Autor Tema: Promet  (Posjeta: 295750 )

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #105 : Kolovoz 26, 2010, 06:01:18 poslijepodne »
Sledge, ti si kao neki stručnjak za promet ?  Istina da je kod Veterinarske stanice samo jedan trak kolnika, ali s druge strane Gorice, kod Zubaka je kolnik sa 2 trake ...

Nisam neki veliki stručnjak za promet, jer mi to nije ni struka, ali nisam niti tutlek, jer sam mnoge aspekte prometa i prometnica polagao na faksu, isti kolegij i kod istih stručnjaka koji predaju te stvari i na Fakultetu prometnih znanosti.

Kao prvo, ja sam govorio u odnosu na konkretnu situaciju, tj. iz smjera Vukovine prema Gorici - što ne znači da se moje mišljenje o tome automatski odnosi na sve i sva.

Kada razmatrate ta prometna rješenja, onda trebate znati i razmišljati o konkretnim razvojnim planovima (o kojima vi možda nemate pojma), trebate poznavati problematiku prometa na određenim pozicijama, kao i izgled istih u projekciji razvitka jednog dana kada sve planirano bude gotovo.

Činjenica je da se takvim goričkim prometnicama ne daje veliki značaj, a za to ima više dobrih razloga; kada bude otvoren autoput, taj prolazak kroz VG će izgubiti na opterećenju i na značaju, opseg prometa će se bitno promijeniti, a i izgradnja nekakvih podvožnjaka/nadvožnjaka su kapitalne investicvije koje moraju imati debelo opravdanje, jer i koštaju ogromne svote novca (koje financira Grad Velika Gorica, a ne HAC!, i za koje nekako čisto sumnjam da bi Gorica mogla to podnijeti). S treće strane, takovi objekti zahtijevaju ogromne prostore, koji i ne postoje, pogotovo ne sa Vukovinske strane. Količina prometa će sasvim dobro funkcionirati sa planiranim prometnicama.

ti i dalje tvrdiš da je veći protok vozila ako je na raskrižju semafor nego da je kojim slučajem kružni tok ? Što je onda kod Savskog Gaja onako veliki rotor ? Što nisu genijalci tamo napravili raskrižje sa semaforima ?

Da, i dalje tvrdim da je puno veći protok vozila reguliranim semaforima od kružnog toka (gdje SVAKO vozilo MORA stati) - dok kod reguliranih semafora sa dobrim "tajmom" to nije slučaj (jer kod dobre regulacije i zelenog vala velika većina vozila prolazi križanje bez zaustavljanja). O tome da je kružni tok i prometno dosta problematična opcija (preko 30% svih nezgoda u gradu događa se na kružnim tokovima!), ne treba dramiti.

BTW, tko je rekao da je taj kružni tok kod Savskog Gaja 1. konačno i 2. najbolje rješenje?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

JosipJoža

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #106 : Kolovoz 26, 2010, 07:02:23 poslijepodne »
Meni se čini, makar nisam stručnjak u tom području
da su kružni tokovi idelana rješenja ali i ne svugdje, prvenstveno u manjim naseljima, manjim križanjima i na manje prometnijim ulicama ali i jednako tako na mjestima gdje se dodiruje i susreće više prometnica ili prometnih trakova, primjer dobar za to je možda Rotor u Zagrebu.
Dok kod velikih križanja i na visokoprometnim ulicama nisu dobro rješenje.
Gdi je granica između toga, e to prepuštam struci da odluči.

Offline Kokolino

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 38
  • Karma: +0/-0
Odg: Promet
« Odgovori #107 : Kolovoz 26, 2010, 08:58:56 poslijepodne »
primjer dobar za to je možda Rotor u Zagrebu.

Rotor u Zagrebu, a vjerovatno misliš na remetinečki, nije dobar primjer nizašto. Nema stručnjaka koji se ne slaže da je taj rotor najkatastrofalnije riješenje toga križanja. Sam rotor je izgrađen kao tek privremeno riješenje, ali kod nas privremena riješenja zbog nedostatka novca često ostaju trajna. Takav rotor je za tu količinu prometa totalno neadekvatan, što dokazuje i činjenica da ga u vrijeme špice moraju regulirati prometni policajci. Također ima i jedan veliki konstrukcijski nedostatak, a to je činjenica da je izdignut iznad razine prometnica koje se na njega priključuju, što za posljedicu ima lošu vidljivost i nepreglednost kod uključivanja prometa na njega.

Offline Kokolino

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 38
  • Karma: +0/-0
Odg: Promet
« Odgovori #108 : Kolovoz 26, 2010, 09:17:42 poslijepodne »


Da, i dalje tvrdim da je puno veći protok vozila reguliranim semaforima od kružnog toka (gdje SVAKO vozilo MORA stati) - dok kod reguliranih semafora sa dobrim "tajmom" to nije slučaj (jer kod dobre regulacije i zelenog vala velika većina vozila prolazi križanje bez zaustavljanja). O tome da je kružni tok i prometno dosta problematična opcija (preko 30% svih nezgoda u gradu događa se na kružnim tokovima!), ne treba dramiti.


Ja zaista nikad nisam čuo da semaforizirano raskrižje, odnosno semaforizirano rskrižje u jednoj razini, ima veću propusnu moć od rotora. Ali zato sam puno puta čuo i pročitao da rotori imaju puno veću propusnu moć od takvih križanja. Činjenica je da se po čitavoj Europi već godinama umjesto semaforiziranih križanja rade rotori, a odnedavno je ta praksa i kod nas uzela maha, a to sigurno ne bi bio slučaj da im je propusna moć manja. Ja nemam neke konkretne brojke pa neći ni tvrditi 100% da je tako, ali sam siguran da se na netu mogu pronaći podaci koji bi potkrijepili tu tvrdnju. Čisto logički gledano, rotori imaju veću propusnu moć iz jednog poprilično konkretnog i banalnog razloga, kod njih nema skretanja lijevo, već samo desno, a to kod običnih križanja stvara veliki problem. Također, rotori imaju i još jednu bitnu ulogu, a to je smirivanje prometa. Uvijek se nađe luđaka koji će velikom brzinom projuriti kroz crveno, a pogotovo na velikogoričkoj, što preko rotora baš i ne bi mogli.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Promet i pothodnik
« Odgovori #109 : Kolovoz 27, 2010, 12:59:14 prijepodne »
Kao da neko od odgovornih za promet u Gorici čita forum.  :)

Kaj bi Gorica bez svog foruma...?  ;D

Hm..

Ne znam je li moguće da je Vidović i HAC pročitali kaj sam pisala, ili je u pitanju telepatija, ali danas sam se nakon posta od ivane_vg vozila po toj cesti pratilji autoputa da vidim kamo izlazi i imam za vidjeti zaštitnu ogradu.

Ovako je izgledalo prošli tjedan:











A ovako danas:











I novi stupići s obje strane, i zaštitna ograda, i predviđena rasvjeta, jedino još fale znakovi i iscrtana zebra.

No, prilično je nepregledno prelaziti cestu naročito djeci, jer se zaista svi jako brzo voze i uletavaju u zavoj. Možda budu i tamo napravili ležeće policajce. Da živim u onoj prvoj kući, ja bi i pisanim putem tražila.

Uostalom, to je i jedini prijelaz i prolaz na želj. stanicu, tako da vjerujem da bu to frekventan pješački prijelaz i pothodnik, pa će valjda još poraditi na nedostacima.
U svakom slučaju, sad sam se ugodno iznenadila, iako kažem, treba još završiti radi sigurnosti pješaka.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Promet
« Odgovori #110 : Kolovoz 27, 2010, 06:44:32 prijepodne »


Da, i dalje tvrdim da je puno veći protok vozila reguliranim semaforima od kružnog toka (gdje SVAKO vozilo MORA stati) - dok kod reguliranih semafora sa dobrim "tajmom" to nije slučaj (jer kod dobre regulacije i zelenog vala velika većina vozila prolazi križanje bez zaustavljanja). O tome da je kružni tok i prometno dosta problematična opcija (preko 30% svih nezgoda u gradu događa se na kružnim tokovima!), ne treba dramiti.


