Autor Tema: Priločki “Ftičeki se ženijo” – međimurski gosti (svadba) 60-te let 20. stoletja  (Posjeta: 4164 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0

Priločki “Ftičeki se ženijo” – međimurski gosti (svadba) 60-te let 20. stoletja
   12.02.2011.


Zvode: đaki Sredne škole Prilok (Prelog)
4. r(azr)ed smer turističko-hotelijerski komercijalisti, ter đaki ostale turističke r(azr)edov
Glavna mentorica projekta:  Sanja Pigac, prof.


Sadržaj ovoga lista:
1. Pozivnica za gosti
2. Popis svatovcov
3. Pismo vupučeno medijem
4. Zafala
5.
Delo na videlo (video / DVD)
6. Scenarij svadbe


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * ** * * * * * * * * ** * * * * * * * * *
 
1. Pozivnica za gosti
 
„Drogi naši pajdoši i pajdašice,
ovu subotu, 12. (dvanajstog) februara 2011. imali bumo vel’koga posla
na gradskom pijocu f Priloku, vjutro od 9 (devet) vur.   
 
Tak kak se i ftičeki zagledaju jan v drugoga i spoje skupa svoja srčeka,
tak su se i naša deca zagledala i odlučila združiti  za veke vekova.
 
Da se dete narodi,
stareši gledijo da kršćansku dužnost zvršiju.
Tak i mi ljudi nucamo
Pak i vas k coj trucamo.
 
Unda  pak morete i to znati,
da se od svati  nej smeti fkrej držati. 
 
Jelo se bu i pilo,
a najveć se bu veselilo.
 
To vam obečujemo mi,  hižni japek i mamica, kumi, braća, sestre i druga droga rodbina i pajdašija  iz Srednje škole Prelog.   
 
 
                                                                 Falen bodi Jezuš Kristuš !“


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * ** * * * * * * * * ** * * * * * * * * *
 
 
2. Popis svatovaca:
 
Martina Štrok, mladenka
David Vinko, mladoženja
 
Igor Mlinarec, kapetan
Edvin Dravec, primoškapetan
Mišel Horvat, zastavnjak
Kristina Piknjač i Nino Kraljić, podsneholja i hadnač
 
Anita Mehmeti i Tomislav Kovačić, roditelji mlade
Emili Grabant  i Alen Jurčec, roditelji mladoženje
 
Tatjana Marić i Lorena Hatlak, podlekiči
 
Maja Hudiček i Karlo Jurčec, krsni kumovi mlade
Barbara Perčić  i Danijel Košak, firmani  kumovi mlade
Ivka Furunđija i  Jan Juzbašić, krsni kumovi mladoženje
Silvana Pintar i Nikola Lulić, firmani kumovi mladoženje 
 
Tara Kacun, Helena Matotek i Luka Križaj, sestre i brat  od mlade
Petra Janković  i Viktorija Kerman, sestre od mladoženje
 
Denis Hajdinjak, baba
 
Anja Srnec i Nataša Srnec, domačice  na štandu
 
Ostali: rodbina i pajdašija
 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * ** * * * * * * * * ** * * * * * * * * *
 
3. Pismo vupučeno medijem
 
Srednja škola Prelog
Čakovečka 1, Prelog
Tel/fax 040 645 400
 
 Štovani,
molimo vas da nas  kroz vaš medij, u skladu sa svojim programskim konceptom i mogućnostima, popratite u realizaciji našeg projekta. Naime, povodom dana zaljubljenih odlučili  smo napraviti međimursku svadbu iz vremena naših baka (60′ih godina 20. stoljeća). Tako ćemo u subotu, 12. veljače s početkom u 9 sati imati svadbenu  povorku koja će krenuti iz Srednje škole Prelog prema gradskoj tržnici u Prelogu, gdje će biti prošnja mladenke i ispraćaj mladenaca na vjenčanje, te kasnije, primanje mlade u novi dom – kuću svekrve i svekra. Uz to, za sve posjetitelje imat ćemo kolače i čaj – u skladu s nekadašnjom tradicijom na svadbama. Sam čin vjenčanja (crkvenog) neće biti prikazan, jer nismo željeli „imitirati“ župnika i crkvu. Naime, s obzirom da je vjenčanje ipak sveti sakrament, nismo željeli raditi tzv. parodiju od njega. Naš projekt nije zamišljen kao maškare, već kao istinsko vjenčanje i  mišljenja smo da ne bi bilo u redu od nas da glumimo župnika. Umjesto toga, objedinili smo ostale svatovske običaje uobičajene za međimurske svatove, prije i poslije tog svetog sakramenta.   
 
