Autor Tema: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću  (Posjeta: 7055 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Tur

  • Gost
Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« : Siječanj 12, 2010, 06:19:07 poslijepodne »

Razvoj događaja u proteklom desetljeću ukazuje da će budućnost Hrvatske i Balkana obilježiti četiri dominantna trenda: uspon radikalnog Islama na Balkanu, njegova sve veća radikalizacija, te njegova sve drastičnija unutarnja fragmentacija; afirmiranje organiziranog kriminala, naročito međunarodnog krijumčarenja heroina, kao dominante gospodarske grane u regiji, te dominantne društvene sile, koja će svojim interesima podčinjavati sve veći broj država u regiji; postupna društvena dezintegracija pojedinih država u regiji, te njihovo potpuno potonuće u stanje posvemašnjeg društvenog rasula, pri čemu postoji realna opasnost da jedna od tih zemalja bude i Hrvatska; potpuna paraliziranost zapadnog svijeta po pitanju odnosa prema krizi Balkana.
 
Stavovi eksperata o Budućnosti Hrvatske nisu jedinstveni

Započela je zadnja godina prvog desetljeća dvadeset i prvog stoljeća.

Stoga se od analitičara društvenih zbivanja, kako onih na Balkanu, tako i širom svijeta, ove, 2010. godine očekuje da sumiraju protekla zbivanja ovog desetljeća, te da temeljem njih identificiraju društvene trendove koji će obilježiti slijedeće desetljeće.

Analitičari koji prate razvoj događaja na Balkanu bili su zadnjih godina u mnogočemu suglasni, tako među njima vlada konsenzus oko tumačenja pojedinih društvenih fenomena (npr. konsenzus da su sadašnji hrvatski ministar unutrašnjih poslova, Tomislav Karamarko, i donedavni kandidat za predsjednika Republike Hrvatske, Milan Bandić, dio "miljea organiziranog kriminala").

Međutim, konsenzus oko tumačenja pojedinog događaja ili fenomena nije isto što i konsenzus oko tumačenja trendova u okviru kojih će se pojedino društvo razvijati.

Postići konsenzus oko pojedinih pitanja ipak je puno lakše nego utvrditi koja zbivanja su ključna, a koja manje bitna, odnosno koja zbivanja će bitno utjecati na razvoj određenog društva i obilježiti njegovu budućnost.

Drugim riječima, puno je teže identificirati društveni trend, te temeljem tako identificiranog trenda napraviti prognozu budućnosti određenog društva, nego tumačiti pojedinačne aktualne događaje.

Stoga među analitičarima postoje prilično različiti pogledi na ključne, dominante trendove na Balkanu, te slijedom toga prilično oprečne prognoze razvoja događaja u regiji u slijedećem desetljeću.

U nastavku teksta Istraživački tim "Necenzurirano.com" ekskluzivno objavljuje slijedeće ekspertno mišljenje, koje su za naš portal izradili analitičari iz više zemalja u regiji.

Uvažavajući činjenicu da su mišljenja eksperata o ovoj temi podijeljena, sam autor ovog mišljenja u tekstu naglašava u kojim pitanjima su zaključci stav velike većine eksperata, a u kojima zaključci predstavljaju njegovo osobno mišljenje.

Četiri ključna trenda na Balkanu

Razvoj događaja u proteklom desetljeću ukazuje da će budućnost Hrvatske i Balkana obilježiti četiri dominantna trenda:

• uspon radikalnog Islama na Balkanu, njegova sve veća radikalizacija, te njegova sve drastičnija unutarnja fragmentacija;

• afirmiranje organiziranog kriminala, naročito međunarodnog krijumčarenja heroina, kao dominante gospodarske grane u regiji, te dominantne društvene sile, koja će svojim interesima podčinjavati sve veći broj država u regiji;

• postupna društvena dezintegracija pojedinih država u regiji, te njihovo potpuno potonuće u stanje posvemašnjeg društvenog rasula, pri čemu postoji realna opasnost da jedna od tih zemalja bude i Hrvatska;

• potpuna paraliziranost zapadnog svijeta po pitanju odnosa prema krizi Balkana.

