Autor Tema: Sve živo potječe od živog  (Posjeta: 3521 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Sve živo potječe od živog
« : Travanj 05, 2010, 01:43:50 poslijepodne »
RVG donosi vijest o pisancu i u njoj spominje Rimska poslovica kaže: Sav život dolazi iz jajeta. Ta rečenica mi je bila jako poznata pa sam pronašao da je novinarka u nedostatku inspiracije prekopirala dijelove teksta surfajući po Mreži (npr. Zecovi za Neznalice imaju tekst u kojem se nalaze skoro iste rečenice: http://www.zecovi.net/Uskrs-kunici.htm).

Rimska poslovica? Malo mi je čudan taj izraz jer uglavnom se govori o latinskim izrekama.

Spomenuta izreka glasi:

Omne vivo ex ovo

i u doslovnom prijevodu znači Sve živo je iz jajeta. Ali kod latinskih izreka ne gledamo uvijek doslovni prijevod jer u nekim slučajevima nema smisla (npr. Lupus in fabula je Vuk u priči, a zapravo znači Mi o vuku, a vuk na vrata).

Ovdje bi točnije bilo prevesti da Sve živo nastaje iz živog, i to se često koristi kao dokaz za postojanje Stvoritelja koji je stvorio život, a nije sve nastalo slučajno (u nekom big-bang-milijun godina poslije-čušpajzu).

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Sve živo potječe od živog
« Odgovori #1 : Travanj 05, 2010, 08:46:18 poslijepodne »
A tko je stvorio stvoritelja? Sklon sam ipak vjerovati da je zivot samo jedna slucajnost.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Sve živo potječe od živog
« Odgovori #2 : Travanj 05, 2010, 08:55:43 poslijepodne »
Veliki majstor Oogway je rekao Slučajnosti ne postoje.

Tu rečenicu moji klinci često ponavljaju kad se dogodi nešto, a onda netko kaže da je bilo slučajno. :-)

A ako se pitaš tko je majstor Oogway onda ćeš morati odgledati Kung Fu Pandu? ;-)