Ja zaista nikad nisam čuo da semaforizirano raskrižje, odnosno semaforizirano rskrižje u jednoj razini, ima veću propusnu moć od rotora. Ali zato sam puno puta čuo i pročitao da rotori imaju puno veću propusnu moć od takvih križanja. Činjenica je da se po čitavoj Europi već godinama umjesto semaforiziranih križanja rade rotori, a odnedavno je ta praksa i kod nas uzela maha, a to sigurno ne bi bio slučaj da im je propusna moć manja. Ja nemam neke konkretne brojke pa neći ni tvrditi 100% da je tako, ali sam siguran da se na netu mogu pronaći podaci koji bi potkrijepili tu tvrdnju. Čisto logički gledano, rotori imaju veću propusnu moć iz jednog poprilično konkretnog i banalnog razloga, kod njih nema skretanja lijevo, već samo desno, a to kod običnih križanja stvara veliki problem. Također, rotori imaju i još jednu bitnu ulogu, a to je smirivanje prometa. Uvijek se nađe luđaka koji će velikom brzinom projuriti kroz crveno, a pogotovo na velikogoričkoj, što preko rotora baš i ne bi mogli.

Kokolino slažem se s tobom ... čak i na tv u više navrata su spominjali sa aspekta sigurnosti prometa izgradnju kružnih tokova (nije bilo riječi o nekoj konkretnoj prometnici)


Sleđ ....   30 % nesreća događa se na kružnom toku ???  Fakat si bubnul .... Ispada da smo rekorderi po izgradnji kružnih tokova u svijetu ili po nesrećama koje se dogode u njima . Očito je da kad si slušal predavanja neko nekaj zeznul ....
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline djprco

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 2
  • Karma: +0/-0
Odg: Promet
« Odgovori #111 : Kolovoz 27, 2010, 09:29:00 prijepodne »
Citat:
Da, i dalje tvrdim da je puno veći protok vozila reguliranim semaforima od kružnog toka (gdje SVAKO vozilo MORA stati) - dok kod reguliranih semafora sa dobrim "tajmom" to nije slučaj (jer kod dobre regulacije i zelenog vala velika većina vozila prolazi križanje bez zaustavljanja). O tome da je kružni tok i prometno dosta problematična opcija (preko 30% svih nezgoda u gradu događa se na kružnim tokovima!), ne treba dramiti.

Po struci nisam prometni vec dipl ing elek., al nema veze, uglavnom nema mi nikakve logike da semafor na doticnom mjestu (raskrizju) ne bi stvarao cekanje. Mislim ne moze se usporediti "zeleni val" u Zg gdje je promet kontinuiran po samom valu u duzini, prolazi kroz centar grada i kroz hrpu raskrizja. Kako bi se to izvelo kod nas u VG na doticnom raskrizju, molim objasnjenje strucnjaka.  ;D Moje skromno misljenje Mission Impossible 10 dio kako ja znam reci za tesko izvedive/neizvedive stvari...
Isto tako mislim da ljudi u struci (ing prometa) znaju proracunati efikasnost, i shodno tome kolicinu prometa/protocnosti (iz svih smjerova) koja je maksimalna za rotor, ili samo postaviti semafor.
« Zadnja izmjena: Kolovoz 27, 2010, 09:32:30 prijepodne djprco »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #112 : Kolovoz 27, 2010, 11:57:27 prijepodne »
Ljudi, dajte pustite logiku, jer ista nema veze sa tim što nabrajate, a još ima manje veze sa praksom. Za logički zaključak morate poznavati sve parametre, a vi poznajete samo mali dio njih - no donosite "logičke" zaključke.

Stani na rotor i mjeri gustoću i protočnost prometa - možda vidiš da je ta logika isto kao i u onom vicu o Muji i logici - "ako nemaš akvarij - peder si!"...

Uzmi za primjer jednu stvar - ja mogu, poštujući semaforizirana križanja sa "zelenim valom" - doći do Zagreba bez zaustavljanja kada nije prevelika gužva. Da su umjesto semafora rotori - morao bih STATI na svakome od njih! Što je tu "logički" brže??

I da - ja imam uvid u prometne statistike policije, i znam zašto sam rekao da je 30% nezgoda u Zagrebu bilo na rotorima. No očito ima bolje informiranih...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #113 : Kolovoz 27, 2010, 12:51:18 poslijepodne »
i znam zašto sam rekao da je 30% nezgoda u Zagrebu bilo na rotorima.

Ja ne znam za ovo ali bila je neka statistika najcrnijih točaka u gradu i najgore je na Rotoru gdje se najviše sudara napravi. Nakon toga je na rotoru u Škorpikovoj.   :D

A ak netko misli da naši vrli prometni stručnjaci sve znaju nek ide pogledati rotor sa domovinskog mosta prema radičkoj. Vrhunac idiotizma.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #114 : Kolovoz 27, 2010, 02:28:35 poslijepodne »
A ak netko misli da naši vrli prometni stručnjaci sve znaju nek ide pogledati rotor sa domovinskog mosta prema radičkoj. Vrhunac idiotizma.