Prvi trend: Uspon radikalnog Islama na Balkanu, njegova sve veća radikalizacija, te njegova sve drastičnija unutarnja fragmentacija

Demografski trendovi mijenjaju sliku Balkana - primjer Albanije

Autori koji su pisali o Balkanu, još su u devetnaestom stoljeću govorili o tome da se na Zapadu bolje poznaje društva na dalekim kontinentima nego regije Balkana koje su u neposrednoj blizini Europe.

Tako se krajem pretprošlog stoljeća govorilo da se o Istočnoj Africi ili Kongu u Britaniji i Francuskoj zna puno više nego o Albaniji, koja je doslovno u blizini Italije.

Čini se da se u međuvremenu ništa nije promijenilo.

Primjera radi, enciklopedije iz sredine dvadesetog stoljeća davale su podatak da je u stanovništvu Albanije oko jedne četvrtine pravoslavaca.

Javno dostupni podatci koje danas na Internetu objavljuje američka središnja obavještajna služba CIA (The World Factbook) objavljuje podatak o 20% pravoslavaca u Albaniji.

Međutim, na popularnoj Wikipediji (enciklopediji koju slobodno uređuju njeni čitatelji), nalazi se još aktualniji podatak o 16,1% pravoslavaca.

Slično je i sa rimokatolicima u Albaniji, koji su sredinom dvadesetog stoljeća činili oko 15% stanovništva te zemlje, a danas, po javno dostupnim podatcima koje objavljuje CIA, čine svega 10% stanovništva.

Sličnih primjera o smanjivanju udjela nemuslimanskog (kako katoličkog, tako i pravoslavnog) stanovništva u pojedinim područjima Balkana ima mnogo, a uzroci su, kao što je slučaj u Albaniji, veliko iseljavanje u razvijena područja Europske unije, mali ili negativan prirodni priraštaj među nemuslimanima, te manji stupanj iseljavanja kod muslimana, uz neusporedivo veći prirodni priraštaj, te unutrašnje migracije u kojima muslimani doseljavaju u područja u kojima se nemuslimanska populacija, negativnim priraštajem i iseljavanjem konstantno smanjuje.

Na Balkanu će u slijedećoj generaciji biti pet većinski muslimanskih zemalja

Stoga će Albanija, u kojoj su nemuslimani tradicionalno činili više od trećine stanovništva, biti zemlja koja će već za jednu generaciju biti gotovo isključivo muslimanska.

Osim Albanije i Kosova, ovaj proces će biti izrazit u Crnoj Gori, Makedoniji i Bosni i Hercegovini, tako da će već za jednu generaciju, ovih pet zemalja Balkana imati većinski muslimansku populaciju.

Za razliku od Albanije, ovaj proces je već gotovo okončan na Kosovu.

Tako su u nekim od vodećih gradova Balkana poznata naselja nemuslimanskih imigranata s Kosova; npr. zagrebačka Dubrava u kojoj žive Janjevci, Hrvati porijeklom s Kosova, ili beogradska Kaluđerica u kojoj je veliki postotak obitelji koje su se od 1970.-ih do kraja prošlog desetljeća doselile s Kosova.

Tako na Kosovu danas živi svega 2% katolika, a ni postotak pravoslavaca u dijelu Kosova južno od linije razgraničenja u gradu Kosovska Mitrovica nije puno veći.

Tako na Kosovu, ne računajući maleno područje na krajnjem sjeveru, živi više od 95% muslimana.

Crna Gora i Makedonija

Zbog velikog iseljavanja u Europu, te velikog prirodnog priraštaja muslimanskih manjina, ovaj trend će biti izražen u Crnoj Gori i Makedoniji, te će slijedeće desetljeće u obje zemlje obilježiti borbe za prevlast između muslimana i nemuslimana oko dominacije nad društvom, što će povećavati mogućnost sukoba, ili čak u slučajevima radikalizacije krvoprolića u tim zemljama, te političke radikalizacije kako muslimana, tako i nemuslimana.

