Autor Tema: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata  (Posjeta: 13989 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #15 : Srpanj 04, 2012, 07:58:53 poslijepodne »
Mlada misa Tomislava Kasića iz Župe Sv.barbare, Naselja veliko Polje i Velika Mlaka.

Ispred rodne kuće, najstariji brat.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #16 : Srpanj 04, 2012, 08:00:22 poslijepodne »
Mlada misa Tomislava Kasića iz Župe Sv.barbare, Naselja veliko Polje i Velika Mlaka.

Sa roditeljima i župnikom.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #17 : Srpanj 04, 2012, 08:02:03 poslijepodne »
Mlada misa Tomislava Kasića iz Župe Sv.barbare, Naselja veliko Polje i Velika Mlaka.

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #18 : Srpanj 04, 2012, 08:08:32 poslijepodne »
Mlada misa Tomislava Kasića iz Župe Sv.barbare, Naselja veliko Polje i Velika Mlaka.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #19 : Srpanj 04, 2012, 08:16:51 poslijepodne »
Mlada misa Tomislava Kasića iz Župe Sv.barbare, Naselja veliko Polje i Velika Mlaka.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #20 : Srpanj 04, 2012, 08:17:56 poslijepodne »
Mlada misa Tomislava Kasića iz Župe Sv.barbare, Naselja veliko Polje i Velika Mlaka.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #21 : Srpanj 04, 2012, 08:19:12 poslijepodne »
Mlada misa Tomislava Kasića iz Župe Sv.barbare, Naselja veliko Polje i Velika Mlaka.

Prinos darova.
« Zadnja izmjena: Srpanj 04, 2012, 08:29:04 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #22 : Srpanj 04, 2012, 08:30:21 poslijepodne »
Prinos darova.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #23 : Srpanj 04, 2012, 08:31:43 poslijepodne »
Prinos darova
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #24 : Srpanj 10, 2012, 09:52:24 poslijepodne »
POŽEŠKI BISKUP I ZAMJENIK MINISTRA ZDRAVLJA POSJETILI KATOLIČKU BOLNICU NA STRMCU

Razgovarali su o funkcioniranju Bolnice, otvorene prije godinu dana, poteškoćama i problemima s kojima se susreće ta jedina katolička zdravstvena ustanova u Hrvatskoj, o nedostatku zakonskih pretpostavki za njezin nesmetan rad i potrebi da se u izravnoj komunikaciji između Ministarstva zdravlja i Bolnice rješavaju određena pitanja.


Objavljeno: Ponedjeljak, 18 Lipanj 2012   


Požeški biskup dr. Antun Škvorčević i zamjenik ministra zdravlja dr. Marijan Cesarik posjetili su 18. lipnja Bolnicu sv. Rafael na Strmcu koju vode Milosrdna braća sv. Ivana od Boga a u kojoj se liječe psihički bolesne osobe i organizira palijativna skrb. U samostanu pokraj Bolnice primio ih je fra Dario Vermi, prior i privremeni ravnatelj Bolnice, fra Kristijan Sinković, predsjednik Upravnog vijeća Bolnice i fra Giovanni Giemula. Razgovarali su o funkcioniranju Bolnice, otvorene prije godinu dana, poteškoćama i problemima s kojima se susreće ta jedina katolička zdravstvena ustanova u Hrvatskoj, o nedostatku zakonskih pretpostavki za njezin nesmetan rad i potrebi da se u izravnoj komunikaciji između Ministarstva zdravlja i Bolnice rješavaju određena pitanja. Zamjenik ministra dr. Cesarik istaknuo je otvorenost Ministarstva za svaku potrebnu pomoć kako bi Bolnica mogla što bolje služiti svojoj svrsi. Potom su biskup i zamjenik ministra posjetili prostre Bolnice sv. Rafael gdje ih je dočekao zamjenik ravnatelja dr. Igor Ferenčina i proveo po psihijatrijskim odjelima i odjelima palijativne skrbi. Susreli su se sa zdravstvenim osobljem i određenim brojem bolesnika a na kraju i s novinarima u bolničkoj knjižnici.

Dr. Cesarik je kazao novinarima da je došao s biskupom dr. Škvorčevićem posjetiti Bolnicu nakon njezina jednogodišnjeg djelovanja kako bi joj dao potporu u njezinu radu i razmotrio pitanja i probleme za koje Ministarstvo želi tražiti rješenja zajedno s Milosrdnom braćom.