Bila bi nam istinska čast i zadovoljstvo i vas imati među našim gostima, kako bismo napravili što veću i veseliju atmosferu i kako bismo – u skladu s našim mogućnostima – vratili Preložane u neka, ne tako davna, no ipak već pomalo izbljeđena vremena, daleko skromnija od sadašnjih, ali ipak puna lijepih običaja i iskrene obiteljske  topline i veselja.
Glazbenu povorku pratit će  limena glazba – dečki iz Skandal benda
U slučaju lošeg vremena svadba se odgađa za iduću subotu, 19. veljače o.g.
Nositelji projekta smo mi, učenici 4. razreda smjera turističko hotelijerskih komercijalisti, a uz nas sudjelovat će i učenici ostalih turističkih razreda.
 
4. Pofala

U realizaciji su nam pomogli i ostali učenici naše škole. Od profesora i učitelja posebna zahvala –  Nataši Sakač, Jasenki Poljak, Željki Ivančok Varga, Ani Tkalec, Vesni Švorc, te ravnatelju Tomislavu Greguru. Glavna mentorica našeg projekta je  Sanja Pigac, prof.
 
Posebno  zahvaljujemo  našim vanjskim suradnicima:
1.)   gospođi Ceciliji Gradečak iz Preloga koja je došla k nama u školu, ispričala nam sve o nekadašnjim svatovima, dala nam puno korisnih i praktičnih savjeta oko brojnih detalja koje nismo sami znali riješiti, te posudila dio svoje privatne svadbene opreme. S obzirom da  ona već 60 godina živi s ljubavlju za međimurski ples i običaje, uistinu nas je druženje s njom obogatilo i dalo puno novih znanja.
2.)  gospođi Mariji Pavlic iz Svete Marije s kojom smo naučili izraditi konfete, vjenčani buket i druge ukrase, jer je ona u tome savršena. 
3.)  gospodinu Stanku Trstenjaku iz Svetog Martina te gospodji ———– iz Male Subotice koji su nam ustupili dio starina iz svojih privatnih zbirki: nekadašnje slike, svadbene poklone, krevetninu i dr.
4.)  gospođi Štefaniji Kos iz Preloga – koja nam je dala svoju vjenčanicu i opremu za mladenku.
5.)  Turističkoj zajednici Preloga i Seljačkoj slogi Prelog???
6.)  Svi našim mamama i bakama, koje su bile nam veeelika logistička potpora!!!
 
Na kraju, kao što bi stari ljudi rekli – „nemojte nam kaj zameriti, ako napravimo nopak“. Jer, mi smo se trudili i dali sve od sebe, pa ako i nije sve napravljeno kako treba, vjerujte da smo htjeli najbolje. Sve ovo radili smo s velikim veseljem i s puno entuzijazma. Naučili smo puno novih sadržaja iz naše prošlosti, puno smo se smijali, družili, istraživali, učili,  pekli kolače… i povezali sve dijelove Međimurja u ovaj projekt – dokazavši time sami sebi ono što nas cijelo vrijeme u našoj školi uče – da su turizam na prvom mjestu ljudi, puni entuzijazma i kreativnosti, te da turizam može funkcionirati dobro jedino onda kada se svi skupa ujedinimo u stvaranje turističkog proizvoda, a sve sa željom što kvalitetnije promidžbe našeg malog i prekrasnog zavičaja -  Međimurja.
 
