Autor Tema: P2P  (Posjeta: 3853 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
P2P
« : Siječanj 22, 2011, 08:23:48 poslijepodne »
OBJAVA: 29.10.2010 / 15:46

Pobjeda korporacija

Sudac ugasio LimeWire, stranice programa za razmjenu datoteka

Korisnicima je isključen internetski servis, "zločinci" nisu kažnjeni, a korporacije su začepile kanal u kojemu bi im malo tko ikad postao kupac
 
Snimka ekrana weba LimeWirea sa sudskom zabranomFoto: Sika displaya     TagoviLimeWire, P2P, peer to peer, razmjena datoteka, zabrana
Piše: Miroslav Ambruš-Kiš

Savezni sudac Kimba Wood u utorak je u New Yorku izdao sudski nalog, a od srijede na internetskoj stranici s koje novi korisnici skidaju aplikaciju piše službena obavijest:

- Ove su stranice pod sudskom zabranom da bi se zaustavilo širenje i potpora softveru za razmjenu datoteka. Skidanje ili ponuda za razmjenu sadržaja označenih copyrightom bez dozvole je protuzakonita.

U naredbi od 17 stranica LimeWireu se trajno zabranjuje dosadašnji rad tvrtki te se također naređuje da se o tome u roku od dva tjedna obavijeste zaposleni, investitori i klijenti. Sama je tvrtka LimeWire tu zabranu proglasila "tužnom prigodom", a šef tvrtke George Searle objavio je:

"Mi smo, dakako, razočarani ishodom događaja". Mnogi su korisnici tužniji od samoga direktora, koji u izjavi naglašava da tvrtka nije ugašena te da se "svi ostali poslovi osim razmjene datoteka odvijaju bez teškoća".

Sudsko ročište o ovome predmetu zakazano je za 1. studenoga i ne čini se da bi moglo biti iznenađenja.

Zašto je taj događaj rastužio korisnike - u što se svatko može uvjeriti svraćanjem na forume o razmjenama datoteka?

Ponajviše zato jer je ukinut kanal razmjene bilo kakvih datoteka, a u korist onih koji pod svaku cijenu žele naplatiti svoj sadržaj, ili o njemu čak i uskratiti digitalnu informaciju. Tako sad više npr. nije moguće pronaći izvorne govore Martina Luthera Kinga, filmove kojima je istekao copyright, fotografije i knjige čiji su ih autori odlučili dati u slobodnu razmjenu. A takvih nije malo.

Korisnici su uskraćeni za jedan zanimljiv internetski servis, "zločinci" nisu kažnjeni, a multimedijske korporacije uspjele su začepiti kanal kojim su kolali i njihovi sadržaji, ali malo bi tko mogao računati na to da bi oni koji te sadržaje razmjenjuju ikad kupili.

U Hrvatskoj je razmjena datoteka pod copyrightom također nezakonita, ali su se vlasnici tih prava unaprijed osigurali: u njihovu je korist u cijenu svakoga praznoga CD-a i DVD-a ugrađen njihov postotak. Plaća ga svatko, pa i foto i videoamateri koji na optičkim medijima spremaju slike i videa s ljetovanja, rođendana i pokopa, a profesionalci na njima arhiviraju ono što za računalima proizvedu. Praktično, naše zakonodavstvo pretpostavlja da su korisnici "zločinci" pa je "šteta" od takvih "zločina" unaprijed nadoknađena.

 

POVIJEST RAZMJENE DATOTEKA

1999. - pokrenut Napster
18-godišnji Shawn Fanning otvara stranice na webu za razmjenu

2000. - pokrenuta Gnutella
Popularna peer-to-peer mrežu isprva je nastala u tvrtki-kćeri AOL-a Nullsoft. AOL je servis zatvorio, ali su programi za razmjenu već bili vani.

2000. - pokrenut LimeWire
Djelo je Marka Gortona, bivšeg brokera s Wall Streeta s diplomama Yalea, Harvarda i Stanforda.

2001. - Lansirani iTunesi
Appleov reproduktor glazbe postat će 2003. najveći internetski trgovac glazbom koji i danas drži 70 posto internetskog tržišta. Svi jedva slični pokušaji glazbene industrije završili su kao mizerni fijasko.

2001. - Ugašen Napster
Zakonska borba između Američke udruge glazbene industrije RIAA i Napstera završava zabranom Napstera, koji se kasnije neuspješno pokušava etablirati kao legalni prodavač gazbe

2001. - Pokrenuta Kazaa
Programeri iz Estonije   Niklas Zennström i Janus Friis svojim protokolom za razmjenu datoteka razgnjevljuju glazbenu industriju. Dvije godine kasnije zbog njihovog programa Skype podivljaju telekomi, jer se putem Skypea besplatno telefonira.

