Autor Tema: Problematika dvaju mini laptopa – Lenovo S10e i Asus Eee 1005HA  (Posjeta: 7826 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Problematika dvaju mini laptopa – Lenovo S10e i Asus Eee 1005HA
« : Svibanj 17, 2010, 03:29:37 poslijepodne »
Kako imam oba laptopa - moj je Eee, a ženin Lenovo (oba iz ponude T-Mobilea) – nakon stanovitih iskustava naišao sam na probleme koje ne znam riješiti, jer se u ove novije generacije laptopa baš i ne kužim. No tu je detaljnije (za one koji ne znaju – zajedničko im je da nemaju CD/DVD pogone):

Asus Eee 1005HA – problem sa kojim sam se susreo je stanoviti disk veličine cca 4 Gb, no čini mi se da taj disk kao takav fizički disk i ne postoji (utor za SD memoriju je prazan), već je riječ o fiksnoj particiji koja se ne može micati niti mijenjati (i koja je defaukltno nevidljiva dok ju se ne učini vidljivom kroz Administrator Tools). Ta particija nema slova i defaultno je nevidljiva (za razliku od dvije vidljive normalne particije C: od 15 i D: od 145 Gb na HDD-u od 160 Hb), a Windowsi XP na tu particiju stavljaju neke datoteke (ne instalacijske za programe, iako je sistemska instalacija uredno na C: koja je vidljiva, baš kao i na svakom drugom „normalnom“ kompu…).

Pogreškom i pretjeranom znatiželjom došlo je do formatiranja te male particije/diska (ne pitajte detalje o tome), te se nakon gašenja računala isto više nije moglo upaliti, a poruka je glasila „NTLDR is missing“… očito je da je taj NT Loader bio dio tih datoteka na tom formatiranom disku/particiji, i sada nedostaje. Problem je sada slijedeći:

1. Kako pokrenuti Windowse??, uz obvezu da se podaci sa D: particije ne smiju obrisati ili izgubiti formatiranjem (C: particiju je slobodno obrisati, naravno i nju samo ako je to neophodno…)… temeljno je problem kako vratiti te izbrisane datoteke na tu nevidljivu particiju/disk od 4 Gb… Koji bi bio postupak za oživljavanje računala? Ili je postupak malo drugačiji; ako je – kako? Što? Gdje što uzeti i gdje staviti?

Lenovo S10e – riječ je o isto malom, 12“ ekranskom mini-laptopu kao i Eee, no kao i sve kod IBM-a (sada Lenovo), postoje specifične fore vezane uz to računalo… meni najveći problem predstavlja nešto drugo (jer računalo radi), ali je iako isto vezano uz taj mali disk/particiju od 4 Gb, koja kod Lenovog nije nevidljiva i nije particija, već pravi zasebno SSD-harddisk (za kojeg ne znam gdje je fizički smješten, jer u slotu za memorijske kartice ga nema…).

Ono što mene muči je što su Windowsi smješteni na taj SSD-disk, i sve sistemske datoteke smješta na taj SSD disk (naravno, uključivo Program Files i sve update), koji je i u Exploreru vidljiv i označen kao particija C:, bez mogućnosti preimenovanja slova, premještanja ili bilo čega drugoga… Jasno je da je za smještaj Windowsa XP sa svim datotekama 4 Gb puno premalo, iako na tom ženinom kompu i nema ništa od igara, kao ni zahtjevnijih aplikacija tipa grafike ili videa itd… Već mi se par puta dogodilo da je i sam Windows Update bio nemoguć, jer je taj SSD-hard jednostavno pun do zadnjeg kilobajta, a ne znam kako „izmjestiti“ Windowse na (u ovom slučaju) npr. Particiju D:, koja ima pripremljenih 15 GB, uz drugu particiju (pravog HDD-a) E: koja ima 145 Gb (i zajedno su dio pravog HDD-a od 160 Gb)??

Postoji li mogućnost da se taj SSD disk uopće makne (i tako sadašnje particija D: postane C:) , ili da ga se „nagovori“ da Windows datoteke prepusti pravom HDD-u i trenutnoj D: particiji? Htio bih kao i na svakom pravom kompu imati C: particiju od cca 15 Gb za slobodan život Windowsa… Kako napraviti ili kako podesiti Lenovo da tog SSD diska uopće nema, ili ako ga ima – da mi ne stvara probleme koje navodim, ili da sistemsku particiju premjestim na pravi HDD gdje bi Windowsi sa svim svojim datotekama i Program Files bili na puno većem prostoru?

Molim pomoć od onih koji znaju, a mislim da će ti savjeti dobro doći i mnogima drugima koji imaju iste ili slične probleme sa tim malim laptopima… Hvala!!
« Zadnja izmjena: Svibanj 17, 2010, 03:33:10 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Neo

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 291
  • Karma: +2/-1
  • mas-tur-bator
Odg: Problematika dvaju mini laptopa – Lenovo S10e i Asus Eee 1005HA
« Odgovori #1 : Svibanj 17, 2010, 07:54:39 poslijepodne »
Asus Eee 1005HA prepoznaje USB CD tako da nije problem staviti nove windowse.