                                                                 4.THK  Srednje škole Prelog

 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * ** * * * * * * * * ** * * * * * * * * *
 
5. Delo na videlo (video / DVD)

 DVD „Ftičeki se ženijo“ more se kupiti  v priločkomu video-studiju  „Vipro“.
 http://vipro.hr/


Nastavek na sledečomu listu
« Zadnja izmjena: Veljača 15, 2012, 11:58:04 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Priločki “Ftičeki se ženijo” – međimurski gosti (svadba) 60-te let 20. stoletja
« Odgovori #1 : Veljača 15, 2012, 11:44:15 poslijepodne »
Nastevek prethodnoga lista


6. Scenarij svadbe
 (Prelog, 12. 2.2011.)


Povorka kreće iz škole prema tržnici u 9,30 sati. Ispred povorke ide Tino Hladnik, s još nekim dečkom i nose pevca. Na čelu povorke je zastavnjak (Mišel Horvat), zatim kapetan (Edvin), podlekići i druga rodbina. Na kraju povorke idu glazbenici (GLAZBA – MARŠ)
Na tržnici nas čekaju primeš kapetan (Igor), roditelji od mlade (Anita i Tomislav), te braća i sestre (Tara, Luka Križaj i Helena).
Kada povorka stigne,  zastane malo dalje od njih i prvo naprijed ide pevec i Tino
sa slijedećim tekstom:


Tino: Faljen bodi jezuš kristuš! Gospon primeš kapeton, de vam je sokačica? Donesli smo joj pevca.
(Dolazi sokačica Anja)
 
Tino: Faljen bodi jezuš kristuš
 
Ana: Na se veke
 
Tino:
Gospa sokačica, mi smo išli preko polja i našli smo zlotnoga stola. Za tim stolom dragi Bog sedi i dore deli. Mi vam našega mlodenca, a vi nam vašu mlodenku. Primite ovoga dara od nas, od Boga i se dobro vam želimo na denešnji den!!! Amen!
 
Anja:
Fala lepa. Sedite se pri naši hiži (Tino sjeda na kantu – pazi možda je šuplja – da ne padneš).
 
Tino:

Fala, ali ne bi se seli, svati su tu joko blizo. Evo ovoga pevca mi vam prodamo i mom idemo dalje. Poglečte ga kak je krasni, pisani i pun snoge. Najlepše smo vam donesli kaj smo meli, a meli smo ih čudaj. I žmefki je dost, ima prek dve kile. Ako nam za njega doste malo, vas bo sram, ako pak nam doste puno, vam bo kvor. Evo domo ga za dve jezerače.
 
Anja:
Jezuš Kristuš, kaj ne to malo preveč penez za toga pevčeka? Jo mu ne bi dala više od kile i pol. Mlada je je, malo i neiskusen zgledi. Dve jezere su preveč itak.
 
Tino:
No, dobro, malo vam spustimo cenu, nek bu hiljadu petsto.
 
Anja:
Preveč je to za toga kuštravoca.  Preveč. Dajte se vi to još malo zračunajte bolje, nemrem vam tulko dati.
 
 
(Treća osoba – to budu ili  Luka ili Helena ili Anita ili Tom – mora se prišuljati nekak i probati uzeti Tiniju pevca.
 
Ako uspije zdigne ga i zavikne: moj je, moj je, gotovo je, niste ga dobro čuvali. Tino se obrne i veli:
 
Kaj morem fkrali su mi ga, ali nek im bo. Nek bo to za naše mlodence i cele svate! (odlazi sa scene).
 
Ako ne uspije, Anja ga na kraju plaća (500 dinara) i uzima. I onda Tino pobjedonosno odlazi. Ali bilo bi bolje da Tino nekak dopusti da mu ga Helena ili Luka fkradneju.
 
 
 
Čim ta scena završi, Tara mora ukrasti Mišelu jabuku na zastavi (Mišel kao nepažnjom malo nagne zastavu i sad nastaje frka tj. Svadba ne smije dalje i ne može dobiti mladu, dok nemaju jabuku na zastavi, a da bi ju dobili natrag, moraju je platiti.

