Autor Tema: Odabir laptopa  (Posjeta: 28362 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odabir laptopa
« : Rujan 27, 2009, 06:07:56 poslijepodne »
Moram si kupiti laptop, ali u ovoj šumi cijena, ponuda i proizvođača totalno se izgubim.
Moji dečki doma vuku svaki na svoj mlin, muž mi naravno sugerira nekaj jeftino jer veli da ono kaj meni treba može svako računalo odraditi, što je istina, a sin bi neki svemirski jer se valjda nada da će ga on nakon nekog vremena dobiti - a neće  :D
Ja otkinem na onaj preseksi bijeli MacBook  :-* ali kad vidim cijenu zavrti mi se. Nesmem ga doma ni spomenuti, bi me fundali.

No, da ne duljim, kakve su vaše preporuke, odnos cijene i kvalitete, gdje je najbolje kupovati, kojeg proizvođača uzeti, a kojeg ne?
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #1 : Rujan 27, 2009, 07:10:19 poslijepodne »
I ja bi MacBook.   :D

Za preporuku je važno znati kolika je predviđena proračunska stavka te za što će se računalo uglavnom koristiti.

Kad bih ja kupovao za sebe onda bi to bila neka Toshiba ili Dell. Nekada sam vjerovao IBM-u (sada je to Lenovo, ali nekako mi se ne sviđaju više) i Compaq-u (kupio ga HP), ali sada ih više nema.

Doma imam jeftiniji Toshiba model i jedinu zamjerku imam na kratko trajanje baterije (nije karakteristika Toshiba računala već su u tom entry level razredu štedjeli na bateriji), a na poslu imam HP EliteBook koji je možda 3x skuplji, ali nije bolji, čak ima i lošiju grafičku (s.anje od Intela).

Offline idelac

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 24
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #2 : Rujan 27, 2009, 07:41:16 poslijepodne »
Odeš na nabava.net i tamo nađeš u kojem je dućanu najpovoljniji. Ja sam uzeo nekog jeftinijeg HP-a (oko 3500kn) prije godinu dana i u Optimum računala je bio na nekoj dobroj akciji za 500-1000 kn manje od konkurencije.
« Zadnja izmjena: Rujan 27, 2009, 07:44:50 poslijepodne idelac »

Offline spoofy

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 125
  • Karma: +0/-0
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #3 : Rujan 27, 2009, 07:51:56 poslijepodne »
Moram si kupiti laptop, ali u ovoj šumi cijena, ponuda i proizvođača totalno se izgubim.
Moji dečki doma vuku svaki na svoj mlin, muž mi naravno sugerira nekaj jeftino jer veli da ono kaj meni treba može svako računalo odraditi, što je istina, a sin bi neki svemirski jer se valjda nada da će ga on nakon nekog vremena dobiti - a neće  :D
Ja otkinem na onaj preseksi bijeli MacBook  :-* ali kad vidim cijenu zavrti mi se. Nesmem ga doma ni spomenuti, bi me fundali.

No, da ne duljim, kakve su vaše preporuke, odnos cijene i kvalitete, gdje je najbolje kupovati, kojeg proizvođača uzeti, a kojeg ne?


Da se rabljeni macbook kupiti za oko 5000 kuna. Tak sam i ja. S macovima se bolje ne petljati jer se lako navuce na njih a to onda kosta :-).

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #4 : Rujan 27, 2009, 08:07:44 poslijepodne »
I ja bi MacBook.   :D

Za preporuku je važno znati kolika je predviđena proračunska stavka te za što će se računalo uglavnom koristiti.

Kad bih ja kupovao za sebe onda bi to bila neka Toshiba ili Dell.

Eto, Štef je sve rekel u tri rečenice.

Uz napomenu, isto već rečenu, a to je ono boldano: računalo se kupuje po namjeni, otprilike baš kao i auto... inače, ako to ne znaš, nema ni granica u novcu...

HP, Acer, HGSpot proizvode, Gericom i sličnu kramu odmah zaboravi. Toshiba, Dell - odlično. No za Mac trebaš znati i puno više negoli je njegova šminka - to je drugačiji OS od Windowsa, to je softver koji nećeš baš naći ilegalan (znači, morat ćeš kupovati svaku stvarčicu koju sada najvjerojatnije imaš crackanu ili ilegalnu), nema ga ni blizu toliko koliko ima za Win-platformu itd itd...

