Autor Tema: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....  (Posjeta: 150442 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #30 : Listopad 11, 2009, 04:11:09 poslijepodne »
U mojem cvijetnjaku, ili bolje rečeno zelenjaku raste vrsta čempresa koja je ošišana u 12 kuglica.  Tijekom ljeta šišam novonarasle listiće tako da bi kuglice uvijek imale oblik kuglica.
Međutim, ovo ljeto mi se dogodilo da su se one najdonje počele sušiti. I sad imaju dijelove koji su u fazi sušenja, a dijelomično su ipak zelene.
Ima li lijeka, kako da mi se ne posuše, tj hoće li se uspjeti izvući na proljeće?

Imam samo zimsku fotku, ali vjerujem da ćete znati o kojoj je biljci riječ.



Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #31 : Listopad 11, 2009, 07:33:30 poslijepodne »

Prvo prosim odgovor,koliko gnoja i kak ga misliš voziti?
Pa valjda u PVC vrećama.

Hihihih - ako budete tovarili, prosim zovite nas forumaše da vam damo podršku, a bit će i fotić blizu.  :-*

A prosim lepo zakaj u pvc vreče,ako može u prikolicu?
Bolje da mi budemo zajedno na koncertu,nek na nametanju gnoja
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

plemenitashica

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #32 : Listopad 11, 2009, 07:56:40 poslijepodne »

Prvo prosim odgovor,koliko gnoja i kak ga misliš voziti?
Pa valjda u PVC vrećama.

Hihihih - ako budete tovarili, prosim zovite nas forumaše da vam damo podršku, a bit će i fotić blizu.  :-*

A prosim lepo zakaj u pvc vreče,ako može u prikolicu?

Kakvu prikolicu. Pak se ne bu po VG vozil u autu sa zakopčanom prikolicom punom gnoja.
Ima da potrpa gnoj u vreće, dobro zaveže da dihtaju, da ne "zasmrdi" grad.  ;D

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #33 : Listopad 11, 2009, 08:15:34 poslijepodne »

Prvo prosim odgovor,koliko gnoja i kak ga misliš voziti?
Pa valjda u PVC vrećama.

Hihihih - ako budete tovarili, prosim zovite nas forumaše da vam damo podršku, a bit će i fotić blizu.  :-*

A prosim lepo zakaj u pvc vreče,ako može u prikolicu?

Kakvu prikolicu. Pak se ne bu po VG vozil u autu sa zakopčanom prikolicom punom gnoja.
Ima da potrpa gnoj u vreće, dobro zaveže da dihtaju, da ne "zasmrdi" grad.  ;D

Plemenitašice stvarno shvačate sve doslovno. No dobro niš zato,bar sem se nasmijal.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

plemenitashica

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #34 : Listopad 11, 2009, 08:44:25 poslijepodne »
Plemenitašice stvarno shvačate sve doslovno. No dobro niš zato,bar sem se nasmijal.
Nekak nisam daleko od vas.  ;)

Offline Točkica

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 395
  • Karma: +8/-4
  • Spol: Ženski
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #35 : Listopad 11, 2009, 09:09:49 poslijepodne »


Molim, pardonček kaj ću na trenutak skrenuti temu sa tako u8godnih razgovora o transportiranju stajskog gnoja

no imam jedno pitanjce. Naime,to je više problem nego pitanje.

Dakle, već nekoliko godina imam sobnu biljku nolinu (Nolina recurvata, poznatija kao "slonovska noga"), visoku nekih 40-ak centimetara.

Prve dvije-tri godine lijepo je uspijevala i rasla, no tad sam je odlučila presaditi jer je rasla u maloj lončanici. Kupila sam široku i plitku keramičku posudu, baš po pravilima, na dno stavila drenažu, upotrijebila sam kupovnu zemlju za cvijeće, sve napravila po PS-u, kako se to kaže.

No čini se da sam negdje pogriješila jer od tada moja nolina nekako "kunja" i slabi, listovi su sve više obješeni, kao da polagano umire. I to traje već dobre dvije godine. Pazim na zalijevanje, redovno je prihranjujem, ali ništa joj ne paše i ona je sve slabija, listovi su i dalje zeleni, no sve su više obješeni, izgleda nekako tužno i jadno.

Ima li tko sličnu biljku, tko mi može dati pametan savjet što učiniti?   
« Zadnja izmjena: Listopad 11, 2009, 10:15:58 poslijepodne Točkica »

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #36 : Listopad 11, 2009, 11:34:50 poslijepodne »
Jedno pitanje,
     Gdje da ja nabavim stajski gnoj? Danas sve manje ljudi imaju kravice a svinjski ne valja :-[

Prvo prosim odgovor,koliko gnoja i kak ga misliš voziti?

pa ja imam 25 vočkica pa za to  :)
Hmm... kolikomi to onda treba.

E i da ja bi da je to nekak kompaktno- PVC vreče :-\ , ipak autom ga vozim  :o

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #37 : Studeni 15, 2009, 09:07:28 prijepodne »
Na onom gastro sajmu pogledajte prije šatora "vrt BEZ motike" čovjek ne koristi ništa umjeto a ima ogromne tikvajne!!!

Offline repo

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 87
  • Karma: +1/-1
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #38 : Studeni 26, 2009, 10:37:01 prijepodne »
cemprese i tuje koliko ja znam kod nas napada neki pauk,
i koliko znam, a ne znam mnogo, postoji nesto s cim se moze spricati...
mogu se raspitati ako vec nisi pronasla odgovore..

drugo..
tak posisana biljka je isto ko kad primjerice one pudlice koje obriju tak da im ostane kuglica na vrhu repa
i kuglica dlake oko glave... jel to lepo? istina, kako kome...

plemenitashica

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #39 : Studeni 26, 2009, 09:33:45 poslijepodne »
cemprese i tuje koliko ja znam kod nas napada neki pauk,
i koliko znam, a ne znam mnogo, postoji nesto s cim se moze spricati...
mogu se raspitati ako vec nisi pronasla odgovore..

Ne, nisam. Hvala unaprijed ako nešto saznate.

Rekli su mi da su to nasilno uzgojene biljke, uvezene iz Nizozemske, i da su tamo hranjene nekim supstancama koje naravno drže biljku na životu dok je u dućanu i dok punoooonoo košta. A onda se u toku samo jedne godine (što je kod mene slučaj) jednostavno počne sušiti i da nema pomoći.
Rastužilo me to, ali kako sada svari stoje istina je, biljka je sve suhlja, donje 3
 kuglice su već gotovo smeđe i samo kaj listići nisu otpali. :'(

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #40 : Studeni 28, 2009, 02:00:50 poslijepodne »
cemprese i tuje koliko ja znam kod nas napada neki pauk,
Crveni pauk. I ak ja dobro pamtim to se mora spricati sada po zimi jer je prekasno u proljeće :-(

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #41 : Studeni 29, 2009, 09:59:28 poslijepodne »
Kak se razmnožava magnolija?
Nemrem niš dobiti ni z semena ni z pelcerov...

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #42 : Veljača 22, 2010, 07:10:05 poslijepodne »
Vidim des da su nekteri počeli rezati trsje.
Jel prerano,prekesno il taman?

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #43 : Veljača 27, 2010, 12:26:11 poslijepodne »
KALENDAR RADOVA - SIJEČANJ

U polju  Njive su obično zaštićene pokrivačem, a zbog kolebanja temperatura (noću vrlo niske, danju sunčano) stvara se ledena pokorica, koju treba razbijati prohodom traktora. Ako u siječnju ne padnu snjegovi i izostanu niske temperature nastavljaju se jesenski radovi - zimska brazda uz zaoravanje mineralnih gnojiva (uree, fosfornih i kalijevih) i stajnjaka. Ako zatopli, ispušta se voda koja leži na njivi. Izrađuju se planovi proljetnih i ostalih radova tekuće godine. Nabavlja se materijal za proljetnu sjetvu: sjeme, gnojiva, zaštitna sredstva, rezervni dijelovi i ostalo. Obavlja se pregled uskladištenih proizvoda (repa, krumpir u trapovima) koji se utopljavaju.

U staji  Posebna se pozornost poklanja prehrani suprasnih krmača i steonim junicama i kravama. Preživačima se uz sijeno daje i svježa gomoljasto-korijenasta hrana uz dodatak koncentrata. Silažom se hrani sva stoka jer je to najbolja hrana. Perad, a osobito kokoši nesilice, drže se na toplom uz umjetno svjetlo. Ovčari u ovom mjesecu obavljaju mrkanje ovaca radi ljetnog janjenja.
 
U vinogradu  Tko rigola, krajnji mu je rok da to obavi, kopaju se jame za sadnju cjepova, dovozi se stajnjak za proljetnu gnojidbu. Priređuje se kolje, premazuje smolom ili nekim od sredstava za zaštitu drva, namače u otopinu modre galice. Pregledava se žičano-betonska armatura i po potrebi popravlja. Nabavljaju se lozni cjepovi, alat se priprema, nabavlja ili popravlja, kopaju se jame za sadnju na praznim mjestima.

U voćnjaku  Uredite voćke, prihranite ih stajskim i mineralnim gnojivom. Provedite zaštitu od zečeva. Ako nisu preniske temperature, iskopajte jame za sadnju.

U povrtnjaku  Donosi se plan uzgoja povrća u obiteljskom povrtnjaku. Popravlja se ili kupuje alat i inventar, kvalitetno sjeme, mineralna gnojiva i pesticidi. Pripremaju se tople lijehe, klijališna zemlja i bioener-getski materijal. U zaštićenom prostoru priprema se tlo za sjetvu zelja ranog, kelja ranog, cvjetače rane, brokule rane i salate. Na otvorenom prostoru sije se grašak i bob-mahunar. Pregledava se povrće u trapu, podrumu i tavanu.

U podrumu  U ovom mjesecu nastavlja se s prvim pretokom vina ako to nije završeno u prosincu. Zbog niskih temperatura izlučuje se strijež iz vina. Taloženje striježa može se pospješiti pretakanjem vina u hladne nadzemne prostorije ili zračenjem podruma. Vino treba provjeravati, kušajući ga iz svake bačve. Prazne bačve i podrum po potrebi sumporiti, a podrum za sunčanih dana provjetriti.
 
U vrtu  Zemlju pognojite stajskim gnojem, mineralnim gnojivom ili razbacajte kompost. Ako ima snijega, skinite ga s grana ukrasnog drveća i grmlja. Provedite zaštitu od zečeva. Trajnice koje prezimljuju u zatvorenim prostorijama pregledajte i povremeno ih zalijte.
 
U skladištu  Održavati nisku temperaturu pšenice, ječma, kukuruza i sličnih proizvoda.
 
U priobalju  U voćnjaku se čiste i orezuju stabla, suhe i bolesne grane i grančice se spaljuju, za topla vremena obavljaju se i svi ostali poslovi. Mogu se saditi i presađivati voćke kopaju se jame, suzbija medić. Vinograd se orezuje, sade cjepovi, popravlja i postavlja naslon. Sjetva povrća u klijališta: kelj rani, kupus rani, salata.

Gnojidba Trenutak je planiranja izbora mineralnih gnojiva za novu proizvodnu sezonu. Za osnovnu i predsjetvenu gnojidbu NPK formulacije, a za prihranu svih poljoprivrednih kultura tijekom cijele vegetacijske sezone pojedinačna dušična gnojiva.
Za manje površine ili okućnice izaberite FLORINE mala pakiranja mineralnih gnojiva, a za proljetne foli-jarne prihrane FERTINE, tekuća mineralna gnojiva s makro i mikroelementima.
Za sve informacije i stručne savjete obratite se na besplatni telefon 0800 647-647.
http://www.abm.hr/kal-sij.php

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #44 : Veljača 27, 2010, 12:26:54 poslijepodne »
Kalendar radova
Radovi u vrtu nemaju početak i kraj... U vrtu se radi kontinuirano, sa većim ili manjim intenzitetom u ovisnosti o godišnjem dobu, vremenskim (ne)prilikama, te stanju i potrebama kultura za koje smo se odlučili... Nema opravdanja vrt napustiti nakon ubiranja plodova u jesen i čekati da nas prve sunčeve zrake izvuku u veljači u zapušten raj, jer kud ćeš veći pakao od hvatanja neuhvatljivih termina... Gredice valja pripremati u jesenskim i ranozimskim mjesecima za narednu vegetacijsku sezonu, a ista ne počinje 1.siječnja 2009. nego se lijepo nadovezuje na jesen 2008..


Posijati jesensko-zimske kulture 2008. i pripremiti gredice za proljetnu sjetvu 2009. značit će nam puno kad krenu proljetni radovi, a mi smo već sve pripremili, pa samo lagano sijemo, sadimo i sunčamo se na ožujskome suncu...

Najteži poslovi u vrtu jesu priprema gredica za sjetvu i sadnju i suzbijanje korova. Najveća greška je pomisliti "lako ćemo mi to", pa prionuti onako, na horuk, vikendaški - bez plana i dugoročnog cilja. Ukoliko nismo osobito maštoviti (ili jesmo ali nikad nam nije dosta) tražimo dodatnu inspiraciju i isplati se listati knjige i časopise o uređenju vra i vrtarenju, zamišljati, risati plan itd. Meditativna faza i sve faze sanjarenja neophodne su da bi se stvorila vizija našeg komadića raja na Zemlji. I nije dosta da se stvori, mora se i učvrstiti, oblikovati u plan... Plan se može mijenjati, prilagođavati... pa i vizija, ali ne drastično, dramatično...

Valja se oboružati strpljenjem i planirati najmanje desetak godina unaprijed (ako ne i stotinjak), jer vrta nema da nastao je preko noći... Obično to ide ovako:

Javi se želja potaknuta sličicama iz bogato ilustriranih knjiga i časpisa...
Ono: starinski stolić od kovanog željeza obasjan suncem na terasi popločenoj zagasito crvenom keramikom... na stoliću boca vina, kava, kolači... Pored stolića stolac za ljuljanje... na stolcu knjiga, ilustrirana revija... sve okruženo bujnim zelenilom... s terase pogled na dijete, ženu, priljatelja/icu što ljenčari u mreži za ljuljanje razapetoj između dva stabla jabuke, ili jabuke i kruške, ili kruške i šljive ili...djeca u kućici na stablu...žaba u bari na lopoču...
Ali kad kreneš postane ti jasno da te bole mišići i kosti, da komarci bodu, a sunce peče, da do ostvarenja romatične vizije put vodi kroz bodljikavu šikaru, da gredice zarastaju u korov brzinom sjetlosti, da biljke venu i kržljaju ako je suša, posjaju pljesnive i bolesne kiši li previše, a iste nisu prilagođene takvoj klimi, prava katastrofa... pa se stvari počnu komlicirati. Mnogi odustaju...
No, nikada ne pobjeđuju oni koji odustaju! A odustati se može u bilo kojoj fazi, a najteže će biti na početku - dakle prvih pet do deset godina :) . Nije lako u turbo vremena brzih rezultata i sumnjive zarade posvetiti se nečem što će nam jednom u budućnosti pružiti možda samo neki neopipljiv duhovni užitak, pa možda i nema smisla da se tog posla baš svatko laća... Samo onima profinjenije svijesti, pustolovnijeg duha i jače volje svaki će se napor višestruko isplatiti!
Sad će možda tko zaključiti kako se tu previše filozofira, jer je naslov stranice KALENDAR RADOVA U VRTU, a zna se šta piše u kalendaru! U siječnju se radi to i to i to, u veljači to i to, u ožujku to i to, u travnju to i to... One koji tako razmišljaju upućujemo na izobilje literature na domaćem i stranim jezicima, a pomoći će im i naša Arhiva...

Savjet ove stranice glasi: JUST DO IT! U ljeto/jesen/zimu/proljeće pripemaj gredice za sjetvu: štihaj (ako ti se da i ako je zemlja baš jako tvrda), rahli bio vilama, gnoji i malčiraj, nabavi sjeme, sij, sadi, presađuj, skupljaj plodove, suzbijaj korov, jedi plodove svog rada, skupljaj sjeme i iskustvo... Razumno rasporedi vrijeme rada i odmora, jer dug je to put!

I ne flozofiraj previše...
http://rustica.hr/modules/mastop_publish/?tac=Kalendar_radova