Tekst:

Mišel:
Jezuš, vrnite mi moju jabuku.
 
Tara:
Je, jabuka je moja, ako hoćeš kaj ti ju vrnem moraš ju platiti. A bez jabuke, nema mladenke!
 
Mišel:
A dobro, kaj ve morem, bum platil. Bu dosta 100 dinara?
 
Tara:
Ne bu, ne bu, gospon zastavnjak, to čudaj već vredi. Prosim lepo jezeraču. Ili pete dalje bez mlode.
 
Mišel:
Joj to nikak, to nikak, naš mlodenec bo strašno žalosten ako denes ne dobi svoju ružicu. Dobro, dobro, evo jezeru i dvjesto, samo nas dajte pustite po mlodu.
 
 
Mišel daje Tari novac, Tara vraća jabuku.
 
Sad idemo dalje sa tekstom…. Kapetan, primeš kapeton….
 
 
KAPETAN:

„Faljen bodi Jezuš Kristoš. Tak droga rodbina, od Boga dana, od naših mlodenci pozvona na of denešnji den, u ovak lepom broju zbrona, pod of lepi svadbeni cimer. Započeli bi ove svate, baš kak su ih započeli i oni ljudi f Kani Galileji.  Na one svate bili su pozvoni i Isus Krist, majka njegova Marija i svi učeniki njegvi. Oni su svati prešli v miru, veselju i ljubavi božjoj i zato bi jo štel da i ovi naši svati prejdejo isto v miru, veselju i ljubavi božjoj i da na njima nikaj ne sfali. Amen.“
 
Mala stanka, cca 10- 15 sekundi. Nakon toga KAPETAN govori dalje:
 
„Tu bodi Bog i Marija i sva dobra gospoda i rodbina. Očem jo njih pitati, kak su pitali sveti pisci f pustinji svetoga Ivana. Koji si? Tak bi i jo štel pitati tu šteri se bo z menom spominal i roko mi dol.Prosil bi hižnoga japeka kaj dojde predme. (stanka)
No vidim da je on  zaokupljen vesvakojačkim brigama  jer su mu pred njegovu hižu došli nekvi nepoznoti ljudi.
(Kapetan se mora okretati prema japeku i gledati ga, pogledom tražiti ljude…)
Zato bi jo njega prosil nek on meni do svoju zamjenu, gospona primeš kapetona
(tu sad primeš kapetan da ruku kapetanu i oni se pozdravljaju, s falen bodi jezuš kristuš, a primeš veli na se veke).
 
Stali smo se mi denes rano f krutu rumenu zoru, deli smo na sebe svetoga križa po
dužnosti krščanskoj i krenuli od sunčanoga ishoda za janom zvezdom vodiljom. I
gledal sam jo ovoga našega mlodenca da je on nekši tožen i žalosten. Pak sam ga
pitav – sinek moj, kaj si tak tožen i žalosten?
A on je meni ovak odgovoril – stvoril je Gospodin Bog nebo i zemljicu, svakoj
ftičici i ribici pora s kojim on putuje i i pajdašuje i sve dobro i zlo deli. Samo jo tožen i žalosten neznam de bom si pora našel.
 
I išli smo mi kraj jadnoga vrta na štiri strone ograjenoga f kojem su bile posajene i rasle ružice svakojačke fele: črlene, plove, bele, žote i zelene. Tu se je mojem mlodencu jana ružica joko dopola i reče on meni – stani vođo moj!
Idem jo f te vrt kaj si to ružicu ftrgnem i k svojem srčeku previnem.
 
Ali jo sam njemu ovak povedal – ne, sinek moj, nebumo tak, nego idemo iskati
vrtlora i ovoga vrta gospodora, da nam on do da si mi to ružico s korenom spuknemo k tvojem ju srcu privinemo. Toj pak je ružici ime (okrene se kapetan prema mladencu i mladenec veli MARTINA) .
 
Zoto prosim gospona primeš kapetona kaj pe vu vrt poiskati tu ružicu Martinu za
našega mlodenca (primoš kapeton odlazi i dopelja NIKU – curicu od 6 godina) .
 
