Autor Tema: Kako radi Twitter?  (Posjeta: 8280 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Kako radi Twitter?
« : Prosinac 30, 2010, 06:25:05 poslijepodne »
Odlično i jednostavno objašnjenje: http://www.jhische.com/twitter/


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kako radi Twitter?
« Odgovori #1 : Prosinac 31, 2010, 12:37:16 poslijepodne »
Dobar i jednostavan članak sa isto takvim objašnjenjem.

Glede Twittera u Hrvatskoj i njegova korištenja, ima nekoliko sitnijih problema...

1. Twitter je servis napravljen za zemlje u kojima nije internet skup k'o dragi kamen, u kojima je mnogo javnih i besplatnih WiFI veza, kao i besplatnih WiFI veza na radnim mjestima i po tvrtkama. Gdje je u tome Hrvatska, ne treba puno misliti da bi se dao točan odgovor, a time i podesnost Twittera za hrvatske korisnike.

2. Glede gornjih navoda, sve se svodi na to da svaka ta porukica nije besplatna, što pak narušava temeljni princip i smisao Twittera kao servisa - jer ne uživate u njegovoj slobodi, već se morate debelo ograničiti samo na one "tweetove" (porukice) koje stvarno želite i/ili morate primati, a i svako vaše javljanje na Tweeter košta (prometa) - naravno, ukoliko ne spadate u onaj mali kruh hrvatskih sretnika kojima tweetove i općenito WiFi/SMS/mobile troškove plaća netko drugi - tvrtka, redakcija...

3. Kako rekoh, Tweeter je odličan servis - za zemlje i ljude koji ne trebaju, zbog troškova, paziti na svaku sitnicu, i koji neće imati mogućnost javljanja "svakih 9 dana", jer bi mu češće bilo preskupo (ukoliko ne uživa u već spomenutoj free WiFI povezivosti ili plaćenoj mobilnoj telefoniji i paketima podataka).

Tweeter je - po meni - i servis podesan za ljude koji moraju biti u realnom vremenu informirani o nečemu (osobito novinari, pa ljudi koji su stalno pod nekakvim dežurstvima...), no za nas koji nemamo tih potreba (hvala Bogu!), mislim da je Facebook jedan servis koji je daleko kvalitetniji, sveobuhvatniji, bogatiji mogućnostima i svim ostalim, od multimedijalnosti pa nadalje, a i chat funkcionira bolje.

Kad se spojim - spojim se, odradim, mogu kvalitetnije doći do puno većeg broja informacija o drugoj strani sa kojom komuniciram, mogu vidjeti slike, video, osobne bilješke... i to je sve neusporedivo bolje za nekoga tko ne ovisi o informacijama o trenutnom stanju nekoga ili nečega.

Naravno, sve ima svoje. Nekome je on bolji servis, nekome (kao meni) nije - jer nemam potrebe za trendovski trenutnim obavijestima, a preferiram kvalitetu i multimedijalnost naspram suhoparnih porukica u kraticama.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Kako radi Twitter?
« Odgovori #2 : Prosinac 31, 2010, 01:14:34 poslijepodne »
1. Poruka poslana uz pomoć mobilnog Interneta je puno jeftinija od slanja SMS-ova, a kad se još uzme u obzir činjenica da jednom poslanu poruku može vidjeti nebrojeno mnogo ljudi onda smislenost slanja velikog broja SMS-ova pada u vodu. Imaš i mobilne mreže gdje za 3kn možeš dobiti 300 MB prometa.

2. Ništa nije besplatno, sve ima svoju cijenu. I kod nas ima povoljnih paketa za mobilni internet što u kombinaciji s twitter klijentom može ispasti dosta jeftinije nego što je slanje sms poruka. Ja sam siguran da većina ljudi potroši puno mjesečno puno više ne poruke nego što ja potrošim na mobilni internet (nikada u dvije godine korištenja nisam probio paket, a blackberry korisnici imaju i 'flat rate').

3. Ova tvoja teorija o prekupom tvitanju jednostavno ne drži vodu. Ove godine sam bio s klincem u stranoj zemlji, on je povremeno bio odvojen od mene. Komuniciranje preko Twittera (i plaćanje roaming data prometa) nam je bilo jeftinije nego sms-anje ili zvanje.

Za razliku od ovog foruma ili Facebooka, koji imaju točno definirane funkcionalnosti, Twitter je onoliko dobar koliko si ga sam složiš. Kao prvo ne postoji jedinstveno sučelje nego postoje različiti klijenti koji dodaju funkcionalnosti koje osnovni web servis nema. Kao drugo: sam određuješ koga pratiš i koga čitaš i o tome ovisi kvaliteta informacija. Twitter nisu samo trendovske trenutne obavijesti, ili jesu, ovisno o tome što i koga pratiš.

Ono što je meni dobro kod Twitter je upravo to ograničenje od 140 znakova, ono tjera ljude da se izražavaju jasno i jednostavno, bez suvišnih dodataka. Ako uz poruku treba ići link, duži tekst, slika ili video, postoje načini da se oni dodaju.

Meni na Facebooku ima previše šuma, previše buke, previše stvari koje mi nisu važne. I na Twitteru ima toga, ali je puno lakše filtrirati.

Twitter definitivno nije za široke mase jer donosi samo osnovnu informaciju, a dalje je na čitatelju da dozna više.

Zanimljive su i štosne usporedbe ta dva servisa:

  • Zbog Twittera volim ljude koje ne poznajem, a zbog Facebooka mrzim ljude koje poznajem
  • Na Facebooku su svi vaši prijatelji iz srednje škole. Na Twitteru – ljudi za koje biste htjeli da su išli s vama u školu.

Pročitati i ovo:

http://globus.jutarnji.hr/hrvatska/mi-smo-tviterasi-najmanja-ali-najmocnija-zajednica-na-internetu/part/1

Evo što kaže naša sugrađanka:

Veronika Matković, studentica EFZG-a i administratorica informacijskih sustava

(@Zvjeronika)

 Najveći utjecaj Twittera je na vijesti i prenošenje informacija, te dobrim djelom i opismenjivanje ljudi o kulturi interneta. Tolerancije prema "nepismenosti", vrijeđanju i bilo kakvoj mržnji ne postoji. Idealno društvo jer biramo ljude s kojima ćemo komunicirati. Samo ograničenjem od 140 znakova zahtjeva od tweepovca jezgrovitije misli, te time sažetije razmišljanje. Stvara prijatelje i poznanstva koja u svojim malim zajednicama ne bi mogli ostvariti, jer ovdje je velika baza ljudi različitih zanimanja koji žele razmijeniti mišljenja o svemu što vam padne na pamet. Rasprave na twitteru imaju daleko više smisla nego na Facebooku jer prelaze granice ljudi koje poznajete, te samo traženje pomoći ili raspitivanje o nečemu dovodi do boljih i bržih rezultata.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kako radi Twitter?
« Odgovori #3 : Prosinac 31, 2010, 06:58:14 poslijepodne »
Imaš i mobilne mreže gdje za 3kn možeš dobiti 300 MB prometa.

Da - samo nisi rekao pod kojim uvjetima...  >:D

2. blackberry korisnici imaju i 'flat rate').

To zvuči na previše ograničavanje publike (koliko ljudi ima BlackBerry??), ili na prenalo sluha naših operatera za Twitter.

3. Ova tvoja teorija o prekupom tvitanju jednostavno ne drži vodu. Ove godine sam bio s klincem u stranoj zemlji, on je povremeno bio odvojen od mene. Komuniciranje preko Twittera (i plaćanje roaming data prometa) nam je bilo jeftinije nego sms-anje ili zvanje.

Ja kad sam u Munchenu i u roamingu dobijem točno toliki račun kao da sam bio doma. Believe or not!

Twitter je onoliko dobar koliko si ga sam složiš.

Pa i DFacebook je odličan kada si ga složiš i podesiš. Ja nemam nikakvih opterećenja sa nepoželjnim osobama, porukama, spamom, reklamama, igricama i obavijestima koje ne želim viđati i primati. I sada imam preko 400 frendova, što ću ipak morati reducirati, no unatoč toj brojci - nitko me ne opterećuje sa nikakvim neželjenim porukama. Kao i Tweeter, mogu isključiti apsolutno sve što me smeta.