No ima i Mac-računala koje primaju i Windowse, kao i na njima bazirane porgrame, pa možda možeš imati i ovce i novce...  :D
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #5 : Rujan 27, 2009, 08:09:45 poslijepodne »
Za razliku od običnih PC korisnika, Mac korisnici puno bolje paze na svoje uređaje pa je veća vjerojatnost da kupovinom rabljenog računala nećete kupiti mačka u vreći.

Za pregled trenutne ponude pogledati:
http://www.jabucnjak.hr/oglasi/hardver/ponuda.html
http://www.mackorisnik.com/forum/viewforum.php?f=11

i možda...
http://www.njuskalo.hr/macintosh (samo ne nasjedati na nepismene oglase koji nude potpuno nove uređaje ispod cijene)


Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #6 : Rujan 27, 2009, 08:29:06 poslijepodne »
Ajooooj  :)
Pa ja sam spomenula Maca jer sam se nadala da ćete me popljuvati i reći mi da je to samo šminka i glupo i bezveze, a čuj vas  ???
I kak da sad uopće razmišljam o nekakvom običnjaku?

Meni laptop treba za posel, jer sam predavač pa moram izrađivati i spremati predavanja (sve u office-u), i pohranjivati svoje materjale, i eventualno sebi za gušt spojiti se na net.
Znači ništa zahtjevno ni teško.
Bitno mi je da baterija bude dobra, jer se nemam uvijek di prištekati, tak da je to uvjet broj jedan, a uvijet broj dva je da ne bude preveliki, znači 13" mi je sasvim dosta, jer mi se ne tegli kvadar non stop sa sobom.
Znam ponešto o tome kak Mac šljaka, imaju ga neki moji poznanici i kaj da vam velim - to je bila ljubav na prvi pogled.
I sad si niš ne kupujem, nego koristim neki stari Lenovo od sina, jer nemrem prežaliti novce za neki običnjak.
Ima neki Sony Vaio koji mi se, ajmo reći sviđa, ali nije to ni sluga Macu a isto je skup  :'(

A gle ovo savršenstvo:

MacBook Air


p.s. a jel bi se isplatilo to uvesti iz Amerike?
« Zadnja izmjena: Rujan 27, 2009, 08:30:41 poslijepodne Goričanka »
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #7 : Rujan 27, 2009, 08:33:09 poslijepodne »

HP, Acer, HGSpot proizvode, Gericom i sličnu kramu odmah zaboravi. Toshiba, Dell - odlično. No za Mac trebaš znati i puno više negoli je njegova šminka - to je drugačiji OS od Windowsa, to je softver koji nećeš baš naći ilegalan (znači, morat ćeš kupovati svaku stvarčicu koju sada najvjerojatnije imaš crackanu ili ilegalnu), nema ga ni blizu toliko koliko ima za Win-platformu itd itd...

No ima i Mac-računala koje primaju i Windowse, kao i na njima bazirane porgrame, pa možda možeš imati i ovce i novce...  :D

Istina da je za Mac puno teže naći softver, ali je činjenica da je taj softver jeftiniji.

Npr. novi Mac OS sada je 29$ (usporedite to s cijenom Windowsa 7), a kućni korisnik može vrlo povoljno nabaviti osnovni paket programa (OS + http://www.apple.com/ilife/ + http://www.apple.com/iwork/ , 169$, bio je 1400 kn kod nas) koji će mu biti i više nego dovoljan. A često se mogu naći akcije gdje u paketu možete za sitnu lovu kupiti brdo programa koji inače puno više dođu.

Za rad na Macu treba jedno vrijeme za navikavanje, ali to je definitivno user friendly OS.

Kod Maca još morate paziti i na dodatne uređaje jer nisu svi podržani i nemaju svi drivere za Mac (npr. moj Wacom tablet bez problema radi pod Linuxom, a pod Macom moram koristiti driver od drugog uređaja koji polovično radi).

Sve ima svoje za i protiv...



Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #8 : Rujan 27, 2009, 08:40:43 poslijepodne »
Meni laptop treba za posel, jer sam predavač pa moram izrađivati i spremati predavanja (sve u office-u), i pohranjivati svoje materjale, i eventualno sebi za gušt spojiti se na net.
Znači ništa zahtjevno ni teško.

MacBook Air
p.s. a jel bi se isplatilo to uvesti iz Amerike?

Uredski posao (Office) i Internet? Da li je nužno korištenje MS Office paketa ili i OpenOffice zadovoljava potrebe?