Primeš kapeton govori– evo jo sem našel vu vrtu jenu ružicu lepu, pak vi pitajte
vašega mlodenca da li je to ta.

Kapetan pita mladenca da li je to Martina. Mladenec govori da  nije.
 
Kapetan dalje govori –gospon primeš kapeton fala vam kaj ste nam išli poiskati
to ružicu, lepo ste zbrali, ali veli naš mlodenec da je to ne ona šteru si je on
zagledal. Ova ružica je još pupoljak. Zoto vas jo prosim kaj pete nazoj i poiščete malo bolje i dopelate nam ružicu Martinu.
 
Primeš kapeton odlazi s Nikom i dopelja babu (Denisa Hajdinjaka). I
veli
– evo gospon kapeton ve pak sam vam stvarno joko lepo ružicu dopeljal. Mloda
je, friška, dobra, najbolja kaj vu vrtu imamo. Pitajte mlodenca da li je to ta.
 
Kapetan se obraća mladencu i pita ga da li je to ta ružica i mladenec veli da nije.
 
Kapetan govori –gospon primeš kapeton nije to naša ružica. Naš mlodenec si je ne to nagledal.
Primeš kapeton veli –pa kak je ne ? To nam je najlepša kaj imamo. Poglečte ju
sam kak se lepo oblekla, načesala,  moderno sredila.
 
Kapetan – ne nije to.
 
Ružica (Denis) govori – kak sam ne jo ta ? ? ? Kaj meni fali? Od fčera popolne sam
se sprovljala, hmila sam se, čobe podbrila, pod pazuhaj naperfemala, novo kikljo
mami fkrola. Zemite me, ja se očem ženiti, kaj nam stora puca. Pitajte nazoj
mlodenca, nek si malo bolje pogleda i nek si još jemput premisli.
 
Kapeton– jo ga bom pital ali velim vam, neje to ona po šteru smo mi došli. Meni
se čini, gospon primeš kapeton, da vam treba pomoć oko iskanja naše ružice
Martine. Zato ja predlažem i prosim da si naš primeš gospon kapeton zemeju
pomoć, zastavnjaka i da ideju nazoj, još jamput iskat vu vrt.
 

Nastavek na sledečomu listu
« Zadnja izmjena: Veljača 15, 2012, 11:57:36 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Priločki “Ftičeki se ženijo” – međimurski gosti (svadba) 60-te let 20. stoletja
« Odgovori #2 : Veljača 15, 2012, 11:56:28 poslijepodne »

Nastevek prethodnoga lista


Primeš kapeton i zastavnjak idu s babom i dovode treću – pravu – Martinu.
Zastavnjak s lijeve strane, primeš kapeton s desne ju vode.  Mladenka dolazi do
kapetona i mladenca, i mladenec veli – to je to – kušneju se  i KAPETAN
nastavlja:

 
„Ve pak očem zafaliti prvo gospodinu Bogu, našemu hižnom japeku i mamiki,
gosponu primeš kapetonu i gosponu zastavnjaku kaj si mi dali kinča i lepoto s
kojom bom mogel ja putovati, tak kak je putoval Mojsije s čudnovatom botom v
roki dok je vodil narod izraelski z egipatskoga ropstva. Da je došel do črlenoga
mora vudril je z palicom po moru i otprl mu se pot po kojem išće nigdor nišće
prej ni hodil. Tak bom i jo denes putoval z našima mlodencima po potu po kojem
oni išće nigdor nisi hodili. „
 
Tak drogi moji japek i ljubljena majčica moja, hodite vi malo predme, jer ja
prije nećem od vas oditi a da vam se od srca ne zafalim na ovom lepom
djevojačkom cimeru. Puno ste vi z menom pretrpeli dok ste me pod of  lepi
cimer spravili. Jo vam to nikak nemrem naplatiti. Pak vam zoto nek naplati sveti
otec bog nebeski i prečista devica Marija.  Oprostite vi meni sve moje grehe
koje sam vam učinila od moje rane mladosti do dneva denešnjega i rečite mi – idi
čerkica idi, daj ti bog srečnoga pota.
 
