Autor Tema: Fiskalne blagajne  (Posjeta: 32840 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Jaguar

  • Gost
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #15 : Siječanj 07, 2013, 10:47:47 poslijepodne »
Tko zna koji problem su imali u tom kafiću gdje niste dobili račun, možda nije bila namjera nego tehnički problem.
Ajde onda ti meni objasni u kojem mi slučaju konobar smije naplatiti robu bez da mi izda ikakav račun?

Kaj se sad svi pravimo ovdje ludi? Ili samo branite pajdaše? Da čujem.

Dobro, razumijem što želiš reći, ali idemo postaviti stvari obrnuto. Ako imaju recimo problem s printerom i ne može ti isprintati račun, zbog tehničkih poteškoća, zove servis, traje dok servis dođe, ti ne možeš čekati, servis dođe i sredi printer, ti si već odavno morao otići, no možeš i imaš pravo doći naknadno i uzeti račun. Jer je račun otkucan i uredno proveden u poreznoj upravi, samo ga nisu mogli u tom trenu isprintati zbog tehničkog problema.

Dakle što sam želio reći i ponavljam, ugostitelji su se u par dana sreli sa stotine različitih problema, dok se novi sustav ne uhoda, svaka fiskalna blagajna je priča za sebe, naravno ovisno i o tome tko ti je sve postavio, netko bolje i stručnije, netko možda lošije, ili ti je dao/iznajmio  lošije uređaje, pa je zaštekalo negdje.

Ne vidim razloga kako bi nekoga spasilo par kava u dva dana kad će ionako morati imati sve prijavljeno i teško će se usuditi raditi kako ti imputiraš na crno, ne izdavanjem računa. Što opet ne znači 100% kako možda takvih pokušaja neće biti.

Nikoga ne pokušavam braniti niti imam potrebe, no imam razumijevanja za "porođajne muke" fiskalne blagajne, što je činjenica da su imali manje ili veće probleme s blagajnama, neki nisu. I to je sve.


Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #16 : Siječanj 08, 2013, 10:16:03 poslijepodne »
Ne vidim razloga kako bi nekoga spasilo par kava u dva dana kad će ionako morati imati sve prijavljeno i teško će se usuditi raditi kako ti imputiraš na crno, ne izdavanjem računa. Što opet ne znači 100% kako možda takvih pokušaja neće biti.

Nikoga ne pokušavam braniti niti imam potrebe, no imam razumijevanja za "porođajne muke" fiskalne blagajne, što je činjenica da su imali manje ili veće probleme s blagajnama, neki nisu. I to je sve.
Dobro, sad bar znam: ti se stvarno praviš lud.

Ak mu blagajna šteka onda nemre samo tak dat bez računa. Po tvojemu bi svakom mogel prodati robu bez računa i tumačiti se da mu je "veza pukla". Bezveze.

Kao prvo nis još nigdje čul za nikakve "porođajne muke". Pitaj birtije koje od početka imaju uredne račune sa JIRom, pa buš čul jel bilo problema.
Kao drugo, kad bi ti znal kolko se do sada prodavalo na crno, onda ne bi pričal o "par kava" jer bi se sam osjećal ko zadnji idiot.

Evo mogu reć i kak je to bilo zadnji purt u Centar Parku. Uredno dobiš račun, kaj je već puno bolje nego da ti ga niti ne daju, ali na računu noje bilo JIRa. Baš sam ih sačuvao da ne bi bilo da izmišljam. I kaj je najsmiješnije - na računu piše 0 % poreza. Ne znam jel to dozvoljeno, načul sam da se do nekog određenog iznosa prometa u godini ne mora plaćati PDV.

Ko zna zakaj se može izdati račun bez JIRa mogel bi to ovdje objasniti.
« Zadnja izmjena: Siječanj 08, 2013, 10:17:59 poslijepodne BobRock »

Offline GrayWolf

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 96
  • Karma: +0/-0
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #17 : Siječanj 09, 2013, 12:56:13 prijepodne »
Ekipa sigurno još ima i tehničkih problema jer na kraju je bilo jako malo vremena za to sve napraviti. Obzirom da se tek od 27.12. moglo stvarno podesiti sve što treba jer su tada bile online produkcijske baze neki jednostavno nisu stigli napraviti sve instalacije. To računajući da nigdje nema problema, a uvijek ih ima. Dakle, ima tu sigurno i opravdanih razloga. Inače svi bi ugostitelji trebali imati i uvezanu knjigu računa.
Pravilnik o fiskalizaciji u prometu gotovinom kaže:
Članak 33.

(1) Obveznici fiskalizacije iz članka 3. Zakona, u slučaju potpunog prestanka rada elektroničkog naplatnog uređaja dužni su izdavati račune iz uvezane knjige računa prema članku 22. Zakona.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_12_146_3156.html
Kad računalo osposobe onda te račune nakucaju i fiskaliziraju. To moraju napraviti u roku od 48 sati od izdavanja računa.


Jaguar

  • Gost
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #18 : Siječanj 09, 2013, 10:09:33 prijepodne »

Dobro, sad bar znam: ti se stvarno praviš lud.

Kao drugo, kad bi ti znal kolko se do sada prodavalo na crno, onda ne bi pričal o "par kava" jer bi se sam osjećal ko zadnji idiot.

Ne znam, nisam tako često po kavama pa ni ne mogu znati, ali pokušao sam ti ukazati i na objektivne poteškoće s kojim se sreću ljudi u početku dok se sve ne uhoda.

Nisam sklon skakanju na prvu, prvi dan od uvođenja fiskalizacije, o tome se može realno u drugom mjesecu.

Ali eto ti sad bar znaš, ja se pravim lud.
Hvala iako sam ti lijepo napisao kako razumijem o čemu govoriš samo za razliku od tebe pokušavam sagledati i drugu stranu medalje.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #19 : Siječanj 09, 2013, 03:06:38 poslijepodne »
Odvjetnici se protive fiskalizaciji
Odvjetnička komora podnijela Ustavnom sudu prijedlog za pokretanje postupka
http://www.portal53.hr/vijesti/hrvatska-i-svijet/103-hrvatska-i-svijet/7376-odvjetnici-se-protive-fiskalizaciji.html

Ugostitelji pronašli način kako zaobići izdavanje računa putem fiskalnih blagajni
 Od početka godine ugostitelji primjenjuje novi način rada: izdaju račune na fiskalnoj blagajni, a zatim ih, kada gosti odu iz kafića, pokupe sa stolova i ponovno ih daju novim gostima koji imaju iste narudžbe.
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/75346-ugostitelji-pronasli-nacin-kako-zaobici-izdavanje-racuna-putem-fiskalnih-blagajni.html
wwwg tablice

Offline tromblon

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 294
  • Karma: +0/-0
  • HVO
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #20 : Siječanj 09, 2013, 05:17:27 poslijepodne »
Ne vidim razloga kako bi nekoga spasilo par kava u dva dana kad će ionako morati imati sve prijavljeno i teško će se usuditi raditi kako ti imputiraš na crno, ne izdavanjem računa. Što opet ne znači 100% kako možda takvih pokušaja neće biti.

Nikoga ne pokušavam braniti niti imam potrebe, no imam razumijevanja za "porođajne muke" fiskalne blagajne, što je činjenica da su imali manje ili veće probleme s blagajnama, neki nisu. I to je sve.
Dobro, sad bar znam: ti se stvarno praviš lud.


Ja te fakat ne kužim! Jedino ti tupiš drugačije i ti se stvarno praviš lud! Lijepo ti je jaguar napisao da je vjerojatno negdje nešto zaštekalo i račuj je mogao izdati kasnije radi svoje evidencije.

 Nemoj se meni prijetiti skrivajući se iza nika i računala, ne glumi baju u selu prvo sebe pogledaj, očito imaš neke komplekse, ne znam kakve, govornu manu ili si jako nizak ili nešto treće! Zato budi realan i pošten!

Jaguar

  • Gost
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #21 : Siječanj 09, 2013, 05:56:27 poslijepodne »
Odvjetnici se protive fiskalizaciji
Odvjetnička komora podnijela Ustavnom sudu prijedlog za pokretanje postupka
http://www.portal53.hr/vijesti/hrvatska-i-svijet/103-hrvatska-i-svijet/7376-odvjetnici-se-protive-fiskalizaciji.html



E oni su mi najbolji, oni bi htjeli i dalje biti privilegirani u "mlaćenju" love na crno.
Slušam sinoć njihovog predstavnika koji tvrdi kako su odvjetnicima  blokirani računi, što je naprosto smiješno, koliko novaca peru na crno, neka polože novce na račune i plaćaju svoje obveze, kao i svi drugi, obrtnici, tvrtke.......kako bi bilo dobro usporediti njihovu privatnu imovinu s blokiranim računima.

I što je najgore možda i uspiju oboriti ovaj zakon, tko će ako ne oni, oni su odvjetnici siromasi.

Offline Turopoljka.com

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 71
  • Karma: +0/-0
    • Turopoljka
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #22 : Siječanj 09, 2013, 06:38:50 poslijepodne »
Fiskalne blagajne: U ovom gradu zabilježeno je najviše prekršaja

Inspektori Porezne uprave obavili su u utorak prvi nadzor primjene Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom koji je pokazao da relativno najviše prekršaja ima u Gospiću, dok u jučerašnjem nadzoru u Varaždinu i Požegi nije zabilježen niti jedan prekršaj.

Prema danas objavljenim podacima Porezne uprave, jučer, prvog dana nadzora, 392 inspektora obavila su 1.530 nadzora kafića u centrima 20 gradova – sjedišta županija, a utvrđene su 133 nepravilnosti odnosno nepostojanje fiskalne kase, što je 8,7 posto od ukupnog broja nadzora.

Relativno najviše nepravilnosti bilo je u Gospiću – 33,3 posto, pri čemu su nepravilnosti nađene u osam od 24 nadzora.

Slijede Čakovec i Koprivnica s 28,5 posto pri čemu je u Čakovcu u 21 nadzoru utvrđeno šest nepravilnosti, a u Koprivnici u sedam nadzora dvije.

Najviše nadzora 80 je inspektora obavilo u Zagrebu, u 315 nadzora u 58 slučajeva utvrdili su da kafići nemaju fiskalne kase, što je udio 18,4 posto.

U Krapini je takvih kafića bilo 11,7 posto, a Bjelovaru 11,1 posto.

Najbolje stanje je u Varaždinu i Požegi gdje u kafićima koje su inspektori posjetili nije bilo nijednog bez fiskalnog uređaja, pritom su u Varaždinu provedena 34, a u Požegi 20 nadzora.

Relativno visok stupanj pridržavanja zakona zabilježen je i u ugostiteljskim objektima u Rijeci i Karlovcu, gdje su u po 155 nadzora pronađene nepravilnosti u po četiri objekta, a u Zadru u 125 nadzora bila su također četiri prekršitelja. U Šibeniku pak u 27 nadzora nađen je jedan prekršitelj, a u Splitu u 35 nadzora dva.

Porezna uprava najavljuje da će s nadzorom nastaviti do petka, 11. siječnja.

Onima kod kojih su utvrđene nepravilnosti inspektori su dali rok od dva dana da ih uklone odnosno uvedu fiskalni uređaj, a ako to ne učine, što će biti provjereno u petak, slijedi pečaćenje poslovnih prostora i to već u petak. Isto tako, ako obveznik ne uvede fiskalni uređaj riskira optužni prijedlog, zabranu obavljanja djelatnosti i naplatu kazne od pet tisuća kuna.

Prema podacima Porezne uprave, od 27. prosinca prošle godine kada je Porezna uprava obveznicima fiskalizacije u prvoj fazi omogućila pristup produkcijskoj okolini sustava fiskalizacije, do danas u deset sati, sustav je zaprimio 31.520.523 zapisa za račun od 12.793 različitih OIB-a, te 57.589 zapisa poslovni prostor od 12.320 različitih OIB-a.

Od 1. siječnja u nula sati do danas u deset sati sustav je zaprimio 27.555.206 zapisa za račun od 12.739 različitih OIB-a, te 26.100 zapisa za poslovni prostor od 8.051 različitih OIB-a.

Porezna uprava naglašava da od početka produkcijskog rada do danas nije bilo prekida u radu sustava fiskalizacije niti je sustav radio otežano na bilo koji način.

http://turopoljka.com/2013/01/09/fiskalne-blagajne-u-ovom-gradu-zabiljezeno-je-najvise-prekrsaja/

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #23 : Siječanj 09, 2013, 07:52:10 poslijepodne »
@Jaguar
Ne misle oni rušiti zakon nek samo sebe napraviti prelo. A sako talasanje jem osigurava novi posel.
wwwg tablice

Jaguar

  • Gost
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #24 : Siječanj 09, 2013, 08:38:08 poslijepodne »
@Jaguar
Ne misle oni rušiti zakon nek samo sebe napraviti prelo. A sako talasanje jem osigurava novi posel.

Ima smisla i prelo. ;)

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #25 : Siječanj 10, 2013, 12:27:09 prijepodne »
Fiskalne blagajne: U ovom gradu zabilježeno je najviše prekršaja

Kaj u Gorici nema tih inspektora? Da ih ima sigurno bi i Gorica bila tu negdje na vrhu.

Citat:
Porezna uprava naglašava da od početka produkcijskog rada do danas nije bilo prekida u radu sustava fiskalizacije niti je sustav radio otežano na bilo koji način.

Upravo to sam i ja čuo na više mjesta, tak da ne razmem kakvih problema bi trebalo biti da se je ekipa na vrijeme pobrinula za svoje obaveze? Ali i da ima, kratkoročno, i onda nemaju eto baš nikakvog izgovora da ne izdaju račun.

A ovi na forumu kaj se prave ludi i bedasti (ili se uopće ne prave) i tumače one koji ne izdaju račune, ti mogu opet pročitati post od GrayWolfa:

Inače svi bi ugostitelji trebali imati i uvezanu knjigu računa.
Pravilnik o fiskalizaciji u prometu gotovinom kaže:
Članak 33.

(1) Obveznici fiskalizacije iz članka 3. Zakona, u slučaju potpunog prestanka rada elektroničkog naplatnog uređaja dužni su izdavati račune iz uvezane knjige računa prema članku 22. Zakona.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_12_146_3156.html
Kad računalo osposobe onda te račune nakucaju i fiskaliziraju. To moraju napraviti u roku od 48 sati od izdavanja računa.

Dakle, svi ovi kaj bez računa prodaju robu nemaju eto baš nikakvog tumačenja. A vi ih dalje tumačite da su jadni i da niš nemreju.

I ne samo da ih se nemre tumačiti - tu bandu treba prijaviti! Takvom šutnjom i omalovažavanjem kriminala mi i jesmo tu gdje jesmo.

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #26 : Siječanj 10, 2013, 07:30:36 prijepodne »
Likovi koji vode kafiće i ostale obrte, a da ne izdaju račune i na taj način ne plaćaju porez, direktno kradu hrvatski narod.
Evo primjera:
Netko tko radi u državnoj ustanovi ili poduzeću ima iskazan kompletan prihod i na temelju toga dobiva potvrdu o plaći. Na temelju te potvrde mora platiti vrtić npr. 600 Kn, a obrtnik - lopov si na temelju malog prometa iskaže malu plaću pa još dobiva dječji doplatak, ne plaća vrtić ili plaća malo i k tome još koristi sve usluge države besplatno - zdravstvo, administracija, itd, itd...

Zaključak: "sve nepravilnosti treba prijavljivati"

Jaguar

  • Gost
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #27 : Siječanj 10, 2013, 10:55:40 prijepodne »
k tome još koristi sve usluge države besplatno - zdravstvo, administracija, itd, itd...



Potpuno krivo, oni plaćaju obveze kao i sva druga davanja državi, a ne samo državi nego i gradu, na temelju kojih imaju usluge kao i ostali građani, čak češće plaćaju puno više više i više obveza nego netko sa plaćom u državnoj upravi.

Pretjerujete i manipulirate s netočnim izjavama ovdje.

Fiskalizacija je druga stvar i tu se slažem kako treba izdati račun.
Pokušao sam ukazati na realne probleme koji su se pojavili a ne na namjeru nekoga da ne ispostavi račun.
Sasvim sigurno kako ima i biti će i takvih, tu su službe i neka rade svoj posao.

Uostalom promet koji naprave igra ulogu samo kod plaćanja poreza a ne kod ovih usluga o kojima krivo govorite, obrtnici plaćaju fiksne obveze bez obzira na dobit, na temelju dobiti plaćaju samo viši porez ukoliko imaju višu dobit. Što znači imali ili ne posla svoje fiksne obveze moraju plaćati, po kojoj osnovi onda imaju zdravstveno.....bla, bla .......naravno plaćaju i spomeničku rentu( gradu) kao i druga davanja, samo za primjer.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #28 : Siječanj 10, 2013, 07:58:35 poslijepodne »
Pretjerujete i manipulirate s netočnim izjavama ovdje.
Ajde mi sad točno reci gdje sam ja davao netočne izjave. Ovakvu paušalnu izjavu o mojim izjavama ne dopuštam bez konkretnog argumenta.

Evo ja ču tebi točno navesti gdje ti daješ netočne izjave. Netočno je da ako nekome ne dela printer ima prava ne izdati ti račun.
A ti pišeš da možeš razumijeti da "Ako imaju recimo problem s printerom i ne može ti isprintati račun, zbog tehničkih poteškoća,.." i "porođajne muke" i time tumačiš i odobravaš ne izdavanje računa. To je ništa drugo nego podržavanje rada na crno. I time si upravo ti taj koji manipulira ovdje.

Ili jednostavno ne možeš shvatiti da isprike za ne izdavanje račune nemre biti u nikakvom slučaju?

Ajde se ti sad konkretno izrazi, jel i dalje misliš da ta ekipa može imati opravdano tumačenje za prodaju na crno ili ne?

Ili misliš da prodaja bez računa nije prodavanje na crno?

Nemoj se pravit da niš ne razumiješ.



Jaguar

  • Gost
Odg: Fiskalne blagajne
« Odgovori #29 : Siječanj 10, 2013, 08:14:46 poslijepodne »


Fiskalizacija je druga stvar i tu se slažem kako treba izdati račun.



BobRock nisam vjerovao kako i ti imaš problema s razumijevanjem. Odgovor ti je u prilogu.
Napadaš me bez ikakve osnove iako sam gore citirao Zagorec BP i njegovu izjavu a ne tvoju.

Citiraš me iz komunikacije s kolegom Zagorec BP, u smjeru u kojem je on krenuo kad su obrtnici u pitanju.


I koliko puta ti treba ponoviti, ljudi su imali objektivnih poteškoća s početkom rada fiskalnih blagajni,
ok mogli su ti izdati pisani račun, slažem se, zašto nisi tražio? Jesi li tražio, pa nisi dobio?

Kaj da ti još velim?