2001. - BitTorrent postaje javni format razmjene
Popularni protokol popunjava prazninu nakon zatvaranja Napstera, a s tim protokolom na opularnosti dobijaju i portali za pretraživanje ponude kao što su The Pirate Bay i isoHunt

2003. - Osnovan The Pirate Bay
Šveska udruga za predefiniranje autorskih prava u digitalnoj eri Piratbyrån (Piratski ured) pokrenula je indeksiranje BitTorrent datoteka. Portal postaje jedna od najposjećivanijivaijih stranica na webu. Stalno je izložen policijskom i sudskom nasiilju.

2006. - Kažnjena Kazaa počinje raditi zakonito
U srpnju su glazbenoj industriji osnivači morali platiti odštetu od 100 milijuna dolara. Pravo na krištenje imena kupuju novi investitori i s uspjehom kao Napster počinju raditi legalno.

2010. - Sud kažnjava The Pirate Bay
Četiri osnivača najpopularnijeg indeksa BitTorrenta švedski sud kaznio zatvorom od godinu dana i odštetom od milijun dolara. Upravo je završio drugostupanjski postupak.

2010. - Zatvoren LimeWire
Zahvaljujući četverogodišnjem naporu armije odvjetnike RIAA, trajno je sudski ugašen LimeWire. Suđenje koje predstoji tu odluku treba samo obrazložiti
Glazbena i filmska industrija i dalje nemaju vlastitu internetsku prodaju glazbe i filmova

http://www.vecernji.hr/vijesti/sudac-ugasio-limewire-stranice-programa-razmjenu-datoteka-clanak-209679

Kaj je ostalo..?
Jel ima još de kaj prek čega se more skinuti film od vuru i pol-dve?
wwwg tablice

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: P2P
« Odgovori #1 : Siječanj 23, 2011, 12:20:14 prijepodne »
I ja sam imala Limewire ,ali eto,nažalost, više  ga nema...
Filmove možeš skinuti sa   stranice  divxcrawler,  tamo sam ja skidala neke ,ali ne stavljaju ti  baš najnovije nego i neke starije

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: P2P
« Odgovori #2 : Siječanj 23, 2011, 02:00:19 prijepodne »
Budući da se radi o ilegalnim aktivnostima molim vas da ovakve razgovore ne praktikujete ovdje na forumu.

Ima filmova koji su legalno dostupni. O takvima možete...

Npr. http://www.sitasingstheblues.com/

Ili. The Fast And The Furious (1955) - Full Movie
The Fast And The Furious (1955) - Full Movie

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: P2P
« Odgovori #3 : Siječanj 23, 2011, 12:54:48 poslijepodne »
Pa uz malo truda uvijek je bilo i bit će stranica sa kojih čovjek može skinuti sve što mu treba, a iste su danas najčešće na nekom od velikih upload servisa, gdje se ne zna i ne vidi o kojoj se datoteci radi, nego treba imati direktan link koji vam je dao netko tko zna što iza toga linka je... drugim riječima, najčešće je potreba biti član neke od internetskih zajednica na kojima se slobodno razmjenjuju takvi linkovi i servisi (kao što je kod nas npr. www.warezhr.org ), učlaniti se free i učestvovati u radu, kao i svugdje - uzimam, ali i dajem...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: P2P
« Odgovori #4 : Siječanj 23, 2011, 01:09:48 poslijepodne »
Meni se uopće više ni neda skidati filmove. 
Dugo traje to skidanje  iako imam adsl,  a  onda je komplicirano naći titlove, pa  sprži na cd, dosta vremena se izgubi. 
Pa onda dok gledam doma, nije mi baš  zanimljivo, dosta filmova mi bude dosadno.
Bolje mi je  i  manje vremena  potrošim  ako odem u kino   i za 12,50 kn pogledam film.
I tamo se totalno koncentriram  na film, što doma  baš i nemogu,  jer   uvijek nešto usput radim

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: P2P
« Odgovori #5 : Siječanj 23, 2011, 01:46:05 poslijepodne »
Ono što kad nas nedostaje je online iznajmljivanje filmova. Ljudi bi platili za kvalitetan servis bez glupih ograničenja. Npr. kao što je Vudu http://www.vudu.com/difference.html .

Boxee je dobar komad programa za gledanje i slušanje svih multimedijskih sadržaja. http://www.boxee.tv/ (tamo je prikazan uređaj, ali postoji software koji se može instalirati na Linux/Mac/Windows platforme) Uz pomoć njega se može gledati i cijeli niz serija (npr. South Park). Ali opet postoje ograničenja da se sadržaj može prikazivati samo u određenim zemljama, a mi obično nismo na toj listi.