Ve pak se obročam i vam bratec i sestre moje koji ste rođeni z iste one utrobe
kak i ja, s kojima sam delila sve dobro i zlo. More biti da sam vam se kaj da
zamerila. Oprostite vi meni i rečite – idi  sestrica naša droga i daj ti bog srečnoga pota.
 
Ve pak se obročam i vama baka i deda koji ste meni čudaj pot vrota otprli, lepu
reč rekli i naveke povedali, more biti da sam se vam vučem kaj da zamerila.
Prosim jo vas oprostite vi meni moje grehe i rečite – idi vnukica i daj ti bog
srečnoga pota.
 
Ve pak se obračam i vam krsni moji kumi, koji ste meni moju prvu kršćansku
dužnost zbavili dok ste ovo moje malo telo na krst nosili i meni ovak lepo ime
doli. Može biti sam se vama kaj da zamerila. Prosim vas oprostite vi meni se
moje grehe i rečite mi idi kumica i daj ti bog srečnoga pota.
 
Ve se obračam i vama, firmani moji kumovi koji jeste meni moju drugu svetu
kršćansku dužnost izvršili dok ste meni za svedoka stali i sveto firmo svezali.
More biti sam se i vama vučem kaj zamerila, prosim vas kaj mi oprostite sve moje
grehe i rečete idi kumica idi i daj ti bog srečnoga pota.
Sad se obračam i vama sva ostala moja rodbina, strici, strine, vujne, vujci,
teci, tete, sosedi z jedne i druge strone, sve moje pajdašice i pajdoši i svi
moji dobročinitelji, more biti sam se vama kaj da f čemu zamerila, zoto vas
prosim kaj mi oprostite i rečete idi Martina, idi i i daj ti Bog srečnoga pota.
A jo pak sema vama želim sretan ostanak.
 
SAD TU PRIPREMITI 3 ČAŠE SA PIĆEM NA STALKU:

KOLEGICA (Tatjana):

Faljen bodi Isus i Marija.
Prvo bi prosila kapetona svati da mi dozvoli da se s par riječi obratim našim mlodencima.
 
Kapetan klimne.
Fala.
 
Droga pajdašica,
Svanula ti je zora koja ti je nej nigdar prije. Procvetalo je cvetje koje ti
več nigdor cvelo ne bo.  S veselim srcem i obrazom stojim tu pred
tobom i otkrivam ti tajnu koju smo skupa skrivale do denešnjega dneva.
Kak dve ružice smo bile, iste smo si pesmice popevale, iste sozice spuštale,
iste snove snivale. Neki su nam dnevni bili dogi, neke noći kasne. Tebi je droga
moja pajdašica ve pak došlo vreme da moraš z drugim iti dalje.
Kam god buš išla, celi svet moreš obijti, ali zgubljenu mladost već nigdor
nemreš dobiti. Teško mi je, ali me duboko f srcu ipak teši to kaj znam da od ve već ne  boš soma, nego uz drogoga kojega si soma  zbrola.  On te bu vodil potima po kojima još nisi hodila. Vaša srčeka se budu združila, a mene i tebe, droga moja
pajdašica soza bo rastožila.  Ve droga moja Martina poglej i nigdar nej zobiti svojega japu, mamu, brata i sestre kak te soznih očiju glediju i tebe, čerku svoju na svadbeni put sprovljaju.
Denes dok primaš darove za seh stron, primi i ovaj buket cvetja f koji su utkane
se naše tajne i dnesi ga pred oltar kak zodnji devojački dar.
A ti David,  znaj da si ubral najlepši pupoljak koji je u našem vrtu propupal i
koji se bu sad u tvom srcu rascval u najlepšu miršljavu ružu.  Budi joj veren
mož i uz nju stoj jer je od denes njen mladi život zanavek tvoj.
Kud god bote hodali, nek vam cvetje cvete, kud bute gledali nek vam sonce sveti.
U svetom braku srećni bili i dogo nam dogo živeli.
Živeli mlodenci i si  svati !!! KUPICA
 
