Autor Tema: Privatnost i moderne tehnologije  (Posjeta: 6880 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Privatnost i moderne tehnologije
« : Svibanj 22, 2010, 12:06:03 poslijepodne »
Kao što sam već na temi "Policija koristi Facebook za borbu protiv kriminala i komunikaciju s građanima" svratio pažnju na jedan film sa youtubea, htio bih na ovoj temi razmijeniti malo mišljenja o Internetu i privatnosti.

Svi znamo da sve informacije koje bacimo, stavimo na Internet nisu više privatne, čak ni one za koje mi mislimo da su sigurne i zaštićene, pa je u mojim očima jako važno da sve kaj stavljamo na Internet bude svjesno i sa izvjesnom dozom kritike.

Evo jedan zanimljiv članak o tome: Pet neugodnih istina o upotrebi novih tehnologija.

Pitanja koja bi htio ovdje diskutirati su između ostalog:
  • da li razmišljate o zaštiti svoje privatnosti?
  • da li i vi štitite svoju privatnost i kako?
  • da li ste upoznati gdje sve informacije o vama mogu biti pohranjene?
  • da li znate koje sve informacije o vama mogu biti negdje pohranjene?
  • da li si možete zamisliti kakve sve posljedice može imati otkrivanje vaših privatnih informacija?
  • imate li već nekih neugodnih iskustva sa objelodanjivanjem vaših privatnih informacija?
  • ...

Da se odmah razumijemo, neko će skočiti na mene kao da ja tvrdim da odgovore na sva ta pitanja znam, ali istina je da ja isto tako malo znam kao i vi svi. Htio bih samo da se kroz ovu diskusiju, ako ništa drugo, onda da se barem malo više senzibiliziramo glede privatnih informacija. To senzibiliziranje vidim kao preventivnu mjeru zaštite od neke potencijalne štete u budućnosti. Ono kaj je već u Internetu, za to je već kasno. Prošlost više ne možemo promijeniti, ali čvrsto vjerujem da možemo utjecati na to kaj bu bilo u budućnosti. Možda ne puno, ali sigurno možemo.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #1 : Svibanj 22, 2010, 12:13:49 poslijepodne »
Citat iz te teme:

Citat:
Na dnu stranice http://iz.vg servisa piše: Prvo blogersko pravilo: Na blogu pišite samo ono što bi bez ustručavanja mogli reći svakoj osobi na koju naiđete kad izađete iz kuće ili stana..

To pravilo se može primijeniti na sve aktivnosti na Internetu.


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #2 : Svibanj 22, 2010, 12:54:26 poslijepodne »
Sva tvoja pitanja zamjenjujem sa protupitanjem:

- šti ti možeš napraviti protiv toga da netko ne dozna bilo kakve podatke o tebi?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Točkica

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 395
  • Karma: +8/-4
  • Spol: Ženski
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #3 : Svibanj 22, 2010, 01:10:22 poslijepodne »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #4 : Svibanj 22, 2010, 01:49:59 poslijepodne »
I ne samo društvene mreže, nego svi, jer je to postao jedan od najboljih i najunosnijih načina financiranja samog sajta... brdo nekomercijalnih multimedijskih sajtove se financira - što mislite otkud?? Tko im plaća sve te gigabajte serverskog prostora? Pa i ti free-mailovi, od Gmaila, Yahooa, Hotmaila... misli li netko da je to sve besplatno?? Sve mi to plaćamo a i da ne znamo, no mene to i ne zamara, jer nemam što ni skrivati.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #5 : Svibanj 22, 2010, 02:01:21 poslijepodne »
Sva tvoja pitanja zamjenjujem sa protupitanjem:

- šti ti možeš napraviti protiv toga da netko ne dozna bilo kakve podatke o tebi?

Djecu se uči da nije baš pristojno na pitanja odgovarati protupitanjem, ali dobro, nek ti bude.

Tvoje protupitanje meni sugerira da ti ne vidiš ikakvog smisla nešto činiti za zaštitu svojih privatnih informacija. Ja se s tobom tu uopće ne slažem, dapače, smatram da je takva tvrdnja glupost. Zakaj onda ovdje na forumu odma ne napišeš puno ime i prezime, gdje delaš, kolko zarađuješ, kolka ti je imovina, koje imaš veze sa MUPuvima, sudovima, različitim firmama, kakve imaš seksualne sklonosti, kakve imaš zdrastvene tegobe, itd? Ajde reci zakaj to sve ne odma ne napišeš? Ako se to sve ionako može saznati onda nam skrati muke i trud.

Kaj ja mogu napraviti da spriječim da netko ne dozna bilo kakve podatke o meni?

