Autor Tema: Sitni popravci vodovoda u kući  (Posjeta: 339662 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline katulic

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 12
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #150 : Rujan 20, 2010, 03:22:11 poslijepodne »
Ok..probam s octom...solne ionak nemam trenutno doma. Samo pitanje kak najlakše nalijati unutra...pa potopim u litru octa i amen
Pipa normalno klizi i ništa ne zapinje, al pretpostavljam da ima zaštitne mrežice prije kugle ili ćega već, i da je tu nastal problem.
Rastavit se kolko vidim i neda (za 200 kn kolko je koštala teško da bi je ko i popravljal)

U principu pouka je da ako kaj kemijam sa vodovodom i može doć do kidanja komadića nećeg, prvo skinuti pipu i pustiti vodu direkt van....al to onda pak stvara dodatno probleme, ev. kidanje brtve  (npr bil sam u Pipa dućanu danas u Ilici i nemaju konusne brtve, samo ravnu, i Bog znaj jel mi paše..svratim u Feroterm na putu s posla).

Savjet: kupovati klasične pipe kod nas (Armal, Schmidler, Grohe ili koje već)

Zakaj to radim sam a ne zovem stručnu osobu ?
Pa vodoinstalater mi je slagal lavabo pipu, 5-6 puta prokapal dovod na kutnom ventilu  i vraćal se ,pa me bilo sram čoeka više zvat. malo muke i malo raspitivanja kupil redukciju kakva zapravo treba (s gumicom a ne bez) i složil sam sam da ne kaplje. Pravih majstora sve je manje, zato cijenim znanje kad ga vidim, i zato Mlačan svaka čast !

Ovdje je opisan klasičan primjer problema vezan za jednoručne mješalice, a posebno je izražen kada se koristi plinski bojler za zagrijavanje tople vode.
O čemu se ovdje radi?
U deklaraciji koja se nalazi priložena uz ovakve proizvode, pisalo je da proizvod nije namijenjen za korištenje plinskih uređaja – ili nešto slično  - i nisam baš siguran da se takav tekst i dalje nalazi u deklaracijama.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #151 : Rujan 21, 2010, 12:23:24 prijepodne »
Evo sad je ponoć,vratil sam se sa terena na poplavi,javim se sutra. Pipu treba obavezno rastaviti drugačije ništa od posla. Kad ulovim vremena,poslikam i postavim postupak na forum, ili donesi pipu kod mene doma popodne da ju očistim.
Sada laku noć!
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline prvivozac

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 50
  • Karma: +0/-0
pitanje u vezi malog bojelra koji pušta
« Odgovori #152 : Rujan 21, 2010, 03:36:42 poslijepodne »
Ovako: pušta mi bojlerčić od 5 litara, i to samo kad puštam vodu, inače ne pušta.  to znači da nije probušen kotao nego da je valjda stgvar u dovodu od fleksibilne cijevi koja ide u njega i samo g kotlića. može li se to nekako popraviti ili da ga bacim? nisam pri novcu trenutačno. to mi je inače kuhinjski bojler.o bojlerima inače nemam pojma

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #153 : Rujan 21, 2010, 08:07:37 poslijepodne »
Pre malo informacija za bilo kakovu detekciju, ali da probamo.

U pravu si , iz opisa se može zaključiti ,a opis navodi da bi mogla biti jedna od cijevi kojima je bojler spojen sa mješalicom.
Treba malo zategnuti cijevi u desnu stranu da se pritegnu brtve koje bi se trebale nalaziti u samim cijevima. Ako ne drži ,mogu se staviti nove brtve , inače to je veličina od 3/8“, a može se staviti gumena brtva ili od klingerita.Ali ima i drugi problem koji navodi da se ipak radi o spremniku od bojlera.
Pretpostavljam da je spremnik plastični. Kod otvaranje tople vode na miješalici  , hladna voda ulazi u spremnik i to pod pritiskom koji je trenutno u mreži.

