Autor Tema: Peršin Grad  (Posjeta: 17210 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Peršin Grad
« : Travanj 11, 2010, 05:05:52 poslijepodne »
Jel postoje de ostatki Peršin Grada?
Pital sem jenoga znalca a odgovor je bil da se nezna de je bil.

Offline Povijest

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 1
  • Karma: +0/-0
Odg: Peršin Grad
« Odgovori #1 : Studeni 03, 2012, 07:20:23 poslijepodne »
Jel postoje de ostatki Peršin Grada?
Pital sem jenoga znalca a odgovor je bil da se nezna de je bil.
Ja znam da je bil u okolice Gudca

Offline kramer werke

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 77
  • Karma: +0/-0
Odg: Peršin Grad
« Odgovori #2 : Studeni 03, 2012, 07:40:34 poslijepodne »
postoji" peršinovec" naselje koje mještani tako nazivaju iako
pripada pod markuševec turopoljski
to ti je onaj dio gdje su birtije "vratio se šime" i "pub"
evo kordinate
45.657263,15.972544

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Peršin Grad
« Odgovori #3 : Studeni 03, 2012, 08:58:27 poslijepodne »
Ja znam da je bil u okolice Gudca
Na osnovu čega?
Ili da preformuleram; jel postoji kakov pisani trag o njem (da več ni skice, slike, karte...)?
wwwg tablice

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Peršin Grad
« Odgovori #4 : Ožujak 27, 2021, 02:53:57 poslijepodne »
Poruka s Facebook foruma - Stari gradovi, Dvorci, Fortifikacijska arhitektura

Prilikom potrage za lokacijom nekadašnjeg samostana u Starom Čiču iz Zagorkinog romana "Plameni inkvizitori" naletio sam na nekog lokalca i pitao ga za točnu poziciju samostana...
Umjesto tog samostana iz romana, lokalac mi je spominjao neki grad i vidljive ostatke u šumi i nudio mi da će me čak odvesti do te lokacije. Zaboravio sam ime grada koji je spomenuo i nisam se mogao sjetiti.
Kako je lokalac bio malo "pod gemištima", mislio sam da izmišlja pod utjecajem "gemišta" i nisam se obazirao na priču. 😃
No, lokalac je bio u pravu. Prilikom današnjeg razgovora s dr.sc. Krešimirom Reganom, ustanovili smo da se radi o PERŠIN gradu. Radi se o gradu dužine cca. 500 m.
Nalazio se u blizini Peršinovca, zaseoku naselja Gudci, koji se nalazi oko 6 km južno od Lukavca i oko 10 km jugozapadno od Velike Gorice.


Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Peršin Grad
« Odgovori #5 : Ožujak 27, 2021, 02:54:50 poslijepodne »
Tema s Facebook stranice Vukomeričke gorice

https://web.facebook.com/vukomerickegorice/posts/202118028292516

Peršin grad

U narodu se sačuvala priča o Peršin gradu. Navodno je to bilo jako bogato selo koje se nalazilo negdje uz potok uzvodno od Gudca i ispod današnjeg brijega na kojem je Peršinovec. Jedne noći je, nakon obilne kiše, potok nabujao i odnio selo.
Ali gdje je mogao biti Peršin grad i da li je uopće postojao? Pretraživanje literature i povijesnih izvora nije dalo neke rezultate, zapravo ništa nije pronađeno...zapravo skoro ništa.
Narodne novine iz 1977. donose obavijest o javnoj dražbi u Velikoj Gorici, a 'radi se o građevinskom objektu tzv. "Peršin grad" u Markuševcu, čestica broj 2930/2, koji se sastoji od visoke prizemne zgrade veličine 10x10,5 m s djelomičnim podrumom i iskorištenim podrumskim prostorom. Objekt se sastoji u prizemlju od gostionice s dvije ugostiteljske prostorije...'
Ta čestica (zapravo 2930, jer danas 2930/2 ne postoji) se nalazi pokraj potoka malo iznad današnjeg izletišta "Cowboy".
Ono što je posebno zanimljivo da Velika Gorica u svojem prostornom planu (objavljen u Službenom glasniku broj 10/2006.) spominje:
- A-09 prapovijesno nalazište - Peršinovec
- A-11 srednjovjekovna utvrda - Peršin grad
Prostorni plan Zagrebačke županije spominje "Na Vukomeričkim  goricama  bio  je  izgrađen  Peršin-grad."
Danas sam pronašao objavu na Facebooku u grupi Old towns, Castles, Ruins, Fortresses and Fortifications gdje se spominje Peršin grad.
"Prilikom današnjeg razgovora s dr.sc. Krešimirom Reganom, ustanovili smo da se radi o PERŠIN gradu. Radi se o gradu dužine cca. 500 m. Nalazio se u blizini Peršinovca, zaseoku naselja Gudci, koji se nalazi oko 6 km južno od Lukavca i oko 10 km jugozapadno od Velike Gorice." (https://web.facebook.com/groups/1483415938614365/permalink/2909684309320847)
Autor tu malo griješi, Peršinovec spada pod Markuševec Turopoljski, a lokacija koju navodi administrativno spada pod Dubranec.