2012.

Skijaški debakl

Z "jen-čovek (sn)ekipum" na svetsko prvenstvo?


Piše Peter Berger

Skijaška nacija Švicarska – negda bilo, sad se spomijnalo

Za sedem tjednov počimle Svjetsko prvenstvo. Do sad je samo Didier Defago spunil normu.



V veleslalomu v Alta Badije v prvomu laufu su ispali četiri Švicarci, a dva se nesu plaserali v drugi lauf, jer su zaostali za pelajučem za više od 7 sekundi. Jedino se Manuel Pleisch plaseral v drugi lauf, v teromu je ispal.
Prvi nuler v povesti švicarskoga vele(sla)loma je stvarnost.


4. velače opira se Svetsko prvenstvo v Schladmingu. No, do sad je, od švicarske mužov, jedino Didier Defago spunil selekcijsku normu. Da bi vučestvuvali, Swiss-Ski išče  od sportašov ili:
- jen plasman na 1.-7. mesto ili
- dva plasmani  na 8.-15. mesto
  (pri čemu obadva plasmani moraju biti postignuti v iste discipline)


Zvir:
http://www.20min.ch/sport/ski/story/Mit--Ein-Mann-Team--an-die-WM--31741524

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Sem opal v blato debelo
TS VINCILIRI Vinska kaplja (Sem išel iz kleti)

Tamburaški sastav Ludbreg
(v emisije «Z Nanine škrinice» 16.11.2012.)

TS VINCILIRI Vinska kaplja (Sem išel iz kleti)
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #102 : Prosinac 20, 2012, 11:46:03 poslijepodne »
Švicarsku bu leta 2013. na Eurosongu predstavlala «Vojska spasa» («Heilsarme»), tera bu medtem murala zmeniti ime i garderobu (othititi uniforme) jer je jeno i drugo kakti brand iliti marka.
Najmlajši v šestočlanomu bendu ima 20, a najstareši 94 lete.

[WINNER] Eurovision 2013 Switzerland: Heilsarmee - You and me (LIVE NATIONAL FINAL)
Heilsarmee performing You and Me live at Swiss final for Eurovision 2013 (Die Grosse Entscheidungs Show 2013). They will represent Switzerland at Eurovision 2013.

[WINNER] Eurovision 2013 Switzerland: Heilsarmee - You and me (LIVE NATIONAL FINAL)


Nastavek na sledečomu listu
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Mala Švicarska
« Odgovori #103 : Prosinac 20, 2012, 11:47:33 poslijepodne »
Nastavek prethodnoga lista


Imel sem randevu (spojak)
Drugoplaserana pesma na švicarske Dore je jako zgodna zdelovina dvočlane grupe Ka(j)rusel:

Carrousel - J'avais rendez-vous (Switzerland 2013), 03:10

Carrousel - J'avais rendez-vous (Switzerland 2013)
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Promocija velike monografije "Međimurje v Švicarske", Čakovec, 28.12.2012. ob 1
« Odgovori #104 : Prosinac 28, 2012, 11:12:56 prijepodne »
Malo Međimurje v Švicarske

Promocija velike monografije "Međimurje v Švicarske", Čakovec, 28.12.2012. ob 14 vur


V petek, 28. prosinca 2012. v Scheierove zgrade v Čakovcu bu promocija velike monografije "Međimurje v Švicarske" Vlade Mihaljeviča Kantora

Monografija je tiskana vu povodu proslave dvadesete obletnice Društva Međimurcov Švicarske i sadrži detalne podatke i slike (fotografije) o negvomu deluvajnu.

O knige buju pripovedali recenzent dr. Stjepan Hranjec, sam avutor, dok bu recenzija fra Šimuna Šite Ćoriča prečitana.

V umetničkomu talu programa nastupa avutor knige, Vlado Mihaljevič Kantor.
Početek je ob 14 vur Počastili bute nas svojem dolaskom.

* * * * * * * * * * * * * *

Monografija DRUŠTVO MEĐIMURCOV ŠVICARSKE - MEĐIMURJE V ŠVICARSKE 1992. - 2012.
http://www.croatia.ch/kako/120629_2.php

Izvešče z proslave 20. obletnice Društva Međimurcov Švicarske
(30. lipna 2012. v dvorane Sporthalle Unterrohr v Schlierenu, CH)
http://www.croatia.ch/kako/120803.php

* * * * * * * * * * * * * *

Međimurska himna “Međimurje kak si lepo zeleno
Popevle i igra na gitare Vlado Mihaljevič Kantor, avutor monografije
Međimurje, 03:47

Međimurje

Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549