Nakon što se spremnik napuni vodom ,kroz drugu cijev poteče topla voda , a istovremeno se spremnik pod utjecajem pritiska  koji je sada nešto manji, raširi. Kada zatvorimo pipu prestane dotok vode u spremnik ,a višak vode ( pritiska ) se kroz cijev iscijedi  i pomalo prestane teći. Dakle ako je spremnik napuknuo ( ipak malo sumnjam u to ) on se na taj način povremeno raširi pa voda ispod plašta polako curi niz cijevi. Kada se pritisak smanji ,prestane i curenje vode jer se plastika vrati na mjesto i zatvori rupu.

Drugo mjesto gdje može doći do propuštanja vode je na samoj gumenoj brtvi. Na ovoj brtvi može puštati ako je taj okrugli plastični kolut – matica – popustio ili je puknuo.

Kako doći do tog mjesta i ustanoviti mogući kvar?

Prvo treba isprazniti vodu iz bojlera , skinuti ga sa zida i otvoriti plašt ispod kojeg se nalazi spremnik. Na samom dnu spremnika, i to na onom dijelu koji visi prema dolje i gdje se nalazi  grijač, nalazi se ta plastična matica. Ispod nje se nalazi grijač i okrugla crna gumena brtva.

Ovo vrijedi za novije tipove bojlera. Ako je stariji model tada ima limeni dio i to sve se može pogledati ovdje:

Ovo je ta plastična matica
[url=http://www.forumgorica.com/sam-svoj-majstor/sitni-popravci-vodovoda-u-kuci/60/]http://www.forumgorica.com/sam-svoj-majstor/sitni-popravci-vodovoda-u-kuci/60/
[/url]
« Zadnja izmjena: Rujan 21, 2010, 08:12:22 poslijepodne mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline prvivozac

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 50
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #154 : Rujan 22, 2010, 09:00:32 prijepodne »
Vauuu, ovo se zove dobar savjet! Čim dođem kući probat ću, pa javim! Puno hvala!

Offline katulic

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 12
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #155 : Rujan 28, 2010, 08:33:35 prijepodne »
Javljam se nakon peripetija...čistil sam s octom, pomoglo malo al još uvijek ne ide voda kak spada.(dakle nij eproblem akmenac nek mrvice)
Ćul sam se s servisom tih pipa i rekli su da mi daju nove kartuše čim dođu (al da majstore nemaju nek zapravo samo uvoze bla bla pa da mogu ja to sam), čekam tjedan dana da mi se jave jer u uredu nemaju kartuše.

Kad ubodem kartuše probam ih zamijenit sam, al na pipi na kadi je mesingani prsten koji ju drži a bojim se da ga ne spigam.

Na pipi pak na lavabou nisam uspjel skinut ni ručku(obično ispod crven-bel gumbića je šaraf koji se odšarafi, na ovoj nije šaraf nek neka plastična tvorevina koju nemrem otfrknuti...bum probal kad dojdu kartuše).

Ak ne uspijem, bil bum slobodan javiti ti se i skoknuti do tebe kad ti paše, pa naučim nekaj :).
Čim ubodem nove kartuše, javim se.

Možeš molim te samo poslati kontakt podatke, mail,  na katulic@gmail.com

Thanks !


>>Evo sad je ponoć,vratil sam se sa terena na poplavi,javim se sutra. Pipu treba obavezno rastaviti drugačije ništa od posla. Kad ulovim vremena,poslikam i postavim postupak na forum, ili donesi pipu kod mene doma popodne da ju očistim.
Sada laku noć!

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #156 : Studeni 02, 2010, 10:51:08 prijepodne »


Kako radi plovak u vodokotliću?

Na slici se vidi kako izgleda plovni ventil – plovak.
Voda iz mreže ulazi u glavni ventil, na kojem se nalazi membrana koja dozvoljava prolaz vode u glavnu cijev (vidi strelice ), a dio vode kaplje kroz servoventil.
Dio koji je plave boje , a označen je nazivom Plovak; izgleda kao čaša okrenuta prema dolje i povezan je sa polugom za regulaciju nivoa vode u posudi vodokotlića.
Kako se voda u posudi polako punu, tako se taj dio polako podiže prema gore. Kada se poluge servoventila ( 7) i regulaciona poluga  (6) dotaknu , znaći da se voda napunila na željeni nivo i gumica na servoventilu zatvara kapanje vode kroz istoga i voda prestane dalje ulaziti.

Ovo je skraćeni opis cijelog postupka, mislim da je dovoljno za razumjevanje.

Kada pustimo vodu, plovak (3) padne prema dolje, jer je voda istekla iz posude i voda opet poteče kroz glavni ventil.
Visina nivoa punjenja , namješta se između 6 – 9 litara.
Potencijalna mjesta kvarova su na Servoventilu (7), na Peharu (4) i na Plovku (3), jer se tu sakuplja kamenac. Kamenac onemogučava normalni protok i zatvaranje vode na servoventilu (7) i teško klizanje Plovka ( 3) i Pehara uz glavnu cijev(2), i zbog toga se ta mjesta trebaju povremeno očistiti od kamenca.

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #157 : Studeni 03, 2010, 09:35:33 prijepodne »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #158 : Studeni 04, 2010, 09:24:49 poslijepodne »




Nadam se da slika dovoljno govori?
Gore je slika kako izgleda složeni obrtalj za slavine - pipe, a dolje je sve rastavljeno na dijelove.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline lela

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 7
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #159 : Studeni 06, 2010, 02:36:26 poslijepodne »
svaka čast za ovaj forum, nema korisnijeg mjesta na internetu!  :)
može pomoć molim vas?
imam problem s ugradbenim vodokotlićem (geberit). puni se jako dugo, sigurno više od sat i pol. i čini mi se da se to vrijeme još više produžuje.
nikako da se pokrenem i zovem nekog majstora, ali možda mogu nešto sama napraviti uz vašu pomoć?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #160 : Studeni 06, 2010, 06:35:03 poslijepodne »
Prema opisu koji je naveden mogu zaključiti da se radi o začepljenju plovka. Sigurno je došlo smeće iz mreže i zaštopalo plovak.
 Ovdje na forumu postoji opis , kako se otvara i vade dijelovi za Geberitov ugradbeni vodokotlić, pa se može sa time poslužiti za demontažu plovka i vađenje istog iz spremnika.
Napominjem da postoji nekoliko vrsta plovnih ventila, (ili uljevnih ventila) i svi se oni slično vade i demontiraju.
Evo nekoliko slika kako mogu izgledati, ovisno o modelu vodokotliča, i kako se rastavljaju i sastavljaju ( nadam se da slike pomažu ).




Ako niste baš sigurni pozovite majstora ili se javite na pp za daljnu pomoć.
Ukoliko imate nekoga tko se želi upustiti u posao rado ču pomoći savjetom i naravno uputama.
Kako izvaditi plovak?
Osloboditi prostor za ulaz u spremnik prema slikama koje su ovdje ranije postavljne ( pogledati ranije postove).
Zatvoriti kutni ventil i skinuti cijev za dovod vode sa plovnog ventila. Plovak se povuče prema gore, da izađe iz ležišta i izvuće se van iz posude. Sada ga treba pažljivo rastaviti i očistiti sve dijelove . Nakon temeljitog čišćenja sve pažljivo složiti i vratiti natrag u posudu, obrnutim redosljedom.
Ako mislite da neče iči, idući tjedan sve lijepo poslikam i postavim slike , ako to pomaže?

Puno hvala na dobroj kritici.
« Zadnja izmjena: Studeni 06, 2010, 06:42:02 poslijepodne mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #161 : Studeni 07, 2010, 04:12:55 poslijepodne »
Pitao bih Mlačanina za shemu filtera oborinske vode ( iz žljeba ) koja puni cisternu. Vrlo blizu krova je stablo oraha, te šuma i krajem godine se na dnu istaloži poprilično. Cisternu treba čistiti najmanje jednom godišnje. Postoji filter koji ima preljev, nešto kamenja i na kraju nešto kao spužvu, ali izgleda da treba nešto bolje. Zato molim savjet. Nedavno sam dobio neki mail u kojem se nude neki rezervoari vode kao mješine, prilično velikih volumena. Ulaz im se spaja na žljeb, a između je filter. Voda ulazi odozgo, prelazi preko koso položenih sita i na dnu izlazi. To je prikazano više kao ideja bez detaljnih pojašnjenja. I još nešto. Uočio sam da se prodaje hidrofor sa pumpom. Da li je to još aktualno?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #162 : Studeni 07, 2010, 10:19:57 poslijepodne »



