Autor Tema: Milinovićev projekt e-zdravstvo izaziva kaos u ordinacijama: Računala se ruše  (Posjeta: 3459 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Milinovićev projekt e-zdravstvo izaziva kaos u ordinacijama: 'Računala se ruše pet puta dnevno'
http://www.nacional.hr/clanak/95182/milinovicev-projekt-vrijedan-55-mil-kuna-ne-funkcionira-racunala-se-ruse-pet-puta-dnevno

"Problem je i taj što obratimo li se HZZO-u za pomoć oni nas upute na ministarstvo, a kada zovemo u ministarstvo tamo nailazimo na zid šutnje", rekla nam je liječnica koja je željela ostati anonimna, te tvrdi kako gotovo sve njene kolege imaju iste probleme

Sustav e-zdravstva koji je kao veliki projekt najavio sredinom godine ministar Darko Milinović ne funkcionira dobro i liječnici opće prakse nalaze se u velikim problemima zbog problema s računalima i programima unutar tog sustava.

Redakciji Nacionala javila se liječnica opće prakse iz jednog zagrebačkog Doma zdravlja koja tvrdi kako novi sustav uopće nije podigao učinkovitost liječnika, već stvara još veće gužve u ordinacijama.

Podsjetimo, prilikom predstavljanja novog sustava kojim su uvedeni elektronički recept, elektronički sustav naručivanja i elektronički zdravstveni karton, ministar Milinović je najavio kako će "liječnici i medicinske sestre dobiti dnevno dva sata više da se posvete pacijentima". Međutim, ako je suditi prema riječima ove liječnice tome baš i nije tako.

"E-recepti i e-uputnice u našu su se ordinaciju počeli uvoditi prije otprilike mjesec dana i od tada su se gužve u ordinaciji povećale. Trenutno stignemo obraditi oko duplo manje pacijenata nego što smo to radili prije uvođenja ovog sustava. Imamo strašne probleme koji nam onemogućuju normalni rad", rekla nam je liječnica koja je željela ostati anonimna i tvrdi kako gotovo sve njene kolege imaju jednake probleme.

"Računala i programski sustavi nam se ruše po pet-šest puta dnevno, a naši informatičari u Domu zdravlja ne mogu stati na kraj problemima jer to nije u njihovim rukama. Problem je i to što kada se obratimo HZZO-u za pomoć oni nas upute na ministarstvo, a kada zovemo u ministarstvo tamo naletimo na zid šutnje", priča liječnica koja kaže da je ovakva situacija neodrživa jer čini nervozne i pacijente, ali i liječnike koji ne mogu ništa učiniti da riješe problem.

Inače sam projekt e-zdravstva vrijedan je oko 55 milijuna kuna, a ministar Milinović je prilikom njegovog predstavljanja kazao kako će se njegovom primjenom godišnje uštedjeti između 17 i 18 milijuna kuna. Cijeli projekt e-zdravstva trebao bi u cijeloj Hrvatskoj službeno krenuti 1. siječnja iduće godine.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Milinovićev projekt e-zdravstvo izaziva kaos u ordinacijama: Računala se ruše
« Odgovori #1 : Studeni 12, 2010, 01:22:35 prijepodne »
Kao što sam i pretpostavio prije 4-5 mjeseci...

http://wolfwoodscrowd.info/2010/06/28/koliko-jos-e-matica-imamo/

Vjerujem da bi za polovicu novca, kojeg sada za informatičke projekte odvajaju proračunski korisnici, imali bolja i kvalitetnija rješenja samo kad bi se oni radili na principima otvorenosti i zdrave konkurencije.

Slijedeći veliki e-fijasko mogao bi biti vezan uz e-recept i zdravstvo bez papira. Svi potrebni sastojci su tu…veliki državni projekt, veliki broj operatera (medicinsko osoblje) i korisnika (pacijenti).

Ono bez čega ne bi smio proći nijedan veći informatički projekt, koji se financira iz proračuna, je nezavisna recenzija struke. Najbolje je da se definiraju vrijednosni razredi, slično kao i u sustavu javne nabave, na osnovi kojih bi se primjenjivali odgovarajući kriteriji za recenziranje. Kad bi imali takav mehanizam kontrole smanjili bi korupciju i povećali bi kvalitetu rješenja.

