Tehnika narodu > Sam svoj majstor

Sitni popravci vodovoda u kući

<< < (3/38) > >>

Mlačanin:
Odvod na plastičnim kadama




Ovako po prilici izgledaju izljevne garniture za plastićne kade.

Skidanje vijka sa rozetom na dnu kada može izazvati poplavu i ovo nije preporučljivo izvoditi ako niste sasvim sigurni što radite!!!!!

Evo uputa.




Za skidanje i čišćenje ovog sifona za kadu,na stranici od kade moraju biti vratašca.ako je kada obzidana i opločena ili ima svoju oblogu od plastike.

Ako ima oblogu ,tada je moramo skinuti i vidimo cijeli sifon kako je spojen.

Kad je vijak odvinut sa rozetom, cijeli donji dio sifona se odvoji od tijela kade,povedite raćuna da ne izgubite okruglu gumicu koja se nalazi na dijelu koji prianja uz donji dio kade. Ta nam gumena brtva svakako treba.

Sada odvojimo sifon tako da odvinemo dvije matice. Onu koja vodi prema odvodu i ona ostaje na toj cijevi,i onu maticu koja ostaje sa sifonom. Očistimo sifon i sve spojeve natrag spojimo pazeći da stavimo nazad plosnate gumene brtve ispod matica.
Namjestimo jednom rukom (ili nam netko u tome pomaže) donji dio sifona i namjestimo pažljivo gumeni dio na otvor od kade i lagano zavinemo vijak sa rozetom

Ovo nesmijemo pritegnuti prejako.ali niti ne prelabavo. Spoj mora sigurno brtviti,da nam ne curi voda na njemu.
Kad je sve pritegnuto za kadu ,sada možemo dotegnuti sve spojeve i nakon toga isprobamo spojeve puštanjem vode.

Napomena: sve slike su informativnog karaktera i mogu se razlikovati od stvarnog stanja u vašoj kupaoni.


perojosi:
mlačanin,
pohvala za ovaj trud nekomu će biti od pomoći sigurno kako praktično tako i informativno,samo nastavite tako.
Svaka informacija dobro dođe a ove Vaše su vrijedne više od same informacije.Nema prstića u smajlićima pa Vam dajem jedan mig. ;)

Mlačanin:
Odvodni sifon na tuš kadi!

Tuš kade mogu biti raznih vrsta ,zato ću pokušati objasniti postupak za uzidane tuš kade i kade sa oblogama.

Tuš kada s oblogom. Obloga je onaj dio sa strane koji se može skinuti.



Tuš kada bez obloge

Tuš kada bez obloge.


Tuš kade bez obloge mogu se ugraditi na dva naćina ; mokro i suho no važno je znati da se mora ugraditi ovakova vrsta sifona za kadu





Dakle ovdje skinemo gornji dio koji služi kao ukras. Zatim vidimo jedan valjkasti dio u samom sifonu i njega uhvatimo i lagano ga izvadimo van, povlaćenjem prema gore.
Sada možemo očistiti taj dio i cijeli sifon. Nakon toga sve vratimo nazad obrnutim redosljedom

Ak je tuš kada starije generacije tada sigurno ima ovakov ili sličan sifon ,ali je sve to manje više isto ,razlike ne utjeću na način skidanja.





Opet imamo samo jedan dio sifona (gornja slika) i vijak s rozetom (donja slika)

Odvinemo vijak sada bi to trebalo biti sigurno jer je kada sigurno stavljana na friški beton ili ljepilo pa je donji dio sigurno zalijan (barem bi trebao biti) . Skinemo rozetu sa vijkom očistimo kosu i ostalu nečistoću i sve lagano vratimo nazad.Ovdje svakako treba očistiti i podni sifon jer je odvod spojen u podni sifon (barem bi tako trebalo biti po prailim struke).

Uzmemo jedan plosnati (ravni izvijać) i lagano skinemo gornju rešetku sa podnog sifona



(podni sifon)

Sada očistimo sifon izvadimo svu nečistoću van i namjestimo natrag rešeku.

Mlačanin:
Sifon na umivaoniku!


Ovako izgleda jedan tipićan sifon za umivaonik (metalni)



A ovako izgleda plastični sifon za umivaonik



Na plastičnom sifonu se lijepo vidi vijak sa rozetom ,a na donjem dijelu ostaje (crno) gumena brtva ,koja može biti različitih izvedbi ali u osnovi služi za brtvljenje spoja.

Onaj dio cijevi koji ide prema zidu ,a na sebi ima rozetu (vidi sliku plastičnog sifona) ako je metalni može biti zalemljen u zidu na olovnu cijev. U slučajevima starijih instalacija.
a može biti spojen u gumenu brtvu fi 50 ,ako je odvod od plastike

Ako je gumena brtva ili plastična cijev promjera fi 40 mm tada cijeli sifon možemo izvaditi van i detaljno ga očistiti.
Ukoliko je spoj zalemljen tada če sifon ostati čvrsto stajati i samo odvinemo maticu na toj cijevi prema zidu i skinemo ostali dio sifona.

Rastavimo sve holender matice ,očistimo sifon spojimo sve nazad i namjestimo na rupu od umivaonika (odvodni dio ) i lagano pritegnamo rozetu sa vijkom. Kad ustanovimo da je sve na mjestu pritegnemo vijak do kraja i puštanjem vode provjerimo spojeve.

Sve ovo vrijedi ako nam umivaonik nema ispod nogu koja nam sakriva sifon  Tada moramo raditi pažljivije jer nam noga samo smeta , a nije ju moguće uvijek maknuti.





fillip:
Gospon mlačanin svaka čast na trudu!
A ja imam jedno pitanje koje bi moglo biti vezano s ovim (sigurno je u jednom dijelu vezano)!
Uglavnom, struja me u kuci trese kad imam mokre ruke i primim se za sudoper i za masinu za posudje ili za sudoper i mikrovalnu pecnicu, ili pec za kuhanje (nekad i u kadi trese).
Pretpostavljam da je negdje uzemljenje krivo spojeno...pa me zanima na koji nacin najjednostavnije utvrditi gdje je doslo do tog spoja, i ako mi naravno imate za preporuciti nekog elektricara koji bi to znao rijesiti!
Hvala!

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju