Autor Tema: Promet  (Posjeta: 295640 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #525 : Veljača 23, 2011, 09:09:39 poslijepodne »
Onaj koji ima dozvolu na 22 godine ima još stari obrazac iste, koji više nije u upotrebi (u smislu da se ne izdaje), a i datumi valjanosti navedeni u toj vozačkoj više ne vrijede, jer je unazad par promjena ZSPC utvrđeno - kroz prilagodbu ZSPC EU regulativi - da valjanost vozačke više ne može za neprofesionalne vozače biti duža od 10 godina, što je i logično i normalno.

Policija kontrolom prometa i te dozvole može uputiti vozača na promjenu obrasca, kao i isključiti ga iz prometa, uputiti ga na izvanredni liječlnički pregled i naplatiti odgovarajuću kaznu ukoliko je od zadnjeg liječničkog pregleda prošlo više od 10 godina (jer je kao vozač DUŽAN poznavati odredbe ZSPC, a time se računa i da je upoznat sa njegovim promjenama).

Drugim riječima, taj kojemu je valjanost vozačke "još" 22 godine bi trebao promijeniti obrazac iste, a posjedovanje tog obrasca ga ne oslobađa prekršajne odgovornosti (da nebi mislio da može reći "nisam znao"...). Naravno da bi ga to ignoriranje liječničkog pregleda moglo puno više koštati nego što on misli da će uštedjeti. U svim pravnim stvarima, za sve koji misle pravdati svoju protupravnost sa "nisam znao", postoji pravno pravilo "ignorantia iuris nocet" - iliti nepoznavanje prava škodi! I ono itekako vrijedi, uvjerile su se stotine i stotine filozofa pred sucem...

Usporedbe tramvaja i auta sa prikolicom nisu na mjestu - kao prvo, tramvaji se upisuju u vozačke dozvole bez tumačenja kategorije, jer je tramvaj profesionalna licenca za koju se izvan službene potrebe i ne može polagati (ti ne možeš upisati vozačku školu za tramvaj zato jer ti se to sviđa i jer bi ti to htio imati položeno...), i kao drugo - to su vozila na tračnicama za koje neke osnovne stvari tipa manevriranja nemaju veze i nisu usporedive sa prikolicama auta, kamiona ili autobusa.

B+E kategoriju čine kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg.

Članak 208, stavak 2 ZSPC kaže:

"Kandidat za vozača skupine vozila B+E, C1+E i C+E kategorije smije polagati vozački ispit ako ima važeću vozačku dozvolu za onu kategoriju, u koju spada vučno vozilo, najmanje godinu dana."

A kategorije izgledaju ovako:

A1 -Motocikli radnog obujma motora do 125 cm3 i snage motora do 11 kW.

A2 - Motocikli čija snaga ne prelazi 35 kW i čiji omjer snaga/masa ne prelazi 0,2 kW/kg, a ne potječu od vozila čija je snaga dvostruko veća i više.

A - Motocikli sa ili bez bočne prikolice.

B - Motorna vozila, osim vozila A1, A2, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilima čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg.

B+E - Kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg.

C1 - Motorna vozila do 7.500 kg najveće dopuštene mase.

C - Motorna vozila čija je najveća dopuštena masa iznad 7.500 kg.

C+E - Skupine vozila koje se sastoje od vučnoga motornog vozila C kategorije i priključnog vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg.

D - Motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju više od 8 sjedala.

F - Traktori sa ili bez prikolice.

G - Radni strojevi.

H - Pružna vozila – tramvaji.

M - Mopedi i motokultivatori.

Vozač kojem je izdana vozačka dozvola bilo koje kategorije ima pravo upravljati i traktorom, radnim strojem i mopedom.

Nadam se da sam pomogao...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Jaguar

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #526 : Veljača 23, 2011, 09:43:05 poslijepodne »
.....

Hvala i jeste pomogli, vjerujem i ne samo meni.
Međutim pitanje je koliko su i jesu li građani dovoljno informirani po pitanju mnogih detalja i gdje i kako se mogu dobro i brzo informirati.
Konkretno jedna od tih osoba koje sam uspoređivao je bila i gluhonijema osoba, čovjek to zaista nezna, nisam znao ni ja neke detalje moram priznati. Dakle pitanje dalje kako se najbrže i najjednostavnije, gdje se mogu građani informirati.

E sada nakon ovog Vašeg objašnjenja moram detaljno usporediti kategorije koje su ovjerene u obracima kod obojice.

Još jedno pitanje, za B kategoriju, jel to znači da ipak recimo mogu voziti autoprikolicu do 750 kg ukupne težine zakačenu za auto?
Ako sam dobro shvatio odgovor je DA. Hvala!



Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #527 : Veljača 23, 2011, 10:08:07 poslijepodne »
Dobro si shvatio - prikolice do 750 kg su svakako dozvoljene za vuču unutar B-kategorije.

Ovo za informiranje građana ne razumijem - pa svatko tko se želi informirati, to može na milijun načina i mjesta. Zakoni ove zemlje su besplatni i javni, dostupni na internetu, u knjižnicama, u Službenim glasilima... znači, svatko tko stvarno želi, nema nikakvog problema da bi bio informiran.

Problem je što puno njih "misli" po principu "lako ćemo", i da će uvijek biti i ispasti pametniji, kao i da zakoni postoje za "neke druge", da su oni sami iznad toga....

Ne kužim kakva gluhonijema osoba ima problema sa tumačenjem kategroija vozila, kada sama nema šasne da posjeduje valjanu vozačku dozvolu?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Jaguar

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #528 : Veljača 23, 2011, 10:19:25 poslijepodne »


Ovo za informiranje građana ne razumijem - pa svatko tko se želi informirati, to može na milijun načina i mjesta. Zakoni ove zemlje su besplatni i javni, dostupni na internetu, u knjižnicama, u Službenim glasilima... znači, svatko tko stvarno želi, nema nikakvog problema da bi bio informiran.


Ne kužim kakva gluhonijema osoba ima problema sa tumačenjem kategroija vozila, kada sama nema šasne da posjeduje valjanu vozačku dozvolu?

Ja razumijem, kada predpostavim da 40% građana je bez srednje ili osnovne škole, kada znam da ljudi u ruralnim dijelovima, selima i na poljoprivredi bez naobrazbe i interneta nisu u mogućnosti se informirati, zakoni su dostupni, pa odite u ured za građenje, pa ih pitajte kako se snalaze sa zakonima koji su direktno u zakonu, koliko brzo rade građevinske dozvole, koliko često se propisi i zakoni mjenjaju, Vi stvarno mislite da će jedan poljoprivrednik ići u knjižnicu ili čitati službeno glasilo, koliko je to službeno glasilo dostupno i gdje itd. itd, ja razumijem Sledgehammer.

Da gluhonijema osoba posjeduje vozačku dozvolu, uvjerio se osobno.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #529 : Veljača 23, 2011, 10:56:25 poslijepodne »
Sve to što navodiš nije nikakvo opravdanje.

Ako su mogli psihofizički položiti vozački ispit, znači da su i pismeni i da imaju sposobnost shvaćanja malo naprednijih stvari.

Sve ostalo je samo ljudska lijenost koja želi uvijek svaliti krivicu na nekog drugog.

U tom slučaju vrijedi parafraza - tko nema u glavi, ima u džepu. Pa neka plaća.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Promet
« Odgovori #530 : Veljača 23, 2011, 11:08:29 poslijepodne »
Znači u mojoj vozačkoj piše da je izdata 1995 i vrijedi do 2033.

Na osnovu rečenog i napisanog zgledi sam poradi toga kaj ne pratim svako slovo izmjena zakona u pravno, ak sam dobro shvatio , hebenoj situaciji ili ti prema Sledgeu "ignorantia iuris nocet".

E sad me zanima zašto mjerodavno ministarstvo nije javnim medijskim oglasom objavilo ovako važnu promjenu zakona??? pa da ljudi znaju na jednostavan način znaju što su dužni napraviti kak bi , ajmo reć imali sve po hebenom novom zakonu.

Pa ni vrag da svaki kufac iz jebivetrenog državnog aparata i njihove tisuće jebivetrenih dodataka i dodataka na dodatke zakona, očekuje od nas mali ljudi  da svaki dan mesto Večernjaka čitamo Narodne novine uz kavu  >:D.

Nemrem belivit, naravno ak je se navedeno točno.., da se o tome nadređena ministarstva  nisu udostojili javno putem medija i svima pristupačno obavijestiti građane, a kolko ja znam i nisu jer bih inače znao za tak nekaj, a ne da to saznam putem lokalnog foruma.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Promet
« Odgovori #531 : Veljača 24, 2011, 12:38:22 prijepodne »
Sledge, strašiš ljude, hebalo te tvoje znanje i tumačenje. Evo što kaže Google.


http://www.mup.hr/5338.aspx

Skračeno rečeno:

Dana 7. siječnja 2009. godine stupio je na snagu novi Pravilnik o vozačkim dozvolama, kojim je propisan i novi obrazac vozačke dozvole. Obrazac je jednakog formata kao i prijašnji, ali sadrži veći broj kategorija – 15. Vozačke dozvole na novom obrascu počet će se izdavati 1. veljače 2009. godine. Stare vozačke dozvole izdane do 1. veljače 2009. godine važe do isteka roka na koji su izdane. Ukoliko je istekla valjanost vozačke dozvole izdane na prijašnjem obrascu, odnosno po prijašnjim propisima, izdaje se nova vozačka dozvola te je, uz navedeno, potrebno uplatiti i 35,00 kuna za obrazac dozvole i priložiti dvije fotografije


Jaguar

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #532 : Veljača 24, 2011, 07:56:35 prijepodne »
Sve to što navodiš nije nikakvo opravdanje.

Ako su mogli psihofizički položiti vozački ispit, znači da su i pismeni i da imaju sposobnost shvaćanja malo naprednijih stvari.

Sve ostalo je samo ljudska lijenost koja želi uvijek svaliti krivicu na nekog drugog.

U tom slučaju vrijedi parafraza - tko nema u glavi, ima u džepu. Pa neka plaća.

Ne govorim ovdje o nikakvom opravdanju, nego o relanim okolnostima i stvarnoj situaciji.
Predpostavimo da je žitelj Ruča i psihofizički spreman i pismen, jeli on kriv što nema mogućnost korištenja interneta kao Vi, recimo?
Ne radi se o tome da netko ima ili nema u glavi, nego je problem mnogo složeniji nego što Vi mislite.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Promet
« Odgovori #533 : Veljača 24, 2011, 08:38:13 prijepodne »
...
Pa ni vrag da svaki kufac iz jebivetrenog državnog aparata i njihove tisuće jebivetrenih dodataka i dodataka na dodatke zakona, očekuje od nas mali ljudi  da svaki dan mesto Večernjaka čitamo Narodne novine uz kavu  >:D.
...

Slažem se. Mislim - ak već imam obavezu nekaj delati, onda se mora definirati i kak često imam obavezu to delati. Jel svaki dan? Jedanput tjedno? Jedanput godišnje? Jedanput u 5 godina? "Redovito" znači sve i niš. Nemre se nekaj očekivati od građana ak se točno ne odredi kaj.

I uopće - oni koji programiraju znaju da ima dva načina praćenja i reagiranja na promjene: to poll ili to trigger.

To poll znači da instanca koja treba reagirati redovito (u konstantnim i definiranim vremenskim razdobljima) provjerava dal je došlo do neke promjene. To je vrlo neučinkovito, jer ako se nešto promjeni tek svakih milion provjera, onda se 999999 puta nepotrebno trošilo resurse. U našem slučaju bi građanin svaki dan išel u grad u knjižnicu i uzalud trošio benzin, platil parkiranje..., da bi jedanput na godinu našel neku za njega relevantnu promjenu zakona. O nepotrebno potrošenom vremenu da i ne pričam.

To trigger znači kod nastanka neke promjene instanca kod koje se ta promjena dogodi obavjesti onu instancu koja mora reagirati na tu promjenu. To je najučinkovitije i tak se to danas dela programerski, mada nekad to i nejde. Problem je da treba tu instancu kod koje se ta promjena dogodi na taj način instrumentirati da ona može reagirati. U ovom našem slučaju bi nas država trebala obavjestiti (to trigger) kod relevantnih promjena. Dal putem medija, direktno poštom, ili usput kod tehničkog pregleda, to je drugo pitanje, pitanje organizacije.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #534 : Veljača 24, 2011, 10:34:28 prijepodne »
E sad me zanima zašto mjerodavno ministarstvo nije javnim medijskim oglasom objavilo ovako važnu promjenu zakona???

Tko kaže da nisu? Mislim i znam da je SVAKA izmjena zakona o sigurnosti prometa na cestama uvijek bila dobro popraćena u maltene svim medijima, čak i onima kojima to nije glavna preokupacija. Znam da se izmjene zakona citiraju, a najčešće samo tumače u jednom esejističkom obliku (auto-novinar nas svojim riječima upozna što donosi novi zakon ili izmjene i kako se one u praksi odražavaju na sudionike u prometu), i da sam o svakoj izmjeni zakona čitao i u jednom prilogu Auto od Večernjaka, i u Jutarnjem, a da o svim revijama, magazinima i inim auto-moto stručnim publikacijama niti ne govorim.

Mislim da si za sebe sam i dao odgovor:

"poradi toga kaj ne pratim svako slovo izmjena zakona"

pa da ljudi znaju na jednostavan način znaju što su dužni napraviti kak bi , ajmo reć imali sve po hebenom novom zakonu.

Pa puno toga se ne govori decidirano, to je točno, no za time nema niti potrebe. Ako se veli da neki obrazac ne vrijedi, onda je jasno da ga se mora ići promijeniti. Zar treba svakome doma slati pozivnicu?

Pa ni vrag da svaki kufac iz jebivetrenog državnog aparata i njihove tisuće jebivetrenih dodataka i dodataka na dodatke zakona, očekuje od nas mali ljudi  da svaki dan mesto Večernjaka čitamo Narodne novine uz kavu  >:D.

Ne, ali očekuju da čitaju bar nešto - osim valjda onog smeća od 24sata, tamo je trač uvijek važniji od istine.

Nemrem belivit, naravno ak je se navedeno točno.., da se o tome nadređena ministarstva  nisu udostojili javno putem medija i svima pristupačno obavijestiti građane, a kolko ja znam i nisu jer bih inače znao za tak nekaj, a ne da to saznam putem lokalnog foruma.

Odgovor na to sam već dao - udostojila su se, no državi je donekle i u interesu da ljudi sami traže informacije.

Već sam bio ovdje davno rekao da je dužnost svakog građanina poznavati sve zakone koji se tiču njega - kada velim poznavati, ne mislim da ga znate kao nekakav odvjetnik ili da znate decidirane definicije, ali da znate što vam je obaveza a što pravo - to u svakom slučaju da.

Problem je u tome što ljudi nemaju naviku baviti se stvarima koje nisu od njihovog najdirektnijeg interesa, jer misle da to ne moraju. Možda i ne moraju - no onda tako gube i eventualni izgovor za obranu u prekršajnoj situaciji, jer onaj kojim se najčešće služe - "nisam znao" - ne vrijedi...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #535 : Veljača 24, 2011, 10:42:48 prijepodne »
Ne govorim ovdje o nikakvom opravdanju, nego o relanim okolnostima i stvarnoj situaciji.
Predpostavimo da je žitelj Ruča i psihofizički spreman i pismen, jeli on kriv što nema mogućnost korištenja interneta kao Vi, recimo?

Mislim da me nitko ne može uvjeriti kako se nije mogao kroz neko razumno vrijeme upoznati sa bilo kojim segmentom zakona, naravno da je htio.

Internet nije jedini medij, ima ih puno. No u lokalnom dućanu u Ručama ima novina, zar ne? U nekakvoj firmi di radi isto - da ne velim da tvrtke dobivaju i službeni list, zatim tu je i mnoštvo besplatnih telefona na koje ljudi mogu nazvati i pitati, od HAK-a do same policije. Kada se voziš, staneš negdje kod policije i pitaš prometnog policajca. Gledaš TV, pa ima specijaliziranih emisija koje isto tumače i imaju priloge o novim zakonskim odredbama u prometu. Sve velike i bitne promjene su nerijetko bile i u samom Dnevniku.

Ne živimo u Angoli pa da se nemogućnost i nekorištenje civilizacijskih normi igdje u Hrvatskoj može pravdati na taj način. Jer ako hoćeš sada ići tjerati mak na konac pa reći da on nema novaca za novine, pa ne vidi dobro, pa mu je TV crko, radio ne radi, mobitel ma praznu bateriju a izgubio punjač i slične priče - nemoj... sve da je nešto od toga i točno, ostale priče nisu...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #536 : Veljača 24, 2011, 10:50:18 prijepodne »
nisam čitao sve ali mislim da bi na ustavnom sudu palo to da ako netko je dobio vozačku dozvolu do 65 godine po nekim uvjetima, ne može mu se ograničiti pravo na vozačku na manje od toga.

to je nekaj sa stečenim pravima. To je ono što su se umirovljenici bunili. To su oni dobili mirovine po nekim starim zakonima po kojima su svi imali neproporcionalno velike mirovine u odnosu na uplate, a kada su u sustavu skužili da to ne ide onda su srušili zakon na ustavnom sudu i tužili vladu. zato je i nastao dug umirovljenicima.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #537 : Veljača 24, 2011, 10:53:56 prijepodne »
U ovom našem slučaju bi nas država trebala obavjestiti (to trigger) kod relevantnih promjena

Pa država to i radi.

Kada sam na tehničkom u npr. CVH u VG, vidio sam i brdo prospekata, informacija itd itd... iako mogu reći da sam vrlo dobro upoznat sa velikim brojem aktualnih zakonskih normi, svejedno sam pročitao sve, i čak i stvari koje znam - dobro je bilo podsjetiti se i prisjetiti se istih.

Problem je u tome što sam ja - od svih onih cca desetak ljudi tamo - to jedini radio. Ostalima je najvažnija briga bila tko će uloviti neki od onih 6 stolaca, bikovi se zavalili u stolce i boli ih neka stvar, očito bi netko trebao tim veličanstvima doći i naliti im trakturom u uho čistu informaciju, a po mogućnosti još mu to i platiti. Jer oni su ipak "iznad" toga da bi se zamarali sa takvim glupostima, da ne velim da su svi itekako jako dobro uvjereni kako oni "sve to znaju i imaju u malom prstu"... problem je i kaj im to u malom prstu niš ne koristi - trebaju to imati u glavi, a tamo nema ni traga o tome...

BTW, nitko ne može tvrditi da ne postoji dovoljan broj načina i mogućnosti da se čovjek upozna sa zakonskim normama u ovoj zemlji; problem je samo što taj čovjek ima ili nema interesa to raditi. Zakoni su javni, zakoni su besplatni - upravo zato da nema opravdanja da ih se ne poznaje. I zakoni su u solidnoj mjeri popraćeni u javnim medijima, pogotovo oni koji se tiču najširih slojeva građanstva.

No niti jedan država ne radi sa zakonskim normama to što vi očekujete od hrvatske države - da vam je preporučenom poštom donesu doma, osobno rastumače i još plate pivu uz to. To ne radi nitko - jer ju i drugdje ljudima ostavljeno da se sami informiraju. Tu je uvijek bitan samo jedan faktor - onaj voljni, imaš li volje i želje nešto znati ili ne. Sve ostalo je samo traženje izgovora za osobnu lijenost i nemar.
« Zadnja izmjena: Veljača 24, 2011, 10:59:55 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #538 : Veljača 24, 2011, 10:59:05 prijepodne »
nisam čitao sve ali mislim da bi na ustavnom sudu palo to da ako netko je dobio vozačku dozvolu do 65 godine po nekim uvjetima, ne može mu se ograničiti pravo na vozačku na manje od toga.

To nebi palo na nikakvom Ustavnom sudu - jer to nije stečeno pravo. Kao prvo, imati vozačku dozvolu nije pravo - nego privilegija. Bez nje se može, ne moraš je imati, većina građana nije nikada imala vozački ispit i dozvolu i mogu živjeti bez nje. Isto kao i putovnica.

Kao što je drugo pitanje opravdanosti i realnosti starih jugoslavenskih odredbi o kojima pričate - pokaži mi tko od vozača ima iste psihofizičke sposobnosti sa 18 i sa 65 godina, i reći ću da si u pravu. U tom ogromnom razdoblju od 47 godina čovjek se promijeni, najčešće na lošije, bezbroj puta. Vid, sluh, refleksi, snaga, sposobnosti u svakom smislu - zar misliš da je u interesu prometa i sigurnosti da netko nepregledan i poluinvalidan na sluh, vid i reflekse - sjeda za volan?
« Zadnja izmjena: Veljača 24, 2011, 11:00:45 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #539 : Veljača 24, 2011, 12:19:35 poslijepodne »
To nebi palo na nikakvom Ustavnom sudu - jer to nije stečeno pravo. Kao prvo, imati vozačku dozvolu nije pravo - nego privilegija.

Mislim da je baš tu neka pravna začkuljica. Da je to ugovorni odnos dviju strana (države i vozaća) i ako su tako stekli pravo onda im se ne može oduzeti.

S tim da je u švabiji to još gore ispalo. Tamo nisu uopće pisali ograničenje 65 godina nego su napisali beskonačno pa imaju dedeke po cesti koji voze sa 80 godina i niš više ne vide. To je strašno.