Autor Tema: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG  (Posjeta: 20812 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« : Ožujak 08, 2011, 07:28:56 poslijepodne »
Evo ukratko.
Dođem s posla i u sandučiću me dočeka obavijest našeg voljenog operatera u kojoj me obaviještavaju kako sam ja jedan od prvih korisnika kojem će biti omogućen prelazak na tehnologiju nove generacije odnosno nekakav IMS (IP Multimedia SubSystem) i to kakti besplatno  ;D. ( kad od njih čujem besplatno, odma mi je muka)

I sad kažu nazvat će vas naš tehničar koji će doći do vas u stan i instalirati nekakav novi modem, koji pak mora biti nonstop upaljen kak bi mogao koristiti telefon , MaxTV ( kojeg btw nemam i ne želim) itd. itd.

E sad molim znalce da mi pojasne o čemu se tu radi i ima li još tko od vas ko je dobio isti dopis.

Zbog šturih informacija, zaprav  me strah da ne ispadnem pokusni kunić i razmišljam dopustiti li im tu zahebanciju s tom novom tehnologijom ili ih otkantati.
Bazira li se ta tehnologija na žičnom ili bežićnom prijenosu glasa i podataka isto mi se čini dosta važno.?

Svaki savjet je dobrodošao.
Hvala unaprijed.
« Zadnja izmjena: Ožujak 08, 2011, 07:37:23 poslijepodne Vegi »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #2 : Ožujak 08, 2011, 09:04:37 poslijepodne »
Evo našel sam nekaj o tome na njihovim stranicama:

http://www.t-com.hr/privatni/kzona/podrska_savjeti/ims_prelazak.asp

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #3 : Ožujak 08, 2011, 11:21:16 poslijepodne »
Mogu to oni zvati kak god hočeju, ali oni time samo očeju zgasiti analogni signal i sebi ušparati troškove podrške analognog signala.
Na ovoj slici se jasno vidi da više ne treba djelitelj i da se analogni signal dekodira iz DSL signala. Znači sad si 100% ovisan o DSL signalu i time imaš VoIP. Čuo sam da zna biti problem u tome, da ako se tvoj DSL modem (koji je dio rutera) dobro ne sinkronizira sa poštom, da onda moraš ponekad gasiti i upaliti router (modem) da bi se to opet sinkroniziralo. S analognnim signalom na žici tog problema nema.

Ako se ima izbora onda ja to dozvolil ne bi - samo nam uskraćuju analogni signal, a kaj mi dobivamo kaj do sada nismo imali? To bi me interesiralo. Jedino ak isključivanjem analognog signala žele i taj spektrum frekvencija koristiti i time dobivamo brži priključak. Ali to nam onda moraju garantirati. I tak ne dobivamo onu brzinu koju plaćamo pa bi ovo bio još jedan zajeb.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #4 : Ožujak 09, 2011, 07:41:19 prijepodne »
Žele nam pokazivati ono kaj njima odgovara, manipulirati na daljinski.
Sve me to podsjeća na piceke u gajbi i nesilice.

Daš im vodu hranu i svjetlo.....

Nekak ne vjerujem u njihove "dobre namjere".
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Bilaj

  • Gost
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #5 : Ožujak 09, 2011, 08:46:13 prijepodne »
Ovako, ja vam jako ali fakat jako puno znam o IMS-u.

IMS vam je stvarno močan sustav koji omogućava bilo kakve multimedijalne mogućnosti. ali ono daleko više nego što se trenutno koristi.
Trenutno ja koristim nešto slično na mom mobilnom telefonu i mogu zvati i fiksne korisnike i mobilne korisnike i SIP korisnike.

Ovo da se prebacuje sa običnog analognog telefona na xDSL je nemonovna budučnost jer je previše skupo održavati POTS sustav i xDSL u paraleli i za jedno 10 godina imati će te ili samo obični telefon ili ako imate xDSL onda više nikada nećete imati klasičnu analognu liniju nego će te telefon zabijati izravno u modem.

Sa sadašnjim telefonima to vam baš i ne izgleda nekaj ultra super, ali sa mobitelima to je već nekaj skroz drugač. Npr, Zamislite si da otiđete nekam van i očete telefonirati. Spojite se ne bilo koju WLAN besplatnu mrežu i telefonirate za cijenu kao da ste doma.
Zamislite da otiđete na more i automatski se svi pozivi preusmjeravaju na vaš telefon.
Ili zamislite da dođete na posel, a svi pozivi od doma se preusmjeravaju na vaš službeni telefon i to automatski (sada to postoji ali se treba cijelo vrijeme slati nekakve kodove u centralu).