Offline GrayWolf

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 96
  • Karma: +0/-0
Odg: Milinovićev projekt e-zdravstvo izaziva kaos u ordinacijama: Računala se ruše
« Odgovori #2 : Studeni 12, 2010, 09:11:28 prijepodne »
Liječnicima su postavili rok. Dio računala koja su im do sad služili naravno ne zadovoljava po njihovoj specifikaciji. Imao sam priliku podešavati dva računala prijatelju doktoru opće prakse. Nakon instalacije svih komponenti koje su specificirane i njihove aplikacije (napravih tokom prijepodneva) došao popodne u ordinaciju da to završim, ono spojiš čitač..doktorovu karticu i tu je krenulo...1.5sati sa supportom na telefonu..što spajanje što tipkanje. Uglavnom u međuvremenu su napravili nove verzije jer ovo što sam ja skinuo nije radilo. Sumnjam da će si večina liječnika to moći složiti bez dodatne pomoći za koju se naravno moraju snalaziti sami.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Milinovićev projekt e-zdravstvo izaziva kaos u ordinacijama: Računala se ruše
« Odgovori #3 : Studeni 13, 2010, 11:19:08 prijepodne »
Kad si se već imao prilike susresti s time može malo više pojedinosti o konfiguraciji programa, što traži, kakav je čitač?

Offline GrayWolf

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 96
  • Karma: +0/-0
Odg: Milinovićev projekt e-zdravstvo izaziva kaos u ordinacijama: Računala se ruše
« Odgovori #4 : Studeni 15, 2010, 04:20:34 poslijepodne »
Iskreno, ne sjećam se baš previše, imao sam negdje noticu za tu instalaciju, ali...
Od ranije je koristio tu aplikaciju (Web od Mcs-a).
Dakle imao je Cezih certifikat, Cisco klijenta i čitač kartica, obični neki iz Microline-a..svojevremeno 400kn.
Trebalo je doinstalirati .net i CezihCard Utility i još neki patch (nemrem se sjetit, a i ne nađoh po mailovima), vjerojatno noviji Cisco klijent te njihov meni kroz koji mozes raditi konfiguraciju nekih postavki i kroz koji kasnije pokreneš Cisco klijenta i browser tj. aplikaciju.
Dodatno još ima neki Cezih patch bez kojeg cijela stvar ne radi, a tiče se direktno čitača kartice.
U suštini sve bi trebalo raditi na Next, ali onda je valjda još bilo jako rano jer ekipa je mijenjala verzije nekoliko puta dnevno (isse).

Što se tiče aplikacije, dr. mi je bio zadovoljniji sa aplikacijom ranije koja je bila lokalno instalirana i imala je rezidentnog klijenta koji je pičio podatke iz njegove Firebird baze prema HZZO-u, međutim počeo se učestalo javljati problem sa podrškom pa se prebacio.

Sad se već navikao, po meni je prenagruvana ne baš pregledna. Dobro, ja sam malo čorav pa uvijek prigovaram kad su ekrani nakrcani. Uglavnom instalacijom ove priče dobio je semafor u toj aplikaciji kojim su mu označeni recepti koje je odobrio za pacijenta. Guid se printa na svakom receptu.
Sestra nemože potpisivati recepte i to je malo problem...dakle doktor mora kliknuti svaki recept pa sad jel tu on ima više ili manje vremena neznam. Mogu ga pitati sad s odmakom od 4 mjeseca da mi kaže šta misli. Evo, zvao ga odmah.
Ahh, da je preglednije ne bi bilo loše. Aplikacija je uvijek dostupna i nema problema sa izmjenama. Taj dio je uvijek na vrijeme.
Ostaje ovaj dio s e-receptom. Tu je problem što transakcije ne prolaze kako treba (nekad sve funkcionira super, a nekad recepti ne došu do apotekara), sad jel hw potkapacitiran ili imaju sw problem tko će znat.

Ima sad na site-u dosta informacija koje su nastale nakon Go, ako te interesira pogledaj.
http://www.cezih.hr/
« Zadnja izmjena: Studeni 15, 2010, 04:31:52 poslijepodne GrayWolf »