To pitanje je isuviše općenito da bi se moglo konkretno odgovoriti. Kaj je u tom pitanju nedovoljno precizirano, jer o tome jako ovisi i odgovor, je tko je taj "netko"?

Ak bu policija nekaj htjela doznati, onda neću puno moć spriječiti. Ona ima mogućnosti koristiti "višu silu" i natjerati providere, banke i sve koji imaju moje podatke negdje pohranjene da im se izruče ti podaci. Glede policije, pošto ja smatram da nisam kršio zakone i imam čistu savjest, nemam problema da imaju uvid u moje podatke. Ali i to bi trebalo biti samo u slučaju ako bi postajala neka opravdana sumnja protiv mene. Barem bi tak trebalo biti u nekoj državi gdje vlada red i zakon. U Hrvatskoj bojim se da to vjerojatno i nije baš slučaj, zato ne bi bilo loše niti pred njima sakrivati informacije, ako bi to išlo. No dobro, to je ipak nekaj drugo.

Kaj je ovdje relevantno, je da li se neki korisnik sa stručnim znanjem, ili neka firma, neka organizacija, može dokopati, doći do mojih informacija, da li legalno ili ilegalno. To je relevantno za mene!

Ne bi htio da moji susjedi znaju kolko imam na računu novaca, pa da mi cijelo vrijeme kucaju na vrata da im novce posudim. Ili da moj budući poslodavac zna kakvih sam imao zdravstvenih tegoba tokom mog života, pa da me ne primi na posao samo zato jer sam u mladosti imao problema sa alkoholom ili nekad imao depresije (samo kao primjer). Ili da neko zna zaporku od moje pošte i može čitati s kim se družim i kaj pišem, ili kaj bi bilo još gore - da u moje ime šalje emailove!!!

E sad da se vratimo na početno pitanje: kaj ja delam protiv toga?
Trudim se, kad sam inkognito na Internetu, ostaviti čim manje informacija, pogotovu nikakve koje bi nekog vodile k mojem pravom imenu i prezimenu. Kad sam pod punim imenom i prezimenom na Internetu, onda se trudim ostaviti čim manje privatnih ili intimnih podataka o sebi. Svugdje gdje su pohranjeni neki od mojih podataka stavljam neku zaporku za koju smatram da se ne bi smjela samo tak lako otkriti. I kad se logiram na banku ili web mail, onda gledam da to bude u svakom slučaju pod SSL vezom. A moja WLAN konekcija doma mora naravno biti šifrirana, i to ne WEP, nego WPA2. Eto, tolko za početak.

Ah, još jedno, kada se moram negdje registrirati samo da dobim neku informaciju, a poslije nemam namjeru više ikad posjetiti tu neku stranicu, onda na toj stranici ne ostavljam niti jednu od mojih pravih email adresa, da me ne bombardiraju spam emailovima, nego koristim 10MinuteMail. Prava stvar, mogu samo preporučiti. Uz pomoć te usluge imate svoju email adresu samo 10 minuta, i u tih 10 minuta možete primiti prek web sučelja email, odgovoriti na njega, i poslati primljen email na svoju pravu email adresu. Super stvar! Na žalost, tek par godina to koristim, a trebal sam puno prije.


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #6 : Svibanj 23, 2010, 12:36:19 poslijepodne »
Tvoje protupitanje meni sugerira da ti ne vidiš ikakvog smisla nešto činiti za zaštitu svojih privatnih informacija. Ja se s tobom tu uopće ne slažem, dapače, smatram da je takva tvrdnja glupost.

Ja baš i ne smatram. Ali smatram da ti živiš u iluziji stvorenoj od neznanja i idealizma koji piše na papirima koji se zovu zakoni, a u praksi je situacija "mrrrrvicu" drugačija...

Zakaj onda ovdje na forumu odma ne napišeš puno ime i prezime, gdje delaš, kolko zarađuješ, kolka ti je imovina, koje imaš veze sa MUPuvima, sudovima, različitim firmama, kakve imaš seksualne sklonosti, kakve imaš zdrastvene tegobe, itd? Ajde reci zakaj to sve ne odma ne napišeš? Ako se to sve ionako može saznati onda nam skrati muke i trud.

Pa zato jer me nitko to nije pitao!

A i da je, to se tebe ne tiče, no time ne mislim da malo iznad naše razine korištenja računala i korištenja interneta ne postoje cijele ekipe kojima je sve to vidljivo i bez moje volje i bez mog znanja. Ti ionako nisi faktor koji bi od svih tih podataka imao išta osim zadovoljavanja znatiželje, no onaj tko želi imati koristi od toga - to ionako ima bez da me išta pita...

Cijeli sustav te stalno ucjenjuje davanjem podataka (i opet se sjeti banaka i npr. JMBG-a ili OIB-a...), a ti si se uljuljao u neku samostvorenu iluziju vlastite računalne sigurnosti i misliš da je to - to...

To pitanje je isuviše općenito da bi se moglo konkretno odgovoriti. Kaj je u tom pitanju nedovoljno precizirano, jer o tome jako ovisi i odgovor, je tko je taj "netko"?

Pa taj netko je svatko tko ima dovoljno jaku volju i motiv da o tebi dozna sve što želi, a takvi najčešće imaju i dovoljno tehničke potpore i mogućnosti to napraviti. Pa klinci širom svijeta krade cijele banke kreditnih kartica i lozinki, iste se prodaju na internetu za par dolara, a ti misliš da si bolje zaštićen lozinkom svog accounta od jedne velike banke??

Netko na tvoj account stavi male programčiće koji će snimati i nevidljivo slati dalje podatke o svakoj stisnutoj tipci na tvom kompu dok radiš na njemu, čime ćeš učiniti vidljivim SVE podatke i vrste podataka PRIJE negoli ih ti iskriptiraš (jer unos sa tipkovnice nema nikakvu nekripciju!...). Sve poslije služi samo za uvjeravanje samoga sebe da si siguran. A znaš kaj je jedino sigurno?...  ;)

Ak bu policija nekaj htjela doznati, onda neću puno moć spriječiti. Ona ima mogućnosti koristiti "višu silu" i natjerati providere, banke i sve koji imaju moje podatke negdje pohranjene da im se izruče ti podaci. Glede policije, pošto ja smatram da nisam kršio zakone i imam čistu savjest, nemam problema da imaju uvid u moje podatke. Ali i to bi trebalo biti samo u slučaju ako bi postajala neka opravdana sumnja protiv mene. Barem bi tak trebalo biti u nekoj državi gdje vlada red i zakon. U Hrvatskoj bojim se da to vjerojatno i nije baš slučaj, zato ne bi bilo loše niti pred njima sakrivati informacije, ako bi to išlo. No dobro, to je ipak nekaj drugo.

Zaboravljaš da u svakoj razvijenoj - da, upravo u takvim državama! - postoje paralelni i anonimni, skriveni sustavi vlasti koji nisu vlast, ali služe pravoj vlasti prikupljanjem podataka o svima koji bi tu vlast (pardon, državu i njezine stanovnike i imovinu) mogli ugrožavati sigurnosno, ili bilo kako drugačije...

Znači, sakriti nemreš nikaj.

Kaj je ovdje relevantno, je da li se neki korisnik sa stručnim znanjem, ili neka firma, neka organizacija, može dokopati, doći do mojih informacija, da li legalno ili ilegalno. To je relevantno za mene!

Kao i svaki pravi 'rvat, baviš se posljedicama, a ne uzrocima. Relevantno ili ne, ne možeš ništa promijeniti.

Ne bi htio da moji susjedi znaju kolko imam na računu novaca, pa da mi cijelo vrijeme kucaju na vrata da im novce posudim. Ili da moj budući poslodavac zna kakvih sam imao zdravstvenih tegoba tokom mog života, pa da me ne primi na posao samo zato jer sam u mladosti imao problema sa alkoholom ili nekad imao depresije (samo kao primjer). Ili da neko zna zaporku od moje pošte i može čitati s kim se družim i kaj pišem, ili kaj bi bilo još gore - da u moje ime šalje emailove!!!

Sve nabrojano je itekako moguće, i dešava se svakodnevno. Možda ne nešto od toga tako karikirano, no svakako istina i nije jako daleko. Glede ovog zdravstvenog, to je vani već odavno aktualno...

Svugdje gdje su pohranjeni neki od mojih podataka stavljam neku zaporku za koju smatram da se ne bi smjela samo tak lako otkriti. I kad se logiram na banku ili web mail, onda gledam da to bude u svakom slučaju pod SSL vezom. A moja WLAN konekcija doma mora naravno biti šifrirana, i to ne WEP, nego WPA2. Eto, tolko za početak.

I opet svi ti podaci imaju "usko grlo kapaciteta", što će reći da nitko neće ići razvaljivati tvoj identitet na tim točkama. Doći će na tvoj account kod providera i doznati sve tvoje prave podatke kojima plaćaš svoje mjesečne račune za internet...

Ah, još jedno, kada se moram negdje registrirati samo da dobim neku informaciju, a poslije nemam namjeru više ikad posjetiti tu neku stranicu, onda na toj stranici ne ostavljam niti jednu od mojih pravih email adresa, da me ne bombardiraju spam emailovima, nego koristim 10MinuteMail. Prava stvar, mogu samo preporučiti. Uz pomoć te usluge imate svoju email adresu samo 10 minuta, i u tih 10 minuta možete primiti prek web sučelja email, odgovoriti na njega, i poslati primljen email na svoju pravu email adresu. Super stvar! Na žalost, tek par godina to koristim, a trebal sam puno prije.

To je razvikana stvar koja i nema toliku praktičnu primjenu; imam otvorena dva free-accounta na Yahoou i jedan na Gmailu upravo za takve stvari, i ne mučim se brzinom rada da bih napravio nešto unutar deset minuta. neka slobodno dođe aktivacijski link ili određena šifra u inbox, ako preformatiram komp ili izgubim podatke, neću trebati tražiti nove šifrem znam gdje su mi uvijek dostupne - u inboxu. A ako mi se account imalo "zgadi" (mada nema problema zbog svih tih spam-filtera), lako otvorim još deset drugih a na postojeći "zaboravim", sam će se ugasiti nakon 6 mjeseci neaktivnosti... i ne trebam za svaki drek otvarati novi account da bi mi trajao samo deset minuta, imam sve na jednom mjestu. I kaj je tu onda praktično??

To kaj samo misliš da je tvoj account trajao deset minuta?? On je samo bio vidljiv 10 minuta, a nekome je trajan...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #7 : Rujan 27, 2011, 12:39:26 prijepodne »
POVREDA PRIVATNOSTI >> ZBOG REKLAMA

Kraj anonimnog surfanja: Facebook nas prati i nakon što se odlogiramo s profila?

Facebook koristi modificirani cookie kako bi pratio vaše kretanje po internetu čak i kada niste ulogirani u svoj profil, optužio je ovu društvenu mrežu haker Nik Cubrilovic, piše Zdnet.com .

- Kada se moj preglednik odlogira iz Facebooka, kada posjetim neku stranicu koja ima 'sviđa mi se' i 'podijeli' gumb Facebooku se šalju povjerljive informacije. Jedini način da to učinite je da izbrišete sve cookije... To znači da kada se odlogirate iz Facebooka niste puno napravili - objavio je Cubrilović.
...
http://www.jutarnji.hr/kraj-anonimnog-surfanja--facebook-nas-prati-i-nakon-sto-se-odlogiramo-s-profila--/976498/
wwwg tablice

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #8 : Rujan 27, 2011, 07:09:24 prijepodne »
Taj "haker" je haker kao i ja... tip otkriva toplu vodu i govori nam sisteme koji postoje već odavno, i koje koriste odavno mogi drugi popularni servisi - od Googlea, Google Eartha, svih ostalih tražilica i društvenih mreža pa nadalje... Neš' ti otkrića...

Evo, i ovaj forum radi na tom principu - otkada je za određene stvari povezan sa Facebookom......
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #9 : Rujan 27, 2011, 09:43:24 poslijepodne »
Evo, i ovaj forum radi na tom principu - otkada je za određene stvari povezan sa Facebookom......

Dezinformacija.

Forum nije povezan s Facebookom već ti se samo omogućava da nešto podijeliš i prikažeš na Facebooku. Za povezivanje bi bilo nužno da se napravi Facebook autentifikacija i aplikacija koja bi imala određene ovlasti. A to nije napravljeno.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #10 : Rujan 28, 2011, 03:27:13 poslijepodne »
Ukoliko se odlučim podijeliti sa Facebookom, onda sam u tom kotlu...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #11 : Rujan 28, 2011, 10:05:22 poslijepodne »
Da, ali ovaj forum ne može doznati ništa o tebi s Facebooka.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #12 : Rujan 29, 2011, 12:58:45 poslijepodne »
Pa to nisam ni mislio, jer ovaj forum ne prati nikoga. Ionako govrimo o tome da Facebook prati nas, ne mi njega. A čim klikneš na njegov bilo koji link, i tu si praćen...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #13 : Rujan 30, 2011, 05:48:56 poslijepodne »
Ali najgadije je to, kaj Facebook te sve podatke, čak i nakon kaj ih je korisnik iz svojeg profila zbrisal, čuva kak got on to dugo oće. Jeza!

To sam baš nedavno saznal.

I sad ti s nekim čavrljaj o svojim bolestima ili političkim uvjerenjima... Ko zna u čijim rukama bu to sve završilo.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Privatnost i moderne tehnologije
« Odgovori #14 : Rujan 30, 2011, 07:10:30 poslijepodne »
Pa tako je odavno...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”