Je, ali to ionako nije ni izbliza gotovo.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Promet
« Odgovori #115 : Kolovoz 27, 2010, 03:44:30 poslijepodne »
Sledge ... kad cjepidlačiš sa podacima, onda provjeri ove podatke ....

2008 godina:

prometne nesreće i posljedice prema značajkama ceste:

ukupno nesreća: 15469

T KRIŽANJE: 6915
Y KRIŽANJE: 1034
ČETVEROKRAKO KRIŽANJE:5961
KRUŽNI TOK: 419
OSTALA KRIŽANJA: 1113


2009 godina:

prometne nesreće i posljedice prema značajkama ceste:

ukupno nesreća: 14874

T KRIŽANJE: 6681
Y KRIŽANJE: 1076
ČETVEROKRAKO KRIŽANJE:5864
KRUŽNI TOK: 410
OSTALA KRIŽANJA: 819


A kako sam tvrdiš imaš bolji izvor .... ili ti matematika ne štima ...   ovo jesu podaci za cijelu Hrvatsku, ali ako računaš da se 90 % nezgoda dogodi u Zagrebu (a ne dogodi se), opet ti kalkulacija sa onih 30 % ne štima ...


www.mup.hr/userdocs/statistika/2010/
« Zadnja izmjena: Kolovoz 27, 2010, 03:47:28 poslijepodne koko-vg »
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #116 : Kolovoz 27, 2010, 05:19:43 poslijepodne »
Malo krivo tumačiš... najveći broj nezgoda u Zagrebu - ne desi se na križanjima.

Kako je to statistika prometnih nezgoda - i to potpuno nepotpuna (jer obuhvaća samo križanja svih vrsta) - za cijelu Hrvatsku (a u 98% Hrvatske kružni tokovi su potpuna nepoznanica!), probaj malo bolje... ove brojkke ne znače baš ništa - to su apsolutni pokazatelji koji nemaju međusobnih dodirnih točaka u bilo čemu bitnome...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

amarkulin

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #117 : Kolovoz 27, 2010, 06:09:51 poslijepodne »
Sledge je puko. Yebeš mi sve, ako ja ikaj kužim iz ove rečenice:

Kako je to statistika prometnih nezgoda - i to potpuno nepotpuna (jer obuhvaća samo križanja svih vrsta) - za cijelu Hrvatsku (a u 98% Hrvatske kružni tokovi su potpuna nepoznanica!), probaj malo bolje... ove brojkke ne znače baš ništa - to su apsolutni pokazatelji koji nemaju međusobnih dodirnih točaka u bilo čemu bitnome...

 ???  ???  ???

A čovjek bi očekival da će on sad dati podatke za svoju tezu da se 30% nesreća događa u kružnim tokovima...  ::)
« Zadnja izmjena: Kolovoz 27, 2010, 06:11:23 poslijepodne amarkulin »

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Promet
« Odgovori #118 : Kolovoz 27, 2010, 06:33:10 poslijepodne »
a.m.    ......imaš pivu !
« Zadnja izmjena: Kolovoz 27, 2010, 06:35:42 poslijepodne koko-vg »
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Promet
« Odgovori #119 : Kolovoz 27, 2010, 06:54:58 poslijepodne »
Ja bi to malo jednostavnije pojasnio, ako jednostavni mozgovi to mogu jednostavno shvatiti :)
Znaci stvar je jednostavna... prvo treba vidjeti koliko kruznih tokova odpada na jedno krizanje, ili obrnuto, koliko krizanja na jedan kruzni tok, a nadalje statisticki obraditi podatke u postocima sudara na krizanjima i na kruznim tokovima. Jednostavno zar ne?
Bio je jednom clanak u nekim novinama o kruznom toku kod jadranskog mosta, pa kad vidis ko se sve vozi po cesti, ukljucujuci i autoricu, nije ni cudo da ima sudara po kruznim tokovima. Pise sama ona da kad se vec priblizava kruznim toku vec je hvata strah... jebem ti takvu vozacicu, a nije jedina koja ili koji se tak osjeca. Pa sudare od straha naprave, bog te!