Moram priznati da sam pokušavao pronaći kako se jednostavnim filtrom, osloboditi lišća i ostalog „ krupnog“ otpada u prikupljanju kišnice sa krova. Teško je složiti dobar filtar , koji se ne mora često čistiti i da nije skup.
I sam u svom postu spominješ jedan , po meni dobar način  za koji mislim da bi se mogao jednostavno primijeniti i lagan za održavanje.
Evo ovako bi se to moglo napraviti,recimo od lima , naravno treba to malo najprije posložiti i isprobati. Mislim da bi praksa pokazala sve mane i nedostatke ovog načina . Nešto slično sam već ranije radio,a ovo bi bilo malo dotjerano ali nisam isprobavao. Naravno da se sve dade još bolje dotjerati.

Otvorio si po mojem skromnom mišljenju, jednu jako zanimljivu temu koja se vjerujem svima nama stalno pomalo mota po glavi.
Istina je da najviše vode trošimo na ispiranje Wc-a ,zatim na tuširanje,a najmanje vode koristimo za piće, tek nešto oko 18%.
Negdje sam već napisao da bi naša država zaista trebala predložiti i donijeti zakon , da svaka novo sagrađena kuća ili zgrada mora imati riješen sistem za sakupljanje kišnice.
Iz tih se spremnika vrlo lako napravi pomoću pumpi, posebno ispiranje za sanitarne uređaje: Wc-i bide, a uz malo volje može se ta voda koristiti za kupanje i pranje.
Nakon kupanja i pranja, filtriranjem se može ista voda dalje koristiti za zalijevanje i pranje automobila.
Možda ovo izgleda kao neki SF- roman, ali sjetimo se samo nafte i predviđanja vezana za nju.
Mislim da ni pitka voda nije vječna, a to nam govore primjeri iz zemalja koje nemaju pitku vodu. Mi se tu ponašamo kao da imamo pitke vode za uvijek, a znamo da to nije istina.
 

« Zadnja izmjena: Studeni 07, 2010, 10:25:39 poslijepodne mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #163 : Studeni 08, 2010, 11:11:40 prijepodne »
Hvala na shemi. Često prolazim kraj jedne drvene kuće koja na zidu ima izgledom isti filter. Preko zime ću malo eksperimentirati i pokušat osmisliti predfilter koji bi spriječio ulaz sitne prljavštine od lišća u filter. Ako je orah u blizini, onda njegovi osušeni cvjetovi stvore sa vodom smjesu koja sve začepi. Nažalost, nisam u blizini i u tom periodu godine to čišćenje bi trebalo biti često. Inače da nema lišća, spomenuti filter bi zadovoljio.
Spomenuo si potrošaće vode u kući i nažalost, to je tako. Tko može uštedio bi poprilično kada bi tehnološku vodu namirio alternativnim izvorima; kišnica i (ili) hidrofor. Sljedeće bi bilo kolektori za toplu vodu, pa štedne žarulje itd. Bilo bi dobro da se takove ideje stimuliraju od strane lokalne zajednice i društva u podjeli troškova. Koliko znam bilo je toga kod ugradnje kolektora.

Offline lela

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 7
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #164 : Srpanj 03, 2011, 10:33:09 poslijepodne »
Bok Mlačanine (i ostali),
imam jedno možda banalno pitanje, nešto što se uglavnom uzima zdravo za gotovo.
Zašto bi u podnom sifonu u kupaoni uvijek trebalo biti vode?
Da li zbog smrada? Ako da, onda to kod mene ne funkcionira. Zna smrditi i s vodom i bez nje, nema baš pravila. A evo sad mi već 10tak dana nema vode u sifonu i nijednom nisam osjetila smrad.