Autor Tema: e-matica: pitanja i odgovori  (Posjeta: 5940 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
e-matica: pitanja i odgovori
« : Rujan 11, 2010, 11:21:28 poslijepodne »
Ministar Fuchs odgovorio je zastupnici SDP-a Mariji Lugarić na njezina pitanja u svezi e-matice. Nakon tih odgovora ona je postavila nova pitanja, ali još nije dobila odgovor.

Odgovor Fuchs E-matica Kolovoz 2010

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: e-matica: pitanja i odgovori
« Odgovori #1 : Rujan 12, 2010, 08:40:07 prijepodne »
Ta eMatica, kao program, nije toliko loše riješena u smislu samih rubrika i UI-a, koliko je loše riješena platforma na kojoj ista funkcionira.

Kao platforma se koristi Oracleova (zastarjela) platforma "Oracle JInitiator 1.3.1.15" ili neku verziju do 26" (zadnja je 30, no ni sa njom ne radi). Problem je u istoj što ju svi browseri - sa imalo novijom nadogradnjom - blokiraju, smatrajući je sigurnosno slabom i neispravnom, a ne postoji update, pa ispada da su slagali tu eMaticu kao program koji će na istoj platformi trajati vječno, ne računajući na update, pogotovo ne glede sigurnosnih certifikata.

Tako da na kraju moja žena mora raditi poslove eMatice i opet u školi, na računalu sa zastarjelim OS-om i bez updateanog browsera (jer je to na mnogim školskim računalima blokiran proces!!), koji onda dozvoljava korištenje te verzije eMatice. To što ljudi doma (a to je i bila namjena, dostupnost rada na bazi od svukuda) imaju ipak nova ili novija računala, sa redovito updateanim programima i najnovijim verzijama browsera, očito te informatičke polupismenjakoviće pune znanstvenih kratica (koji tako olako troše lovu i impresioniraju se k'o mala djeca sa svim i svačim) ne zanima.

Instalacija (korištenje) programa eMatica kod mene doma potrajala je malo više od par tjedana, taman dok MSIE nije učitao neke nove sigurnosne nadogradnje, kojima je istu instalaciju stavio van funkcije zbog nezadovoljavanja sigurnosnih certifikata - drugim riječima, blokirao je pokretanje tako nesigurnog programa. Skidanjem novijih verzija Oracle Jinitiatora nisam postigao puno - iste nisu trajale ni nekoliko minuta, da bi dijelile istu sudbinu.

Ne razumijem zbog čega je trebala biti uopće baza tipa Oracle u smislu instalacije, kada je to bezvezarija - sve se moglo puno jednostavnije riješiti na način kako to rješavaju banke, potpunom on-line uslugom uz verifikaciju tokenom - takva baza je puno sigurnija od tog Oracleovog programčića, brža, dostupnija, i ne zahtjeva nikakvu instalaciju na računalo korisnika! Daj svakom nastavniku token, ima pristup bazi sa bilo kojeg računala koje ima pristup internetu, iz bilo kojeg browsera (ne znam zašto mora biti MSIE?), i sve protječe bez ikakvih instalacija i potreba solidne informatičke pismenosti.

No to bi očito bilo i prejeftino, ne bi se mogao oprati novac, a mnoštvo toga što ministar Fuchs navodi u tom odgovoru je neistina i glupost. Od edukacije korisnika - umjesto da je ista bila uspjerena na krajnje korisnike (nastavnike) - ona je bila usmjerena na one koji sa tom bazom neće ni raditi, osim u smislu rijetke administracije (i ta edukacija je potpuno drugačija od one koja je potrebna krajnjim korisnicima), a onda isti, kroz igranje gluhog telefona i iz druge ruke - instruiraju one koji će sa tom bazom stvarno i raditi (čitaj: nastavnike). Ta "edukacija" je izgledala otprilike ovako, i svodila se na ukupno pola školskog sata glorificiranja ministarstva i teorije programa, sa zaključkom "neka svatko pročita Wordov dokument u kojem mu sve piše":

Potrebno je instalirati sljedeće:

Oracle Jinitiator 1.3.1.28

Priloženu datoteku s certifikatom potrebno je kopirati u sljedeću mapu gdje zamjenjujemo postojeći certifikat

C:/ Program Files/Oracle/JInitiator1.3.1.26 ili 28 /lib/security

Otvoriti Internet Explorer i upisati sljedeću adresu

https://213.147.104.141/forms/frmservlet?config=guos

Potvrditi prihvaćanje certifikata

U novootvorenom prozoru upisati

korisničko ime,
lozinku
i bazu:    guos


To je i opet svojevrsni idiotizam i visokoparne priče informatički polupismenih ljudi, koji imaju moć raspolaganja i trošenja brda tuđeg novca, a što je primarno podređeno statističkim teorijama za dnevnopolitičke svrhe; nikako ne i za stvarno lako, brzo i kvalitetno korištenje programskih rješenja. Da ne velim da je 99% nastavnika/ca tražilo pomoć sa strane jer im je ovo preteško, ne razumiju se u to (stariji nastavnici od cca 45-50 godina - mission impossible! - oni ni danas ne rade u tome, moja žena im unosi podatke za njih, zauzvrat plkate kavu ili čokoladu i slične bedastoće...), a najviše zabune je predstavljala upravo ta blokada iz sigurnosnih razloga.

Ako banka može dati svojim korisnicima, koji se mjere u stotinama tisuća, tokene i kartice za USB "terminale" - zašto nije ministarstvo to moglo za par tisuća nastavnika u Hrvatskoj, uz korištenje istih razina enkripcije i zaštite na serveru kako to imaju sve poslovne banke u svojim "e"-bankarenjima? Ovako se program mora instalirati, ograničava rad na samo ona računala gdje isti postoji, prisiljava nastavnike da moraju imati svoje računalo kod kuće sa pristupom internetu (poradi instalacije), umjesto da mogu raditi sa bilo čijeg računala i sa bilo kojeg mjesta samo uz verifikaciju tokena itd itd... još jedno otkrivanje tople vode, koja bolje od hladne vode ispire novac koji je bačen bezveze za tu priliku... hrvatska posla.
« Zadnja izmjena: Rujan 12, 2010, 08:50:26 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: e-matica: pitanja i odgovori
« Odgovori #2 : Rujan 12, 2010, 01:28:01 poslijepodne »
Web aplikaciju te složenosti bi svaki .php programer bolje složio. Upotrebljavati Oracle Forms za to je suludo. Sumnjam da bi mogli naći ijedan realan razlog za korištenje te platforme. Irealnih razloga ima više, a jedan je zacijelo najvažniji - sve što je vezano uz Oracle se skupo plaća.

Eh da, enkripcija i certifikat nemaju direktne veze s Oracle-om (ti možeš za bilo koju web aplikaciju koristiti SSL) već je za to kriva fušerska SSL implementacija. Većina banaka koristi i Oracle, a sve koriste SSL. Ovdje je isključivo riječ o fušerskom poslu.
« Zadnja izmjena: Rujan 12, 2010, 01:30:26 poslijepodne Stjepan »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: e-matica: pitanja i odgovori
« Odgovori #3 : Rujan 12, 2010, 10:47:16 poslijepodne »
Glavno da je to sve tak debelo plaćeno, i da 90% onih kojima je namijenjeno, a posebice za što je namijenjeno, ne može funkcionirati u praksi.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”