Autor Tema: Kako će biti za 300 godina?  (Posjeta: 3733 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Kako će biti za 300 godina?
« : Travanj 14, 2010, 11:07:08 poslijepodne »
Dom, Broj 9. U Zagrebu, u četvrtak 12. svibnja 1904. God. 5.
Dr. Antun Radić

Ne mislim ja baš na to, što će još ljudi izmisliti, kako su u ovo njekoliko posljednjih godina izmislili toliko toga. Možda će za 300 godina brodovi ploviti po zraku. Možda će se onda čovjek s jednog kraja svieta moći razgovarati s čovjekom na drugom kraju svieta, i to bez ikakve žice, kako se danas piše i ljudi razgovaraju po žici iz velike daljine. Možda će onda ljudi jedan drugom pošiljati takva pisma, koja će govoriti. Možda će pače čovjek čovjeka i vidjeti na daljinu od tisuću i tisući kolimetara. Bog zna! Sve je to moguće po onom, što se već danas znade. I sve će to, nema sumje, olakšati čovjeku život koliko-toliko. No, kako rekoh, ne mislim baš na takve stvari, nego mislim na to, kako će ljudi medju sobom živjeti to je jedno. A drugo je: kako će ljudi biti zadovoljni sami u sebi.

Ovo su glavne stvari. Što nam hasni sve ono, ako ljudi nisu ljudi?! Što nam hasni sve ono, ako čovjek i za 300 godina bude proklinjao čas, kad se je začeo i kad ga je mati rodila!

Pita se dakle: Ima li kakve nade, imali kakav znak, po kojem bi se moglo suditi, da će u toj stvari biti bolje?

Ne bi htio, da počnem s vama previsoko mudrovati, no ovo vam mogu reći: Jedni ljudi kažu, da ne zemlji ne će nikada biti raja, kako ono i naš jedan pjesnik pjeva:

Ah, na zemlji nema raja, -
Želja za njim - to je sve.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kako će biti za 300 godina?
« Odgovori #1 : Travanj 15, 2010, 08:18:18 prijepodne »
Ja se bojim i kaj bu za 3 godine, a još više - kaj bu za 30 godina.

I priznajem da se sa time kaj bu za 300 godina baš i ne opterećujem...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Kako će biti za 300 godina?
« Odgovori #2 : Travanj 15, 2010, 09:08:57 prijepodne »
Sve je točno rekao dr. Radić još te davne 1904.g.
I ništa se promjenilo nije napretkom tehnologije, jer ljudi i dalje nisu ljudi i osobno mislim da nema nade da stvari po tom pitanju budu bolje.
Zato vjerujem da nas za 300 godina neće ovdje ni biti. Ovim tempom kojim svjesno jurimo u propast, puno prije ćemo se uništiti.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Kako će biti za 300 godina?
« Odgovori #3 : Travanj 15, 2010, 09:51:37 prijepodne »
Ljudi se nisu promijenili u zadnjih 5-6 tisuća godina, samo su razvili bolju tehnologiju. Vjerujem da i u slijedećih nekoliko tisuća godina neće doći do bitnijeg pomaka. Svijet će se malo rasteretiti kolonizacijom Mjeseca i Marsa, to će dati određeni zamah kapitalizmu koji se smatra uspješnim isključivo ako ubrzava rast, ali će i tamo kad tad ljudi početi pucati jedni po drugima.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Kako će biti za 300 godina?
« Odgovori #4 : Travanj 15, 2010, 07:10:58 poslijepodne »
Sve je točno rekao dr. Radić još te davne 1904.g.
I ništa se promjenilo nije napretkom tehnologije, jer ljudi i dalje nisu ljudi i osobno mislim da nema nade da stvari po tom pitanju budu bolje.

Listao sam malo sabrana djela Antuna Radića, pročitao par stvari koje je napisao o tadašnjoj političkoj sceni. Stvarno se ništa nije promijenilo, ljudi su ostali isti, jedino tehnologija ide naprijed.