Lenovo S10e ima SSD zalemljen na matičnu tako da se tu ništa ne može učiniti, moraš često čistiti sa ccleanerom i Disc cleanup iz windowsa. Na drugom disku bi bilo dobro napraviti jednu particiju za Program Files i u registryju promjeniti da u tu particiju idu instalacije.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Problematika dvaju mini laptopa – Lenovo S10e i Asus Eee 1005HA
« Odgovori #2 : Svibanj 17, 2010, 09:35:31 poslijepodne »
Na drugom disku bi bilo dobro napraviti jednu particiju za Program Files i u registryju promjeniti da u tu particiju idu instalacije.

To sam već napravio (nova particija sa dovoljno prostora, formiran folder) - no kako promijeniti registry?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Problematika dvaju mini laptopa – Lenovo S10e i Asus Eee 1005HA
« Odgovori #3 : Svibanj 17, 2010, 10:39:43 poslijepodne »
Kako moj lenovo S10e nemam ssd hard?

Offline Neo

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 291
  • Karma: +2/-1
  • mas-tur-bator
Odg: Problematika dvaju mini laptopa – Lenovo S10e i Asus Eee 1005HA
« Odgovori #4 : Svibanj 18, 2010, 10:16:52 prijepodne »
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ProgramFilesDir=D:\\Program Files

P.S. Bilo bi dobro i virtualnu memoriju maknuti sa C diska

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Problematika dvaju mini laptopa – Lenovo S10e i Asus Eee 1005HA
« Odgovori #5 : Svibanj 18, 2010, 10:47:25 prijepodne »
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ProgramFilesDir=D:\\Program Files

P.S. Bilo bi dobro i virtualnu memoriju maknuti sa C diska

kak ide taj postupak?

I - prije svega toga potrebno je reinstalirati sve, jer je sada nemoguće premjestiti postojeće datoteke na D, ili...??
« Zadnja izmjena: Svibanj 18, 2010, 10:49:43 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Problematika dvaju mini laptopa – Lenovo S10e i Asus Eee 1005HA
« Odgovori #6 : Svibanj 18, 2010, 10:51:13 prijepodne »
Kako moj lenovo S10e nemam ssd hard?

Možda imaš samo ti je nevidljiv... jer je isključen, kako netko reče...

Ovo je dio odgovora sa moto-foruma (jedino što mene ne zanimaju Win7 ili Vista, već SAMO XP...)...

=======================================

Ako si formatirao Windows 7 skrivenu boot particiju, mislim da ju možeš oživiti ovako:

1. Nabavi Windows 7 na USB sticku, ako nemaš napravi, trebaš USB stick i Windows 7 DVD
http://www.intowindows.com/how-to-install-windows-7vista-from-usb-drive-detailed-100-working-guide/

2. Bootaj komp s tog sticka i odaberiy system repair, uglavnom moraš se dokopati CMD-a
3. U CMD-u utipkaj sljedeće:

bootsect /NT60 C:

Iako, mislim da će istu stvar napraviti i automatic system repair. U svakom slučaju sad imaš smjernice za daljnje googlanje...


Što se tiće Lenova, ima san istog. Reinstalira san Windowse, SSD disk san isključija (nemogu se sitit, mislin da san ga Disable-a u BIOS-u, a na HDD san napravija dvi particije, i na HDD instalira Windowse i sve ostale programe...)
« Zadnja izmjena: Svibanj 18, 2010, 10:56:21 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Neo

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 291
  • Karma: +2/-1
  • mas-tur-bator
Odg: Problematika dvaju mini laptopa – Lenovo S10e i Asus Eee 1005HA
« Odgovori #7 : Svibanj 18, 2010, 11:18:27 prijepodne »
kak ide taj postupak?

Mislio sam da ti treba samo putanja ali ako ne znaš kako to napraviti bolje nemoj sam.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Problematika dvaju mini laptopa – Lenovo S10e i Asus Eee 1005HA
« Odgovori #8 : Svibanj 18, 2010, 11:51:13 prijepodne »
Mislio sam da ti treba samo putanja ali ako ne znaš kako to napraviti bolje nemoj sam.

Mislio sam na micanje virtualne memorije...

Edit registryja znam napraviti.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Neo

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 291
  • Karma: +2/-1
  • mas-tur-bator
Odg: Problematika dvaju mini laptopa – Lenovo S10e i Asus Eee 1005HA
« Odgovori #9 : Svibanj 18, 2010, 04:00:19 poslijepodne »
Computer Management->Properties->Advanced tab->Performance Settings->Virtual memory Change.

Prepiši s C podatke na D i na C stavi No paging file



Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Problematika dvaju mini laptopa – Lenovo S10e i Asus Eee 1005HA
« Odgovori #10 : Svibanj 18, 2010, 08:41:28 poslijepodne »
Probao sam sve to: na D formirao direktorije, kopirao podatke, u BIOS-u isključio SSD disk iz boot menija i stavio prav i hard, promijenio postavke paginga i program filesa na D... restartom sam doživio samo "NTLDR is missing", kao i na Asusu... probavao sam razne opcije, no ne pomaže... Neo, imaš volje osobno se pozabaviti sa mojim kompovima, č'vape & pifkan su danas "in"...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”