SPRIČAVANJE CIMERA  (Kristina)

 
 
Faljen Isus i Marija !
Drogi gosti, naša se mlodenka denes rano stola i v vrtu je nabrola puno šarenog cvetja. Od njih je splela kitice, velke i male i  svatima ih delila.
Oni šteri su bili menši, dobili su menšu kiticu, a oni šteri su vekši, dobili su vekše. Najlepšu kiticu svom je drogom Davidu dola.
Našim mlodencima želja je da se i mi okitimo ovim grančicama cvetja i da im tak uveličamo of svadbeni den.
Zato ih mi denes bomo darivali i zaželjeli božji blagoslov, čudaj sreće i ljubavi v zajedničkom životu.
Droga Martina zemi si ove kitice i z njimi nas okiti. To nam bo sema drago. A jo pak zdižem ovu času za vas i za se nas. Živeli naši mlodenci i celi svati.
 
Kristina daje cimere mladenki, mladenka dijeli cimere i sa svima se pozdravlja
 
KAPETAN:
Ve pak bi im štel nazdraviti u ime svetoga Ivanoša. Sveti Ivanoš budi nam
patronoš na našemu poto. A vam pak doma, na vašemu stonu. Idemo vu ime Božje!
 
Kristina daje cimere mladenki, mladenka dijeli cimere i sa svima se pozdravlja.
MUZIKA SVIRA OPROŠTAJ I SLIČNO.

Mama njezina može ju posvetiti. Svi se pozdravljaju i opraštaju. Plaču (šmrc,
šmrc).  Formira se povorka. Kapetan vodi mladenku.
 
 Treba huškati, veseliti se, mahati sa cimerima i flašama ukrašenim, pripovedati….
 
Povorka ide po dogovorenim putu do crkve. Tam treba pustiti mladence da prođu kroz zvonik i onda se treba formirati u dvije grupe ispred crkve (svatovci) da plješću dok mladenci izlaze ispod zvonika van. SVIRA SE MARŠ ZA UNUTRA I MARŠ KAD IDU VAN.

Mladenka baca bombone, svi se vese, čestitaju im. MUZIKA ODSVIRA 1-2 PJESME ISPRED CRKVE i pleše se i pjeva.

Slijedi slikanje ispred crkve (zajednička fotka svi svati) , kad je to sve gotovo, idemo natrag u povorku i prema  placu, po putu kojim nas vodi mladenka.


 
SCENARIJ SVADBE – 2. DIO
 
Kad se povorka vrati (s vjenčanja), kapetan se obrača:
 
„Tak droga moja rodbina, prijatelji i svati, mi smo ovaj denešnji den svečani
bili. De smo kucali otprlo nam se je, kaj smo prosili, zadobili smo. Boli smo
kod svete matere crkve, tam smo zatražili tri sveta sakramenta; prvo sveto
pismo, drugo  presveto telo kristovo, a treče pak hižnoga zakona.
Ali je nama naša mlodenka obečala olikovu kiticu na znamenje, kak je donesla i
ptica bela golubica u Noinu barku, da oni mogu napustiti barku i stupiti na suho
tlo, tak oni svečani bili jesu. Tak da i ovi naši mlodenci bili sveti celoga
života, naj im sveti križ prekriži, a prečista devica Marija naj im na pomoč
bode.
 
Ve pak bi zamolil hižnu mamiku za dve – tri kapi svete vode, da se obvežemo za
ovu svetu hižu. U ime oca, sina i duha svetoga. Amen.
 
CINDI I ALEN kao roditelji od mladenca drže tacnu sa kruhom, soli i vinom u čašama na stalku (sok) i daju mladencima da jedu i piju. Mladenci ispiju i bacaju čaše ispred sebe.
 
KAPETAN pita – pitam bi našu hižnu mamicu i japeka da li oni Martinu uzimaju za snehu ili za kćer.
 
ONI ODGOVARAJU – za kćer.
 
