Autor Tema: Web stranica TZZZ-a izrađena na otvorenom softveru  (Posjeta: 11260 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Web stranica TZZZ-a izrađena na otvorenom softveru
« : Srpanj 20, 2011, 09:35:05 poslijepodne »
http://www.poslovni.hr/vijesti/web-stranica-tzzza-izradena-na-otvorenom-softveru-183664.aspx


Web stranica TZZZ-a izrađena na otvorenom softveru
Turistička zajednica Zagrebačke županije (TZZZ) predstavila je svoju novu službenu web stranicu, optimiziranu za društvene mreže i napravljenu na popularnom otvorenom softveru za internetsko izdavaštvo WordPress, koji u svijetu koriste vodeći brendovi poput CNN-a, Samsunga, Sonya pa i institucije poput američke Kongresne knjižnice.

Na web stranici www.tzzz.hr turisti iz zemlje i inozemstva će moći ne samo otkriti bogatstvo turističke ponude Zagrebačke županije, već i redovito pratiti sva događanja, poput Goričkih večeri ili pak Međunarodnog glazbenog natjecanja u Dugom selu. TZZZ izradom svoje nove web stranice prati trendove korištenja naprednih otvorenih tehnologija u internetskom izdavaštvu. Naime, dok mnogi za svoje internetsko prisustvo koriste komercijalni softver određene agencije ili proizvođača, TZZZ svoju stranicu temelji na open-source tehnologijama, čime prati i smjernice Vlade RH za upotrebu otvorenog koda.

Strategiju prisustva na društvenim mrežama i web stranice za TZZZ je izradila je tvrtka Acumen Connect, koja trenira i vodi projekte društvenih mreža za brendove poput Hrvatskog telekoma, Microsofta, Vichya, Iskona i Bonbona. Web stranicu su koncipirali, dizajnirali i izradili Blagonić Brothers koji u izradi web stranica koriste upravo otvorene tehnologije softvera WordPress, a radili su za brendove poput CARNeta i GoHomea.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Web stranica TZZZ-a izrađena na otvorenom softveru
« Odgovori #1 : Srpanj 20, 2011, 09:35:49 poslijepodne »
Inače i http://www.gorica.hr se vrti na WordPress-u.

Offline marinko tur

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 53
  • Karma: +0/-0
Odg: Web stranica TZZZ-a izrađena na otvorenom softveru
« Odgovori #2 : Srpanj 25, 2011, 05:44:16 poslijepodne »
http://www.poslovni.hr/vijesti/web-stranica-tzzza-izradena-na-otvorenom-softveru-183664.aspx


Web stranica TZZZ-a izrađena na otvorenom softveru
Turistička zajednica Zagrebačke županije (TZZZ) predstavila je svoju novu službenu web stranicu, optimiziranu za društvene mreže i napravljenu na popularnom otvorenom softveru za internetsko izdavaštvo WordPress, koji u svijetu koriste vodeći brendovi poput CNN-a, Samsunga, Sonya pa i institucije poput američke Kongresne knjižnice.

Na web stranici www.tzzz.hr turisti iz zemlje i inozemstva će moći ne samo otkriti bogatstvo turističke ponude Zagrebačke županije, već i redovito pratiti sva događanja, poput Goričkih večeri ili pak Međunarodnog glazbenog natjecanja u Dugom selu. TZZZ izradom svoje nove web stranice prati trendove korištenja naprednih otvorenih tehnologija u internetskom izdavaštvu. Naime, dok mnogi za svoje internetsko prisustvo koriste komercijalni softver određene agencije ili proizvođača, TZZZ svoju stranicu temelji na open-source tehnologijama, čime prati i smjernice Vlade RH za upotrebu otvorenog koda.

Strategiju prisustva na društvenim mrežama i web stranice za TZZZ je izradila je tvrtka Acumen Connect, koja trenira i vodi projekte društvenih mreža za brendove poput Hrvatskog telekoma, Microsofta, Vichya, Iskona i Bonbona. Web stranicu su koncipirali, dizajnirali i izradili Blagonić Brothers koji u izradi web stranica koriste upravo otvorene tehnologije softvera WordPress, a radili su za brendove poput CARNeta i GoHomea.

