Autor Tema: Promet  (Posjeta: 295672 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Kokolino

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 38
  • Karma: +0/-0
Odg: Promet
« Odgovori #135 : Kolovoz 27, 2010, 09:14:28 poslijepodne »
http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=285A285F286328602863285A28582859285828632897289C289728632863285D2859285828602858285C28632863286328592863Q

Kad se radi o rekonstrukciji postojećih križanja, u zadnje vrijeme se za buduća riješenja uglavnom biraju rotori, a kao glavnu prednost nad drugim riješenjima, uvijek se navodi "bolja protočnost vozila" kao u ovome tekstu gore. Dakako, denivelirana križanja bi bila kudikamo bolja, ali su preskupa. Još jedan dokaz tvrdnji je da se na pulskoj obilaznici sva postojeća semaforizirana križanja preuređuju u rotore, baš zbog bolje protočnosti koja je najvažnija ljeti, kada se zbog velikog broja turista stvaraju nesnosne gužve. Baš me zanima kako će zagovornici teze da je protočnost na rotorima manja, objasniti taj slučaj.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Promet
« Odgovori #136 : Kolovoz 27, 2010, 10:20:58 poslijepodne »
Treba znati pročitati podatke.
Podaci koji su izneseni vrijede za cijelu Hrvatsku i potpuno su statistički neupotrebljivi, osim kao brojčani prikaz nesreća prema tipu raskršća.
Služe sami svojoj svrsi i ničemu drugome.
Iz ovih podataka mi ne vidimo ukupni broj svih križanja i kružnih tokova, a iz njih se ne može odrediti ni gustoća prometa, što je uz broj nesreća, najbitniji podatak za izračun sigurnosti nekog križanja ili kružnog toka.

Hvala... no nemoj više - ZNAJU ljudi...  :-X

Kada su im namjere loše - koga zanima istina i kako se to gleda u službama kojima je to posao?

Kada bismo u te njihove tvrdnje uključili pojam "snimanja prometa", tj. koliko je vozila prošlo kroz ta križanja na kojima se dešavaju nezgode? I onda to gledali kroz postotak vozila koja su prošla i koliko je bilo nezgoda?

Statistike su sjajna prilika da svatko tumači kako hoće i glumi stručnjaka...

u ovom slučaju ti Sledge pokušavaš glumiti stručnjaka i izlaziš u javnost sa podacima koji nisu točni, dakle, obmanjuješ javnost. Podatke koje sam prezentirao , a upotpunio Anđelko jasno pokazuju da nisi u pravu.

p.s. ... Nije samo slučaj u Puli da "semaforizirana" raskrižja preuređuju, radi se to i u drugim dijelovima lijepe naše, da ne nabrajam ... npr. Slovenija, Austrija ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Promet
« Odgovori #137 : Kolovoz 27, 2010, 11:03:32 poslijepodne »
od kada su slovenija i austrija drugi djelovi ljepe nase heheheeh

shaka zulu

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #138 : Kolovoz 28, 2010, 12:15:15 prijepodne »
Sleđ,izvor i statistiku na sunce ili...

...
I potpuno je glupo i pogrešno tako zaključivati.

Nekakva nova Goričanka..?

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Promet
« Odgovori #139 : Kolovoz 28, 2010, 07:03:11 prijepodne »
... Naveo sam susjedne nam zemlje (Slovenija i Austrija) kao primjer gdje sam na mnogo mjesta vidio da je došlo do preuređivanja raskrižja. Ne mogu pisati da se to masovno radi i u ostalim zemljama jer nisam već godinama nigdje dalje putovao, jedino što pročitam na netu .....
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Promet i pothodnik
« Odgovori #140 : Kolovoz 28, 2010, 08:08:54 prijepodne »
...
Da li je pothodnik uopće dobio uporabnu dozvolu?
Ako nije, zašto nije zabarikadiran da se ne može prolaziti?

Kao da neko od odgovornih za promet u Gorici čita forum.  :)

Kaj bi Gorica bez svog foruma...?  ;D

Hm..

Ne znam je li moguće da je Vidović i HAC pročitali kaj sam pisala, ili je u pitanju telepatija, ali danas sam se nakon posta od ivane_vg vozila po toj cesti pratilji autoputa da vidim kamo izlazi i imam za vidjeti zaštitnu ogradu.

Podvožnjak u Kolodvorskoj
21.08.2010.

PITANJE:

Štovani,
često šećem Kolodvorskom do Gradića te prolazim podvožnjakom koji bi trebao biti samo za pješake, ali nažalost tuda prolaze i automobili, pa me zanima da li će to tako i ostati ili će to stvarno biti pješački podvožnjak, te hoće li se postaviti stupići kojima bi se priječio prolazak automobila, jer nije ugodno kad u onom uskom prostoru kraj vas prođe vozilo i to obično iz smjera Gradića.
Hvala.
Lijepi pozdrav
Tatjana

ODGOVOR:

Poštovana,

Projektom je predviđeno da bude samo pješački prolaz i kao takav će ostati. Kretanje vozila će se spriječit bilo fizičkim ili drugim zaprekama.

Upravni odjel za komunalne poslove

 Pošalji prilog |  Ispis priloga | 219 čitanja
http://www.gorica.hr/2010/08/podvoznjak-u-kolodvorskoj/

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Promet
« Odgovori #141 : Kolovoz 28, 2010, 08:35:06 prijepodne »

...
I potpuno je glupo i pogrešno tako zaključivati.

Nekakva nova Goričanka..?

Bok, kunta!
Ne razumijem pitanje?
Kaj ja ne smijem upotrijebiti riječ glupo?
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #142 : Kolovoz 28, 2010, 09:50:15 prijepodne »
Kad se radi o rekonstrukciji postojećih križanja, u zadnje vrijeme se za buduća riješenja uglavnom biraju rotori, a kao glavnu prednost nad drugim riješenjima, uvijek se navodi "bolja protočnost vozila" kao u ovome tekstu gore. Dakako, denivelirana križanja bi bila kudikamo bolja, ali su preskupa. Još jedan dokaz tvrdnji je da se na pulskoj obilaznici sva postojeća semaforizirana križanja preuređuju u rotore, baš zbog bolje protočnosti koja je najvažnija ljeti, kada se zbog velikog broja turista stvaraju nesnosne gužve. Baš me zanima kako će zagovornici teze da je protočnost na rotorima manja, objasniti taj slučaj.

Pa odgovor ti je u samom tom tekstu - samo treba čitati sa razumijevanjem: zato sam to poboldao.

Rotor je najjeftinije rješenje - zato ga se toliko i kod nas forsira. A rotor je i najlošije rješenje za svaku imalo prometniju prometnicu. Idemo stati svi zajedno na neko veliko križanje sa rotorom i malo snimati promet, brojati propusnost u svim trakovima?? Jer je očito da vas stalno pere nekakva logika, a tu logike nema.

A dana objašnjenja iz Pule su jeftina politiziranja koja žele uvjeriti građane kako je to najbolje rješenje, tj. da im na lijep način kažu kako Grad nema love i da im ništa bolje ne mogu pružiti.

“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline delta force

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 125
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Promet
« Odgovori #143 : Kolovoz 28, 2010, 10:01:00 prijepodne »
Evo da se i ja malo uključim sa svojim mišljenjem. Mišljenja sam da je kružni tok ipak bolje riješenje nego semafor i da je protočnost vozila bolja u kružnom toku. Pogledajte samo kružni tok kod Rebra, dok je bio tamo semafor kolona je bila do Maksimirske, a o Petrovoj da ni ne prićam.Odkada je napravkljen kružno tok više nema problema. Pogledajte jedan Čakovec kak je rešil prometne probleme, naravno kružnim tokovima (u cjelom gradu imaju, nisam siguran 3 ili 4 semafora). U kružnom toku promet sam sebe regulira i mišljenja sam da je to bolje riješenje. U Gorici bi svakako stavio kružni tok kod veterinarske, stadiona i kod Zubaka.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #144 : Kolovoz 28, 2010, 10:19:51 prijepodne »
........ U kružnom toku promet sam sebe regulira i mišljenja sam da je to bolje riješenje. U Gorici bi svakako stavio kružni tok kod veterinarske, stadiona i kod Zubaka.

Novo raskršće Kolodvorska - AKMiošića kod Konzuma, kao i AKMiošića i Kolarova kod Lagerosa i Manima prometa jer tamo gotovo stalno neko iz smjera Pokupsko "leti" na crveno prema robnoj kući.

Ja bih još dodala i na ovo najnovije raskršće, koje ivana_vg spominje, u Gradićima ulaz u Gradiće sa novog nadvožnjaka koje nema niti semafor, a niti preglednost, a još manje se poštuju pravila ponašanja u vožnji (glavne i sporedne ceste, pravilo desne strane).

A kak je riješeno najnovije prema Rakarju?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #145 : Kolovoz 28, 2010, 10:26:51 prijepodne »
u ovom slučaju ti Sledge pokušavaš glumiti stručnjaka i izlaziš u javnost sa podacima koji nisu točni, dakle, obmanjuješ javnost. Podatke koje sam prezentirao , a upotpunio Anđelko jasno pokazuju da nisi u pravu.

p.s. ... Nije samo slučaj u Puli da "semaforizirana" raskrižja preuređuju, radi se to i u drugim dijelovima lijepe naše, da ne nabrajam ... npr. Slovenija, Austrija ...

Ne pokušavam glumiti stručnjaka, to sam i rekao, ali naspram ogromnog dijela ovdje prisutnih - za njih sam u tome stručnjak. Iliti barem jako daleko od toga da budem tutlek ili full laik.

Kao prvo, praktičan dio mojeg posla ima direktne veze sa razumijevanjem rada i samim radom na križanjima (na kojima sam proveo ne minute, već dane i dane), pa imam i mnoga saznanja o kojima ti i još neki imate samo "teoretsko-logička" saznanja. Kada dovoljno dugo promatraš neke prometne točke, razumiješ ih bolje od svoje trenutne potrebe prolaska kroz iste. Jer mnogi to tumače analogno staroj izreci - "svi koji voze brže od mene su divljaci, svi koji voze sporije su kreteni". Jer tako razmišlja, svjesno i nesvjesno, ogromna većina vozača. I u prometu su svi stručnjaci kao i u nogometu - svi znaju bolje od selektora, svi znaju bolje od ljudi koji su pormetu posvetili život.

Kao drugo, i na faksu sam položio i odslušao jedan od najtežih kolegija o prometu (nabavi knjigu Mladena Gledeca), te sam morao učiti teorije prometa iz svih aspekata, prednosti i mane svakog rješenja, kao i još mnoge druge stvari, skroz do analize uzroka prometnih nezgoda, temelje vještačenja istih, prikupljanje dokaza i vođenje očevida prometnh nezgoda itd itd (a kasnije, kao krim-tehničar sam 5 godina te poslove i praktično učio i radio). Ukoliko je to netko i od vas prošao, i učio nešto drugo od ovoga što ja govorim - alal vera, neka nam kaže i poduči nas, ja sam uvijek otvoren za učenje (na temelju činjneica i argumenata, ne nečijih logičkih uvjerenja... i mene logika jako dobro služi, no ne oslanjam se na nju, jer praksa najčešće nema nikakve veze sa ikakvom logikom).

Znači, ja govorim - ne guglajući ili kopirajući nekakve neobrađene i sirove statističke brojke sa MUP-ovih stranica - već ja govorim iz praktičnih iskustava, govorim iz mogućnosti (koje vi nemate) da na dnevnoj bazi pregledavam sve štetne događaje u prometu, brojeve, uzroke, načine počinjenja i štete od prometnih nezgoda, kao i tako obrađene statističke prikaze koje u novinama ili na stranicama ministarstva nećete NIKADA naći.

Ukoliko i dalje netko smatra da zna bolje, neka, no onda neka me i uvjeri u to - bez logika, bez teorije, bez statistika koje ni sam ne zna protumačiti, već kroz poznavanje faktora koji direktno utječu na sigurnost prometa i njegovu protočnost. Mene ne smeta da netko zna bolje, dapače, no smeta me da me na temelju svojih logičkih "opservacija" uvjerava i servira mi to kao istinu. A neki to, očito, poistovjećuju...

Zato i dalje tvrdim - rotori su najbolja rješenja samo iz jedne perspektive - daleko su najjeftiniji! I imaju dobru stranu dodatnog smirivanja prometa - no samo u već tako smirenim područjima, npr. u njemačkim zonama "30 km/h", ili pješačkim zonama, no to sve nema veze sa onim o čemu smo mi pričali - o regulaciji prometa na (još uvijek) najprometnijoj cesti u Hrvatskoj! Jer to što kažeš - uvode rotore i na mnogim drugim križanjima i zemljama - samo nisi rekao GDJE i u kojim konkretnim slučajevima. A ja velim - niti na jednoj velikoj i prometnoj raskrsnici (kao što je ona kod Remetinca) ne uvode rotore! Živeći vani nagledao sam se svakakvih rješenja, ali ti rotori su uvijek bili u naseljima, na malim prometnicama, jedna trakica, pješačka zona ili zona 30, nitko nikada nije radio rotore na prometnici kojom dnevno ide više desetaka tisuća vozila.

Kada se gleda na rotore, treba gledati i na kategorije prometnica koje su rotoru susreću - ukoliko je glavna prometnica u istoj razini sa nekim pokrajnjim cestama koje imaju vrlo nisku razinu prometa, mogu dobro funkcionirati, no ako sve imaju visoku razinu prometa - rotor je loše rješenje (primjer za to je upravo Remetinečki rotor). Naravno, kada se već spominju semafori, i oni imaju jednu bitnu karakteristiku - mogu biti super ako su super podešeni, i mogu biti koma ako nisu dobro podešeni - i to sve na istom križanju.

U svemu ostalome - rotori su katastrofa od propusnosti prometa i sigurnosti. Pogotovo i zato jer propisi, koji uređuju prometovanje rotorima, nisu isti u svim zemljama (za razliku od svih ostalih odredbi, koje su međunarodno usklađene!), pa tako negdje prednost imaju vozila koja su već u rotoru, a negdje - ovi iz rotora (iako je to loše) moraju čekati da se u promet uključe ovi iz pokrajnjih ulica... A to vozače navikle na jedno pravilo može jako zbuniti kada dođu u drugu zemlju, koja je to slobodno i samovoljno odradila drugačije... to zna biti problem velik skoro kao vožnja kontra stranom u nekim anglosaksonskim zemljama...

Recesija drma, pa tako i najjeftinija rješenja dobivaju sve više pobornika...
« Zadnja izmjena: Kolovoz 28, 2010, 10:32:32 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

JosipJoža

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #146 : Kolovoz 28, 2010, 10:35:13 prijepodne »


Ja bih još dodala i na ovo najnovije raskršće, koje ivana_vg spominje, u Gradićima ulaz u Gradiće sa novog nadvožnjaka koje nema niti semafor, a niti preglednost, a još manje se poštuju pravila ponašanja u vožnji (glavne i sporedne ceste, pravilo desne strane).



Ovo je možda idealan primjer gdje kružni tokovi imaju najviše smisla, gdje su najkorisniji.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #147 : Kolovoz 28, 2010, 10:40:00 prijepodne »


Ja bih još dodala i na ovo najnovije raskršće, koje ivana_vg spominje, u Gradićima ulaz u Gradiće sa novog nadvožnjaka koje nema niti semafor, a niti preglednost, a još manje se poštuju pravila ponašanja u vožnji (glavne i sporedne ceste, pravilo desne strane).



Ovo je možda idealan primjer gdje kružni tokovi imaju najviše smisla, gdje su najkorisniji.


Da, mi glupi i neuki koji ne čitamo knjige i "Kada su im namjere loše - koga zanima istina i kako se to gleda u službama kojima je to posao?" pišemo iz iskustva jer se SVAKODNEVNO vozimo po tim raskršćima, a i recesija nam je glavni vodić kroz promet.  >:D

Offline Kokolino

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 38
  • Karma: +0/-0
Odg: Promet
« Odgovori #148 : Kolovoz 28, 2010, 11:03:41 prijepodne »


A dana objašnjenja iz Pule su jeftina politiziranja koja žele uvjeriti građane kako je to najbolje rješenje, tj. da im na lijep način kažu kako Grad nema love i da im ništa bolje ne mogu pružiti.



Pa ti si rekao da su semaforizirana raskrižja propusnija od rotora, zar ne? A na pulskoj obilaznici se upravo ta semaforizirana raskrižja zamjenjuju rotorima. Ako već postojeća, bolja riješenja zamjenjuju novima i lošijima i još na to troše milijune poreznih obveznika, onda to treba prijaviti, to je kriminal, zar ne? Rotori su i skuplji od semafora, pa zašto ih onda forsiraju ako su lošiji? Mogu ti staviti 100 linkova na članke gdje se spominje gradnja rotora radi bolje protočnosti, i to su moji argumenti. Ajde ti stavi barem jedan link na tekst u kojem se spominje prednost semaforiziranih križanja u jednoj razini nad rotorom. Bez argumenata možeš tvrditi bilo što, da su ih vanzemaljci postavili.


Meni je super onaj rotor pored Westgatea na staroj zagorskoj magistrali, često prolazim njime i nikad nema zastoja, a zamisli da su tamo stavili semafor. Stvarale bi se gužve i zastoji, a sve zbog par auta koji izlaze s parkirališta šoping centra i skreću lijevo prema Zagrebu.

Offline Kokolino

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 38
  • Karma: +0/-0
Odg: Promet
« Odgovori #149 : Kolovoz 28, 2010, 11:12:44 prijepodne »

 Pogotovo i zato jer propisi, koji uređuju prometovanje rotorima, nisu isti u svim zemljama (za razliku od svih ostalih odredbi, koje su međunarodno usklađene!), pa tako negdje prednost imaju vozila koja su već u rotoru, a negdje - ovi iz rotora

Takvi slučajevi su rijetki, a tada se ni ne radi o pravim rotorima. Ja nisam neki veliki ljubitelj rotora, ali iz vlastitog iskustva i doživlaja tvrdim da su puno ugodniji za prometovanje od klasičnoga križanja, barem meni. Ne možeš denivelirati svako raskrižje, to je na večini mjesta fizički nemoguće ili nepotrebno ako se radi o manje važnim ili manje prometnim pravcima. A kod takvih je rotor definitivno najbolje rješenje.