Autor Tema: HAKOM mjesečnim limitom spašava korisnike od velikih računa  (Posjeta: 3488 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
HAKOM mjesečnim limitom spašava korisnike od velikih računa
« : Lipanj 22, 2011, 12:39:59 prijepodne »
HAKOM mjesečnim limitom spašava korisnike od velikih računa

Mobilni operateri obvezni su od početka lipnja korisnicima omogućiti postavljanje mjesečnog limita kako im se ne bi dogodilo da neplanirano prekorače svoju potrošnju.

Mjesečni limit tako će spriječiti iznenađenja na računu pretplatnika, a mjesečni limiti mogu se postaviti na bilo koji broj višekratnik broja 50.

Informacija je to koju je u četvrtak objavio HAKOM, koji je danas odgovorio i na rep.hr-ov upit, pri čemu se vidi da se usluga odnosi i na podatkovni promet, ali ne vrijedi u roamingu.

"Odluka HAKOM-a odnosi se na sve usluge, pa tako i na podatkovni promet. U slučaju prometa ostvarenog u međunarodnom roamingu, obveza operatora, prema odluci HAKOM-a ima iznimku. Naime, odabrani iznos limita mjesečne potrošnje iznimno se može prekoračiti u slučaju poziva putem usluge međunarodnog roaminga, a obzirom na uobičajeno kašnjenje podataka od strane inozemnih operatora. Također napominjemo kako se postavljeni limit ne može aktivirati dok poziv/sesija traje tj. dok se završeni poziv ne generira u obračunskom sustavu" stoji u odgovoru HAKOM-a.

Zanimljivo je i da su operatori dužni upozoriti korisnika o prekomjernoj potrošnji nakon što ta potrošnja dosegne iznos dvostruke potrošnje u prethodna tri mjeseca, a moraju osigurati i mogućnost postavljanja zabrane daljnjeg prometa.

Operatori na zahtjev korisnika također moraju osigurati ispis pozvanih brojeva i ostalih prometnih podataka uz mjesečni račun (u pisanoj ili elektroničkoj formi), mogućnost aktiviranja usluge obavijesti o prenesenim brojevima u druge pokretne mreže te zabranu poziva prema određenim brojevima ili skupinama brojeva (npr. međunarodni pozivi, pozivi prema brojevima s povećanim tarifama). Omogućivanjem izbora dodatnih usluga koje se nude uz tarifne pakete (npr. posebne ponude za određene pozive i usluge, posebne tarife u roamingu), operatori osiguravaju dodatno smanjenje i kontrolu troškova
http://www.rep.hr/vijesti/mobiteli/hakom-mjesecnim-limitom-spasava-korisnike-od-velikih-racuna/3091/
wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: HAKOM mjesečnim limitom spašava korisnike od velikih računa
« Odgovori #1 : Lipanj 22, 2011, 01:33:20 poslijepodne »
Na žalost, to nikako neće značiti da operateri trebaju početi konačno ispostavljati korektne obračune i ne lupati ogromne fiktivne račune kojih je kontradokazivanje nemoguće... iliti - operateri i dalje mogu slati proizvoljne račune kako im se svidi, ostatak je "kadija te tuži, kadija ti sudi", a ovo limitiranej će se koristiti da korisnika prije limitiraju zbog navodne ogromne potrošnje, pa da on mora povećavati limit slijedećeg mjeseca... deja vu!
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline aquachild

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 7
  • Karma: +0/-0
    • Nakit by Aquachild
Odg: HAKOM mjesečnim limitom spašava korisnike od velikih računa
« Odgovori #2 : Kolovoz 02, 2011, 10:54:51 poslijepodne »
niti to ih ne uspjeva spriječiti da "muljaju"....znam dvoje ljudi kojima se dogodilo da ih je operater nazvao i obavijestio da su u tri dana korištenja usluga probili limit za duplo!?!?!...čovjeku su tvrdili da je u tri dana napravio 750 kn prometa!?!...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: HAKOM mjesečnim limitom spašava korisnike od velikih računa
« Odgovori #3 : Kolovoz 03, 2011, 03:26:14 poslijepodne »
Aquachild - to je nimalo usamljen slučaj!!

Pa ja sam sklopio ugovor za VIP internet, paket 5 Gb za 99 kuna mjesečno. To sam napravio samo zato jer Web'n'Walk stick T-Mobilea nema driversku podršku koja iole vrijedi za MacOS X, pa sam uzeo (bolje reći bio primoran uzeti) takav paket da mi iMac3 ne stoji "nepovezan" sa svijetom, a i počesto trebamo par internetskih linija (ja pizdim svoje, kćeri trebaju za školu, sin isto...), i rekoh - "ajde, za sitnice će biti super dovoljno, jer na W'n'W sticku imam 10 Gb prometa, a i skoro sve ozbiljne stvari skidam na poslu (svi downloadi programa, glazbe, filmova itd itd - čak i attachmente pošte veće od par Mb skidam na poslu i na sticku prebacim na kućni komp...)"... kako smo podstanari, u kući u kojoj jesmo nemamo telefonsku liniju, tako da na ništa fiksnoga ne možemo računati.

Iako osim forumskih i sličnih posluga nisam koristio VIP Internet za baš ništa drugo (Mac je napravio samo sistem-update od cca pola Gb prvi dan), nakon dva tjedna dobivam poruku da sam debelo probio mjesečni limit, da sam napravio promet od 7,5 Gb, i da ta 2,5 Gb iber dogovorenog limita plaćam po punoj cijeni, i da mi moraju napraviti prijevremenu naplatu (valjda "da mi bude lakše platiti cijeli račun, da mi opdjednom nebu preveč...")... Meni upitnik od metra nad ćelavom glavom, niš mi nije jasno, kakvim nemilih 7,5 Gb prometa, "Buog te ušumu uokren'o!!"...?? No po VIPovom tarifiranju, promet koji mi nisu nikada opravdali popisom spajanja ili prikazom prometa (a što sam više puta tražio, i preko korisničke podrške i u VIP centru!, no uvijek su obećali i nikada ispunili), ja sam uspio potrošiti 7,5 Gb prometa u samo dva tjedna i uz još dva izvora brzog downloada (paket 10 Gb kod T-Mobilea i "paket" flat-rate na poslu), što nisam mogao prihvatiti... poseban problem upitne zakonitosti je i to što VIP (valjda jedini koji se služi takvim niskostima i prljavštinom) u slučaju spopra po jednom prijključku iskopčava SVE priključke, pa su mi tako VIP pretplata od 150 kuna mjesečno sa iPhoneom, kao i treći ugovor po 16 kuna mjesečno za majku u Zagrebu (onaj starački telefon sa velikim tipkama i jakim zvukom za starce, sa 60 minuta free prema svim mrežama) - isključeni zbog spora oko oog prvog priključka na internet, kao da je za ostale - uredno plaćane - priključke bitno što je neki od ugovora poredmetom spora... po kojoj logici, osim logike prljave ucjene, nije nikome jasno, a jasno je i da je to flagrantno kršenje zakona o potrošačima... zato bih svakome preporučio da VIP zaobiđe u najširem luku, ili ima kod njih eventualno samo jedan ugovor.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”