Tako je u Crnoj Gori, prema popisu stanovništva iz 2003. godine bilo 17,4% muslimana, danas ih je prema nekim procjenama već 20%, a do kraja slijedećeg desetljeća će brojiti 25-30% stanovništva, ovisno o stupnju iseljavanja nemuslimanskog stanovništva.

Muslimana u Makedoniji je, prema popisu stanovništva iz 2002. godine, bilo točno 33,3%, a danas ih je prema nekim procjenama 36-37%.

Njihov broj će do kraja slijedećeg desetljeća prijeći 45%, te će društveni sukobi zbog borbi za prevlast između muslimana i nemuslimana početi prije nego u Crnoj Gori.

Bosna i Hercegovina

Hrvatska populacija u srednjoj Bosni, gdje su Hrvati još sredinom dvadesetog stoljeća bili u većini, svest će se do kraja slijedećeg desetljeća na većinom staračka domaćinstva, dok će radno aktivno stanovništvo, što zbog ekonomskih razloga, a što zbog raznih vidova nenasilnog pritiska od strane muslimanskih vlasti, postepeno iseliti u Hrvatsku i Europsku uniju.

Ako se ovome doda i negativni prirodni priraštaj u regiji Zapadne Hercegovine, u kojoj je izrazita hrvatska većina, te znatan prirodni priraštaj kod muslimanske populacije, ukupan broj Hrvata u Bosni i Hercegovini, kojih je još sredinom dvadesetog stoljeća bilo ukupno 24% stanovništva, past će do kraja slijedećeg desetljeća, na oko 5-7% ukupne populacije.

Srpsku populaciju Bosne i Hercegovine, obilježavat će negativan prirodni priraštaj, unutrašnje migracije u kojima će se stanovništvo koncentrirati u nekoliko centara, ponajviše u Banja Luku, te iseljavanje u Europu, i manjim dijelom u Srbiju.

Tako će Srbi, koji su sredinom dvadesetog stoljeća brojali 44% populacije Bosne i Hercegovine, koji se danas procjenjuju na oko 31% populacije, do kraja slijedećeg desetljeća pasti na 26-28% populacije.

Muslimansko stanovništvo će, kako zbog manjeg opsega emigracije, tako i zbog velikog prirodnog priraštaja, te manjim dijelom zbog statističkog smanjivanja udjela ateista u ukupnoj populaciji, i povratku na religijske tradicije, naročito Islam, dovesti do toga da će muslimanska vjeroispovijest, koja je sredinom dvadesetog stoljeća činila 32% stanovništva Bosne i Hercegovine, do kraja slijedećeg desetljeća činiti statističkih 60-65% populacije te zemlje.

Hrvatska

Muslimanska populacija će se širiti i u tradicionalno nemuslimanskim zemljama Balkana.

Uzroci tome će biti:

- useljavanje muslimanske populacije iz drugih dijelova Balkana;
- veliki prirodni priraštaj kod muslimanskog stanovništva;
- konverzije na Islam u slučaju miješanih brakova;
- konverzije na Islam u slučajevima romske populacije;
- iseljavanje nemuslimanskog stanovništva u zapadnoeuropske i druge razvijene zemlje;
- negativan prirodni priraštaj nemuslimanskog stanovništva.

Tako će, primjera radi, do kraja slijedećeg desetljeća u Republici Hrvatskoj, (računajući već sagrađene) postojati džamije u gradovima Osijeku, Vinkovcima, Slavonskom Brodu, Sisku, Karlovcu, Rijeci, Puli, Poreču, Splitu, Zagrebu, Zadru, i Dubrovniku.

Pored njih će se pojaviti i džamije u prigradskim naseljima; kao na primjer u Velikoj Gorici blizu Zagreba i Bakru pored Rijeke, te u okolici Pule, najvjerojatnije u Vodnjanu.

Osim toga će postojati sve veći broj džamija u ruralnim krajevima.

Dok je prije rata u ruralnim područjima Hrvatske postojala samo jedna džamija (u Gunji pokraj Županje), po nekim procjenama će samo na prostoru na kojem je prije rata u Hrvatskoj živjelo brojno srpsko stanovništvo (Lika, Kordun, Banovina) postojati desetak džamija (npr. u Bogovolji i Maljkovcu).