Bilaj

  • Gost
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #6 : Ožujak 09, 2011, 08:46:57 prijepodne »
ak imate kakvih pitanja onda me slobodno pitajte.
Ne znam točno kaj nudi HT ali sama tehnička pozadina je definitivno nešto o čem mogu pričati danima.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #7 : Ožujak 09, 2011, 09:26:14 prijepodne »
Ako sam dobro skužio, onak laički, radi se o  tehnologiji koja bi danas sutra mogla postati standard sveobuvatne komunikativne platforme.
Isto tak sam malo švrljao po googlu i došao do zaključka da tu novu tehnologiju ne uvode samo zato kaj smo im mi korisnici dragi i kaj nas vole nego kaj ta nova tehnologija dosta smanjuje manipulativno vrijeme i troškove operatera, u vidu bržih podešenja ( uključenje/isključenja) oko usluga i cijele operative oko održavanja i kontrole,a to im je naravno prioritet, a onda možda kakve mrvice u kvaliteti usluge puste i do nas krajnjih korisnika.

Kak sad stvari stoje , nekak si mislim , nemam baš prevelik izbor ak je to budućnost, jedino se nadam da ne bu kukulele , dok se sve to ne uhoda i ne podesi.

Hvala Bilaj, ko i uvijek kad je u pitanju nešto novo, pitanja će sigurno biti.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #8 : Ožujak 09, 2011, 09:48:56 prijepodne »
Mogu to oni zvati kak god hočeju, ali oni time samo očeju zgasiti analogni signal i sebi ušparati troškove podrške analognog signala.
Na ovoj slici se jasno vidi da više ne treba djelitelj i da se analogni signal dekodira iz DSL signala. Znači sad si 100% ovisan o DSL signalu i time imaš VoIP.

Dobro si to primjetio, ako će dsl postati standard i preduvjet za bilo koju komunikacijsku uslugu, tada će  sadašnja pretplata koju naplaćuju za dsl postati besmislena , odnosno korisnicima nebi, ak su imalo fer , trebali u budućnosti naplaćivati tu osnovnu dsl pretplatu već eventualno samo pretplate po pojedinim uslugama koje si izaberemo ( IPTV,Voice,Internet itd.).

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #9 : Ožujak 09, 2011, 09:59:57 prijepodne »
Bilaj, hvala na opširnom odgovoru,ali ipak se ne odričem svoje nevjere u t-com poštenje!

No dobro treba i to saživjeti.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #10 : Ožujak 09, 2011, 10:03:03 prijepodne »
Ovako, ja vam jako ali fakat jako puno znam o IMS-u.
...
Ma nek je to dobar sustav. Činjenica je da oni gase analognu mrežu i to nama hvale kao da to delaju za nas, samo kaj ja sada od toga nemam nikakvih prednosti, jer niš od toga ne koristim. Dapače - čisti VoIP ima ovisnost o DSL signalu i tu im je potencijalna mana. Ma realna mana jer sam i s tim imal problema.

Zakaj ne vele otvoreno da telefon više ne dela bez DSL modema? Nego nam samo o prednostima pričaju.

I uopće - ak ih ja nis zval da mi to promijene, i ak ja nemam (trenutno) koristi od toga, zaka bi ja to uopće dal mijenjati? Kakva je pravna situacija glede toga?

Dobro si to primjetio, ako će dsl postati standard i preduvjet za bilo koju komunikacijsku uslugu, tada će  sadašnja pretplata koju naplaćuju za dsl postati besmislena , odnosno korisnicima nebi, ak su imalo fer , trebali u budućnosti naplaćivati tu osnovnu dsl pretplatu već eventualno samo pretplate po pojedinim uslugama koje si izaberemo ( IPTV,Voice,Internet itd.).

Ovo si dobro rekao. Ak se odlučim imati samo telefon, kaj bum onda i DSL moral plačati? Kaj ja moram plaćati neki router i DSL jer si oni očeju ušparat analognu mrežu?

Trebalo bi taj tarifni model dobro analizirati i ispitati kaj bi ti lopovi sve smjeli naplaćivati.

Bilaj, hvala na opširnom odgovoru,ali ipak se ne odričem svoje nevjere u t-com poštenje!

No dobro treba i to saživjeti.

Tu je novac u igri, tak da nemreš očekivati poštenje. Tu je samo pitanje moći.

amarkulin

  • Gost
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #11 : Ožujak 09, 2011, 10:26:32 prijepodne »
Rekli su oni, između redaka, štošta. Recimo, da nam cijeli sustav neće raditi ako nema STRUJE u kući. Znači, zaboravite onih 65 volta i da vam telefon uvijek dela. Jel to baš bitno, procijenite svaki za sebe.

Drugo, meni se u zadnjih par dana sve češće događaju padovi wirelessa u kući (MaxADSL). Nisam sklon vjerovati da je problem na routeru, ali mi nije presudno pitanje pa mi se ne da čačkati. Hoće li se do stabilizirati s IMS-om, nadam se...

Treće, mi smo u firmi odavno prešli na IP telefoniju (Metronet). U prvo vrijeme se događalo da im padne sustav na pol sata, ali u zadnjih dvije godine je sve OK. Dakle, ako je za jedan hotel IP signal dovoljno dobar, onda bude nam i za doma dobar. Jedino gdje se još držimo analognog signala su sigurne veze, kad se na telefonsku liniju spajaju uređaji za kodiranje signala - za to nam nitko nemre garantirati da bu delalo preko IP-a. A to su vrlo rijetke situacije, kad dolaze predsjedničke ili vojne delegacije.

Sve u svemu, tehnologije se ne treba bojati. Pogotovo kad znamo da iza HT-a stoji DT sa svojim znanjem i iskustvom...

Bilaj

  • Gost
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #12 : Ožujak 09, 2011, 11:34:20 prijepodne »
Ako sam dobro skužio, onak laički, radi se o  tehnologiji koja bi danas sutra mogla postati standard sveobuvatne komunikativne platforme.
Isto tak sam malo švrljao po googlu i došao do zaključka da tu novu tehnologiju ne uvode samo zato kaj smo im mi korisnici dragi i kaj nas vole nego kaj ta nova tehnologija dosta smanjuje manipulativno vrijeme i troškove operatera, u vidu bržih podešenja ( uključenje/isključenja) oko usluga i cijele operative oko održavanja i kontrole,a to im je naravno prioritet, a onda možda kakve mrvice u kvaliteti usluge puste i do nas krajnjih korisnika.

Kak sad stvari stoje , nekak si mislim , nemam baš prevelik izbor ak je to budućnost, jedino se nadam da ne bu kukulele , dok se sve to ne uhoda i ne podesi.

Upravo je to srž.
Da se smanje troškovi. Sadašnji telefoni su temeljeni na jednom standardu ako su fiksni telefoni, jedno ako su ISDN jedno ako je mobilni telefon, ma milion različitih tehnologija i pretvaranja.

IMS bi to trebao sve ujediniti i olakšati uvođenje novih usluga u sustav.

Nije IMS vezan isključivo za DSL. Može biti povezan s bilo čime samo da to daje IP pakete. Bilo što da je IP paketski prijenos i to je to.  za 10 godina će biti sve bez dsl-a, i optika će biti tu, ali bi ims tu trebao ostati. On može raditi preko xdsl-a ali i preko kabelskih operatera i preko mobilne mreže, ili preko hot spotova bilo gdje po gradu (kako ja sada koristim).
« Zadnja izmjena: Ožujak 09, 2011, 11:36:44 prijepodne Bilaj »

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #13 : Ožujak 09, 2011, 02:57:16 poslijepodne »
za 10 godina će biti sve bez dsl-a, i optika će biti tu, ali bi ims tu trebao ostati.

Ma nemoj vjerovati u čuda. Kod nas u Hrvatskoj za 10 godina nebu optike. To neko treba prvo platiti, a ko bu ak nebu onaj krajnji potrošač, što znači da se tu ne bu još jako dugo niš mijenjalo.

A kaj misliš zakaj se DSL tak "brzo" probio? Jer se onaj "zadnji kilometar" nije moral mijenjati, a tu su najveći troškovi. Tu treba kopati i ceste rezati.

To bu možda išlo tam gdje se ima novaca, ili gdje se nekaj novog gradi, ali kod nas - još dugo niš.

Jedino ak misliš da bu sad išlo sve više wireless, s tim bi se prije složil. Ali ne da za 10 godina nebu više DSLa. To bu još duuugo živelo.

Bilaj

  • Gost
Odg: HTov IMS (IP Multimedia SubSystem) u VG
« Odgovori #14 : Ožujak 10, 2011, 08:47:55 prijepodne »
Ma nemoj vjerovati u čuda. Kod nas u Hrvatskoj za 10 godina nebu optike. To neko treba prvo platiti, a ko bu ak nebu onaj krajnji potrošač, što znači da se tu ne bu još jako dugo niš mijenjalo.

A kaj misliš zakaj se DSL tak "brzo" probio? Jer se onaj "zadnji kilometar" nije moral mijenjati, a tu su najveći troškovi. Tu treba kopati i ceste rezati.

Jedino ak misliš da bu sad išlo sve više wireless, s tim bi se prije složil. Ali ne da za 10 godina nebu više DSLa. To bu još duuugo živelo.

Recimo ako bude postavljanje kanalizacije po 50,000 korisnika godišnje, moglo bi biti pola kučanstava na optici za 10 godina. Sve ovisi o volji. ako su koreanci uspjeli imati tempo postavljanja kablova čak 1 200 000 priključaka godišnje onda stvarno ne znam zašto bi nama 50 000 bio toliko nedostižan cilj. Sada slovenci imaju pokriveno prek 300 000 kučanstava sa optikom.

DSL će jako jako dugo ostati na životu ali baš kao i običan telefon rijetko tko će ga više tražiti nego će svi više manje tjerati internet preko žica a telefon preko mobitela.