MUZIKA ZASVIRA, RADI SE PAR KRUGOVA oko stola, ako bu tam, ako ne, oda samo krug 2-3 kruga.
 
Dolazi sokačica Nataša/Anja i daje kapetanu zelje.

 
KAPETAN GOVORI:   Gospon hadnač, sokačica vam je poslala zelje. To je najvekše veselje. Ki jel bo, navek vesel bo. Tak i naš gospon hadnač ak imaju konja jašeju, ak nemaju, onda nek pešice hasaju. A vi im bandisti pete nabrusite !!!
 
GLAZBA  – hadnač i podsneholja plešu – kratko.
 
Kad glazba stane ide:
 

Kapetan: Falen bodi jezuš kristuš.

Hadnač: Na se veke.

K: Gospon hadnač, kaj ste ve naprajli?

H: Ve smo gredice za zelje naprajli.

K: Kak ste gredice naprajli, a još ste ne skrčili šumu? Ajde nazoj, prvo skrčite
šumu a onda bute gredice delali. Doma vam okrepu, onda pak na delo.

PLES
 

Kapetan: Falen bodi jezuš kristuš.

Hadnač:   Na se veke

K:   Gospon hadnač, kaj ste ve naprajli?

H: Skrčili smo šumu, preorali, povločili i gredice smo naprajli pak smo zelje
posadili.

K: To ste se tak fletno naprajli? A su vam rovne gredice? Ajde jan gemišt i
nazoj gredice delat i sadit.

Piju, PLES
 
 
Kapetan:   Falen bodi jezuš kristuš.

Hadnač:   Na se veke

K:   Gospon hadnač, kaj ste ve naprajli?

H:   Naprajli smo se kaj ste rekli, popravili gredice i posadili kak treba. I
oplevali smo.

K:   Kaj već ste oplevali? A pože ste pobrali? Kaj nabudu poži v zelju. Ajde jan
gemišt i nazoj na delo

PIJAČA, PLES
 

Kapetan: Falen bodi jezuš kristuš.

Hadnač: Na se veke

K:   Gospon hadnač, kaj ste ve naprajli?

H: Pobrali smo pože, se je čisto, uredno, kak ima biti. Počeli smo brati zelje.

K: Kak ste počeli brati? A jeste si kola preprajli kam bute zelje tovarili? Ajde
gemišt i nazoj na delo.

GEMIŠT, PLES
 

Kapetan:   Falen bodi jezuš kristuš.

Hadnač:   Na se veke

K: Gospon hadnač, kaj ste ve naprajli?

H: Popravili smo kola, podmazali, išli smo brati i pobrali se.

K: Več ste se pobrali? Meni tu nekaj ne štima. Kaj ne bu saka druga glova na
zemlji ostolo. Spijte si vi jedne gemište i hote još jemput poglečte i poberite
se po zemlji.

GEMITŠ, PLES
 

Kapetan: Falen bodi jezuš kristuš.

Hadnač: Na se veke

K: Gospon hadnač, kaj ste ve naprajli?

H:   Joj gospon kapeton, ve smo zbilja se naprajli i fejst smo se zmočili. Zelje
smo pobrali, dimo dopeljali, ve pak trebamo pomoć kaj ga narežemo i nagozimo.

K:   Dobro ak je tak, onda pak drogi svati ve si skupa na delo!!!! Idemo zelje
gazit! Muzikoši svirajte i si na ples  !!!
 
ZAPOČINJE PLES !!!! Mladenka s mladencom, uključiti publiku… SVIRAMO, PLEŠEMO, PLEŠEMO, PLEŠEMO, PLEŠEMO…. DOK MUZIČARI NE OSTANU BEZ KISIKA……….
 

Poslije još dolazi Baba koja prosi peneze jer joj je mladenec kakti napravil dijete vanbračno, pa mora platiti…. Tekst: proizvoljna mašta sudionika….

 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * ** * * * * * * * * ** * * * * * * * * *

Leiner & Hrnjak – Ftiček veli, 02:59

Leiner & Hrnjak - Ftiček veli
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549