MacBook Air nije dobar izbor ako je to jedino računalo koje koristite.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #9 : Rujan 27, 2009, 08:57:03 poslijepodne »
Koristim Word, Excel i PowerPoint, pa mislim da bi zadovoljio i OpenOffice  :-\
MacBook Air mi je puno preskup, pucam eventualno na MacBook White (MacBook 13 " White 2.13 GHz/2GB/160GB/Ge Force 9400M/SD/c), a vidim da uz neki popust ide u dućanu za 7290 kn. No i to je preskupo za moje potrebe. Ali sanjati se može, kaj ne  :)

http://store.apcom.hr/IMC-Apple-Store/WebObjects/Asto.woa/wa/stockPageByName?name=Back%20To%20School%20II%202009
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline clockwork

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 1
  • Karma: +0/-0
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #10 : Rujan 27, 2009, 09:08:03 poslijepodne »
Dell Studio 15, dosta lijepog dizajna, a i imaš opciju biranja boje ili preslike na poklopcu. Također u cijenu uključeno 3 godine garancije što se kod drugih naplaćuje dodatno.

Offline GrayWolf

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 96
  • Karma: +0/-0
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #11 : Rujan 27, 2009, 11:02:18 poslijepodne »
Dell Studio 15, Također u cijenu uključeno 3 godine garancije što se kod drugih naplaćuje dodatno.

Ovo je definitivno nešto o čemu treba voditi računa. Kod svih prijenosnih računala u slučaju malo većeg kvara (ekran, matična) popravak je neisplativ tak da se isplati dati koju kunu više na jamstvo.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #12 : Rujan 28, 2009, 09:16:59 prijepodne »
Dell Studio 15, dosta lijepog dizajna, a i imaš opciju biranja boje ili preslike na poklopcu. Također u cijenu uključeno 3 godine garancije što se kod drugih naplaćuje dodatno.

Da, ovo je zbilja zgodan model. No ova ponuda iz laptecha više nije aktualna, rasprodali su zalihe, novih nemaju.
Ne vidim nigdje drugdje da su po toj cijeni i sa jamstvom od 3 godine. To je zbilja bila odlična ponuda.
Svejedno, hvala na savjetu, taj "studio 15" mi je skroz prihvatljiva opcija.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #13 : Rujan 28, 2009, 10:32:35 prijepodne »
Ima neki Sony Vaio koji mi se, ajmo reći sviđa, ali nije to ni sluga Macu a isto je skup

p.s. a jel bi se isplatilo to uvesti iz Amerike?

Sony Vaio nije ni sluga...??? O čemu pričaš!!??

Znao sam da sam u preporukama nekaj zaboravio, a to je upravo to, možda i bolja stvar od Toschibe i Della zajedno...

Kao šminka i nije sluga Macu, ali kao kompletan uređaj bi prije bio gazda negoli sluga... pogotovo Airu, koji je ponajprije šminka, no pravi korisnici su to odmah skužili (zbog njegovih vrlo ograničenih mogućnosti, pročitaj specifikacije!!), tako da je Air jedan od komercijalnih promašaja Applea... Kod Vaioa se dobiva, za iste novce kao i Air, neuporedivo jače i kompletnije rješenje, koje kvalitetom nije apsolutno NIŠTA LOŠIJE... dapače i naprotiv!

Za uvoz? isplati se - ako ti ga netko donese, tamo je sve puno jeftinije, pa se onda malo poigraš sa preimenovanjem tipkovnice i još nekim detaljima... Da ga naručuješ preko neta i plaćaš carinu itd - sumnjam da bi to bio dobar potez. Jer ako kupiš onaj namijenjen američkom tržištu, ima tu podosta razlika, od mrežnog napona i pretvarača, pa nadalje...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Odabir laptopa
« Odgovori #14 : Rujan 28, 2009, 10:40:03 prijepodne »
Ima neki Sony Vaio koji mi se, ajmo reći sviđa, ali nije to ni sluga Macu a isto je skup

p.s. a jel bi se isplatilo to uvesti iz Amerike?

Sony Vaio nije ni sluga...??? O čemu pričaš!!??


O ljepoti pričam. Samo o ljepoti. Trebala sam to naglasiti, u pravu si.

Znam da je Vaio moćna pila, zato i košta, ali mogao je biti estetski savršeniji kad je već tak super. Kak Apple može imati tak sjajan dizajn?
Zakaj drugi proizvođači ne mogu?

A kaj se tiče uvoza, najmanji problem mi ga je dovuć u Hrvatsku, više me muči to kasnije čeprkanje i nadoknađivaje razlika između američanskog i našeg.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....