Ono što je meni dobro kod Twitter je upravo to ograničenje od 140 znakova, ono tjera ljude da se izražavaju jasno i jednostavno, bez suvišnih dodataka. Ako uz poruku treba ići link, duži tekst, slika ili video, postoje načini da se oni dodaju.

Što su suvišni dodaci?

BTW, jedna slika počesto vrijedi puno više od dvadeset Tweetova.

Ti dodaci - koliko koštaju?  ;D

Meni na Facebooku ima previše šuma, previše buke, previše stvari koje mi nisu važne. I na Twitteru ima toga, ali je puno lakše filtrirati.

I meni je bilo - dok sav taj šum nisam pogasio.

Twitter definitivno nije za široke mase jer donosi samo osnovnu informaciju, a dalje je na čitatelju da dozna više.

Uf, to i je ono kaj mi se ne sviđa. Dva posla umjesto jednog.

Zanimljive su i štosne usporedbe ta dva servisa:

  • Zbog Twittera volim ljude koje ne poznajem, a zbog Facebooka mrzim ljude koje poznajem
  • Na Facebooku su svi vaši prijatelji iz srednje škole. Na Twitteru – ljudi za koje biste htjeli da su išli s vama u školu.

Iako su izjave zgodne - pitanje je što više vrednujem od to dvoje?

Osobno, nisam za to da primarno upoznajem nove ljude, već da se bez muke dogovaram sa onima koje već znam. I to mi više vrijedi.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Kako radi Twitter?
« Odgovori #4 : Siječanj 01, 2011, 02:15:48 poslijepodne »
Imaš i mobilne mreže gdje za 3kn možeš dobiti 300 MB prometa.

Da - samo nisi rekao pod kojim uvjetima...  >:D

bonbon, pošalješ sms za aktivaciju i imaš.

Što su suvišni dodaci?

BTW, jedna slika počesto vrijedi puno više od dvadeset Tweetova.

Ti dodaci - koliko koštaju?  ;D

Koliko bi koštali? Svi servisi su besplatni. Ti si navalio dokazivati da je Twitter skup kao da ga se može koristiti samo uz pomoć mobitela. Ja Twitter koristim uglavnom na računalu i nema nikakve razlike u cijeni s Facebookom. Btw, koliko bi platio promet da koristiš Facebook preko mobitela? A klinci to rade sve više.

Twitter definitivno nije za široke mase jer donosi samo osnovnu informaciju, a dalje je na čitatelju da dozna više.

Uf, to i je ono kaj mi se ne sviđa. Dva posla umjesto jednog.

Meni je važno da imam osnovnu informaciju, a ako me zanima onda ću pogledati i više od jednog izvora. I važno mi je da mogu obraditi što više informacija u što kraćem vremenu. Internet većinom koristim za posao i zbog posla i zato je moj način surfanja malo drugačiji od onih koji ga koriste uglavnom za privatne stvari.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kako radi Twitter?
« Odgovori #5 : Siječanj 01, 2011, 07:41:06 poslijepodne »
bonbon, pošalješ sms za aktivaciju i imaš.

Ma da, da nebi još ne znam koliko ugovora potpisivao...

Koliko bi koštali? Svi servisi su besplatni.

Nisam ni mislio da servisi koštaju. Jedino što većinom uvijek košta je prijenos podataka. Operatera boli bimbo na kaj si ti koristio promet, bitno da platiš.

koliko bi platio promet da koristiš Facebook preko mobitela? A klinci to rade sve više.

Pa i ja i klinci imamo besplatni Facebook, jer je isti na VIP-u free. Naravno, kao i kod Tweetera, nema slika, nema multimedije, ali ima neograničeno teksta for free.

Internet većinom koristim za posao i zbog posla i zato je moj način surfanja malo drugačiji od onih koji ga koriste uglavnom za privatne stvari.

Eto, to i je poanta - svaka ta stvar je super, samo ovisi o tome tko ju i zašto, te kako koristi.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Kako radi Twitter?
« Odgovori #6 : Siječanj 01, 2011, 11:49:47 poslijepodne »
Twiter aam pokusaao koristiti, nio jenostavno, ako me nes ne privuce na prvi pogled to otpada, a tako je sa twiterom, jednostavno nisam se naso u njemu i nejde. Ali, stzo ljudi sto cudi, nekome dobro ovo nekome ono.