Svakidašnje teme > Gospodarstvo

Bruto ili neto?

(1/2) > >>

Stjepan:
Većini ljudi kod nas je važna samo neto plaća, ono što dobijaju na račun, i obično njezin iznos dogovaraju s poslodavcem. Zakonska je obaveza da se plaća obračunava u bruto iznosu i poslodavci su dužni obračunavati je u bruto iznosu.

Negativnu stranu te priče obično ljudi shvate kad dođu u situaciju da imaju neku olakšicu (npr. uzdržavani članovi ili dijete uvećavaju osobni odbitak) koja bi im trebala povisiti plaću. Tada ovise o dobroj volji poslodavca da li će im to obračunati ili će razliku staviti sebi u džep.

Ljudi bi trebali shvatiti da je njihova plaća taj bruto i da mogu utjecati na konačan neto. Trebali bi shvatiti da razlika između bruta i neta nije ničiji novac već njihov novac kojim se država koristi.

Danas je post o tome napisao Nenad Bakić (MojPosao.Net, jedan iz manjine hrvatskih poduzetnika koji se nije obogatio sumnjivim već poštenim poslom): http://trzistakapitala.wordpress.com/2010/04/25/neto/

I prvi komentar je dao jedan netovac kojega je baš briga za bruto.

Osvjestite se ljudi, bruto je vaša plaća i trebali bi se pitati na što se troše VAŠI novci.

Sledgehammer:
Još je bolje načeti temu i pitati za odgovornost države koja dozvoljava kroz zakone takvo nelogično, nepošteno i nemoralno ponašanje poslodavaca...

JosipJoža:
Svaka čast DM-u i njegovom poslovanju i odnosu prema djelatnicima, kao i ovoj neobičnoj odluci vlasnika kompanije.
Bilo bi zanimljivo čuti što o tome misle naši tajkunčići, koji iscrpljuju naše trgovce za 2000-2500 kuna na mjesec uz prekovremeni rad koji ne plaćaju, bez slobodnih dana itd,itd. 8)


http://www.jutarnji.hr/g-tz-werner--vlasnik-dm-a--sve-bogatstvo-darujem--zelim-biti-slobodan-/878540
 
Vlasnik DM-a šokirao svijet: 'Sve bogatstvo darujem, želim biti slobodan!'

Djeca imaju pravo na dobar start u životu, ali ne i na to da im roditelji osiguraju doživotno blagostanje, riječi su kojima je Werner objasnio svoju neobičnu odluku

KARLSRUHE, ZAGREB - Maloprodajni njemački trgovački lanac DM po mnogočemu je drukčiji od današnjih liberalnokapitalističkih kompanija: plaće blagajnica kreću se od 6500 do 7000 kuna, primaju 14 plaća i četiri puta godišnje dobiju poklon-pakete s proizvodima Drogerie Markta (DM)

I baš kada se činilo da je tvrtka dosegla plafon u provođenju “kapitalizma s ljudskim licem”, svijet je ostao zaprepašten novom viješću: Götz Werner, vlasnik DM-a, odrekao se bogatstva i cjelokupan udio u vlasništvu poklonio jednoj dobrotvornoj fundaciji!

Sledgehammer:
Svaka mu čast - nadam se samo dvije stvari:

1. da njegovi nasljednici u kompaniji ne okrenu takvo ponašanje i politiku tvrtke, i
2. da se jednog dana i kod nas pojavi takav - ne zbog poklanjanja, već zbog odnosa prema radnicima.

Goričanka:
Da, to je toliko nevjerojatan čin u današnje vrijeme, da malo tko ostane ravnodušan.
Moja prva reakcija je bila "Valjda će ovi novi vlasnici nastaviti s uhodanom politikom prema zaposlenicima", pa me muž našpotal da kaj svaku dobru vijest moram odma preispitivati.
Tužno je to da nam dobre vijesti prije izazovu skepsu nego veselje, ali tak nas je život odškolovao valjda.
Ak mi neko nekaj da za badav odma dignem obrvu i još dok izgovaram "fala", već se pitam kaj oće taj kad mi to daje.

Ma, zapravo me situacija podsjetila na Diners, kad ga je Kraljević prodao Erste banci, a zaposlenici koji su do tad bili jako zadovoljni
sad su izrazito nezadovoljni nastalim promjenama, od plaće do odnosa prema ljudima, sve se srozalo u Dinersu.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju