Autor Tema: Slovenci - opasni hakeri  (Posjeta: 10604 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

amarkulin

  • Gost
Slovenci - opasni hakeri
« : Srpanj 23, 2010, 09:52:46 prijepodne »
Slovenska policija i američki FBI-a istražuje troje mladih Slovenaca osumnjičenih za to da su stvorili jedan od najgorih kompjuterskih virusa u svijetu koji je uništio oko 13 milijuna računala.  ???

http://www.vecernji.hr/vijesti/slovenska-policija-fbi-uhitili-tvorce-najgoreg-racunalnog-virusa-clanak-170606

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #1 : Srpanj 23, 2010, 11:30:55 prijepodne »
Uvijek mi je bilo fascinantno kako ljudi sa tolikim stručno-tehničkim znanjem, sada konkretno u programiranju, stavljaju svoja znanja na kontra-stranu zakona... no i shvaćam ih zbog poznate bahatosti i tromosti velikih sustava koji te jebu od nemila do nedraga, a usput to ne žele i platiti, barem ne ni blizu adekvatno... možda im je uzor Mitnick?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #2 : Srpanj 23, 2010, 08:37:45 poslijepodne »
Uvijek mi je bilo fascinantno kako ljudi sa tolikim stručno-tehničkim znanjem, sada konkretno u programiranju, stavljaju svoja znanja na kontra-stranu zakona... no i shvaćam ih zbog poznate bahatosti i tromosti velikih sustava koji te jebu od nemila do nedraga, a usput to ne žele i platiti, barem ne ni blizu adekvatno...

Ovo baš i ne stoji. Svaki dobar programer će naći posao na kojem će biti adekvatno plaćen. Čak i u Hrvatskoj. A oni koji su željni avantura onda neka svoj trud usmjere na razvoj svojega startupa gdje će pokazati svoje znanje i sposobnosti. Microsoft i Apple su počeli u garaži, Facebook (koji ima 500.000.000 korisnika) je počeo svoj razvoj u studentskoj sobi. Hrpa manjih startupa je uspjela upravo zbog toga što su bili mali i brzi, što su korisnicima donijeli jednostavnost.

Najveći hackeri današnjice nisu na kontra strani zakona, velika većina njih radi za opću dobrobit. Neke od njih možete upoznati ako  dođete na DORS/CLUC na FER-u koji se održava jednom godišnje. Da samo spomenum da su nas posjetili Rasmus Lerdorf (tata PHP-a), Harald Welte (Linux hacker, autor OpenBSC-a - program za gsm repetitore), Alan Cox, Theodore Ts'o (čuveni Linux kernel developeri), ove godine je tu bio Andrew Aksyonoff (autor Sphinx-a, search engine-a)...To su veliki hackeri, ali i pristupačni ljudi s kojima možete normalno razgovarati i opiti se poslije predavanja. Oni informatičari koji obično nastupaju bahato, kao da su popili svu pamet svijeta (a zapravo nikada nisu postali vrhunski), su potencijalni kriminalci.

Spomenuti ljudi su hackeri, a ne svakakvi polustručnjaci koji žele kruha bez motike pa za 1000 € kupe uradi sam malware kit (ili ga skinu s piratskskih stranica).

Novinari baljezgaju o 13.000.000 miliona uništenih računala, ali zapravo se radilo o kontroliranim, a ne uništenim računalima. Kriminalcima (tako ih treba nazivati, a ne hackerima) je cilj da uz pomoć tih računala postignu svoj cilj (slanje spam poruka, masovni napadi na web stranice koje im ne žele platiti reket), a ne da ih unište. Siguran sam da među članovima i čitateljima ovog foruma ima onih koji i ne znaju da je njihovo računalo dio botnet-a. Neki toga postanu svjesni kad ih provider isključi zbog slanja spam poruka.

U ovoj slučaju je riječ o Mariposa mreži botova koja je otkrivena i isključena prije par mjeseci. U njoj je bilo 13.000.000 računala pod kontrolom. Ovo je najveća otkrivena mreža, možda ima onih koje su još veće, ali su dobro prikrivene. Neke zemlje (npr. Kina) čak razvijaju i vlastite bot mreže kako bi bile spremne na cyber rat.

« Zadnja izmjena: Srpanj 23, 2010, 08:41:35 poslijepodne Stjepan »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #3 : Srpanj 24, 2010, 11:32:49 prijepodne »
Ovo baš i ne stoji.

No članak iz uvoda me ne demantira.

“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #4 : Srpanj 24, 2010, 11:47:07 prijepodne »
Siguran sam da među članovima i čitateljima ovog foruma ima onih koji i ne znaju da je njihovo računalo dio botnet-a.

I ja među inim. Skužio sam ga tek kada sam gledao promet na računalu i onda je sljedilo dva tjeda ogorčene bitke dok ga nisam maknuo.

E da sada se sjetih. Pa imao sam i love letter. Znači sve skupa dva puta na svom računalu (doduše love letter je običan virus koji je više išao na živce nego što je zaista štete radio).

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #5 : Srpanj 24, 2010, 03:43:50 poslijepodne »
Ovo baš i ne stoji.

No članak iz uvoda me ne demantira.

To su bili studenti. Gdje piše da su radili u velikoj i tromoj firmi i da ih nisu adekvatno platili?

Imaš bolje primjere kod nas. Ivan Krstić je kao student, za vrijeme ljetovanja, kreirao informatički sistem u Dječoj bolnici u Zagrebu. Kao srednjoškolac je radio softver za neuroznanstvenika na sveučilištu Michigan. Bio je direktor za sigurnost projekta One laptop per child (razvio sistem BitFrost s novim pristupom informatičkoj sigurnosti), stigao je biti i jedan od prvih djelatnika Facebooka (još dok nitko nije čuo za njega) da bi ga nedavno zaposlio Apple da poboljša sigurnost u njihovim prozivodima.

To je primjer kako se radom za vrijeme studiranja stječe ugled u informatičkoj zajednici pa poslije možeš birati poslove.

Bajke o tome kako ćeš provaliti u nešto pa će te poslije zaposliti zbog toga su priče za malu djecu. Pogledaj si gdje je danas onaj mali iz Zadra koji je 'provalio u Pentagon'. Uopće se ne bavi informatikom.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #6 : Srpanj 24, 2010, 05:41:52 poslijepodne »
Gdje piše da su radili u velikoj i tromoj firmi i da ih nisu adekvatno platili?

A gdje piše da se svi napredni i perspektivni informatičari zaposle i da su dobro plaćeni? Ti tu tezu uzimaš zadravo za gotovo, a ista je daleko od istine...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #7 : Srpanj 24, 2010, 11:45:22 poslijepodne »
A gdje piše da se svi napredni i perspektivni informatičari zaposle i da su dobro plaćeni? Ti tu tezu uzimaš zadravo za gotovo, a ista je daleko od istine...

Ja sam u toj struci 16 godina, radio sam u malim i velikim firmama, radio sam u stranoj firmi koja je imala podružnicu kod nas, radio sam kao freelancer za strance, aktivno sam prisutan u raznim informatičkim udrugama, redovno hodam po konferencijama i susrećem druge informatičare i da, uzimam sebi za pravo da poznam situaciju u struci.

Svatko tko imalo vrijedi u IT-u, čak i u ovo vrijeme krize, može naći posao i biti plaćen više od prosjeka u RH.




Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #8 : Srpanj 25, 2010, 09:49:15 prijepodne »
Svatko tko imalo vrijedi u IT-u, čak i u ovo vrijeme krize, može naći posao i biti plaćen više od prosjeka u RH.

Ovo boldano moraš uzeti sa veeelikom rezervom, jer tu vrijednost i dan-danas u Hrvatskoj, u velikom broju slučajeva i u tvrtkama kojima IT nije core-bussiness, određuju i ocjenjuju tuljani koji do jučer nisu znali ni gdje se računalo pali, ali su završili početni tečaj Windowsa 95 i sada glume šefove IT i AOP odjela po firmama... koje imaju love, imaju potencijala, imaju radnih mjesta, ali imaju i kretena koji svakog pametnijeg od sebe vidi kao potencijalnu konkurenciju i unaprijed ga odjebe... jer "kaj bu njega nekakav balavac tu učil pameti, pa on u firmi dela već 30 let!!", iako se sa računalima susreo pred tek par godina, no takvih ima jako puno i takvi drže puno dobrih i kvalitetnih IT radnih mjesta.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

JosipJoža

  • Gost
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #9 : Srpanj 25, 2010, 01:37:37 poslijepodne »
Da, možda si i u pravu, u policiji, javnom sektoru, državnoj upravi ali u privatnom sektoru sigurno ne.
Osim toga i sam si rekao da drže 30 godina pozicije, s tim potvrđuješ samo da je to moguće u državnim tvrtkama i javnom/državnom sektoru, neznam nekoga tko je uopće radio negdje u privatnom sektoru u jednoj firmi 30 godina, tolko dugo nije mogao izdržati s takvim radom i presingom, za razliku od javnog sektora gdje tak možeš raditi i 130 godina. ;) ;) ;)

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #10 : Srpanj 25, 2010, 06:54:11 poslijepodne »
Da, možda si i u pravu, u policiji, javnom sektoru, državnoj upravi ali u privatnom sektoru sigurno ne.

Ma nemoj.

Osim ako je taj tuljan - gazda, kojemu ti ne možeš ništa, a tip 5x gluplji od tebe ti kroji pravdu i uči te pameti. Ne brini, prošli smo i to, imam ja solidan staž i iskustva i u privatnim firmama.

Dapače, puno je razloga zbog čega ti se to u javnom i državnom sektoru bude teže desilo nego kod privatnika - a ti promisli pa reci zašto...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #11 : Srpanj 25, 2010, 10:35:53 poslijepodne »
Osim ako je taj tuljan - gazda, kojemu ti ne možeš ništa, a tip 5x gluplji od tebe ti kroji pravdu i uči te pameti. Ne brini, prošli smo i to, imam ja solidan staž i iskustva i u privatnim firmama.

Dapače, puno je razloga zbog čega ti se to u javnom i državnom sektoru bude teže desilo nego kod privatnika - a ti promisli pa reci zašto...

E sad stvarno baljezgaš gluposti, barem što se IT-a tiče. U javnom i državnom sektoru informatičari imaju plaće koje su u skladu s važećim bodovanjem, i obično bace dimnu zavjesu i mistiku oko svojega posla kako ih ne bi previše zajebavali. Ne mogu računati na veću plaću, ali mogu računati na debelu hladovinu. Oni koje hladovina zanima zaista nemaju što tražiti u privatnoj firmi.

Kod privatnika tržište diktira ono što se treba raditi. Dinamika i radna očekivanje su za nekoliko redova veličine veća od onih u debeloj hladovini. Teško da će glupi gazda uspjeti u tome da vodi firmu (iako ima iznimki koje potvrđuju pravilo), takav će brzo propasti. Informatičari u firmama kojima IT nije core ili srodni biznis su već druga priča koja ima dodirnih točaka s hladovinom ili s maksimalnim intenzitetom svaštarenja.

Ali ti si skrenuo s teme. Govorilo smo o programerima. Takvi se vrlo rijetko zapošljavaju u firmama kojima IT nije core biz.

Bilaj

  • Gost
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #12 : Srpanj 25, 2010, 10:47:05 poslijepodne »
Ali ti si skrenuo s teme. Govorilo smo o programerima. Takvi se vrlo rijetko zapošljavaju u firmama kojima IT nije core biz.

Banke  ???

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #13 : Srpanj 25, 2010, 10:55:14 poslijepodne »
Ali ti si skrenuo s teme. Govorilo smo o programerima. Takvi se vrlo rijetko zapošljavaju u firmama kojima IT nije core biz.

Banke  ???

Koje banke kod nas razvijaju vlastita rješenja? Ako imaju veliki razvojni tim, kakav npr. ima Zaba (gdje je ženski rod u većini), onda je to  okruženje koje je više core od onima kojima IT je core biz.

Ostale banke ipak uzimaju specijalizirane firme za izradu aplikacija.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #14 : Srpanj 25, 2010, 11:59:04 poslijepodne »
Ali ti si skrenuo s teme. Govorilo smo o programerima. Takvi se vrlo rijetko zapošljavaju u firmama kojima IT nije core biz.

Banke  ???

Tako je. I još puno drugih privatnika koji imaju potrebe za velikim bazama podataka, od upravitelja stambenih zgrada pa nadalje.

Rijetko ili ne, nije i nemoguće. Osobno znam podosta primjera, tako da respektiram Tvoje iskustvo, ali baš ni ja nisam dudke kojeg buš impresionirao samo tako. Drugim riječčima, natprosječno sam dobro informiran o stanju o kojem govorim.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”