Najzad, pored džamija, u Zagrebu, i Rijeci postojati će i sufijske muslimanske tekije (bogomolje sufijskih muslimana).

Islamske vjerske zajednice Balkana financiraju se sa Bliskog istoka

Kad se govori o Islamu na Balkanu, obično se ističe da su tradicije Islama na Balkanu umjerene i bitno različite od ekstremizama koji se pojavljuju u nekim drugim dijelovima islamskog svijeta.

Ova konstatacija je u suštini točna, ali je istovremeno i sve više irelevantna.

Za razliku od nemuslimanskih vjerskih zajednica, koje se financiraju gotovo isključivo iz lokalnih financijskih izvora; bilo državnih, bilo privatnih, islamske vjerske zajednice na Balkanu već desetljećima primaju enormne, i pri tome sve veće donacije iz inozemstva.

Ovo je započelo na prostorima bivše Jugoslavije još 1970-tih godina, dok je u Albaniji i Bugarskoj započelo sa padom komunističkih režima.

Tako danas na Balkanu postoje stotine džamija, isto tako medresa i islamskih centara koji su ili sufinancirani ili isključivo financirani iz inozemstva.

Pri tome se kao financijeri pojavljuju prije svega zemlje Perzijskog zaljeva; naročito Saudijska Arabija i Katar, koje sa sobom donose ekstremnu varijantu Islama - Vahabizam, koji je u tim zemljama službena varijanta Islama.

Strana financijska pomoć stvara novu definiciju Islama na Balkanu

Ovaj trend još više dolazi do izražaja kroz financiranje školovanja imama za džemate islamskih vjerskih zajednica, tako da u nominalno sunitske muslimanske kongregacije dolaze imami školovani na sasvim drugačijim vjerskim tradicijama.

Pri tome treba naglasiti da su islamske vjerske zajednice bile bitno oslabljene kroz dugo razdoblje komunizma, i da je ova financijska pomoć korištena za obnovu, u komunizmu potisnutih, islamskih kongregacija.

Tako je intenzitet financijske pomoći iz Perzijskog zaljeva, te povijesni trenutak u kojem je isti došao - pri kraju ili nakon kraja komunizma, doveo do inducirane transformacije i radikalizacije islamskih vjerskih zajednica.

Na taj način na Balkanu nastaje, za tu regiju nova, definicija Islama, koji je bitno radikalniji i netolerantniji od izvornog Islama kakav je postojao na Balkanu.
 
Podijeljena mišljenja analitičara oko pitanja unutarnje fragmentacije Islama na Balkanu

U svemu što je do sada navedeno u ovoj analizi postoji konsenzus analitičara koji prate razvoj stanja na Balkanu.

Nitko među analitičarima ne spori da će se trend demografske ekspanzije Islama, istovremene demografske implozije nemuslimanskih društava, te radikalizacije - naročito radikalizacije pod utjecajem vahabitskih (vehabijskih) učenja iz Saudijske Arabije i Katara - nastaviti.

Međutim, u pitanju unutarnjih odnosa u islamskim vjerskim zajednicama postoje ozbiljna razmimoilaženja analitičara, pa stav o unutarnjoj fragmentaciji Islama na Balkanu predstavlja individualan stav autora ovog teksta.

Zaoštravanje odnosa između Šijita i Vahabita (Vehabija) na Balkanu

U znatnom dijelu Balkana (Albanija, Kosovo, Makedonija, Sandžak) postoji tradicionalna podjela muslimana na Sunite i Šijite, pri čemu su Šijiti u svim tim zemljama manjina među muslimanima.

Ova manjina je na prostoru bivše Jugoslavije, od kraja 1960-tih godina bila u savezu sa komunističkim režimom, pa je od tog saveza izrazito profitirala.

Tako su većina obrazovanih muslimana na području Kosova i Makedonije Šijiti.

Osim toga, Šijiti kontroliraju i trgovinu drogama, pa na taj način ta manjina ima potpunu dominaciju nad sunitskom većinom Kosova i Makedonije.

Pri tome veliki broj urbanih i obrazovanih Sunita prelazi na šijitski oblik Islama, pri čemu se ovaj trend u zadnje vrijeme proširio i na Albaniju.

Osim urbanih muslimana, na Šijitizam prelaze i ruralni muslimani - Sufije iz sufijskog reda Sadija (Sa'adi).

Kako je u međuvremenu znatan dio Sunita prešao na radikalniju verziju Islama - Vahabizam, te kako su Vahabiti tradicionalno izrazito netrpeljivi prema Šijitima, te ih smatraju otpadnicima od vjere, odnosi Vahabita i Šijita na području Sandžaka, Kosova i Makedonije, te u zadnje vrijeme i Albanije su na rubu potpunog konflikta.

Pri tome sporadično dolazi i do konflikata sa umjerenijim Sunitima, naročito ako se suprotstavljaju radikalizaciji koju iniciraju Vahabiti.

Analitičari ignoriraju mnogobrojne najave budućeg konflikta

Premda su vijesti o konfliktima između Vahabita i drugih muslimana, a naročito Šijita, te Vahabita i nemuslimana sve češće u Sandžaku, Kosovu i Makedoniji, te su se počele pojavljivati i u Albaniji, ove vijesti nailaze na ignoriranje analitičara.

Razlog tome je u činjenici da se analizom stanja na Balkanu bave eksperti koji uglavnom nisu studirali Islam, i nisu specijalisti za Bliski Istok, već promatraju Balkan kao posebnu regiju, te se istovremeno bave razvojem stanja u nizu balkanskih zemalja.

Pri tome je većina eksperata još uvijek fokusirana na komunističko naslijeđe Balkana i na monolitnost koja je postojala za vrijeme komunizma (i polako odumirala nakon njegovog pada).

Osim toga, većina analitičara je studirala do sada dominantna nemuslimanska društva Balkana (Hrvate, Srbe, Bugare ...), dok su muslimanska društva Balkana bila na rubu njihovog interesa.

Slično je i sa ekspertima za albansko govorno područje, koji će, u pravilu, puno više znati o albanskim rimokatolicima, nego o albanskim Šijitima, premda je broj Šijita među ukupnom albanskom populacijom Balkana uvijek bio veći od ukupnog broja rimokatolika.

Kako je pojava Vahabizma došla u zadnje vrijeme, i kako je riječ o fenomenu kojeg Balkan do sada nije poznavao, većina analitičara jednostavno nije sposobna akceptirati ovaj novi fenomen, te nije sposobna dati realnu procjenu situacije.

Zapad "slijep" na činjenicu da su muslimani albanskog govornog područja na rubu međusobnog otvorenog sukoba

Tako je nastao fenomen "zapadnog sljepila" na pogoršavanje stanja stvari na Balkanu i širenje Vahabita u regiji. Premda od Novog Pazara (Sandžak, Srbija) do Tetova (zapadna Makedonija), te od Ulcinja (crnogorsko primorje) do juga Albanije postoje brojni slučajevi nasilnog zauzimanja šijitskih i sunitskih muslimanskih bogomolja od strane Vahabita, te kako svaki takav slučaj dovodi tu regiju bliže nasilju i otvorenom sukobu unutar muslimana, ovaj fenomen na Zapadu nailazi na ignoriranje.

Liste "sumnjivaca" koji ne smiju u džamiju

Analitičari koji prate stanje stvari u Bosni i Hercegovini slažu se sa konstatacijom da se muslimani tog područja radikaliziraju, te da se Islamska vjerska zajednica u toj zemlji zatvorila sama u sebe.

Tako je notorno da se muslimanima koje lokalne vjerske vlasti smatraju "sumnjivima" brani ulazak u džamiju, da se sastavljaju liste "sumnjivih", da se vjernike, pa i djecu, instruira da ne pričaju "strancima i sumnjivcima" o tome što je u džamiji propovijedao hodža, te da se imami i obični vjernici sve više zaklinju na vjernost reisu (poglavaru lokalne sunitske islamske vjerske zajednice u Bosni i Hercegovini).

