Domaće teme > Vukomeričke Gorice

GORNJI HRUŠEVEC

<< < (9/10) > >>

koko-vg:
Pozdrav !

Pohvale s moje strane !

Imam samo jedno pitanje, pošto se ne razmem u to ... kakva, odnosno, čija je ovo uniforma kaj ju dečki imaju oblečenu,   kraj raspela ?

kuntakinte:
Kravat pukovnija.

Mark10:

--- Citat: koko-vg - Lipanj 10, 2012, 04:19:27 poslijepodne ---Pozdrav !

Pohvale s moje strane !

Imam samo jedno pitanje, pošto se ne razmem u to ... kakva, odnosno, čija je ovo uniforma kaj ju dečki imaju oblečenu,   kraj raspela ?

--- Kraj citata ---


--- Citat: kuntakinte - Lipanj 09, 2012, 12:50:11 prijepodne ---
--- Citat: Mark10 - Lipanj 08, 2012, 02:55:59 poslijepodne ---Povijesni izvori spominju srednjovjekovni Gradez
--- Kraj citata ---

--- Citat: Mark10 - Lipanj 08, 2012, 09:57:10 poslijepodne ---Drvena kapela Svetoga Jurja Gornji Hruševec (brijeg Juraščak)
--- Kraj citata ---

Imaš još kaj o te kapele (lokacija, opis, da je napravlena/vrušena,...)?
Katja Matković Mikulčić ju opče ne spomina v "Crkve i kapele Odranskog i Pokupskog dekanata".

V tere kniga si ovo našel?


--- Citat: ---Kurija Erdedi Novo Brdo 15 iz 1861.

Rudarska povelja
Sažetak o eksploataciji rude u Vukomeričkim goricama
Rudna polja

Posjedi od fumusa u vlasništvu predijalnog plemstva i državni posjed u Gornjem Hruševcu 1861.
Rudno blago Vukomeričkih gorica
Presjek rova rudnika Kravarsko
Keglevićevo nametanje desetine plemstvu

Uništenje rudnika Kravarsko 1945.
Rudnici Kravarsko 1 i Kravarsko 2

Popis naselja župe 17. i 18. st.
--- Kraj citata ---

Tragovi antičke, a možda i ranosrednjovjekovne naseljenosti nađeni su i u brežuljkastim predjelima, na položaju Gradišće kod Cerja Letovanićkog i Gradini kraj Palanjeka Pokupskog. Naselja se od najranijeg vremana razvijaju uz prijelaze preko rijeke Kupe, te uz antičke prometne pravce prema zapadu. Ostaci srednjovjekovnog naselja u zaselku Gradec u Vukomeričkim Goricama ukazuju i na srednjovjekovnu naseljenost brežuljakastog predjela sjeverno od rijeke. Sve do 13. stoljeća nema pisanih podataka.
http://www.lekenik.hr/tekst/47/

GRADEC,( kod BREŽANA LEKENIČKIH) - srednjovjekovno nalazište
 Prema literaturi, u Gradecu se nalazilo srednjovjekovno naselje na što upućuju nalazi šute, žbuke i opeke. Pretpostavlja se da se to naselje nalazilo na platou nedaleko od kapele sv. Petra, no zbog guste vegetacije to nije bilo moguće utvrditi.
http://www.lekenik.hr/tekst/48/

--- Kraj citata ---

Danas sam odgovorio no post je nestao.

Puno je pitanja no odgovora je još mnogo više.
Što se tiče  podataka iz Leknena oni su zasnovani na pričama naroda i na njih se ne treba osvrtati sve dok ti podatci ne će biti dokazani nekim materijalnim dokazima. No Gradac se doista spominjao u srednjovijekovnoj bilježbi ali njegova točna lokacija još nije potvrđena. Iz popisa pučanstva Hrvatske 1861. godine podatci su i u državnom uredu za statistiku.
Isprave za povijesna zbivanja mogu se naći u državnom arhivu Hrvatske i Madžarske te u arhivskim ispravama zagrebačkog Kaptola. Dio tema obradili su naši uvaženi povjesničari i ini znanstvenici.
Glede župe i kapele nisam naveo izvore ali precizirat ću: "Josip Butorac"-Popis župa zagrebačke biskupije 1334. i 1501. godine, Starine knjiga 59, i 67. Zatim autor Janko Barle-Zagrebački arhiđakonat 1642. I također Katolički list 1903. broj 20 i br. 239.
Dio dokumentacije nalazi se i u obiteljskom vlasništvu te se ovim putem zahvaljujem vlasnicima na uporabi materijala.

Upad u post, ovo je počasna "Kravat" odora.
Hvala na komentaru!

koko-vg:
Hvala lijepo

Mark10:
GRB PREDIJALNIH PLEMIĆA GODINIĆ

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju