Autor Tema: Preminuo Željko Malnar  (Posjeta: 7328 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Preminuo Željko Malnar
« : Srpanj 09, 2013, 08:49:30 poslijepodne »
http://www.index.hr/vijesti/clanak/umro-legendarni-zeljko-malnar/687955.aspx

ŽELJKO MALNAR, poznati hrvatski novinar i putopisac, umro je u Zagrebu u 69. godini života. Širokoj publici Malnar je bio najpoznatiji po emisiji "Noćna mora", koju je godinama vodio.

Iako ga mnogi poznaju prvenstveno kao posprdnog predsjednika Republike Peščenica, voditelja legendarne "Noćne more", Malnar je bio puno više od toga. Zadnje godine života proveo je radeći prvenstveno kao novinar tjednika Globus, za koji je pisao kolumnu.

No, karijera Željka Malnara, rođenog 12. travnja 1944. godine, započela je već nakon završene gimnazije. Već tada je Malnar počeo putovati po svijetu i bilježiti svoje dogodovštine. Kao 20-godišnjak organizirao je svoju prvu ekspediciju u jedini prašumu Europe, Perućicu.

U indijskom New Delhiju Malnar je na Indian Institute of Mass Communication studirao novinarstvo za nerazvijene zemlje. U Indiji je ostao i nakon diplome, i to punih deset godine. U to vrijeme proputovao je gotovo čitavu Aziju i objavio brojne putopisne tekstove o azijskim narodima i njihovim običajima.

itavo vrijeme bio je i suradnik Televizije Zagreb, u čijem je eteru emitirao brojne zanimljive reportaže i dokumentarne filmove. Možda i najveći uspjeh doživio je 1977. godine s dokumentarnim serijalom "Put na istok".

Surađivao je i s inozemnim firmama, pa je tako za američku kompaniju Tropic Ventures vodio veliku ekspedicija pod nazivom "Around the tropic world". Ukupno je napravio više od 70 reportaža i dokumentarnih filmova, za koje je primio brojne nagrade, između ostalog na festivalima u Barceloni i Chicagu.

Malnarova se biografija, međutim, teško može opisati tek nabrajanjem suhoparnih detalja o projektima koje je vodio i nagradama koje je primio. Ono što Malnarov lik i djelo čini fascinantnim su živopisni detalji, poput činjenice da je jedini stranac koji nosi titulu Seiuli (Poglavica koji govori) polinezijske države Samoa ili da je od gradonačelnika Forth Wortha u Teksasu Boba Bolana 1986. godine dobio ključeve grada kao nagradu za zbližavanje kultura i naroda.

Iza Malnara ostaju i knjige "U potrazi za staklenim gradom", koji je napisao zajedno s Bornom Bebekom, te "Filozofija Republike Peščenice". Emisiju "Noćna mora" vodio je od 3. listopada 1992. do 26. lipnja 2010. godine.

Posljednji pozdrav dragom prijatelju.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Preminuo Željko Malnar
« Odgovori #1 : Srpanj 09, 2013, 09:15:25 poslijepodne »
Šteta, velika šteta... RIP!
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

hornet34

  • Gost
Odg: Preminuo Željko Malnar
« Odgovori #2 : Srpanj 09, 2013, 10:47:03 poslijepodne »
osobno sam ga upoznao još 92,stvarno šteta...RIP...

Offline delta force

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 125
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Preminuo Željko Malnar
« Odgovori #3 : Srpanj 11, 2013, 01:18:44 poslijepodne »
R.I.P.  LEGENDA