Enigma Bosne i Hercegovine

Analitičari, međutim, ne znaju kako protumačiti ovaj fenomen.

Među analitičarima postoji konsenzus da se "u Bosni nešto događa", ali je pri tome dvojbeno što ovi vanjski pokazatelji stanja trebaju značiti.

Autor ovog teksta smatra da je formalna i sve više isticana monolitnost muslimana u Bosni i Hercegovini samo privid, i da u toj zemlji postoje dvije, međusobno vrlo konfrontirane, islamske vjerske zajednice.

Vahabitski "spavači" u Islamskoj vjerskoj zajednici

Osim tradicionalne Islamske vjerske zajednice, u koju su formalno učlanjeni gotovo svi religiozni muslimani Bosne i Hercegovine, i u čijeg poglavara - reisa - formalno priznaju svi imami te zajednice, u toj zemlji postoji jaka, i za sada prikrivena vahabitska struja.

Tako je veliki broj imama u Bosni i Hercegovini samo formalno u Islamskoj vjerskoj zajednici, a zapravo predstavljaju "spavače" novog, radikalnog i ekspandirajućeg pravca Islama - Vahabizma, koji će, kad za to dobiju naredbu, otvoreno istupiti kako protiv formalnih autoriteta Islamske vjerske zajednice, tako i protiv ustavnopravnog poretka te zemlje, te protiv nemuslimanskih zajednica koje u toj zemlji postoje; od brojnih liberalnih ateista u većim gradovima (Sarajevo, Tuzla), do Hrvata i Srba, te do manjih vjerskih zajednica koje u toj zemlji postoje.

Imami-konvertiti protiv Islamske vjerske zajednice

Vahabizam se širi "odozgo prema dolje", tj. od imama (hodža) prema običnim vjernicima.

Uzrok tome je da su mnogi imami, bilo tako da su školovani pod utjecajem Vahabizma, što uglavnom važi za mnogobrojne imame školovane u inozemstvu, bilo tako da su financijski podupirani iz inozemstva, prihvatili su radikalna i u Bosni i Hercegovini izrazito netradicionalna učenja.

Nastavak na: http://www.necenzurirano.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1696&Itemid=1

Istraživački tim Necenzurirano.com

Offline daisy

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 31
  • Karma: +0/-0
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #1 : Siječanj 12, 2010, 07:46:02 poslijepodne »
Ovo se zove paranoja i širenje mržnje. No, nije ni čudo jer tekst dolazi od istraživačkog tima koji jako podsjeća na onaj od Reportera i GT-a, a potpisuje ga poznati desničar Domagoj Margetić, poznat i po tome što je otkrivao imena zaštićenih svjedoka.

Tur

  • Gost
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #2 : Siječanj 12, 2010, 07:48:27 poslijepodne »
Ovo se zove paranoja i širenje mržnje.
Paranoja ili istina? Širenje mržnje ili činjenica? Demantirajte činjenicama ili argumentima (NE PAROLAMA!) jednu jedinu tvrdnju odavde!

"Poznati desničar"? Zar je biti desničar loše? Majko mila! Evo što nam rade! Ma ja vam kažem da će za 20 godina onaj tko kaže da je Hrvat ili Katolik biti smatran primitivcem kao što je danas smatran svatko tko kaže da homoseksualnost nije prirodna. Svi ćemo biti "Europljani", ali bez nacionalne svijesti i duhovnosti koja je temelj života.
« Zadnja izmjena: Siječanj 12, 2010, 08:02:41 poslijepodne Tur »

Offline daisy

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 31
  • Karma: +0/-0
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #3 : Siječanj 12, 2010, 08:08:16 poslijepodne »
Tur, kada je Margetić u pitanju, onda to desničar znači nešto zbilja loše. S nekim sam nazovi desničarima čak i dobra i prijateljica, ali oni nisu ljudi koji šire mržnju prema bilo kojem narodu. Kada mi vi argumentirate da je ovo što piše Margetić točno, onda ću i ja vama demantirati njegove tvrdnje.

