Autor Tema: Upoznajte djecu koja izrađuju naše gadgete  (Posjeta: 4206 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Upoznajte djecu koja izrađuju naše gadgete
« : Prosinac 28, 2010, 10:29:43 prijepodne »
http://www.gadgeterija.net/2010/12/28/upoznajte-djecu-koja-izraduju-nase-gadgete/

Ajde da čujem, što vas je ovog Božića dočekalo pod borom? iPhone 4? Nokia N8? PSP ili možda neki Dellov prijenosnik? Koji god od spomenutih poželjnih gadgeta da ste dobili vrlo je vjerojatno da je izrađen u Foxconnovoj tvornici na jugu Kine, jednoj od najvećih tvornica ove vrste na svijetu.


Štoviše, ova tvornica nosi i naziv Foxconn City s obzirom da u njoj svakoga dana prema nekim procjenama obitava između 300 i 450 tisuća radnika. Dobro ste pročitali – 450.000 radnika.

Francuski novinar Jordan Pouille prvi je prošlog svibnja ušetao u Foxconnovu tvornicu i javnost šokirao radnim uvjetima u njoj. Do zime ove godine u Foxconnovoj tvornici život si je oduzelo ukupno 14 radnika, barem prema službenim brojkama, a vlasnik je poduzeo i određene mjere kako bi spriječio daljnja samoubojstva. Oko visokih zgrada postavljene su mreže, a na prozorima i balkonima stambenih dijelova ‘grada’ ugrađene su rešetke.

Jordan Pouille ponovo je posjetio tvornicu te nam ponovo donio još jednu potresnu priču. Fotogaleriju možete pogledati na njegovim službenim stranicama, a ja vam donosim jedan video isječak kako bi barem donekle uvidjeli u kakvim uvjetima i na koji način se izrađuju gadgeti za kojima toliko žudimo…

Le bagne high-tech chinois où se fabriquent nos iPhone

amarkulin

  • Gost
Odg: Upoznajte djecu koja izrađuju naše gadgete
« Odgovori #1 : Prosinac 28, 2010, 10:36:40 prijepodne »
Ja sam nedavno zamijenil svoju 3-4 godine staru Nokiju (i dalje me njene funkcije zadovoljavaju, ali neke tipke više ne reagiraju otprve) za godinu dana staru Nokiju. Uopće nemam namjeru uzimati iPhone ili druge touchscreen fancy mobitele. Mobitel mi treba da nekoga nazovem ili mu pošaljem kratku poruku. Kad želim slati dulje poruke sjednem za računalo i natipkam mail. Ako ima previše za pisati, sjednem sa čovjekom na kavu. Da ga ne bi slučajno tražil po skajpu ili fejs-četu???

Iako se tehnikom koristim otprilike 20 sati na dan, nipošto ne držim da sam njezin rob. Dapače, radije odem s djecom u kino nego da im pustim (nelegalnu, dakle ukradenu) kopiju na "kućnom kinu".
« Zadnja izmjena: Prosinac 28, 2010, 10:38:20 prijepodne amarkulin »

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Upoznajte djecu koja izrađuju naše gadgete
« Odgovori #2 : Prosinac 28, 2010, 10:43:42 prijepodne »
Foxconn proizvodi i matične ploče, kučišta i ostale komponente za računala. Većina komponenta se proizvodi na istoku. I tvoja Nokia je najvjerojatnije proizvedena u Kini.

Offline Neo

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 291
  • Karma: +2/-1
  • mas-tur-bator
Odg: Upoznajte djecu koja izrađuju naše gadgete
« Odgovori #3 : Prosinac 28, 2010, 02:28:06 poslijepodne »
Citat:
Štoviše, ova tvornica nosi i naziv Foxconn City s obzirom da u njoj svakoga dana prema nekim procjenama obitava između 300 i 450 tisuća radnika. Dobro ste pročitali – 450.000 radnika.

Da nam je jedna takva u hrvatskoj ne bi bilo nezaposlenih.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Upoznajte djecu koja izrađuju naše gadgete
« Odgovori #4 : Prosinac 28, 2010, 04:11:08 poslijepodne »
Uopće nemam namjeru uzimati iPhone ili druge touchscreen fancy mobitele.

Priznaj da bi ti to bilo ipak mrvicu prekomplicirano... da ne velim da se sa njima nemre pisati SMS-ove za vrijeme vožnje...  ;D ;D ;D

Ako ima previše za pisati, sjednem sa čovjekom na kavu.

Eto, ovo mi zvuči kao dobar i razuman izgovor za bijeg s radnom mjesta...

Da ga ne bi slučajno tražil po skajpu ili fejs-četu???

Kaj to je? Neki srpski servisi?

radije odem s djecom u kino nego da im pustim (nelegalnu, dakle ukradenu) kopiju na "kućnom kinu".

Bokteneće, kaj ti moreš scati bedastoće...

Ljudi, ste čitali onu knjigu o jednom našem čovjeku, knjiga se zove "Čovjek koji je zajeb'o Braću Grimm, Ezopa i Hans Christian Andersena - i to sve jednim potezom!"??

Niste??
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

amarkulin

  • Gost
Odg: Upoznajte djecu koja izrađuju naše gadgete
« Odgovori #5 : Prosinac 28, 2010, 05:52:37 poslijepodne »
Ako niste, onda svakako morate upoznati sledža...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Upoznajte djecu koja izrađuju naše gadgete
« Odgovori #6 : Prosinac 28, 2010, 07:48:51 poslijepodne »
Da, Sledgehammer je glasnogovornik našeg sramežljivog Anđelčića, onoga o kojemu ta knjiga i govori...  >:D >:D >:D

“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Upoznajte djecu koja izrađuju naše gadgete
« Odgovori #7 : Prosinac 28, 2010, 08:46:27 poslijepodne »
Nevidim neki problem u toj tvornici, ni u tome ko radi te gadgete... najbolje da budu ljencine ko nasi pa da nis ne rade, ha? Samoubistva, koliko se u Hrvatskoj ubije ljudi na godinu?

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Upoznajte djecu koja izrađuju naše gadgete
« Odgovori #8 : Prosinac 29, 2010, 10:17:39 prijepodne »
Problem je i tuga da se deca tak izrabljuju, ali nije to samo u IT industriji, nego u svemu kaj dolazi s istoka, a to je sve.

I već mi ide na živce to stalno skretanje pažnje na problem izrabljivanja djece, ili one PETA udruge koje podsjećaju na zlostavljanje životinja a ne nude nikakvo rješenje.
Kaj da sad radimo? Da prestanemo kupovati gadgete? Ili obuću i odjeću?
Da svi odmah sad prestanemo jesti meso?
Bi li to riješilo problem?
Ne bi naravno, jer bi onda sva ta deca ostala bez posla, umirali bi od gladi, nehigijene i posljedičnih bolesti, a hiperprodukcija životinja za prehranu dovela bi do toga da bi na kraju te životinje pojele nas.
Budimo realni, svijet u kojem živimo je okrutan, ali jedini koji imamo.
Možemo ga učiniti boljim, ali ne tako da se meni nabija osjećaj krivice kad kupim komad plastike, za preskupu lovu koju sam isto tak pošteno i teško zaradila, nego tako da se svjetska lova globalno i generalno drugačije i pravednije raspoređuje.
No to je potpuno druga tema, kaj ne?
« Zadnja izmjena: Prosinac 29, 2010, 10:19:21 prijepodne Goričanka »
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Upoznajte djecu koja izrađuju naše gadgete
« Odgovori #9 : Prosinac 29, 2010, 11:04:22 prijepodne »
Problem je i tuga da se deca tak izrabljuju, ali nije to samo u IT industriji, nego u svemu kaj dolazi s istoka, a to je sve.

I već mi ide na živce to stalno skretanje pažnje na problem izrabljivanja djece, ili one PETA udruge koje podsjećaju na zlostavljanje životinja a ne nude nikakvo rješenje.
Kaj da sad radimo? Da prestanemo kupovati gadgete? Ili obuću i odjeću?
Da svi odmah sad prestanemo jesti meso?
Bi li to riješilo problem?
Ne bi naravno, jer bi onda sva ta deca ostala bez posla, umirali bi od gladi, nehigijene i posljedičnih bolesti, a hiperprodukcija životinja za prehranu dovela bi do toga da bi na kraju te životinje pojele nas.
Budimo realni, svijet u kojem živimo je okrutan, ali jedini koji imamo.
Možemo ga učiniti boljim, ali ne tako da se meni nabija osjećaj krivice kad kupim komad plastike, za preskupu lovu koju sam isto tak pošteno i teško zaradila, nego tako da se svjetska lova globalno i generalno drugačije i pravednije raspoređuje.
No to je potpuno druga tema, kaj ne?


Eto to je pravi odgovor! Slazem se sa tobom.