Naglasio je da Bolnici nedostaje dovoljan broj stručnog osoblja što će se postupno nastojati popraviti. Biskup Škvorčević je zahvalio Milosrdnoj braći što unatoč velikim poteškoćama nisu odustala od izgradnje, uređenja i otvorenja Bolnice upravo na području Slavonije kojoj je zbog njezinih teških okolnosti potrebna posebna pomoć. Izrazio je očekivanje da će Republika Hrvatska upravo na primjeru ove Bolnice pokazati spremnost i sposobnost za poštivanje katoličke specifičnosti u promicanju zdravstvenih modela za dobro hrvatskog čovjeka. Zahvalio je Ministarstvu zdravlja što je poduprlo otvaranje i djelovanje katoličke Bolnice na Strmcu, te dr. Cesariku za raspoloživost da pomogne rješavati poteškoće koje prate početak njezina rada. Fra Kristijan Sinković je predstavio sadašnje stanje Bolnice, broj bolesnika i neke trenutačne probleme, dok je dr. Igor Ferenčina progovorio o načinu njezina rada. Svi su se složili o važnosti ove Bolnice, uređene po najvišim standardima i izrazili želju da se njezino funkcioniranje dovede do primjerne razine.
 

http://www.pozeska-biskupija.com/index.php/57-vijesti/2012/lipanj/913-pozeski-biskup-i-zamjenik-ministra-zdravlja-posjetili-katolicku-bolnicu-na-strmcu

Citat:
Još je tovariš iliti drog Vladimir Iljič Lenin spomijnal nekakvu (deblu ili tajnu) vezu zmed religijum i opijumom (drogum) ...

REPORTER U ŠIŠINCU
- POSJET ZAJEDNICI CENACOLO U DRUŠTVU IVANA FILIPOVIĆA, SVEĆENIKA I BIVŠEG OVISNIKA O DROGAMA

OVISNI O ZEMLJI, RADU I MOLITVI

PRINCIP ZAJEDNICE


Ovdje imaš priliku izići iz svijeta droge. Što tražimo? Ništa. Ne pitamo za novac, vjeroispovijest, odakle dolaziš... Jedino, daj malo povjerenja. Ajde, povjeruj da ima netko tko je prošao te stvari i koji će ti reći: probaj i ti - kaže Filipović

http://www.forumgorica.com/obitelj-i-drustvo/doprinos-katolicke-crkve-u-hrvata/msg41878/#msg41878

psiho-modo pop
PSIHOMODO POP--ja nikad nisam bio normalan, 06:10

PSIHOMODO POP--ja nikad nisam bio normalan
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #25 : Rujan 13, 2012, 05:49:25 poslijepodne »
Prvi susret svećenika
Tema susreta : „Upravljanje sakralnom baštinom"
http://www.portal53.hr/vijesti/sisacko-moslavacka-zupanija/98-smz/5476-prvi-susret-svecenika.html
wwwg tablice

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #26 : Prosinac 21, 2012, 04:14:31 poslijepodne »
Hrvatski mučenici.


[size=78%]http://www.bitno.net/vijesti/hrvatska/papa-odobrio-dekret-o-mucenistvu-miroslava-bulesica/[/size]


Papa je odobrio Kongregaciji za kauze svetaca da proglasi dekret o mučeništvu sluge Božjega Miroslava Bulešića. U dekretu se navodi da je Bulešić ubijen in “odium fidei” odnosno iz mržnje prema vjeri.

Papa Benedikt XVI. odobrio je Kongregaciji za kauze svetaca, tijekom jučerašnje audijencije u kojoj je primio pročelnika te Kongregacije kardinala Angela Amata, da proglasi dekrete o proglašenju čuda, mučeništva i herojskih kreposti više slugu Božjih. Jednim od tih dekreta se svećenika Porečke i pulske biskupije Miroslava Bulešića priznaje mučenikom, ubijenim, kako se navodi u dekretu, in “odium fidei” odnosno iz mržnje prema vjeri.


Miroslav Bulešić rođen je 13. svibnja 1920. u Čabrunićima, župa Svetvinčenat. Osnovnu školu pohađao je u Jurišićima i potom po preporuci župnika Ivana Pavića otišao u sjemenište. Nakon pripravne godine u Gorici 1931. otišao je u međubiskupijsko sjemenište u Kopru, gdje je boravio do 1939. te se nakon položenog ispita zrelosti vratio u Goricu, gdje je započeo na tamošnjoj bogosloviji, koju su pohađali i svećenici Porečko i pulske biskupije, studij filozofije i teologije. Godinu dana kasnije uspio je, među ostalim i zaslugom vlč. Pavića, otići na studij u Rim. Najprije je boravio u francuskom zavodu, a potom u lombardijskom. Pohađao je Papinsko sveučilište Gregorijanu. Nakon što je u Rimu završio treću godinu teologije, Bulešić se vraća u Istru, gdje mu tijekom ljetnih praznika porečki biskup Radossi podjeljuje podđakonat i đakonat.
Nakon toga se Bulešić vraća u Rim, gdje nastavlja četvrtu godinu teologije te se u travnju vraća u svoje rodno mjesto. Dana 11. travnja 1943. biskup Radossi gaje zaredio za svećenika u Svetvinčentu. Mjesec dana kasnije u jeku ratnog vihora ide ponovno u Rim da bi završio teologiju. U međuvremenu je u Italiji, pa i u Istri, došlo do velikih promjena. Proglašeno je odcjepljenje Istre od Italije i priključenje matici zemlji. Biskupu Radossiju, a i samom Bulešiću je bilo jasno da se u tim prilikama ne može vratiti u Rim, kako je bilo zamišljeno, na daljnji studij te ga je biskup imenovao župnikom u Baderni. Ratna godina 1944. bila je u Istri vrlo teška. Svojim posredništvom kod biskupa Bulešić je spasio mnoge ljude. Partizani su ga zbog toga optuživali da surađuje s Nijemcima i odvraća mlade, posebno djevojke da ne ulaze u njihove redove. Predosjećao je, kako proizlazi iz njegovog dnevnika, da bi svakog trenutka mogao biti ubijen ili protjeran u Italiju, ali ga je biskup brzo premjestio u još osjetljivije mjesto Kanfanar.