Je... stranica je profesijonalno odrađena i ovaj primjer konačno dokazuje svim budućim korisnicima web stranica da su open source  projekti daleko bolji od custom projekata. Za početak na samom projektu radi zasigurno nekoliko stotina profesijonalnih stručnjaka svakodnevno. Svaki korisnik može uzeti ono najbolje i sam kod prilagoditi sebi, što brojni drugi custom cms stručnjaci ne dopuštaju, a za svaku izmjenu naplaćuju veliku sumu novaca, dok kod Wordpressa korisnik često i sam može u moru pluginova odabrati što mu treba (naravno uz savjetovanje i instalaciju stručnjaka ili osobe koja je postavila sami sajt). Ovim putem ne omalovažavam rad stručnjaka koji rade custom cms sustave, ali po meni oni su bez veće financijske podrške prošlost, jer open source projekti nude mnogo više, uz mogućnost prilagodbe i izmjene u svim segmentima.

Ne znam mnogo o web stranicama, ali ono što znam, jest da Wordpress mogu vrtiti i puno veće "face" od nas hrvata (u ostalom kolega je i spomenu da ga i "vrte"), ali mi smo naravno posebni, pa često izdvajamo pozamašne svote na kako rekoh custom cms sustave, gdje je suradnja sa autorom neminovna i doživotna (naravno sve ovisi o definiranom ugovoru), ali sve u svemu, Wordpress  8)

Toliko od mene :) Pozdrav, Mario!
Izrada web stranica Web locus, Brzo, Jednostavno, Kvalitetno

http://weblocus.net

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Web stranica TZZZ-a izrađena na otvorenom softveru
« Odgovori #3 : Srpanj 25, 2011, 09:30:52 poslijepodne »
Ne znam mnogo o web stranicama, ali ono što znam, jest da Wordpress mogu vrtiti i puno veće "face" od nas hrvata (u ostalom kolega je i spomenu da ga i "vrte"), ali mi smo naravno posebni, pa često izdvajamo pozamašne svote na kako rekoh custom cms sustave, gdje je suradnja sa autorom neminovna i doživotna (naravno sve ovisi o definiranom ugovoru), ali sve u svemu, Wordpress  8)

Kad neki privatni poduzetnik odabere custom cms onda je to stvar njegove odluke i tu nemamo kaj prigovarati. Kad neka državna ili javna institucija odabere custom cms zatvorenog koda onda je to obično završena priča, daljnje održavanje ne podliježe natječaju i javnoj nabavi budući da se taj custom csm definira kao autorsko djelo i samo autor ga smije održavati i naodgrađivati.

Slična je stvar i s ostalim aplikacijama. Pogledajte si samo primjer lokalne riznice u gradu Velikoj Gorici čije održavanje godišnje stoji 300.000 kn i svake godine ide Pregovarački postupak bez prethodne objave s istim dobavljačem.

Offline marinko tur

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 53
  • Karma: +0/-0
Odg: Web stranica TZZZ-a izrađena na otvorenom softveru
« Odgovori #4 : Srpanj 28, 2011, 04:38:24 poslijepodne »
Ne znam mnogo o web stranicama, ali ono što znam, jest da Wordpress mogu vrtiti i puno veće "face" od nas hrvata (u ostalom kolega je i spomenu da ga i "vrte"), ali mi smo naravno posebni, pa često izdvajamo pozamašne svote na kako rekoh custom cms sustave, gdje je suradnja sa autorom neminovna i doživotna (naravno sve ovisi o definiranom ugovoru), ali sve u svemu, Wordpress  8)

Kad neki privatni poduzetnik odabere custom cms onda je to stvar njegove odluke i tu nemamo kaj prigovarati. Kad neka državna ili javna institucija odabere custom cms zatvorenog koda onda je to obično završena priča, daljnje održavanje ne podliježe natječaju i javnoj nabavi budući da se taj custom csm definira kao autorsko djelo i samo autor ga smije održavati i naodgrađivati.

Slična je stvar i s ostalim aplikacijama. Pogledajte si samo primjer lokalne riznice u gradu Velikoj Gorici čije održavanje godišnje stoji 300.000 kn i svake godine ide Pregovarački postupak bez prethodne objave s istim dobavljačem.

Sve je to meni jasno, zato i kažem, za veće svjetske tvrtke open source je zakon i koriste ga gdje god mogu(smiju) stignu, ali Hrvati su uvijek posebni i žele svoj novac "uložiti pametno". Pitam se koliko je pametno uzet custom cms i potpisati si presudu da ćeš s autorom surađivati do kraja korištenja web portala (dakle dok se ne odlučiš na promjenu cms sustava i autora) pod svaku cijenu, pa makar ona bila i milju kuna. Mi Hrvati smo takvi. Ne kažem WP ne može sve, ali može dosta toga i uvijek se može prilagoditi, pa sve ono što je odrađeno od 0 na custom cmsu može bit nadograđeno u WP i opet funkcijonirat savršeno uz punu podršku WP zajednice.

Izrada web stranica Web locus, Brzo, Jednostavno, Kvalitetno

http://weblocus.net