Tur

  • Gost
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #4 : Siječanj 12, 2010, 08:10:29 poslijepodne »
Tur, kada je Margetić u pitanju, onda to desničar znači nešto zbilja loše.
Loše možda za Vas!

Tur

  • Gost
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #5 : Siječanj 12, 2010, 08:14:37 poslijepodne »
Kada mi vi argumentirate da je ovo što piše Margetić točno, onda ću i ja vama demantirati njegove tvrdnje.
HA! Gore su Vam iznešeni podaci i činjenice, sve je jasno napisano. To što Vama ti podaci ne odgovaraju i što mislite da je širenje tih podataka istodobno i širenje mržnje - to je Vaš problem.
« Zadnja izmjena: Siječanj 12, 2010, 08:16:27 poslijepodne Tur »

Tur

  • Gost
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #6 : Siječanj 12, 2010, 08:18:03 poslijepodne »
Evo Vam još malo istine i činjenica:

Imigracija

Offline daisy

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 31
  • Karma: +0/-0
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #7 : Siječanj 12, 2010, 08:19:18 poslijepodne »
Navedite mi ime barem jednog analitičara na koje se Margetić poziva, i onda možemo raspravljati.

Tur

  • Gost
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #8 : Siječanj 12, 2010, 08:25:00 poslijepodne »
Navedite mi ime barem jednog analitičara na koje se Margetić poziva, i onda možemo raspravljati.
Gledajte, nitko Vas ne tjera da napišete ijednu riječ ovdje. Prema tome ovo "...i onda možemo raspravljati" nema smisla. Nitko Vas ne tjera na raspravu. Činjenice su tu, zar je bitno odakle dolaze? Bitno je da su činjenice.
« Zadnja izmjena: Siječanj 12, 2010, 08:26:40 poslijepodne Tur »

Offline Muzh

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 152
  • Karma: +0/-0
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #9 : Siječanj 12, 2010, 08:30:08 poslijepodne »
Mene je jena stvar tu malo chudna. Kuliko je do sad taj Margetich napisal o semu i svachemu i to navodno se same lazhi a nigdo mu do sad ko kronichnom klevetniku i lazhlivcu ni zabranil pisati?

Offline daisy

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 31
  • Karma: +0/-0
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #10 : Siječanj 12, 2010, 09:00:21 poslijepodne »
Muzh, on piše na svom privatnom blogu i tamo mu u pravilu nitko ne može zabraniti pisati. Može ga samo netko tužiti ili ga po službenoj dužnosti goniti, ako kao u ovom slučaju (jer ne navodi ni jedan znanstveni podatak niti jedno ime navodnih analitičara), širi mržnju. Policija očito nema vremena za takve napise, jednako kao ni za rješavanje problema skinheadsa, hvatanje onih koji na nogometnim utakmicama pozdravljaju nacističkim pozdravom ili pronalaženje stranica na kojima se veliča ustaštvo.
Tur, ako raspravljam - onda raspravljam argumentirano. Vi ste me pozvali na raspravu, a ja samo pitam na kojem se znastvenom istraživanju temelje njegove tvrdnje. To što je neka baba kazala na nekom placu, a tako se može ocijeniti ovaj članak, za mene nije ništa drugo nego običan pamflet s ciljem da se protiv nekoga širi mržnja. Ovdje je to konkretno protiv islama, a jednako je moglo biti i protiv Židova, Srba, Makedonaca, Nijemaca...bilo koga. Zlo mi je od takvih nazovi novinara i takvih članaka.

Tur

  • Gost
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #11 : Siječanj 12, 2010, 09:11:41 poslijepodne »
Pa tko je ovdje lud? Ja ili Vi? Jer netko očito je! Za članak koji je prepun podataka, brojki o kretanjima stanovništva, podataka CIA-e i činjenica Vi tvrdite da je to sve izustila neka baba na placu! To je kao kad gledate u bijeli zid i netko Vam uporno tvrdi da je zid crven. Jeste li Vi uopće pročitali članak?

Ne znam samo kako širenje istine može u isto vrijeme biti i širenje mržnje?

« Zadnja izmjena: Siječanj 12, 2010, 09:13:12 poslijepodne Tur »

Offline Muzh

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 152
  • Karma: +0/-0
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #12 : Siječanj 12, 2010, 09:33:31 poslijepodne »
Margetich je do sad objavil hrpu podataka teri inkriminiraju veliki broj svetih krava i kak veli Tur vekschina je bila popratjena s dokumentima. Pak de ima dima ima i vatre ili pak negdo suschi kobase. Kaj se margeticha dotikavle cenim kaj se chovek trudi skopati informacije inache nedostupne obichem gradjanom, no sejeno ne vzimam nisch zdravo za gotovo nek pokuschavam skupiti podatke z vische stran (kaj ni lefko) i sintetizirati nekakvo mislejne tero pochiva na najrazumnijim temelima.

Ja sem mischlejna da su suvremeni zapadni mediji potpuno kontrolirani od odredjenih gurpacija te da je na globalnom nivou na sceni takvo prajne mozga da mu nema presedana ni vu trejtem reichu a bormech ni vu komunistickem rezhimom.

Tipichan primer je da su saki dan vesti iste pa chak i idu po istom redosledu na sem zapadnem kanalom pochev od bbc, pa prek nbc, cbc i tak dale se do htv. Chudo jeno da se na celom svetu basch nisch zanimlivoga (vazhnoga) ne zgodi osim tih par reportazha ke se vrtiju po sem programom.
« Zadnja izmjena: Siječanj 12, 2010, 09:36:58 poslijepodne Muzh »

Offline daisy

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 31
  • Karma: +0/-0
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #13 : Siječanj 12, 2010, 09:35:21 poslijepodne »
Pa tko je ovdje lud? Ja ili Vi? Jer netko očito je!

Tur  :), pa meni je jasno tko je tu lud, tj. želi povjerovati u nešto što želi da bude istina jer onda ima dodatnih "razloga" za netrpeljivost. Nije mi jasno kako vi to ne kužite  :D. Tvrditi da je članak koji se u više navrata poziva na neimenovane analitičare - točan, može samo netko tko ne zna pravilno čitati ili razmišljati.  
Toliko od mene, nemam namjeru više s vama raspravljati. I, sorry, nisam imala namjeru nikoga vrijeđati, prvi ste počeli.

Tur

  • Gost
Odg: Trendovi koji će obilježiti Hrvatsku i Balkan u sljedećem desetljeću
« Odgovori #14 : Siječanj 12, 2010, 10:11:50 poslijepodne »
Tur  :), pa meni je jasno tko je tu lud, tj. želi povjerovati u nešto što želi da bude istina jer onda ima dodatnih "razloga" za netrpeljivost. Nije mi jasno kako vi to ne kužite  :D. Tvrditi da je članak koji se u više navrata poziva na neimenovane analitičare - točan, može samo netko tko ne zna pravilno čitati ili razmišljati.  
Toliko od mene, nemam namjeru više s vama raspravljati. I, sorry, nisam imala namjeru nikoga vrijeđati, prvi ste počeli.
Dajte pročitajte članak jer očito ste samo prozujali kroz prvih nekoliko rečenica. Ne znam zašto stalno ponavljate da se radi o neimenovanim analitičarima, kao da je to bitan dio cijele priče? Bitno je da su to podaci iz The World Factbooka CIA-e, statistički podaci i podaci o kretanjima stanovništva koje nije mogao Margetić izmisliti kako Vi uporno tvrdite. To su opće poznate činjenice koje se vrlo lako mogu provjeriti u svakom trenutku na više mjesta na internetu. Dakle članak je baziran na podacima, argumentima i činjenicama. A vi i dalje možete tvrditi da je to sve Margetić izmislio. I dalje možete tvrditi da je zid crven, iako je svima jasno da je bijel.

I nemojte prodavati tezu o tome da je ovo poziv na nekakvo širenje mržnje i netrepeljivosti jer je to nadasve krivo i pogrešno. Iznošenje istine ne može u isto vrijeme biti i poziv na mržnju.