Sve je svoje duhovne i fizičke snage uložio u obnovu velike župe i obližnjih kapelanija te su predstavnici “narodnih vlasti” tvrdili da “dok je ovaj živ, narod neće ići za nama niti dolaziti na naše sastanke”. Narod ga je sve više slijedio i punio crkve, a ostali svećenici su ga smatrali iskusnim pastoralcem, premda je bio najmlađi među njima i tražili njegove savjete. Godine 1946. dvadesetak istarskih svećenika posjetilo je zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca s kojim je Bulešić razmotrio pokušaje komunističkih vlasti stvaranja nacionalne Crkve odcijepljene od Vatikana. U kolovozu 1947. u Pazin je stigao izaslanik tršćanskog biskupa Slovenac Jakob Ukmar, koji je nakon toliko godina počeo dijeliti po obližnjim župama sakrament potvrde. Njega je najprije pratio mons. Gregorović, a potom vlč. Jurca. Od 19. kolovoza ta služba je pripala mladom Miroslavu Bulešiću. U pazinskoj okolici krizma je prošla bez nekih posebnih izgreda. Sjemenišni poglavari nisu znali kakve mjere spremaju komunističke vlasti, premda su napadali svećenike, izrugivali djecu i roditelje. Tako su neke krizme podijeljene u crkvama iza zatvorenih vrata uz stražu seoskih muškaraca.

U tom su ozračju mons. Ukmar i vlč. Bulešić 23. kolovoza 1947. stigli u Lanišće i prenoćili u župnom stanu kako bi sutradan mogli podijeliti krizmu. Laniški župnik Stjepan Cek je organizirao župljane da čuvaju crkvena vrata tijekom mise, koju su izvana ometali razulareni nasilnici, nastojeći silom prodrijeti unutra. Nakon mise župnik Cek, biskupov izaslanik Ukmar i Bulešić povukli su se u župni stan, kamo je provalila organiziran skupina divljih prosvjednika, tražeći krizmatelja. Pred njih je stao mladi svećenik Bulešić. Najprije su ga izudarali, a onda mu je jedan prerezao grlo. Mučenikova krv je poprskala zidove i pod, što su ubojice kasnije nastojale očistiti, ali nisu uspjeli, tako da se ti tragovi i danas vide. Nakon umorstva Bulešića, razbojnici su se okomili na krizmatelja, mons. Ukmara. Izudarali su ga po svuda po tijelu i onda sjekirom po glavi. I kad su mislili da je mrtav, tražili su župnika Ceka, koji se bio uspio sakriti i tako umaknuti zločincima.
Vijest o ubojstvu vlč. Bulešića, koja se brzo proširila cijelom Istrom, prestrašila je narod, a posebno svećenike, koji su godinama bili izloženi fašističkim napadima i progonstvima, a sada i komunističkim. U isto vrijeme se među narodom munjevitom brzinom širilo i uvjerenje da je Miro podnio to mučeništvo, o čemu je u više navrata, kako proizlazi iz njegova Dnevnika, slutio, ali se o tome nije smjelo govoriti. Apostolski upravitelj Porečke i pulske biskupije i hrvatskog djela Koparske biskupije, biskup Dragutin Nežič pokrenuo je 1956. biskupijski proces za Bulešićevu beatifikaciju, koji je svečano zaključen u rujnu 2004. Biskup Ivan Milovan predao je službeni materijal Kongregaciji za proglašenje svetaca, koja je osam godina proučavala cijeli slučaj. (ika/bitno.net)

« Zadnja izmjena: Prosinac 21, 2012, 04:17:37 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Doprinos Katoličke crkve u Hrvata
« Odgovori #27 : Prosinac 22, 2012, 10:31:05 prijepodne »
Jako mi je drago zbog blaženika Miroslava Bulešića, čiji grob sam obišao prošle godine na jednoj Duhovnoj obnovi, i u njegovom primjeru nalazio inspiraciju za nepokorenost... Ovo je moja fotka, imam ih još iz Svetvinčenata, crkve gdje je pokopan, njegova groba, malog muzeja posvećenog njegovom radu i žrtvi sa svećeničkim odijelom u kojemu je zaklan, njegov križ koji je imao prije nego što je ubijen, vidio sam te tragove krvi, kompletnu fotodokumentaciju... bilo je vrlo dirljivo, nadahnjujuće i prepuno ponosa zbog takovih ljudi.

“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”